Skocz do zawartości
  • Witaj na naszym forum o ogrzewaniu!

Na forum znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań związanych z ogrzewaniem. Zachęcamy do rejestracji po której: będziesz miał(a) możliwość pisania postów, zobaczysz wszystkie zdjęcia i schematy, staniesz się częścią naszego forum :) Zapraszamy...

AdamMa

Z Której Kopalni Kupić Węgiel

Rekomendowane odpowiedzi

Gość lysy1l

W zeszłym roku żartowałem, że pół Polski mniej lub bardzie świadomie pali trzydziestką trójką, lub prawie trzydziestką trójką. W tym sezonie to już raczej nie będzie żart ;). Po prostu zaczyna brakować typowych węgli opałowych, szczególnie płomienno-gazowych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

lysy1l pisałeś też o koksie, że przepalasz nim piec. Możesz coś więcej napisać na ten temat. Paliłeś koksem? Planuję zakupić na zimę koks orzech 20-40mm z koksowni Przyjażń z Dąbrowy Górniczej, czy można nim palić w tradycyjnym piecu węglowym? Potrzebuję opału wysokokalorycznego ze względu na nieocieplony dom z kamienia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość lysy1l

Nie polecam koksu jako paliwa podstawowego. Jest trudny w okiełznaniu i wymaga sporo uwagi.

Ludzie popełniają błąd twierdząc, że jest bardziej kaloryczny od węgla, co nie jest prawdą.

Jego kaloryczność kształtuje się na poziomie 28-29 Mj/kg, tyle że spala się idealnie czysto.

Jeżeli chodzi o opał wysokokaloryczny, to lepiej zamiast koksu kupić dobry węgiel o podobnej, lub wyższej kaloryczności - np. Wesoła, Marcel, Sośnica-Makoszowy, Brzeszcze, Jankowice, Bobrek, Powstańców Śląskich, Wujek, Staszic-Murcki, Wieczorek. To wszystko bardzo mocne węgle o kaloryczności od 28 do 30 Mj/kg.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzis dotarla do mnie tona orzecha II z wesolej z B&E.Na pewno na plus jest to ze z calego bigbaga wyjalem moze 1/4 wiaderka mialu a zdarzalo sie kupujac u lokalnych sprzedawcow ze z pol toby wegla ponad taczka zostawala.I chyba dokupie u nich 2 tony orzecha I z khw (nie podaja z jakiej konkretnie to idzie kopalni, ale z tego co patrzylem to w wiekszosci khw ma wegiel 32 ) w niezlej cenie 790 za tone.Ludzi ze slaska moze pewnie smieszyc ze mowie niezla cena ale w mojej okolicy ponizej 800 nic sie nie kupi a za 800 to jest na przyklad orzech z knurowa

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tiktak77 zastanawiam się nad zakupem w tym sklepie, z Twojego opisu wynika że go polecasz? u mnie również poniżej 800zł nie idzie nic kupić,, nie wspominając o tym, że jakość i pochodzenie węgla na miejscowychj składach ciężko ustalić

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie moge powiedziec ze polecam bo wtedy bralbym pelna odpowiedzialnosc na siebie gdyby cos bylo nie tak z dostawa do ciebie ;].Ale tak jak wyzej napisalem brak mialu w weglu ,dodatkowo wegiel suchy.Nie wiadomo jak z wartoscia opalowa ale jesli bedzie taka jak w probce ktora zamowilem sobie bodajze w marcu to bedzie git.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ok rozumiem :) , chyba zamówię tonę orzecha na próbę...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Orzech I -Bobrek, cena 610 z transportem. W ubiegłym roku ten sam dostawca-wtedy było ok. :) .

Edytowane przez CM2X

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość lysy1l

Orzech I -Bobrek, cena 610 z transportem. W ubiegłym roku ten sam dostawca-wtedy było ok. :) .

Bardzo ciekawe, bo Bobrek nie ma w ofercie orzecha I, a tona zwykłego orzecha 25-80mm na kopalni kosztuje 649zł bez akcyzy i transporu. Gość przywiózł Ci jako Bobrek najprawdopodobniej węgiel z zabrzańskiego Siltecha ( orzech I 40-100mm 516zł/t bez akcyzy) stąd ta cena i granulacja. Notabene bardzo dobry węgiel typu 32.2/33.

W mojej okolicy również wożą go w świetnej cenie, a Ty o ile dobrze pamiętam jesteś z Tarnowskich Gór, więc daleko nie jest. Pali nim od jakiegoś czasu (2-3 sezony) mój kolega i bardzo go sobie chwali.

http://zgsiltech.pl/oferta.html

Edytowane przez lysy1l

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Węgiel od dostawcy z Bytomia ( chyba nie mogę robić reklamy ) , granulat wg mnie I, na dokumencie dostawy - orzech I.

W ubiegłym roku paliłem nim zamiast tego z Sośnicy, o niebo lepiej, ale nie jestem profesjonalistą od węgla :( .

Edytowane przez CM2X

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość lysy1l

O ile dobrze pamiętam, to nie paliłeś Sośnicą, tylko Szczygłowicami 34.2, więc nic dziwnego że się ten niby "Bobrek" lepiej palił. Sośnica akurat pali się bardzo dobrze. Na każdym dokumencie z Kompanii Węglowej powinna być nazwa kopalni, granulacja i dokładna waga węgla. Poza tym trzeba wypełnić dokumenty zwolnienia z akcyzy.

Może to być też węgiel z byłej kopalni im.Powstańców Śląskich, który również ma granulację orzech I i jest sprzedawany w podobnej cenie:

http://forum.info-og...100#entry148810

Edytowane przez lysy1l

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Masz rację, faktycznie to były Szczygłowice ( muszę sięgnąć po miłorząb japoński ), - dzięki za uwagę :) .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panowie a co macie do powiedzenia ( napisania ) na temat węgla z kopalni Popiół, dam radę go przyzwoicie spalić? w zeszłym sezonie miałem Marcela (przynajmniej tak go nazywali) :P i powiem że w KWKD nie dopalał się, na rusztach zostawały koksiki, a z tego co widzę Popiół ma podobną kaloryczność...

Edytowane przez lolita

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość lysy1l

Nie ma takiej kopalni. Chyba chodzi Ci o KWK Pokój?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak faktycznie, co ja w ogóle napisałem :P ,ale gafa, wybaczcie koledzy, mam nocki od niedzieli i kiepsko to znoszę..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość lysy1l

Do kotła dolnego spalania węgiel niezbyt dobry.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jak to jest z tym "składy wegla pl" czy jakoś tak ? Reklamują to w TV, ale nie wiem czy faktycznie się opłaca.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam Państwa

Mam możliwość kupna węgla z Wesołej (orzech, kostka). Piec z dolnym spalaniem, zimą utrzymuję temperaturę 50-60 stopni. Czy ma ktoś wiedzę, doświadczenie, czy w tych warunkach węgiel dobrze będzie się spalał i nie wytwarzał smoły? Sprzedawca twierdzi, że potrzebuje on dużo powietrza i temperaturę przynajmniej 70 stopni na piecu. Co Wy na to?

Pozdrawiam,

Edyta

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wesoła - jeden z najlepszych gatunków węgla do domowych kotłowni :) .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale czy niezależnie od warunków spalania? Bo pani sprzedawczyni namieszała mi w głowie :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość lysy1l

Pani sprzedawczyni miała rację. Przy utrzymywaniu na kotle w warunkach zimowych temperatury 50-60 stopni lepszym węglem od Wesołej będzie jakiś płomienny 31.2

Kocioł będzie swobodniej pracował, nie będzie sadzy i smolenia. Jeżeli koniecznie Wesoła, to kotła dolnego spalania raczej orzech II.

Edytowane przez lysy1l

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dlaczego miałaby być sadza przy 50C a przy 70C nie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi