Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czeski Ekogroszek, Piec 25kw - Gaśnie Lub Nie Dochodzi Do 40st


conrdd

Rekomendowane odpowiedzi

Palę teraz czeskim "ekogroszkiem" który ma niższą kaloryczność od typowego ekogroszku i nie mogę go zmusić przy -10st za oknem do przekroczenia 40st na piecu. Ustawienia mam 6s podawania na 40s przerwy, nadmuch 3 stopień, przesłona ustawiona na wentylatorze na 1/3 otwarta. Cybuch na komin otwarty 1/2. Teoria mówi że powinienem zwiększyć podawanie zwiększając przy tym nadmuch (np do 11s/40s). Przy polskim ekogroszku teoria działała. Tyle że na czeskim w efekcie zwiększenia parametrów wygasza mi się piec! Nie mogę podawać za dużo węgla bo mi się wygasza, nie mogę zwiększać nadmuchu bo też mi się wygasza. Czy rozwiązaniem byłoby otwarcie cybucha na komin na full? Czy jednak nie spowoduje to automatycznie ucieczki ciepła? A może innym układem podawać? np 5s podawania na 20s przerwy albo 20s podawania na 80s przerwy?

 

Piec 25kW, sterownik Argon, dom generalnie ocieplony ale z niedocieplonymi strefami na poddaszu użytkowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowiedz masz w temacie posta: czeski ekogroszek - dziadostwo

 

podawanie to i tak powinienes zwiekszyc

 

a czopuch czy otwarty czy przymkniety do praktycznie bez rozncy, przynajmniej u mnie to zauwazylem czy mam otwarty na maxa czy przymkniety do polowy czy calkiem to efekt pracy taki sam

 

a co do opisu ustawien to zamiast pisac i liczyc nie wiem na jaka odpowiedz to zwyczajnie ZROB TO SAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co do opisu ustawien to zamiast pisac i liczyc nie wiem na jaka odpowiedz to zwyczajnie ZROB TO SAM

 

Ależ cały czas korzystam z powyższej rady :) tyle że czeski nie daje szerokiego marginesu na kombinowanie. Stąd pytanie bo może ktoś już szedł moją ścieżką i mógłby podpowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od miesiąca palę czeskim eko, który skusił mnie ceną 430 za tonę. Gdyby nie to, że kamienny u mnie to 700PLN lub więcej pewnie bym się nie skusił bo kaloryczność ewidentnie mniejsza. Ale do rzeczy. Dziadostwo to to nie jest ? bez przesady, czasem z kamiennym miałem dużo więcej problemów. Nie rozumiem co Ci wygasza piec. Obecnie mam podawanie 15 sek. przerwa 45 sek. temperatura zadana 62`C i kocioł ją uzyskuje. W podtrzymanie wchodzi po około 25 minutach i pozostaje w nim na 6-7 min. Nadmuch mam bardzo mały, powiedziałbym wręcz symboliczny ? wentylator przysłonięty na 80%, siła nadmuchu 3 w skali od 0 do 36. Nie mam przysłony czopucha, więc idzie na full. Popiół jest mieszany: większość ?jak z papierosa? ale trafiają się drobne białe ?kalafiorki? które w palcach można zgnieść prawie w pył. Ogrzewam obecnie ponad 200m2 więc spalanie czeskiego eko na poziomie 50 kg/dobę jest dla mnie do przyjęcia (1,5t na miesiąc = 645PLN). Dodam jeszcze, że do połowy listopada paliłem tylko od 20.00 do 7.00 w ciągu doby.

 

Zmiana proporcji podawanie/przerwa w górę czy w dół na pewno nie powoduje u mnie wygaszania kotła. Może wpłynąć na podniesienie lub zmniejszenie kopczyka na retorcie. Coś jest chyba nie tak z tym ekogroszkiem ? może bardzo wilgotny? ile go masz i kiedy kupiłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana proporcji podawanie/przerwa w górę czy w dół na pewno nie powoduje u mnie wygaszania kotła. Może wpłynąć na podniesienie lub zmniejszenie kopczyka na retorcie. Coś jest chyba nie tak z tym ekogroszkiem – może bardzo wilgotny? ile go masz i kiedy kupiłeś?

 

Dzięki za odpowiedź. Teraz myślę iż możliwe jest że nie tyle zwiększenie podawania węgla zgasiło piec ile zwiększenie nadmuchu - a dokładnie gdy przesłonę na wentylatorze otworzyłem na ponad 50% a nadmuch z 3 na 5 (max jest 12).

 

Węgiel jest dość suchy - mieszanka kupowana wrzesień/październik/listopad. Fakt że popiołu zostaje dużo ale tak przy czeskim miałem zawsze.

 

Wieczorem powalczę dalej - podawanie z 6/40 zwiększę na 8/40 i zobaczę efekty. Jak będzie OK podwyższę znowu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieczorem powalczę dalej - podawanie z 6/40 zwiększę na 8/40 i zobaczę efekty. Jak będzie OK podwyższę znowu.

Jeżeli ustawisz 8 sek. podawanie to przerwę spróbuj ustawić 24 sek. Kol. domin 75 ma 15/45 (stosunek podawania do przerwy jak 1 do 3) i to w jego przypadku się sprawdza. Ja też palę czeskim eko ale na obrotowej retorcie i z innym sterownikiem, ale nie ma rzadnych problemów z osiągnięciem temp. zadanej. Fakt jest mniej kaloryczny, idzie go więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zmiana czasu podawania przy jednoczesnym nie tykaniu nadmuchu przyniosła poprawę. Najpierw miałem 10s podawania na 40s przerwy, potem 12/40 a w tej chwili mam 5s/20 i jest OK. Przy temperaturze za oknem ok. -3st mam zużycie węgla ok. 50kg/dobę przy 200m2 powierzchni (słaba izolacja termiczna piętra) czyli podobnie jak w zeszłym roku na polskim węglu za 800zł/t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50stC. Nie mam zaworu 4D.

 

Z tym ze mam inne pytanie: Z pieca wychodzi woda 50stC. Na powrocie z kaloryferów mam ok. 41stC ale zanim ta woda trafi z powrotem do pieca miesza się z wodą z bojlera przez co po zmieszaniu tuż przed wejściem do pieca ma około 44-45stC. Czy montaż zaworu 4D zmniejszy mi tę temperaturę powrotu i przez to poprawi ekonomię spalania węgla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przede wszystkim nie zmniejszy lecz jak już to zwiększy temp powrotu do pieca która powinna być nie mniejsza jak 57 st C a co za tym idzie na piecu powinno być min 60 st C to wpływa pozytywnie na trwałość wymiennika jak i jego czystość lepsze dopalanie mniej sadzy.

 

Ja mam na piecu ustawione 70 st C na powrocie mam 60 do 65 st na instalacje mam max 45 st.

 

Zawór 4D to rewelacyjny wynalazek :D:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę kolego "kseroks1" że dobrze mówisz w swoich postach. Powiedz w jaki sposób uzyskujesz tak wysoką temp powrotu, czy masz pompę kotłową ? Musiałbym przejrzeć Twoje posty, bo może zamieszczałeś schemat swojej instalacji. U mnie na kotle przy 65st na powrocie mam ok 50st mimo że jest zawór 4d. A różnica zasilania na grzejniki i powrotu z nich to 4-8st, a ponieważ dom słabo ocieplony to musi iść na grzejniki 50st lub więcej. U Ciebie pewnie jest dobrze ocieplony dom skoro na grzejniki idzie max45st, u mnie jak jest poniżej -5 to muszę mieć powyżej 50st żeby we wszystkich pokojach było ciepło.

 

Co do czeskiego groszku to też nim pale i kilka razy zdarzyło się że zgasło - to bez zmiany nastaw po prostu w którymś z kolei dniu palenia zgasło. Stwierdzam że czeski musi być super suchy, i nie można przesadzić z nadmuchem bo ma tendencje do spiekania i sklejania się żaru. Raz taka kulka sklejonego żaru wypchnięta kolejną porcją nowego groszku po prostu spadła do popielnika. Powodem tu był nie dość dobrze dosuszony groszek i zbyt duża moc nadmuchu która powodowała sklejanie żaru. Suchy pali się bardzo dobrze przy małym nadmuchu i nie ma żużlu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę kolego "kseroks1" że dobrze mówisz w swoich postach. Powiedz w jaki sposób uzyskujesz tak wysoką temp powrotu, czy masz pompę kotłową ? Musiałbym przejrzeć Twoje posty, bo może zamieszczałeś schemat swojej instalacji. U mnie na kotle przy 65st na powrocie mam ok 50st mimo że jest zawór 4d. A różnica zasilania na grzejniki i powrotu z nich to 4-8st, a ponieważ dom słabo ocieplony to musi iść na grzejniki 50st lub więcej. U Ciebie pewnie jest dobrze ocieplony dom skoro na grzejniki idzie max45st, u mnie jak jest poniżej -5 to muszę mieć powyżej 50st żeby we wszystkich pokojach było ciepło.

 

Tak dom mam dobrze a wydaje mi się że nawet bardzo dobrze ocieplony i wystarcza 45 st nawet przy dużych mrozach na zagrzanie domu do 21 st na parterze i 20 na piętrze.

Co do powrotu to i owszem mam pompkę na obiegu kotłowym a mianowicie mam wilo star najmniejsza jaka mieli u mnie w hydraulicznym kosztowała sporo ale bierze zaledwie 4 W a spełnia swoje zadanie w 100% bez niej temp miałem podobną do twojej około 50 ale chciałem mieć powyżej temp 57 która to jest granica skraplania się pary wodnej na ściankach wymiennika.

Dodam iż pompa na obiegu kotłowym jest równolegle wpięta w obwód ELEKTRYCZNY z główną pompa CO.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50stC. Nie mam zaworu 4D.

 

Z tym ze mam inne pytanie: Z pieca wychodzi woda 50stC. Na powrocie z kaloryferów mam ok. 41stC ale zanim ta woda trafi z powrotem do pieca miesza się z wodą z bojlera przez co po zmieszaniu tuż przed wejściem do pieca ma około 44-45stC. Czy montaż zaworu 4D zmniejszy mi tę temperaturę powrotu i przez to poprawi ekonomię spalania węgla?

 

PS

Oczywiście chodziło o to czy zmniejszy "różnicę" pomiędzy temperaturą wody wychodzącej i wracającej. Dzięki za wyłapanie pomyłki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę teraz czeskim "ekogroszkiem" który ma niższą kaloryczność od typowego ekogroszku i nie mogę go zmusić przy -10st za oknem do przekroczenia 40st na piecu. Ustawienia mam 6s podawania na 40s przerwy, nadmuch 3 stopień, przesłona ustawiona na wentylatorze na 1/3 otwarta. Cybuch na komin otwarty 1/2. Teoria mówi że powinienem zwiększyć podawanie zwiększając przy tym nadmuch (np do 11s/40s). Przy polskim ekogroszku teoria działała. Tyle że na czeskim w efekcie zwiększenia parametrów wygasza mi się piec! Nie mogę podawać za dużo węgla bo mi się wygasza, nie mogę zwiększać nadmuchu bo też mi się wygasza. Czy rozwiązaniem byłoby otwarcie cybucha na komin na full? Czy jednak nie spowoduje to automatycznie ucieczki ciepła? A może innym układem podawać? np 5s podawania na 20s przerwy albo 20s podawania na 80s przerwy?

 

Piec 25kW, sterownik Argon, dom generalnie ocieplony ale z niedocieplonymi strefami na poddaszu użytkowym.

 

czeski dziedostwem do końca nie jest, sam spędziłem kilka dobrych godzin na ustawieniu pieca.

mam ustawieia następujące ::

- 60 st na piecu

- podawanie 10s co 40 s (lub 5s co 20s)

- nadmuch 10%, wentylator otwary do połowy

- mieszacz CO ustawiony na 3, podłogówki na 4

 

Dociaga mi do zadanej w 20 minut, siedzi w podtrzymaniu ok 15 minut. przy niskiej temp za oknem spala mi worek 25 kg na 18-20 godzin.

Przy zwiększeniu na mieszaniu CO na 5 , juz spalanie wzrasta do 12-15 godzin.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Miałem problem taki jak w pierwszej wiadomości w temacie.

Udało mi się ustawić dziś piec tak, aby węgiel nie gasł... i pali się bardzo ładnie pomarańczowym, stałym płomieniem.

Piec z 15 do 62 st. C (temp. zadana, pompa włącza się powyżej 40 st. C) doszedł w 90 minut.

 

Jeśli ktoś jest zainteresowany, to podaję dokładniejsze dane i ustawienia:

kocioł Defro Duo Plus 25kW (z obrotową retortą)

węgiel "czeski ekogroszek" z węgla brunatnego, suchy

powierzchnia do ogrzania - ok. 150 m.kw. (11 grzejników)

czopuch w połowie otwarty

Praca:

czas podawania: 12s (10s też dawało radę)

czas przerwy: 40s

nadmuch: 10% (skala 0-100%, przesłona maksymalnie otwarta)

Podtrzymanie:

czas podawania i nadmuchu: 20s

przerwa podawania i nadmuchu: 5 minut

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.