Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę o poradę czy taki schemat co i cwu jest dobry


Marcinc

Rekomendowane odpowiedzi

chyba musi być pompa dla obiegu C.O. i druga dla C.W.U. Widzę, że planowany jest kocioł dwuobiegowy, więc chyba nie jest potrzebne połączenie obiegów zasilających (jak widać na schemacie).

 

Poza tym potrzebny jest jakiś zawór który będzie blokował obieg C.W.U. przy niepracującej pompie, bo u mnie nie ma żadnego zaworu na tym obiegu i pomimo, że pompa CWU wyłącza się jak w bojlerze jest 40st to dzięki obiegowi grawitacyjnemu CWU osiąga 60st! Będę to zmieniał, ale jeszcze nie wiem jak.

 

Pozatym oczywiście zawór 4D. Koniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również wydaje mi się, że przy takim podłączeniu potrzebne są 2 pompy (mogę mieć rację, że mi się wydaje :D ).

 

Co do połączenia obiegów zasilających - chodzi chyba o zabezpieczenie obiegu CWU przy odciętym (latem) obiegu CO.

 

Co do zaworu na obiegu CWU - ja nie mam i woda ma ile trzeba - może zależy to od rodzaju pompy.

 

Generalnie instalacja jak moja za wyjątkiem braku zaworu 4d i podłączenia obiegu CWU do zbiornika wyrównawczego. U mnie jest tylko zawór bezpieczeństwa na obiegu CWU - to chyba niezbyt dobrze, ale generalnie już 2 lata (grzeje również latem) jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Proszę o poradę ewentualnie sugestje dotyczących zmian w moim schemacie.

Proszę o doradztwo jakie zawory i gdzie zamontować.

Zaznacze że piecyk będzie na eko groszek.

Pozdrawiam wszytkich.

A mnie się wydaje że ten schemat jest do kitu.

Do czego niby ma służyć ta rura która biegnie z prawej strony pieca do lewej strony pieca a po środku ma odnogę zasilającą zasobnik, zobacz poniżej czy to przypadkiem nie ten sam schemat co twój tyle że z jedną pompą

post-1604-1208424128_thumb.jpg

W takim obiegu wystarczy jedna pompa natomiast przydał by się jakiś zawór mieszający który umożliwi ładowanie zasobnika wodą o wyższej temperaturze niż co, chyba że podczas ciepłych dni będziesz latał i przymykał grzejniki wtedy obejdzie się i bez mieszacza.

 

Marcin przyjrzyj się dokładnie temu schematowi jak i swojej instalacji przecież istnieje coś takiego jak zasada naczyń połączonych jeśli instalacja ładująca zasobnik jest połączona z kotłem grzewczym siłą rzeczy jest również połączona z naczyniem wzbiorczym i nie potrzebuje żadnych dodatkowych połączeń.

Według mnie powinno to wyglądać tak:

post-1604-1208435880_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy ostatni akapit był skierowany do mnie czy do MarcinaC, ale wypowiem się.

 

Latem w mojej instalacji odcinam zupełnie obieg co. Poza tym mam w piecu 2 pary wejść i wyjść i instalację cwu mam zupełnie "niepomieszaną" z instalacją co (punktem wspólnym jest oczywiście piec).

 

Wydaje mi się, że schemat MarcinaC dotyczy właśnie pieca z 2 parami wejść i wyjść do co i cwu oddzielnie. W takim przypadku (jeżeli chcieć je wykorzystać) nie ma możliwości stworzenia układu bez dwóch pomp.

 

Co do Twojego schematu - drobnym błędem (gdyby trzymać się idei instalacji otwartej) jest podłączenie zbiornika wyrównawczego do pieca przez mieszacz (chociaż i ja tak mam :D ).

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Twojego schematu - drobnym błędem (gdyby trzymać się idei instalacji otwartej) jest podłączenie zbiornika wyrównawczego do pieca przez mieszacz (chociaż i ja tak mam :D ).

 

Pozdrawiam

Marcin

Racja nie zwróciłem uwagi na to tylko dorysowałem do istniejącego schematu.

Wyrównawczy powinien być bezpośrednio z kotła bez żadnych zaworów czy mieszaczy, zawsze istnieje możliwość że zostanie on zamknięty, a wtedy może być bummm

Już poprawiłem!

 

wystarczy dać zawory odcinające na zasilaniach które umożliwią zamykanie jednego albo drugiego obiegu a jak dołożysz jeszcze po zaworze zwrotnym na powrotach obiegi będą praktycznie odcięte, na pewno jest to tańsze rozwiązanie niż z 2 pompami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

witam a co powiecie o takim schemacie ?

 

Proszę o pomoc czy wszystko jest ok oczywiście jestem laikiem co do tego jakby ktoś mógł doradzić co poprawić jakie zabezpieczenia dać itd żeby było dobrze a wieć tak w większości pomieszczeniach mam po dwa okna i nie wiem czy dawać jeden grzejnik po środku czy dwa mniejsze pod oknami . Dwa: czy jak piec jest w piwnicy a jest to tez pomieszczenie użytkowe i chciałbym mieć tez tam ciepło to wystarczy sam piec czy dać grzejnik ? jak dobrać średnice rur ? jest ok 120-130m2 . dać jakieś zawory mieszające itd ? w lato żeby grzać zasobnik to wystarczy jak dam zawory odcinające na pionach ? żeby obieg był tylko przez zasobnik ? tylko wtedy odetne też naczynie wzbiorcze ? dać dodatkowe jakieś cisnieniowe czy poprostu na tym pionie gdzie jest naczynie wzbiorcze pozakręcać same grzejniki ?

 

z góry wszystkim dziękuje za pomoc !!

Pozdrawiam

post-9151-1250157338_thumb.jpg

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.