Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Z której kopalni kupić węgiel (oprócz ekogroszku)


AdamMa

Rekomendowane odpowiedzi

W zeszłym roku żartowałem, że pół Polski mniej lub bardzie świadomie pali trzydziestką trójką, lub prawie trzydziestką trójką. W tym sezonie to już raczej nie będzie żart ;). Po prostu zaczyna brakować typowych węgli opałowych, szczególnie płomienno-gazowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lysy1l pisałeś też o koksie, że przepalasz nim piec. Możesz coś więcej napisać na ten temat. Paliłeś koksem? Planuję zakupić na zimę koks orzech 20-40mm z koksowni Przyjażń z Dąbrowy Górniczej, czy można nim palić w tradycyjnym piecu węglowym? Potrzebuję opału wysokokalorycznego ze względu na nieocieplony dom z kamienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam koksu jako paliwa podstawowego. Jest trudny w okiełznaniu i wymaga sporo uwagi.

Ludzie popełniają błąd twierdząc, że jest bardziej kaloryczny od węgla, co nie jest prawdą.

Jego kaloryczność kształtuje się na poziomie 28-29 Mj/kg, tyle że spala się idealnie czysto.

Jeżeli chodzi o opał wysokokaloryczny, to lepiej zamiast koksu kupić dobry węgiel o podobnej, lub wyższej kaloryczności - np. Wesoła, Marcel, Sośnica-Makoszowy, Brzeszcze, Jankowice, Bobrek, Powstańców Śląskich, Wujek, Staszic-Murcki, Wieczorek. To wszystko bardzo mocne węgle o kaloryczności od 28 do 30 Mj/kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzis dotarla do mnie tona orzecha II z wesolej z B&E.Na pewno na plus jest to ze z calego bigbaga wyjalem moze 1/4 wiaderka mialu a zdarzalo sie kupujac u lokalnych sprzedawcow ze z pol toby wegla ponad taczka zostawala.I chyba dokupie u nich 2 tony orzecha I z khw (nie podaja z jakiej konkretnie to idzie kopalni, ale z tego co patrzylem to w wiekszosci khw ma wegiel 32 ) w niezlej cenie 790 za tone.Ludzi ze slaska moze pewnie smieszyc ze mowie niezla cena ale w mojej okolicy ponizej 800 nic sie nie kupi a za 800 to jest na przyklad orzech z knurowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moge powiedziec ze polecam bo wtedy bralbym pelna odpowiedzialnosc na siebie gdyby cos bylo nie tak z dostawa do ciebie ;].Ale tak jak wyzej napisalem brak mialu w weglu ,dodatkowo wegiel suchy.Nie wiadomo jak z wartoscia opalowa ale jesli bedzie taka jak w probce ktora zamowilem sobie bodajze w marcu to bedzie git.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orzech I -Bobrek, cena 610 z transportem. W ubiegłym roku ten sam dostawca-wtedy było ok. :) .

Bardzo ciekawe, bo Bobrek nie ma w ofercie orzecha I, a tona zwykłego orzecha 25-80mm na kopalni kosztuje 649zł bez akcyzy i transporu. Gość przywiózł Ci jako Bobrek najprawdopodobniej węgiel z zabrzańskiego Siltecha ( orzech I 40-100mm 516zł/t bez akcyzy) stąd ta cena i granulacja. Notabene bardzo dobry węgiel typu 32.2/33.

W mojej okolicy również wożą go w świetnej cenie, a Ty o ile dobrze pamiętam jesteś z Tarnowskich Gór, więc daleko nie jest. Pali nim od jakiegoś czasu (2-3 sezony) mój kolega i bardzo go sobie chwali.

http://zgsiltech.pl/oferta.html

Edytowane przez lysy1l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel od dostawcy z Bytomia ( chyba nie mogę robić reklamy ) , granulat wg mnie I, na dokumencie dostawy - orzech I.

W ubiegłym roku paliłem nim zamiast tego z Sośnicy, o niebo lepiej, ale nie jestem profesjonalistą od węgla :( .

Edytowane przez CM2X
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamiętam, to nie paliłeś Sośnicą, tylko Szczygłowicami 34.2, więc nic dziwnego że się ten niby "Bobrek" lepiej palił. Sośnica akurat pali się bardzo dobrze. Na każdym dokumencie z Kompanii Węglowej powinna być nazwa kopalni, granulacja i dokładna waga węgla. Poza tym trzeba wypełnić dokumenty zwolnienia z akcyzy.

Może to być też węgiel z byłej kopalni im.Powstańców Śląskich, który również ma granulację orzech I i jest sprzedawany w podobnej cenie:

http://forum.info-og...100#entry148810

Edytowane przez lysy1l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a co macie do powiedzenia ( napisania ) na temat węgla z kopalni Popiół, dam radę go przyzwoicie spalić? w zeszłym sezonie miałem Marcela (przynajmniej tak go nazywali) :P i powiem że w KWKD nie dopalał się, na rusztach zostawały koksiki, a z tego co widzę Popiół ma podobną kaloryczność...

Edytowane przez lolita
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Państwa

Mam możliwość kupna węgla z Wesołej (orzech, kostka). Piec z dolnym spalaniem, zimą utrzymuję temperaturę 50-60 stopni. Czy ma ktoś wiedzę, doświadczenie, czy w tych warunkach węgiel dobrze będzie się spalał i nie wytwarzał smoły? Sprzedawca twierdzi, że potrzebuje on dużo powietrza i temperaturę przynajmniej 70 stopni na piecu. Co Wy na to?

 

Pozdrawiam,

Edyta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pani sprzedawczyni miała rację. Przy utrzymywaniu na kotle w warunkach zimowych temperatury 50-60 stopni lepszym węglem od Wesołej będzie jakiś płomienny 31.2

Kocioł będzie swobodniej pracował, nie będzie sadzy i smolenia. Jeżeli koniecznie Wesoła, to kotła dolnego spalania raczej orzech II.

Edytowane przez lysy1l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.