Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Z której kopalni kupić węgiel (oprócz ekogroszku)


AdamMa

Rekomendowane odpowiedzi

Kup po worku i sprawdź. Uczciwy sprzedawca zapakuje do worka i sprzeda na próbę. W ciemno bym nie kupował. Kupuję polski węgiel i zawsze przed zakupem próbuję, bo co kopalnia to inny. Szczerze pisząc to wątpię, że oferowany syberyjski jest z Syberii a kazachski z Kazachstanu:) Z tego co czytam w sieci klienci chwalą sobie sprowadzany ekogroszek Ogień oferowany przez Sibugolpl Sp. z o.o. https://sibugolpl.com/ekogroszek-8-25. Na YouTube oraz stronie producenta są nawet ciekawe filmiki z jego spalania. Nigdy jednak nim nie paliłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może temat nie dla podajników ale skoro o ekogroszku mowa.

 

Ja stosuję taką zasadę że kupuje worek i sprawdzam go na 100% mocy kotła (odkręcam podłogę na 35-40C) przez kilka godzin a potem na zerowym odbiorze (podtrzymaniu) też kilka godzin.

 

Dzięki temu mam rozeznanie jak się będzie zachowywał w ciężkie mrozy oraz okresach przejściowych (speki, niedopał, popiół, osiąganie zadanej, itp)

 

A potem tylko pozostaje wierzyć że skład sprzeda mi dokładnie to co sprawdzałem :D .

Edytowane przez krisgie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup po worku i sprawdź. Uczciwy sprzedawca zapakuje do worka i sprzeda na próbę. W ciemno bym nie kupował. Kupuję polski węgiel i zawsze przed zakupem próbuję, bo co kopalnia to inny. Szczerze pisząc to wątpię, że oferowany syberyjski jest z Syberii a kazachski z Kazachstanu:) Z tego co czytam w sieci klienci chwalą sobie sprowadzany ekogroszek Ogień oferowany przez Sibugolpl Sp. z o.o. https://sibugolpl.com/ekogroszek-8-25. Na YouTube oraz stronie producenta są nawet ciekawe filmiki z jego spalania. Nigdy jednak nim nie paliłem.

Paliłem ekogroszkiem Ogień firmy Sibugolpl. Pięknie i czysto się spala, bardzo mało popiołu (2-3%). Ale nie polecam go dla osób szukających mocnego opału.To jest tak zwany "młody węgiel". Producent sprytnie podaje moc maksymalną 24MJ ale musi mieć sporo mniej skoro spalałem go dobowo wyraźnie więcej niż miału 24MJ. Gdyby był poniżej 700zł to bym brał na całą zime ale po 840zł się nie opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Pojechałem dziś do Pyskowic na skład thmh po orzecha z Piekar a wróciłem z groszkiem z Bobrka. Cena 630 zł za tonę. Chociaż to groszek to wygląda jak mój zeszłoroczny orzech II z Silesii. Producent deklaruje 28500 Mj/kg i 5 % popiołu. Jak przepalę to opiszę.

post-73312-0-19462200-1523295846_thumb.jpg

Edytowane przez creativepm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem już zakupiony na próbę groszek z Bobrka paląc go od góry w kotle Kielar Eco-2. Po wysypaniu w piwnicy Bobrka okazało się, że wielkością odpowiada orzechowi II z Silesii, który zakupiłem w zeszłym roku. Węgiel z Bobrka w przeciwieństwie do Silesii błyszczy się i jest bardziej kruchy. Po uruchomieniu kotła zauważyłem, że Bobrka trudniej rozpalić a kocioł wolniej osiąga zadaną temperaturę. Węgiel spala się gwałtownie, tzn. po rozpaleniu, w kotle szaleją długie płomienie a przez to z komina wydobywa się naprawdę niewiele dymu, co mnie mile zaskoczyło. Zauważyłem, że na wymienniku w niektórych miejscach osadza się smoła w małej ilości. Przy Marcelu kocioł w tym momencie wyglądał jak po konserwacji:) Jeżeli chodzi o czas palenia to śmiało mogę stwierdzić, że Bobrek ma w sobie moc. 25 kg groszku wystarczyło na 25 godzin palenia (Silesia 21-22). Po przepaleniu okazało się, że popiołu w węglu jest 6,7 %. Sam popiół ma kolor kawy z mlekiem. Popiół przez palce przelatuje jak mąka. Płytek praktycznie brak! Jestem z tej próby bardzo zadowolony.

post-73312-0-51453300-1523572008_thumb.jpg

post-73312-0-09924900-1523572213_thumb.jpg

Edytowane przez creativepm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrek to klasa sama w sobie dla kotłów zasypowych. Kalorycznosc prawie jak Marcel i Sośnica,a jednak to wegiel płomienny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, a może któryś z lepiej obeznanych zrobi wątek z zaletami i wadami węgla z różnych kopalni.

Jak dla mnie to Bobrek, Marcel, czy Sośnica to czarna magia. Gdyby był taki wątek, przynajmniej teoretycznie

miałbym jakieś węglowe porównanie. Chociaż nie wiem po co i tak kupię co mi w worki wsadzą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz parę informacji ale bardziej dla wiedzy bo jak piszesz nie masz wpływu na to co jest w worku :D

 

https://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/klasyfikacja-wegli/

 

http://gornictwo.wnp.pl/notowania/ceny_wegla_pgg/

Edytowane przez krisgie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrek ma 29MJ/kg a Marcel i Sośnica po 30,więc niby 3% różnicy. Ale ze względu na czyste spalanie bez dymu ( a czasem i smoły) Bobrek spokojnie nadrabia tą różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrek ma zakres kaloryczności 28-29Mj/kg, Sośnica 29-32Mj/kg, Marcel od 30-32Mj/kg. Kaloryczność podawana przez PGG to wartość minimalna. Przy dobrym spalaniu od góry najważniejszy jest koks, który najbardziej wpływa na wydłużenie czasu spalania, a Bobrek nigdy nie skoksuje tak jak Sośnica czy Marcel.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podają tylko wartość maksymalną, więc wszystko poniżej tej wartości też będzie się zgadzać z opisem. :D

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam nadzieję ,że kaloryczność w rzeczywistości przekracza 20Mj/kg, spiekalnośč 0 popiòł do 3 % ,kamieni nie zauważyłem

zero miału ,myślę że kociołek będzie mógł pracować długo bez wygaszania ,a jak będzie zobaczymy .

Edytowane przez Mikesz62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy i ostatni raz kupiłem orzecha 2 z Wieczorka (potem to się będzie pewnie nazywał Staszic) Ktoś tym palił w górniaku? Jak ma się do orzecha z Wesołej? Na składzie był trochę grubszy od dwójki z Wesołej i dałem się namówić sprzedawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Bobrek ma zakres kaloryczności 28-29Mj/kg, Sośnica 29-32Mj/kg, Marcel od 30-32Mj/kg. Kaloryczność podawana przez PGG to wartość minimalna. Przy dobrym spalaniu od góry najważniejszy jest koks, który najbardziej wpływa na wydłużenie czasu spalania, a Bobrek nigdy nie skoksuje tak jak Sośnica czy Marcel.

No z paleniem od góry to czysty fakt że węgiel koksujący trzyma długo , np z Ziemowita ta sama ilość węgla paliła się u mnie 7 godz a obecnie katuję Chwałowice silnie koksujący i trzyma co najmniej 15 godzin więc wychodzi na to że Chwałowice tak de fakto kosztują 350zł za tonę to oczywiście żart ale tak to się ma .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.