Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak połączyć instalację c.o. (piec węglowy) z wkładem kominkowym z płaszczem wodnym?


sairus

Rekomendowane odpowiedzi

WItam serdecznie. Obecnie przeprowadzam generalny remont połowy bliźniaka (parter, piętro = powierzchnia do ogrzania ok. 100 m2). Jestem na etapie projektowania instalacji c.o. oraz c.w.o. Planuję w piwnicy zainstalować piec weglowy, ktory będzie będzie połączony z grzejnikami oraz bojlerem z podkową (do c.w.u.). Chciałbym zakupić wkład kominkowy z płaszczem wodnym i wpiąć go do wspomnianej instalacji. Używał bym go do ogrzewania domu na jesień i wczesną wiosną. W okresie bardzo niskich temp. bedę używał pieca węglowego.

 

Nie mam pojęcia czy można połączyć kominek (z płaszczem wodnym) z instalacją c.o. (z piecem węglowym) bez wymiennika płytowego.

 

Piec węglowy bedzie pracował w układzie otwartym, czy możliwe jest wpięcie bezpośrednio wkładu kominkowego do układu? Jesli tak to czy trzeba zastosować dwię pompy, jedna przy piecu, druga przy kominku? (oczywiście będę ogrzewał dom albo piecem albo kominkiem, nigdy jednym i drugim w jednym czasie).

 

Mam też wątpliwość co do zastosowania technologii (instalacja w miedzi czy plastiku PP). Biorąc pod uwagę koszty, to PP jest o wiele tańszym materiałem, na dodatek taką instalację można śmiało schować pod tynk, tak więc , jesli nie bedzie przeciwwskazań i będę mogł zastosować rury plastikowe w instalacji z kominkiem i piecem węglowym, to tak zrobię. Ale proszę o radę w tej kwestii.

 

Myślałem o zakupie kominka o mocy 12 kW, czy takowy wystarczy, czy może jednak o większej mocy?

 

Jeśli posiada ktoś z Państwa jakieś schematy instalacji (piec węglowy + wkład z płaszczem wodnym) c.o. to proszę o kontakt.

 

Z góry dziękuje za pomoc.

Pozdrawiam

 

sairus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zarówno kominek z płaszczem wodnym jak klasyczny piec na paliwa stałe są przeznaczone do pracy w układzie otwartym, więc nie potrzeba łączyć obu obwodów przez wymiennik ciepła, nie potrzebna również wówczas dodatkowa pompa. Jesli jednak nie chcesz ogrzewać wody w kotle podczas podczas grzania w kominku i odwrotnie, to potrzebny będzie zawór przełaczający np. 3-drogowy. natomiast jesli chcesz użyć PP lub innej technologii rur "platikowych" to konecznie oddzielić układ kotłowy od grzewczego zaworem 4-drogowym w celu obniżenia tempertury wody, co generelnie jest polecane również w przypadku instalacji stalowej czy miedzianej.

 

Co do kominka na okresy przejściowe powinno chyba starczyć, ale nie posiadam w tym względzie dużej wiedzy ani doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za pomoc. Pytałem w sklepie o rury plastikowe , myślałem ze te z czerwonym i niebieskim paskiem są do instalacji c.o., a okazało się że tylko do c.w.u. (tak mnie poinformowano). DO c.o. nadają się plastikowe z dodatkiem aluminium. Pytanie czy tak jest faktycznie, czy to tylko chwyt reklamowy Pana sprzedawcy - za jedyne 23 zl 4 mb o średnicy 20mm :angry:

 

Postanowiłem zrobić instalacje w plastiku , a tylko wyprowadzenia do grzejników wykonam z rur miedzianych (względy estetyczne).

 

BTW: nie wiem jeszcze jak wygląda ten zawór 3, 4 drogowy, zapomniałem zapytać w sklepie, też nie orientuje się w którym miejscu go wpiąć.

 

pozdrawiam <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Polecam rury w technologii pex alu pex. To jedyne rozsądne rozwiązanie rur z kompozytów do CO. Znam masę takich instalacji i spisują się świetnie ( sam też mam). Co do estetyki bzdurą jak dla mnie jest ( bardzo kosztowne) wkomponowywanie miedzi tuż przed kaloryferami. Raz że o wiele gorzej to wygląda nisz biała rurka pex a dwa że po co inwestować i ryzykować nowe złącza ( na dodatek schowane w betonie). Polecam zawór 4d podłączony na instalacji stalowej a po kilku metrach już za głównym węzłem pex alu pex oczywiście metodą skręcaną ( chyba że ktoś użyczy Ci sprzętu do technik zaciskowych). Pex to super materiał na CO ze względu na oszczędności które za sobą niesie. Nie będę pisał w kółko na forum jakie to zalety dlatego też odwołuję do postów swojego autorstwa i innych forumowiczów którzy robią instalacje lub mają instalację na pex.

 

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybor padł na rury PP stabi, posiadam zgrzewarkę więc wykonanie instalacji nie bedzie takie trudne. Problem tkwi w innym miejscu, jak prawidłowo wykonać instalację co - piec (weglowy) + kominek z plaszczem wodnym . Postaram się opisać instalację, proszę o ewentualne uwagi. Piec + pompa (zawor bezpieczeństwa) , wszystko wpięte do instalacji z grzejnikami oraz bojlerem z podkową (tzn. "baniak" na c.w.u podgrzewany omawianą instalacją <_< ) a na końcu naczynie wzbiorcze - przelew. Do tego muszę wpiąć kominek z plaszczem wodnym... Czytalem ze taki kominek mozna podlaczyc do instalacji bez wymiennika plytowego. Polaczyc kominek rurą bezpieczeństwa do naczynia wzbiorczego i dalej ruurą wzbiorczą do kominka - kolejnym naczyniem..?! (drugim). Dodatkowo chodnica kominka (doplyw zimnej wody z czujnikiem temp. oraz odpływ do kanalizacji.). W ktorym miejscu podłączyć ten wspomniany zawor 3d lub 4 d? i czy tak naprawde jest potrzebny?

 

Mieszkanie ocieplone, dwu poziomowe, ok 100 m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.