Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Z której kopalni kupić węgiel (oprócz ekogroszku)


AdamMa

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry pomysł :) . Mam taką radę dla Ciebie, paląc kaloryczny podczas rozpalania dobrze jest po mniej więcej półgodzinie, delikatnie zruszyć pogrzebaczem palący się węgiel. Jeśli będzie miał tendencję do małego spiekania to taki zabieg spowoduje rozbicie ewentualnej spieczonej warstwy i tym samym poprawi się przepływ PP. Inaczej kocioł trochę dłużej będzie dochodził do zadanej. Rozpalaj na minimalnym uchyle dolnej klapki a więcej powietrza PW dawaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. W maju zakupiłem 5 ton orzecha II PG Silesia po 570 zł za tonę w firmie THMH w Pyskowicach. Wczoraj przepaliłem wiaderko w zasypowym Kielarze Eco 2. Jestem mile zaskoczony z wyniku spalania. Piec przy odkręconych 5 grzejnikach w domu nieocieplonym trzymał temperaturę 50 stopni C przez 10 godzin. Popiół dokładnie przepalony i niały jak śnieg a kocioł czysty. Polecam. Dla porównania Orzech z Marcela spalał się czysto przy 57stopniach C. Wiaderko przy tej temperaturze to około 7 godzin palenia a w domu za za ciepło. Przy 50 stopniach C w kotle sama smoła i koks. Niby Marcel lepszy od Silesii ale wydaje mi się, że to zależy od kotła i instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę jeszcze porównać orzecha II z Silesii z orzechem z Chwałowic. W tym przypadku również Silesia dłużej się pali a popiołu pratkycznie tyle samo. Chwałowice ponadto bardziej dymią nie wspominając już o cenie, gdzie obecnie u mnie z transportem różnica na tonie wynosi

100 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakies doswiadczenia z weglem(nie ekogroszkiem) "ORZECH ULTRA WĘGIEL SZTYGAR 28-26 MJ/kg" lub "Węgiel Polski ORZECH II WESOŁA kaloryczność 28-31,5MJ/kg" ?

 

Zalezy mi na weglu workowanym i wymienione przyklady spelniaja ten warunek.

 

Cena wydaje sie byc przyzwoita jak za takie MJe - kolejno ok 999 i 950zl. Popiol do 7%, siarka 0,6%
Ciekawostka jest ze sztygar max 10% wilgotnosc -tak deklaruje producent. Do tego podobno jakos super pozbywaja sie kamieni oraz innych zanieczyszczen i wstepnie podsuszaja wegiel.

 

A moze cos innego ? Znalazlem ciekawa, tzn znosna cenowo, oferte na jeszcze takie orzechy jak marcel, boberek, wujek, petarda, wieczorek- ten najdrozszy. Jest jeszcze silesia ale cos wyczytalem ze opinie mieszane.

Palone ma byc w zwyklym kotle, dolnogornym bodajze tak mi kiedys majster powiedzial, jest mozliwosc ustawienia dmuchawy ale raczej staram sie z tego nie korzystac.

Edytowane przez lelusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego podobno jakos super pozbywaja sie kamieni oraz innych zanieczyszczen....

No jasne, baju baju. Kamienie i duży przerost z węgla usuwa zakład przeróbczy na kopalni - płuczka. Potem, to juz możesz tylko przesiewać frakcje.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednym slowem po prostu wspomnieli o czyms co nie jest czyms nadzwyczajnym ;) Ale... wracajac do tematu jestem kompletnym laikiem w sprawach opalu, czasu niewiele zeby nadrobic zaleglosci takze prosilbm o wybor jakiegos sensownego opalu.
Tak jak wspomnialem, kociol gorno-dolny, z nadmuchem(ktorego staram sie raczej nie uzywac). Wszyscy w domu nauczeni sa palenia od dolu(?) tzn. najpierw na ruszcie rozpala sie jakies drewienka, pozniej idzie cos grubszego i z gory zasypuje sie mialem/weglem... i chyba trzeba by sie tego sposobu oduczyc;)

 

Co mi wpadlo w oko to np:

Sztygar Ultra

Bartex Wesola
Prestige Wegiel Orzech

Marcel od Agroplonu  chyba, ze od jakiegos innego dostawcy ? moze wesola, boberek, wujek, petarda, wieczorek - tutaj duzo rozbija sietez o dostawce

Pytlakowski Orzech Powe  lub  Pytlakowski Orzech II

Tani Opal Wysokoenergetyczny

 

I ogolnie moze ktos mial stycznosc z weglem od Polski Wegiel Dystrybucja ? Jest szansa dostac go w sklepach mrowki, aczkolwiek bylem ostatnio i nie mieli akurat nic z ich oferty zeby wziac worek i sprawdzic :/

 

I jeszcze jedno pytanie takie czysto techniczne. Jak ziarnistosc wegla ma sie do jego spalania. Tzn wezmy taki orzech 25-50 i powiedzmy 30-80. Mamy 5 kilogramow. Ten pierwszy szybciej zlapie ogien i szybciej nabije temperature na piecu, ten drugi zas pewnie wolniej zlapie ogien i temperature bedzie nabijal wolniej... pierwszy wypali sie duzo szybciej od drugiego... czy dobrze kombinuje ? Jakies jeszcze inne aspekty wystepuja ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam a co polecacie do kotła dolnego spalania jakim jest Dakon DOR.Paliłem Kazimierz Juliusz rewelacja była ale kopalnia zamknięta.Paliłem orzech wesoła spieka się za mocny do tego pieca. Paliłem ruskiem bielsk podlaski  Energo orzech drobny  w tamtym roku popiół ok nie spieka cana była 640 zł z dostawą workowany tylko trochę słabo kalorycznie w tym roku maja już cenę 830zł z dostawą workowany i się waham czy nie kopic innego np Ziemowita albo Chwałowice orzecha II tylko warunek muszę mieć workowany co polecacie ? Wesoła Piast Marcele odpadają .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

ja od lat palę "Wieczorkiem" mieszkam od kopalni mniej jak 1 km co prawda dopiero od zeszłego roku mam kocioł  C.O bo wczesniej kafloki i kozy , ale nie narzekam , przy obecnej pogodzie +10 , +15 *C , zasyp około 22 kg węgla w kotle Defro Optima Komfort 10KV i metrarzu 78m2 w starej kamienicy (mieszkanie bardzo zimne , bez lokatorów pode mną nade mną za ścianą i 2 ściany frontowe ) pali mi się 44 - 48 h w maju kupiłem węgiel workowany  (10 worków) miał być niby z "Wesołe" , ale daje głowę sobie uciąć że to był jakiś "Rosyjski" niesortowany , zazwyczaj po paleniu Wieczorkiem 3 x 22 kg (6 dni palenia) mam niepełną węglarkę popiołu (węgielki nie dopalone wrzucam ponownie z świeżym załadunkiem) to po tym workowanym nie dosyć że 22 kg paliły się tylko 26 h to miałem całą węglarkę popiołu jak bym drewno spalił taki sypki był , tak że nie ma cie co wierzyć we wszystko co wam na składach oferują , u nas na Śląsku jest to dobre że możesz bezpośrednio sobie podjechać na kopalnię i kupić węgiel , na Wieczorku obecnie tona kosztuje 627 zł + oczywiści kasa dla przewoźnika , co u mnie jest to 60 zł za tonę

Edytowane przez stasiu1971
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle mniej więcej wyszedł mnie na wiosnę podobny jakościowo orzech II z Marcela, tyle że z zaworkowaniem, transportem 35km w jedną stronę i pomocą z wrzuceniem do piwnicy.

Na kopalni kosztował wtedy 547zł. Od jakiegoś czasu na Marcelu nie oferują już orzecha II, a zwykły orzech kosztuje na wadze 710zł/tonę. Różnica jest kolosalna.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jak bym wiedział że pójdzie tyle do góry to przez 1 kwietnia (Wieczorek zmieniła właściciela) to tonę "na emeryta" mogłem mieć po 540 zł (każdy emeryt miał wówczas 50 zł zniżki na zakup 1 tony węgla) , ale sobie wymyśliłem że latem zrobię wylewkę w komórce . Ale ogólnie mam zakupione 3 tony węgla i fajnie by było żeby mi to wystarczyło na całą zimę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.