Skocz do zawartości
AdamMa

Z Której Kopalni Kupić Węgiel

Rekomendowane odpowiedzi

Do dolniaka musi być węgiel płomienny , a tego wydobywają tylko kilka kopalń niestety 80 proc kopalń wydobywa węgiel koksujący typ 33 do nawet już typ 35 , a ty musisz mieć typ 31 lub 32, tak to się ma , w górniaku nie ma to większego znaczenia nawalisz odpalasz od góry puścisz powietrza od góry reszta na miarkowniku od dołu i spala się do zera a w dolniaku nie popalisz bo ci płomień zerwie a na dodatek będzie ci się wieszało .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ok rozumiem ,z tym że myślałem że jak wsypię na 40 litrów drewna 10 kg węgla i później na dopalenie znów drewno to się da spalić a bardzo mi zależy by te 10 kg przytrzymało żar tak z 12h, bym nie musiał wieczorkiem rozpalać a nie sypać więcej niż 10kg bo przeważnie nie potrzeba przy obecnych zimach ,teraz robiłem tak z niby wesołą ,ale orzech II ,czyli drobna i 10 kg nie przytrzymało żaru przez 12h ,musiałem sypać 12-13kg wtedy było ok ,a jak miałem taki mocniejszy to spokojnie dawał radę i myślę że wesoła grubsza też by dała radę, a te marcele ,halemby itp nawet drobne by dały radę ale właśnie czy samo spalanie nie było by udręką,dlatego tak pytam ale myślę że wezmę grubszą wesołą by nie wtopić

Edytowane przez maronka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak masz dostęp to możesz spróbować z kostką ( kęsy jeszcze lepsze) Piast. Paliłem tym przez wiele lat co prawda w górniaku od dołu , jak się przepali to pod popiołem jest żar i można w okresach cieplejszych rozpalić od niego drewno.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tylko kostki nie pakują w worki a ja już tylko tak preferuję i to jeszcze 10 kg by nie nadwyrężać plecków, i do mojego kostka mogła by być za duża ,ruszta mam 25x30 ale jak to w dolniaku pali się tylko 20 cm opału czyli jakieś 15 litrów opału czyli zbyt gruby węgiel mógłby się zaś kiepsko palić ale może i było by super i trzymałby dużo dłużej,nie mniej nie workują tak że nawet nie wyprubuję

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Wrzucasz tylko dwie - trzy kostki albo jednego kęsa na górę tylko ważne by był to węgiel płomienny Piast itp bo inny zgaśnie,.

Edit 

Ja ruszt ( zredukowany) w poprzednim kotle zasypowym miałem podobnego formatu jak twój, to nie jest problem

Edytowane przez jacek61

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Piast czyli ten najsłabszy ale duży, to może działać

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Spaliłem od góry 20kg orzecha z Piasta i jestem bardzo miło zaskoczony. Palił się spokojnie, wizualnie bezdymnie, na wymienniku podczas spalania tylko meszek - rano po wypaleniu wszystkiego wymiennik  i ściany kotła białe . Wsad mimo rusztu wodnego wypalony kompletnie do zera, popiół jasny brąz - cappucino, trochę pyli, ale nie było żadnych płytek i przerostu i jest w miarę sypki, łatwy do przerusztowania. Ilość popiołu bardzo dokładnie zważona - z 20kg 1.8kg popiołu, czyli 9%. Uważam to za bardzo dobry wynik. To, że wydaje się go więcej spowodowane jest większą puszystością w stosunku do popiołu z węgli wysokokalorycznych. Wagowo jest tak, jak napisałem 9%. Osobiście nie widzę żadnych powodów do narzekań, warunkiem jest to, żeby to był prawdziwy, czysty Piast, a nie chrzczona z ruskim węglem mieszanka i potem pisanie o wiadrach popiołu, płytkach i kamieniu. Co do mocy, to jest słabszy, ale bez dramatu, a na większość sezonu właśnie taki węgiel jest potrzebny.

Edytowane przez wojtekkowal
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Zważyłem popiół z Silesii - z 20kg zostało 2.5kg popiołu, płytek, przerostów węglowo-wapiennych, czyli chyba ponad 12% wagowo, a objętościowo wydaje się jeszcze więcej. Kamienia nie zauważyłem. Węgiel fatalnej jakości, najgorszy polski z jakim miałem do czynienia. Nie dziwię się, że jest tak tani i wszędzie dostępny. Myślę, że wiele "Piasta",  "Ziemowita", "Chwałowic" na składach ma w sobie domieszany większy lub mniejszy procent Silesii, która jest sporo tańsza a wizualnie podobna. Brak kamienia (zakład przeróbczy z płuczką) eliminuje podejrzenia o węgiel rosyjski i reklamacje. A trochę większa ilość popiołu i płytek - "panie, taka ściana teraz". Aha, jest zauważalna lekka spiekalność. Jest to niby węgiel typu 32.1, ale w porównaniu do Piasta 31.2 nie wydawał mi się mocniejszy, a w kulturze spalania Piast to niebo, a ziemia w porównaniu do Silesii. Czytałem opinie, że Retopal trochę "przykopca" w stosunku do zeszłego sezonu i powiem szczerze, że ten Piast wcale nie wydawał mi się jakoś bardzo "papierowy". Może jest jakieś kaloryczniejsze złoże. PGG też podaje w parametrach szczegółowych zakres kaloryczności Piasta ruch Bieruń od 25 do 28Mj/kg i może stąd te zmiany w spalaniu ekogroszku.

Bardzo interesuje mnie jeszcze temat Chwałowic. Ma ktoś bezpośrednio z kopalni i podzieli się opinią?

Edytowane przez wojtekkowal

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I tu są moje dwa certyfikaty jakość węgla.
Wczoraj cały dzień w piecyku na dom i wodę paliłem mocnym węglem bo warunki za oknem były wyjątkowo nieciepłe.
Przy rozpaleniu od góry poszło mi na ponad 12 godzin grzania około 10 kg węgla plus drzewo na rozpałkę.
Tak wcześniej wspominałem węgiel mocarny, potrafi dymić mimo, że przy odgazowaniu jest nad nim strefa żaru. Zdolności spiekania nie posiada.Koksowanie węgla jest ale spokojnie po daniu większej ilości powietrza dopala się do czystych ruszt. Zostawia po sobie tylko puchowy lekki popiół. I jest go bardzo nie wiele.
Ekstrasów w formie kamyka i przerostów nie ma.
Węgiel na plus duży plusce53a51f67bd3d82bddb5e937119ff34.jpgf0852b1dc5537c9021b999c0c9c17971.jpg

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi