Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Węgiel Z Białorusi, Opinie


emigrant

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam okazję kupić węgiel Orzech I z Białorusi, cena 640-670pln. Niestety w moich rejonach północno-wschodnich bardzo ciężko kupić polski węgiel a jak jest to w kosmicznych cenach 850pln za tonę. Za to jest zawalone węgla zza wschodniej granicy. Czy ktoś z państwa miał okazję palić węglem z Białorusi? Wiadomo taki węgiel na pewno nie jest najlepszej jakości, większe zasiarczenie, mniejsza kaloryczność, więcej popiołu. Wizualnie wygląda nie najgorzej, jest mocno czarny co może oznaczać o niskiej zawartości siarki, widziałem już gorszy węgiel co mocno błyszczał.

Jest możliwość kupić sobie worek na próbę i chyba to uczynię, ale chciałbym także zapytać o opinie, żeby nie zmarnować mego SDS Ceramika. Z tego co czytałem węgiel słabej jakości może ładnie dobić kocioł i komin? Rok temu miałem polski Orzech II ze Staszica i węgiel był idealny a teraz nigdzie nie ma. Nawet elektrociepłownia białostocka sprzedaje węgiel rosyjski, jakaś paranoja :lol:.

Drodzy forumowicze macie jakieś doświadczenie z węglem zza wschodniej granicy?

Od razu pytanie do właścicieli SDS Ceramików jak z paleniem Orzecha I? wiem, że idealnie to się nadaje orzech II, ale niestety takiego już w tym roku nie kupię bo po prostu nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Kupiłem 2 worki, rozpaliłem o 15:00 i drewnem paliłem aż cały dom się wygrzeje plus boiler, O 17:00 załadowałem jedną węglarkę węgla, odczekałem aż do czerwoności się rozpali. Następnie zasypałem aż pod sam wierzch drzwiczek zasypowe SDS'a. Temp średnia na zew. -1,0,+1, tak sobie skacze, w nocy -6 ma być. Zobaczę ile godzin na tym pociągnie. Mniej więcej mam już obraz z polskiego węgla ile godzin powinno się palić. Czy będzie podobnie na białoruskim to się okaże. :lol:. Na razie pali się bardzo stabilnie, SDS nie szaleje, z komina lekki biały dym( raczej to jest para wodna), więc spalanie wygląda na OK. Jutro ocena ile zostało popiołu i czy w tym węglu są kamienie co jest częste przy węglu zza wschodniej granicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też niemam wyjścia i pale węglem ze wschodu,najgorsze jest to że to mój pierwszy sezon i niemam porównania tak jak pan,ale jedno mogę o tym weglu ze wschodu powiedzieć ,ja kupuje ten w workach i jesli chodzi o orzech to jest całkiem dobry,wiadomo kamienie sie zdażaja ale tragedii niema,natomiast jęśli chodzi o groszek ze wschodu to dla mnie tragedia,bynajmniej w moich stronach,jest tak drobny że mój kocioł "rosdynduje "się dużo powyżej teperatury zadanej :) nad temperaturą w moim kotle czuwa elektroniczny miarkownik ciągu UNISTER.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja w zeszłym rokiem paliłem miałem pochodzenia rosyjskiego był ok, długość palenia jak polskiego i mniej popiołu.W tym roku wziąłem tonę z nowego składu też pochodzenie ROSJA i powiem szczerze, że porażka z 4 węglarek miału mam 15l popiołu, na poprzednim miałem niecałe wiaderko 11l. Dmuchawa pracuje przez 50% czasu palenia. Także jak Rosja długa i szeroka tak różny węgiel :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

A ja finalnie kupiłem jednak polski i dałem niestety 840pln za tonę a rosyjski był po 600pln. Tak jak pisałem kupiłem worek orzecha i później ani to eko groszek ani orzech II, taki pośredni nawet ładny oczywiście też zza wschodniej granicy. O zgrozo :) sam popiół, piach i trochę kamieni, na oko nie za bardzo kaloryczność. Wkurzyłem się i kupiłem 2,5 tony polskiego. Do mego SDS Ceramika 18,5kW wchodzi prawie 4 węglarki to jak załadowałem rosyjskiego to po całkowitym spaleniu wszystkiego była czubata węglarka popiołu a z polskiego połowa węglarki a może i mniej już nie mówiąc o super kaloryczności polskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w ubiegłym roku paliłem węglem z Kazachstanu i powiem wam iż żałuje że w tym roku też go nie zakupiłem. Może był trochę gorszy od polskiego ale cena to rekompensowała. Obecnie palę ukraińskim z domieszką polskiego miału ale to już nie to, cena jest podobna a wypala się 30% szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.