Skocz do zawartości
Alan89

Sas Piec Sas Nwt 17kw Jak Wykorzystać Potencjał

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, jestem nowy proszę o wyrozumiałość.

Otóż potrzebuje pomocy w doborze najlepsyzch ustawień do pieca SAS NWT 17kW klasa 1,

Piec aktualnie mam ustawiony:

siła nadmuchu 3 bieg

czopuch ustawiony na 1/2 (4 poziomy ustawień)

histereza CO - 3 stopnie (miałem ustawione 18 stopni tak mi ustawili po załozeniu pieca "FIRMA" ;/)

Histereza CWU - 7 stopni

Praca w podtrzymaniu - 20 s

Przerwa w podtrzymaniu - 10min

Piec ogrzewa bojler 140l

Dom ma powierzchnie użytkowa 166m kw.

kubatura 75,6 m kw

powierzchnia całkowita 220m kw.

Dom ocieplony -strych wełna mineralna

ściany - pustak-styropian 10 i połówka pustaka.

Przy zasypaniu wiadra 10l węgla (mniejszy nieco od orzech) z miałem jest.

trzyma ~3-4h tylko

np. zasypując przed snem o 22 godz muszę wstawać o 1-2 w nocy i zasypywać znów.

Zazwyczaj rano już wygasa piec, dziś akurat jeszcze się tliło, kaloryfery byly zimne, temp na piecu 28 st.

Zasypują piec przy 60 stopniach czasem i 50 stopni.

Aha jest też ogrzewanie podłogowe na parterze: 28m kw.

Średnia temperatura w domu 18-21 stopni (na dworze jest aktualnie -1) przy -15 było w domu 17-18 stopni.

Dom na wiosnę będzie ocieplony z zewnątrz elewacja.

Pomoże ktoś dobrać tak ustawienia by zasypując na noc piec mogło wytrzymać te 8-9h choć?

Wyczytałem tu że niektórym trzyma tu piec nawet 12h ja to możliwe?!

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam

Jaka masz ustawiona temperature na kotle? .Czy masz zawor 4d ? Ja mam troche inny kociol ale podobny obydwie histerezy mam na 2st.Podtrzymanie co 20 min przez 40 sekund ,nawiew na 3 powinien byc ok. Pale bez wygaszania wegiel orzech 2 sypie dwa razy na dobe po( wczesniejszym przerusztowaniu ) jeden zasyp to takie czarne wiadro budowlane ok.12-13 kg dom podobnej wielkosci zasobnik Cwu 220l Oczywiscie moge te dwa wiadra zasypac w jednym wsadzie ale wydaje mi sie jak dziele to mniej spala. Wegiel staram sie dosypywac jak w kotle jest jeszcze ok 1/3 wsadu. Zawor 4d ,temp pracy kotla 65 st.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przykro mi nie wiem co to zawór 4D, jest pompka zwykla, podejrzewam że jest, "spece" chwalili się że zrobili mi bardzo nowoczesną instalację grzewczą ale ekologiczne to nie jest na m-c idzie jak narazie ponad 1,5 t węgla.

temperaturę mam zwykle ustawioną 50-55 st.

Spróbuję zmienić ustawienie na podobne.

A temperaturę zwiększę do 60 stopni

Jak piec będzie trzymał te 6-7 h to już będzie dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wpisz w google zawor mieszajacy czterodrogowy to zobaczysz co to jeat . Tak na szybko to zawor pozwala utrzymywac na kotle wieksza temperature a na dom dawac mniejsza a poza tym utrzymuje cieplejszy powrot wody do kotla .Np.na kotle ustawiasz 65 st a na dom mozesz dac 40 st.Wieksza temperatura na kotle nie oznacza wiekszego spalania a jest lepsza i dla kotla i dla komina .Kociol i komin mniej zarastaja sadza i takim czarnym klejacym kondensatem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam.Ja mysle że przyczyna przede wszystkim jest taka: Mały kociołek na tą powierzchnie.Stąd są szybkie wypalania opalu.Mój znajomy ma ten sam piec 17 ale powierzchnie 100m2 i na węglu wytrzymuje ok 10h.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Alan89

Masz kocioł "taki nijaki" - dolno-górny.

Dobrze byłoby spróbować palić albo w sposób dolny, albo górny.

Dla palenia dolnego zaślepić górny przelot nad pierwszym wymiennikiem (ale prawdziwego dolniaka z tego nie bedzie).

Dla palenia górnego zaślepić przelot pod wymiennikiem i zapalać zasyp od góry - palenie cykliczne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Witam.Ja mysle że przyczyna przede wszystkim jest taka: Mały kociołek na tą powierzchnie.Stąd są szybkie wypalania opalu.Mój znajomy ma ten sam piec 17 ale powierzchnie 100m2 i na węglu wytrzymuje ok 10h.

Witam. Również jestem posiadaczem sasa i proszę podaj ilość węgla jaką Twój kolega zasypuje kocioł na te 10 h.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dowiem się dokładnie ale coś mi swita że około 25 kg.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

• Podobna zawartość

• Przez krist8181
      Witam posiadam kocioł Sas Solid 19KW od października tego roku , na chwilę obecną ogrzewa tylko dom około 130m2. Dom nieocieplony z lat 50.

1. Jeśli na zaworze 4d mam zadaną temp 44 stopnie to czy temp 65 stopni zadana na kotle jest ok.
      2. temp spalin waha się pomiędzy 80 a 120 stopni.
      3. N chwilę obecną zasobnik 160 kg wystarcz mi na 8 dni przy temp zewnętrznej do -2 do 5 stopni.

• Przez kott
      Witam.  Dzisiaj kolejny problem. Infolinia techu poradziła mi żebym przeszedł  na PIDa  i tu pojawił sie problem że temp na kotle skacze ( przy zadanej 60s ) od 45s przy spadku do 75 w nadzorze , kiedy to regulator pokojowy wyłącza pompę. Czy to jest normalne zachowanie kotła?
    • Przez TulipanKarol
      Witam, piszę do doświadczonych osób z forum o prawidłowym paleniu w górno-dolniaku SAS NWT 23KW + sterownik Optima Eco 3 z PID. Taki piec mam podłączony do starej instalacji w sensie wyjście z pieca 2", następnie stopniowanie gdzie końcówki 1/2" na grzejniki ogrzewa ok. 180 m 2. Nieocieplony + bojler 140 L. Czytając tematy na tym i innych forach większość osób odradza palenie w tym piecu od góry, zaś jednak spróbowałem, wykładając dół nad przegrodą cegłą szamotową, zostawiając prześwit ok. 5 cm i tak w ciągu dnia temp. 1 -2 C palę drewnem głównie sosna, ładując pod górne drzwiczki od grubszych do najcieńszych, rozpalając od góry na miarkowniku. Piec mam ustawiony na 55 po zamknięciu klapki popielnika przeciąga do max. 60, ale pali się max. 4 - 5 godz.w domu temp. ok. 23-24 C. Na noc ok. 21 wsypuję ok. 18 kg węgla PIAST grubszy na dół drobniejszy na górę, kilka drewien i rozpalam tu już, włączam dmuchawę ustawiona moc min na 120 zaś max. na 28% przedmuchy co 10 min, a czas dmuchawy 15 s. temp. ustawiona 55 obniżenie o 5 C. Czas palenia węgla to w granicach 10 godz. rano ok. 7 temp 48 z godzinę przeciągnie do wygaśnięcia całkowitego. Środek pieca ładny nalot biały. Wiem, że czytając to żadna rewelacja długość palenia, bo co niektórzy osiągają nawet i 24 godz.
      Problem mam z ustawieniem mocy dmuchawy do prawidłowego palenia węglem, czy ustawić na min. czy zostawić tak jak jest. A może zrezygnować z dmuchawy, a korzystać w pełni z miarkownika ciągu? ale co wtedy z PW gdyż ten piec ma tylko otwory boczne do doprowadzenia niby tego PW. Co sądzicie

• Przez Kinetyka
      Witam posiadam piec sas  efekt 1.7kw z podajnikiem który ogrzewa dom o powierzchni około 170m2 . W załączniku przesyłam schemat podłączenia pieca. Dom jest w starym budownictwie więc instalacja jest na jednym obiegu CO, CWU. Temperatura na kotle jest ustawiona na 60 i tyle idzie na grzejniki i w domu dochodzi do 27 stC (na tą chwilę). Moje pytanie polega na tym czy lepiej zamontować termostaty na wszystkie grzejniki, kupic regulator pokojowy(osiąga żądaną temp i wyłącza piec i pompkę) czy zmienić zawór 3D na 4D, aby można było lepiej sterować temperatura w domu? 

• Przez Pley86
      7
      Witam serdecznie. Nazywam się Daniel i potrzebuję pomocy w ustaleniu przyczyny dużego spalania mojego kotła Sas bio Slim 17 kw. 
      Mianowicie kociol spala mi w tej chwili 2 worki po 15 kilo dziennie (5-12C noc-dzień). To zdecydowanie za dużo jak na takie temperatury które mamy obecnie.
      Dom (parterowy) ma 197m2 10 cm styro w posadzce 15 cm szary w ścianach i 20 cm wełna na stropie w 50% położona. 
      W kotłowni mam 2 zawory mieszkające. Jeden jest 3 drogowy A drugi 4 drogowy i 3 pompy. Temp. Zadana kotła to 55, cwu 48, zawór 1 28c a zawór 2 ustawiony na 40. Sterownik pokojowy (ustawiony na 23c) steruje tylko zaworem 1 od podłogowki. Pogodówka wyłączona.
      Ogólnie to zauważyłem w tej chwili że temp. Powrotu skacze w przedziale 53 do nawet 32 stopni co spowoduje załączenie się kotła 2 razy w ciągu godziny.
      Byli u mnie dwaj fachowcy  i  jeden stwierdził że zawór 4 drogowy nie jest potrzebny i zrobił by cala instalacje na jednym 3 drogowym + powiedział ze powroty sa "zle" zamontowane co należało by poprawić. Drugi fachowiec powiedział to samo na temat zaworu 4d z tym że niekoniecznie...to może być przyczyną dużego spalania, dodał też że powrót cwu  zamontowal by bliżej powrotu do kotła.
      W załączniku dodaje zdjęcia i proszę o rady bądź kolejne pytanie na które chętnie odpowiem.

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.