Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Zębiec KP30 nieludzkie spalanie


hetman

Rekomendowane odpowiedzi

Witam posiadam piec KP30 firmy zebiec. Mam takie oto parametry ustawione czas podawania 13 sek moc kotla 100% ilosc powietrza 60 % piec osiaga temperature 55 stopni ptzy czym pochlania ogromne ilosci wegla. Spala sie niezupelnie tzn nie zostaja niedopalone wegliki ale jest duzo popiolu oraz spieczonych grud (popielnik sie napelnie w ok 24 godz) prosze o pomoc:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja mam piec KP15, nie mam takich problemów jak Pan.

Jednak podczas gdy wcześniej eksperymentowałem z ustawieniami, dzwoniłem do producenta sterownika pieca

i muszę powiedzieć że telefonicznie uzyskałem dużo porad nt ustawień.

 

Mój sterownik nazywa się PERFEKT Z.

Ciekawy jestem czy w Pana piecu jest taki sam i czy tej samej firmy ???

Nich Pan napisze jaki to typ sterownika.

 

Poniżej podaję namiary do producenta mojego sterownika, może się przydadzą, proponuję zadzwonić do nich.

Jeżeli ma Pan inny to proponuję zajrzeć do instrukcji sterownika, tak jak ja to zrobiłem, na pierwszej stronie musi być.

 

ZAKŁAD PRODUKCJI URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH

"ELSTER" s.c. Obłaczkowo 150, 62-300 WRZEŚNIA

www.elster.w.com.pl e-mail: [email protected]

fax: 061/ 4367690 tel.: 061/ 43 77 690

 

Ciekawe od jakiego czasu ma Pan ten piec KP30 ???? Proszę napisać.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec mam od okolo 2 tygodni i musze przyznac ze spedzilem sporo czasu w kotlowni eksperymentujac. Sterownik jest tej samej firmy co Pana czyli Perfekt Z. Metoda prob i bledow zmienilem ilosc powietrza na 40 % moc kotla na 55% czas podawania zmniejszylem do 6 sekund oraz ustawilem przerwy pracy 30 s i 225 sek taka zmiana nie przyniosla musze przyznac specjalnie rezultatow co prawda nie pogorszylo sie spalanie ale tez nie poprawilo znaczaco. Podejrzewam ze wina moze lezec po stronie wegla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooooo, to co Pan pisze, "mam piec KP30 i nieludzkie spalanie".

!!!!!! A NIE PISZE PAN ŻE MA PAN PIEC DOPIERO 2 TYGODNIE !!!!!!!

 

Skąd Pan wie że będzie nieludzkie spalanie już na stałe.

Trzeba tochę poracować nad ustawieniami i być może zadzwonić do serwisu z prośbą o poradę.

Ustawienia fabryczne są pewnym optimum, natomiast ludzie mają różne ciągi kominowe, różne instalacje CO,

czasami też różnie (może żle dobierają piec do powierzchni domów).

 

Jak wystartowałem z moim piecem 1,5 misiąca temu to też na początku mógłbym tak napisać jak Pan,

jednak BYŁOBY TO WPROWAD\ZANIE LUDZI W BŁĄD !!!!.

 

Przy ustrawieniach fabrycznych sterownika pieca na początku było nie najlepiej, przede wszystkim wydawało

się że trochę za dużo będzie spalał i było sporo niedopalonego węgla.

 

Zaraz wyjaśnię co zmieniłem w ustawieniach :

1. temperatura zadana w domu 22 stopnie

2. moc pieca 60% ---------------------------------------------- (ust. Fabr. 100%)

3. ilość powietrza 85%, teraz nawet 90%--------------------- (fabr. 80%)

4. czas podawania opału 2s ------------------------------------ (fabr. 3s)

5. minimalny czas między podaniami 20s -------------------- (fabr. ?? 20s)

6. maksymalny czas między podaniami 120s ---------------- (fabrycznego nastaw. nie pamiętam)

7. czas całkowania 20s ----------------------------------------- (fabr. 80s)

8. współczynnik pogodowy 80% (krzywa grzania) ----------- (fabr.70%)

9. minimalna temperatura zadana w piecu 40, 42 st. -------- (fabr. 45)

10. zakres regulacji temp. 3stopnie, teraz 6------------------ (fabr. 10 stopni)

 

Przede wszystkim efekt dało zmniejszenie czasu podawania z 3s na 2s.

Piec po prostu nie nadążał spalać tej ilości węgla, która w czasie 3s wchodziła do palnika.

 

Z powodu za dużej mocy pieca, która była 100%, były zbyt krótkie czasy między podaniami,

co też owocowało tym samym, nie spalał wszystkiego.

Przy czasie 60% zauważyłem, ze sterownik wylicza dłuższe czasy między podaniami i o to chodziło.

 

Maksymalny czas między podaniami jak ustawiłem sobie na 225s, to w domu było za ciepło, bo sterownik przechodził, zbyt późno w nadzór i tam sobie liczył, zmniejszając moc, jednak grzał. Lepiej jest ten czas ustawić na 120s, to grzeje to temp. na piecu coś, ok 0,5 st. do 1,5 st. ponad zadaną temp. na płaszczu i wchodzi w nadzór.

 

Zwiększenie nadmuchu z 80% fabrycznie do 85% i 90% też pozwala dopalić lepiej węgiel w czasie między podaniami, jednak z tym należy uważać żeby ciepła nie wydmuchiwać przez komin.

 

I z tymi ustawieniami jest ok, przy tej pogodzie jaka była od 1,5 miesiąca zużycie mam na poziomie, no... żeby nie zaniżyć ok. 400 KG na miesiąc, dom 100m2.

Temp. pokojowa na sterowniku jest 22 stopnie, a wdomu w różnych mijscach od 23 st. do 21,5, dlatego planuję małą przeróbkę i założenie na wszystkich grzejnikach zaworów termostatycznych, wtedy wyrównam temp. w całym domu.

 

!!! W ogóle przy tego rodzaju piecach co my mamy, tzn. ZE STEROWNIKIEM POGODOWYM, dobrze jest mieć termoregulatory na grzejnikach, bo to jest jakby dodatkowe sterowanie temp. pokojową i to w dodatku lepsze niż w piecach wyposażonych tylko w sterownik pokojowy, bo selektywne, działające w każdym pokoju oddzielnie.

 

Aaa, używam również programu godzinowo/tygodniowego. Zaprogramowane jest co dziennie od 22 godz. obniżenie temp. o 1 stopień i potem od 24 godz. o 2 stopnie. Wraca z powrotem do 22 stopni następnego dnia w południe.

Chyba pójdę z tym obniżeniem temp. pokojowej na noc jeszcze w dól., tzn. -2 i -3 stopnie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
1. temperatura zadana w domu 22 stopnie

2. moc pieca 60% ---------------------------------------------- (ust. Fabr. 100%)

3. ilość powietrza 85%, teraz nawet 90%--------------------- (fabr. 80%)

4. czas podawania opału 2s ------------------------------------ (fabr. 3s)

5. minimalny czas między podaniami 20s -------------------- (fabr. ?? 20s)

6. maksymalny czas między podaniami 120s ---------------- (fabrycznego nastaw. nie pamiętam)

7. czas całkowania 20s ----------------------------------------- (fabr. 80s)

8. współczynnik pogodowy 80% (krzywa grzania) ----------- (fabr.70%)

9. minimalna temperatura zadana w piecu 40, 42 st. -------- (fabr. 45)

10. zakres regulacji temp. 3stopnie, teraz 6------------------ (fabr. 10 stopni)

 

ustawiłem dokładnie takie parametry, piec dochodzi do temperatury ktorą mu zadałem tzn 62-4 st nawet ja przekroczy i wtedy przechodzi w tryb nadzoru, jednak szybko z tej temperatury spada, piec probuje podbic spowrotem temperature jednak zanim do tego dojdzie to na piecu juz jest 53-55 stopni, poprzestawialem w opcjach czasu nadmuchu nadzoru bo tam lezy pewnie wina ustawilem zeby co 5 min przedmuchiwal na 15 sek ale nadal bez wiekszych rezultatow, temperatura nadal spada gwaltownie po osiagnieciu zadanej i przejsciu w tryb nadzoru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to zachowanie nietypowe. U mnie również taka sytuacja ma miejsce. Przykładowo u mnie po ustawieniu 66 stopni piec dochodzi do tej temperatury - po 5-10 minutach jest już 63 (czyli wychodzi z trybu nadzoru) - gdy to się dzieje temperatura spada dość szybko o kilka stopni (przypuszczam, że dlatego, że dmuchawa zanim się znowu rozpali "wydmucha" z pieca trochę ciepła. Dodatkowo do pieca wraca z instalacji zimna woda, która w trybie nadzoru nie jest ogrzewana.

 

Oczywiście szybkość spadania temperatury zależy od ustawienia zaworu 4d (czyli generalnie temp. na kaloryferach) oraz temperatury zewnętrznej.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie tak. Przynajmniej mój tak pracuje od 3 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm to w takim razie gdy piec dziala na zasadzie takiej ze wchodzi w tryb nadzoru i sie ladnie wegielek tli przez kilknascie minut potem gdy spadnie do znowu jest ostro podawany wegiel znowu kilka minut i tak na okraglo to w ktoryms momencie nie zrobi sie taka sytuacja ze zostanie jakas partia wegla niedokonca wypalona i wrzucona do popielnika? czy to sie wszystko ladnie spali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim piecu to kwestia ustawień - ale generalnie nie dzieje się tak - przy pracy w podtrzymaniu nie ma ognia, ale też węgiel jest podawany zdecydowanie rzadziej (np. obecnie co 20 minut).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam no ja muszę się przyznać że u mnie działa to całkiem inaczej, gdy kocioł (ling Duo+ 15kW) wchodzi w tryb nadzoru temperatura idzie znacznie do góry przy zadanej 60 wychodzi 66-68 a było jeszcze gorzej bo potrafiła dojść do 90. Dzięki życzliwości mojego kolegi zastosowałem jego ustawienia z zupełnie innego sterownika i innego kotła (kocioł firmy Urzoń z Pszczyny o mocy 25kW) Ustawienia są następujące: czas podawania: 15s, czas postoju 45s, przedmuch co 90minut i podawanie 80 sekund, dmuchawa na około 40% i przysłona zamknięta w 90%. Narazie chodzi stabilnie, nie przesupuje węgla wszystko jest dopalone. Na worku 25kg groszku piec chodzi około 3 dni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też czasami wzrasta ponad zadaną po wyłączeniu dmuchawy - jednak jest to góra 1-2 stopnie a potem już spada. Spadek temperatury wiąże z powrotem schłodzonej już wody do pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz niedopalony węgiel to znak że go poprostu przesypuje ze zbyt częstego podawania co również powoduje duże spalanie, spróbuj zwiększyć przerwy między podaniami paliwa i czas podawania, a grudy w popiele mogą być wynikiem jakości węgla (łupek, piaskowiec i inne niepalne części w węglu) lub zbyt dużej ilości powietrza podawanej do paleniska co powoduje spiekanie popiołu. Pozatym nie zmieniaj kilku parametrów naraz bo nie wiesz co jaki skutek przynosi, po wprowadzeniu zmian odczekaj klika godzin - najlepiej dobę aby kocioł się ustabilizował i sprawdź co się zmieniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.