Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Z której kopalni kupić węgiel (oprócz ekogroszku)


AdamMa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Osobiście zajmje sie sprzedaża detaliczne opału i sprzedawałem ekogroszek z piekar i było wszystko ok...no właśnie było...

Od tego roku(2012) zauważyłem ze jest cos nie tak z eko z piekar bo sam osobiscie pale i klienci tez zwracali mi uwage na jakos a najwiecej było problemu z popiołem...Zadzwoniłem do działu reklamacji i powiedziałem jaka jest sprawa i miła Pani powiedziała mi ze jakos węgla mógł sie zmienic bo zaczeli fedrować inna sciane węgla...No to przyczyne juz znam tylko szkoda ze nie powiedzieli mi wcześcniej...

Resztę węgla typu orzech,kostka przywoże z kopalni Wujek z Katowic.

Rewelacja w wypalaniu,

Co do węgla z Wesołej to NIE JEST TO MYSŁOWICE,Owszem kopalnia jest w Mysłowicach ale nie mylić z kopalnia która sie nazywa MYSŁOWICE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,

 

właśnie mam jakiś węgiel ze składu, który jest blisko mojego domu, ale niestety w domu jest tak sobie, piec chodzi cały czas praktycznie (sterownik rozłącza piec przy temp. 20.6 stopnia, ktorą ciężko osiągnąć), teoretycznie koleszka twierdził, że 27 (Kj/kg jak mniemam), ale jakoś mi się wierzyć nie chce. Płaciłem 870zł, transportu tam praktycznie nie było, po prostu przejechali 50metrów i wysypali na folię, pod którą trzymam węgiel. Czytam i polecacie wszyscy Wujka. Opłaca się go brać z transportem? Jestem z woj. łódzkiego. Interesuje mnie co najmniej tona węgla, ale nie chciałbym kupić tak dużej ilości węgla i nagle okaże się, że jest beznadziejny. W tej chwili węgiel jest jaki jest, ale chociaż zasypuje i zapominam.

 

@dfaktor

Pisałeś coś o dobrym dostawcy z Wujka, podeślij może jakiś namiar. Byłbym wdzięczny.

 

Co do ceny to nie chciałbym przekraczać tego co teraz płacę, bo wg mnie to i tak wysoka cena.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ostatnio na allegro ( i na reklamie na naszym forum) pojawił się orzech z Wesołej w formie workowanej i dużej paczki 1t.. W zeszłym roku udało mi się kupić ten węgiel na lokalnym składzie i byłem bardzo zadowolony -nie śmierdział, nie sklejał się i było mało popiołu. Jednak teraz go nie ma i kupiłem orzech jaki był , co produkuje tylko smołę !! :(

Mam kocioł zasypowy Elektromet-Solei z nadmuchem.

Macie jakieś doświadczenia (złe/dobre) z kupnem przez internet ? Może warto jednak dać trochę więcej ale mieć pewność że to dobry węgiel ?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Zgodnie z przewidywaniami węgiel zaczyna mocno tanieć. Kompania Węglowa obniżyła ceny o ok.10%. Na przykład orzech z Piasta i Sośnicy kosztują na wydawce 558zł/tonę, groszek na przykład z Ziemowita 507zł/tonę. Południowy Koncern Węglowy też obniżył dość mocno ceny. Orzech z Janiny i Sobieskiego kosztuje 521zł/tonę, a groszek 440zł/tonę. Rewelacyjną cenę ma węgiel gruby I - kostka z Janiny i Sobieskiego, bo kosztuje tylko 538zł/tonę. Konkurencja rosyjska, czeska i prywatnych kopalń robią swoje. Ciekawe, czy to już koniec obniżek?

Edytowane przez lysy1l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bartek86

Obniżają jeśli dobrze pamiętam to 3 albo 4 raz w tym sezonie grzewczym.Teraz sie pozmieniało i piast nie jest juz w kompani tylko połączył sie z ziemowitem . Słaba zima sprawia ze ceny lecą w dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem z tą firmą do czynienia, natomiast kupował u nich Wesołą kolega ZUG i chwalił sobie współpracę.

Kazimierz Juliusz, to bardzo wysokiej jakości węgiel płomienny. Tu masz jego parametry:

http://www.kwkkazimierzjuliusz.pl/index.php?page=sprzedaz

Edytowane przez lysy1l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. lysy1l mógłbyś mi doradzić w sprawie zakupu węgla? w mojej okolicy nie ma wielkiego wyboru węgla jest ruski i polski i nie wiem z jakiej kopalni? jaki typ? W twoich postach wyczytałem o firmie Atex i do jedenego z ich oddziałów mam 60km. Czy orzech 2 byłby odpowiedni do mojego kotła DS , oczywiście nie pytam o granulacje bo to wiem ale o sam węgiel jaka kopalnia jaki typ? a dla kotła teścia była by kostka. Mam pomieszczenia na węgiel więc mogę zamówić większo ilość i miałbym spokój na dłuższy czas. Pozdr. Arek

Edytowane przez janklos12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Atexem jest taka sprawa, że mają dobre, polskie węgle, ale bardzo często robią ich mieszanki, na przykład Piasta z Marcelem, Piasta z Wesołą i pewnie też takie mieszanki idą z centrali pod Gliwicami do oddziałów. Sprzedawca na składzie może nawet nie wiedzieć co dokładnie sprzedaje. Najlepiej wejdź sobie na strony Kompanii Węglowej i Holdingu Węglowego i poszukaj najbliższego Autoryzowanego Sprzedawcy. Tak naprawdę orzech II z Kompanii Węglowej oferuje tylko Marcel, ale to typ 33 (wysoka spiekalność). Mam go w tej chwili trochę u siebie. Węgle katowickie - Wujek, Staszic, Murcki to też typy 32.2 i 33, pytaj o nie Arthi, wiem że pali nimi w Hefie i bierze bezpośrednio z kopalni, więc opinia będzie jak najbardziej wiarygodna i z pierwszej ręki. Do kotła dolnego spalania zainteresowałbym się też granulacją groszek I (16-31mm). Produkują go Bobrek i Chwałowice. Jest to dobry, kaloryczny węgiel typu 32.1. Z Holdingu Węglowego szukałbym orzecha II z Wesołej, węgiel mniej więcej tego samego typu, o trochę mniejszym popiele. Chwałowicami i Wesołą paliłem osobiście. Obydwa bardzo dobre z lekkim wskazaniem na Wesołą.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki poczytam poszukam może coś znajde w rozsądnej odległości/mieszkam w dawnym woj. ciechanowskim/ ale też chyba zrobię sobie wycieczkie na ten skład i wezme kilka worków na próbę i jak się sprawdzi to złoże zamówienie. kol. lysy1l twoja znajomość w temacie opału jest naprawdę wielka i nie jest to z mej strony żadne cukrowanie, po prostu znasz się na tym. arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze trafić na dość tani orzech II z Sobieskiego, ale jest to bardzo słaby węgiel. Kupiłem go z premedytacją dwie tony w najgrubszym sorcie na okresy przejściowe, tak żeby wiosną i jesienią nie męczyć siebie i kotła kalorycznym węglem.

Jako podstawowe paliwo nie polecam, chyba że dom jest dobrze ocieplony i ma małe zapotrzebowanie na ciepło, ewentualnie kocioł jest sporo przewymiarowany. Samo spalanie jest czyste, piękne i bezdymne, natomiast efekt cieplny już tak nie olśniewa. W porównaniu do Sośnicy czy Marcela wręcz dramat. Sporo popiołu.

(Janina to praktycznie ten sam węgiel)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w końcu do przetestowania "króla" polskich węgli opałowych - orzech II z KWK Wujek ruch Wujek, typ 32.2 (ruch Śląsk to już typowy węgiel typu 33 zbliżony parametrami do Marcela).
Deklarowana wartość opałowa bardzo wysoka, bo 30-31 Mj/kg, popiół do 5%, spiekalność wg rogi powyżej 20.




Zasyp ok 30 kg, rozpala się bez problemów, szybki przyrost temperatury, kaloryczność faktycznie bardzo wysoka:




W porównaniu do orzecha II z Marcela rozpalanie spokojniejsze, mniej gwałtowne odgazowywanie, ale potrzeba dużo powietrza wtórnego. Dymienie mniej intensywne niż przy Marcelu i Sośnicy, na wymienniku odkładają się płatki suchej, sypkiej sadzy, brak jakiejkolwiek smoły. Spora wydajność gazu, o czym świadczy ciągle widocznym płomień, mimo że kocioł osiągnął temperaturę zadaną:




Dobry, mocny węgiel, przy rozpalaniu "spokojniejszy" od orzecha II z Marcela, w porównaniu do grubego orzecha typu 33 z Sośnicy różnica nie jest już aż tak widoczna, może poza trochę mniejszą tendencją do odkładania się baranka na wymienniku i smolenia przy zabawie z powietrzem wtórnym.
O ilości popiołu napiszę wieczorem.

Po doświadczeniach ze spalaniem następujących węgli:
KWK Knurów typ 34.2
KWK Sośnica typ 33
KWK Marcel typ 33
KWK Wujek typ 32.2
KWK Jankowice typ 32.2
KWK Wesoła typ 32.1
KWK Chwałowice typ 32.1
KWK Ziemowit typ 31.2
KWK Sobieski/Janina typ 31.1

...mogę powiedzieć, że różnice między nimi są ogromne. Kolosalne, a lekceważone znaczenie ma prawidłowy dobór typu węgla do indywidualnych warunków. Dużym błędem jest kupowanie mocnego węgla i tłumienie go w przypadku małego zapotrzebowania na ciepło, lub przewymiarowanego kotła. W takim wypadku lepiej kupić słabszy węgiel płomienny typu 31.1 lub 31.2 - Janina, Sobieski, Piast, Ziemowit. Węgle typu 33 i 32.2 ze względu na specyfikę swojego spalania powinny być używane tylko przez świadomych i doświadczonych palaczy, którzy będą w stanie wykorzystać tkwiący w nich potencjał. W przeciwnym wypadku trzeba się liczyć z szybkim zasmoleniem kotła i komina, sadzą i dymieniem. W przypadku dobrze dobranego kotła optymalnym wyborem jest węgiel typu 32.1, który stanowi idealny kompromis między węglem płomiennym i gazowym. Są to przede wszystkim węgle z KWK Wesoła, KWK Chwałowice i KWK Bobrek.
Są jeszcze dwa rodzaje bardzo wysokiej jakości węgla płomiennego typu 31.2 na które warto zwrócić uwagę. Jest to węgiel z KWK Kazimierz Juliusz i Zakładu Górniczego Piekary. Ostatnio pojawiły się też na składach węgle z prywatnych kopalń im. Powstańców Śląskich i Silesii. Pierwszy, to wysokokaloryczny węgiel, mniej więcej w typie Wujka, a Silesia to węgiel typu 32.1
Osobiście uważam, że idealnym rozwiązaniem jest posiadanie dwóch rodzajów opału. Jeden mocniejszy, zimowy, a drugi na okresy przejściowe. W moim przypadku rolę przejściowego w tej chwili pełni słaby węgiel płomienny Sobieski/Janina. W sezonie zawsze można pomieszać te opały ze sobą.
Cały czas chodzi jeszcze za mną sprawdzenie ortokoksowego 35.1 lub 35.2 z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, ale mam problem ze zdobyciem większej próbki. Wiem, że tym pierwszym typem pali sporo osób z okolic Jastrzębia, odbierając go jako deputat z KWK Pniówek.

Edytowane przez marcin
Załączniki usunięte na prośbę autora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem na stronie i faktycznie cena wręcz kosmiczna. 467 zł za tonę orzecha było do niedawna niewyobrażalne.

Z parametrów wygląda raczej na 32.1, szkoda że nie jest podana spiekalność, która jest bardzo ważnym parametrem, szczególnie dla posiadaczy kotłów dolnego spalania.

Wracając do Wujka, to przerusztowaniu znikoma ilość popiołu, lekki, sypki baranek na wymienniku i drzwiach zasypowych, na ściankach kotła parę niewielkich, smolnych plam (oczywiście wypalą się podczas wyżarzania koksu). Porównując przebieg spalania, to bliżej mu do węgli typowo gazowych. Trudno to jednoznacznie określić po jednej próbie, ale wydaje mi się, ze spalał się minimalnie krócej od Sośnicy, czy Marcela, które mają po wypaleniu trochę lepszy koks.

Edytowane przez lysy1l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że lepiej. Wysoka spiekalność, jak sama nazwa wskazuje jest powodem tworzenia się spieków, które są przyczyną zawieszania się węgla. Do dolniaka raczej skup się na granulacji orzech II, groszek I, ewentualnie groszek. Raczej unikaj węgli typu 33 i 32.2, (chociaż to też zależy od indywidualnych uwarunkowań), resztę informacji masz u góry.

Edytowane przez lysy1l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Do wypowiedzi kol. lysy1l dopiszę jeszcze słowo na temat węgla z Powstańców, mianowicie miałem go kilka razy i za każdym razem palił się inaczej, tzn raz się spiekał a raz nie. Podobno często im się to zdarza. Tak więc przed zakupem koniecznie zakup próbny, aby później nie narzekać .

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno jest to bardzo mocny węgiel? Kolega z tego forum chwalił go za wysoką kaloryczność i długie, efektywne spalanie. Wspominał również o wyraźnej tendencji do spiekania się.

Zakwalifikowanie go jako 32.2 widziałem w cenniku jednego ze składów opału, choć równie dobrze może to być typ 33.

Edytowane przez lysy1l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że lepiej. Wysoka spiekalność, jak sama nazwa wskazuje jest powodem tworzenia się spieków, które są przyczyną zawieszania się węgla. Do dolniaka raczej skup się na granulacji orzech II, groszek I, ewentualnie groszek. Raczej unikaj węgli typu 33 i 32.2, (chociaż to też zależy od indywidualnych uwarunkowań), resztę informacji masz u góry.

 

Najlepiej kupić próbkę węgla[ze 2 worki],a dopiero pózniej większą ilość."Wujek"[czyli typ 33 lub 32.2]nadaje się do dolniaka ,a nawet z trzech sprawdzonych [sobieski,Kazimierz] jest najlepszy.

 

Sobieskiego nie polecam nawet na okresy przejściowe,chyba,że zamiast nordic walking chcesz uprawiać" wiadro z popiołem" walking.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.