Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogniwo Eko + Ecoal


mp2201

Rekomendowane odpowiedzi

spróbowałem z PIEKLORZEM, bomba

 

jeszcze nie wiem jakie jest spalanie, ale po dwóch dobach palenia wyrzuciłem niepełną kuwetę popiołu i kilka małych żużli, co przy dwóch pełnych taczkach żużla, koksu i popiołu, które wybrałem w poprzednim tygodniu, to kolosalna różnica , a taczki ma dość duże :)

 

jednocześnie zacząłem kombinować z nastawami na ecoal'u i mam dwa pytania do praktyków,

 

czy jak temperaturę na CO obniży się poniżej 40 C, to piec reaguje na takie nastawy, czy i tak ogrzewa wodę do swojego minimum ??

 

zajebistą możliwością jest sterowanie pieca z kompa i to robię, bo wizka eCoal'u na ekranie laptopa jest 100x czytelniejsza niż ten mały ekranik na piecu, ale czy ktoś z was podłączył się z piecem przez ethernet.

Bo stanie z laptopem w kotłowni nie robi dobrze laptopowi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raz w tygodniu wymiatam sadzę i wrzucam z powrotem do zasobnika

we wrześniu spaliłem 300kg groszku, w tym miesiącu około 200kg,

 

Taka ilość jest godna pozazdroszczenia, i bardzo ciekaw jestem jak to działa, bo na oszczędne spalanie znaczenie ma minimalną moc palnika (tak jak tłumaczył mi gość z eCoal'u) to 6 kW, co mniej więcej daje 1 kg węgla na h (węgiel 24-25 MJ - minus starty i zaokrąglenia) czyli około 20 kg na dobę czyli plus minus 100 -140 kg na tydzień, więc 200 kg/miesiąc wydaje się mało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka ilość jest godna pozazdroszczenia, i bardzo ciekaw jestem jak to działa, bo na oszczędne spalanie znaczenie ma minimalną moc palnika (tak jak tłumaczył mi gość z eCoal'u) to 6 kW, co mniej więcej daje 1 kg węgla na h (węgiel 24-25 MJ - minus starty i zaokrąglenia) czyli około 20 kg na dobę czyli plus minus 100 -140 kg na tydzień, więc 200 kg/miesiąc wydaje się mało

 

Moc 6kW to minimalna moc z jaka pracuje palnik tzn wg mnie chodzi wentylator i podajnik a eCoal jakoś tym steruje, a gdy piec wejdzie w podtrzymanie to palnik też wydziela moc z podtrzymywanego w nim żaru , ale ani moc nie jest już rzędu 6kW ani nie steruje tym sterownik. Gdyby kocioł miał pracować non stop na minimum 6kW i spalać 20 kg/ dobę to nikt przy zdrowych zmysłach nie używałby go do ogrzewania bojlera w trybie LATO. Ja akurat na lato przechodzę na prąd ,ale są osoby, które nie urządzają kotłowi wakacji a mimo to nie idą z torbami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo pomocny jest wykres z pracy kotła, obecnie zrezygnowałem z temp.obniżonej CO jak i ze zmian dobowych, chata ma grube mury i najlepiej jak pracuje cały czas stabilnie na jednakowym obciązeniu, z początku miałem ustawione CO na 70st czyli realnie chodził 73-75, sporo ciepła szło w komin, teraz jest 50 i tak chyba zostanie,oczywiście zaraz zauważyłem mniejsze przy tym spalanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Witam serdecznie użytkownikow,

 

Chciałem tylko podzielic się moimi spostrzezeniami co do w/w kotła dla przyszłych ewentualnych nabywców.

 

Dość szczegółowo przeczytałem posty na tymże forum co do kotłów na ekogroszek a dokładniej mówiąc na temat ich ustawiania itd..

 

Odpalilem moje ogniwo 2,5 tyg temu i powiem tylko jedno: REWELACJA.

 

Mój pobyt w kotłowni po instalacji i rozpaleniu ograniczył się TYLKO i wyłącznie do ustwienia temp. CO i CWU ( 4d na 5 w skali 1-10)

 

Kociołek działa wspaniale, komfort użytkowania i cieplny w domu na najwyższym poziomie!

 

Z pełną odpowiedzialnością stwierdzam iż sterownik Ecoal to rzeczywiście automat, to naprawdę działa!

 

Zdaję sobie sprawę iż mój post brzmi jak reklama ale zapewniam że tak nie jest, bardzo długo wybierałem kocioł i teraz wiem że mój wybor jest trafny w 100%.

 

Gdyby ktoś miał jakiekolwiek pytania na temat tego kotła i sterownika chętnie służę pomocą tym bardziej iż na tym forum niewiele jest informacji o ogniwo EKO.

 

Pozdrawiam B)

Witam

Tez jestem szczesliwym posiadaczem Ogniwa Eko plus 16 ze sterownikiem eCoal ,i w zwiazku z tym mam male pytanie chodzi dokladnie o temperature spalin. Drugie pytanie ile panu pali eko groszku i czy probował Pan z innymi paliwami np. pelletem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że wynalazki w stylu Defro kryją się w porównaniu ze starym, dobrym Ogniwem. Tylko, że o ile producent jest wiekowy o tyle kotły Eko i Eko Plus po prostu są bardzo nowoczesne. Szacunek dla starych producentów typu właśnie Ogniwo i Zębiec (świetny kocioł KPM jak na razie tylko nieudolnie podrabiany). Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do a-w jak długo palisz tym kotłem (od kiedy) napisz jak wygląda kocioł w środku po paleniu jeden miesiąc czy ścianki są czyste nie lepi się smoła, jestem też zainteresowany zakupem tego kotła.Dziś dzwoniłem do kilku przedstawicieli w mazowieckim i nikt tego kotła niema tylko na zamówienie a ja chcę obejrzeć ,,pomacać'' dopiero ewentualnie kupić. Pzdr...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, kocioł odpalony na początku września (piąty miesiąc), spaliłem do dziś 2 tony ekogroszku, pojęcie smoły w tym kotle jest niemożliwe, tylko pył lub sypka chyba sadza które i tak wraca do zasobnika, czyszcze bez gaszenia kotła,

do tej pory jedna awaria po wsypaniu na próbę ukraińskiego badziewia (kawał żelastwa zablokowało ślimak i zerwało zawleczkę)

zrezygnowałem też z zaworu 4d i sterowania pokojowego (tak jest najekonomiczniej i nie widać żadnych niepokojących objawów pomimo dość niskich temp. pracy ( obecnie 50st. na kotle) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a-w jakiś czs temu uzytkowałeś i opisywałeś Viadrusa U24?czy zmieniłeś go na ogniwo?Jesli tak to jakie sa twoje odczucia czy warto było wydac troszkę grosza i przejsc na ogniwo?

Ja zastanawiam sie nad wymiana kociołka i szczerze mowiąc wciąż nie wiem co wybrać. Mam ok 160m3 do ogrzania i zasobnik cwu 100l, budynek raczej dobrze zaizolowany, ale przyjąłem że wazniejszym kryterium jest spalanie paliwa i tego na dzień dzisiejszy spalam ok 3 do 3 ton węgla i ok 7m3 brzozy na sezon. Mam po poprzednim włascicielu piecyk na olej opałowy z zasobnikiem ale niestety nie stac mnie wydac na sezon ok 6,5 tys ( 2000l oleju po 3,3zł) mam równiez piec górnego spalania typu moderator 18 kw ale niestety kompletna porazka. Piec ma za duza komore spalania chyba bardziej do drewna niz węgla, brak miarkownika itp skutkują tym że co 3 moze 4 godz musze biegac do kotłowni (dokładać, przymykać itp)a zejscie mam kiepskie do kotłowni w piwnicy i uciążliwe. Przy 2ce małych dzieci prawdziwa mordęga. Zastanawiałem się nad zastąpieniem tego pieca dolniakiem U24 bądz Junkersem Supraclas oczywiście najmniejszej mocy 16 kw. Junkers ma przystępną cenę a o U24 naczytałem sie wielu dobrych opini. Pozatym jak olej stanieje nie zal bedzie wrocic do olejowego. Drugim rozwiązaniem to wstawienie ogniwa eko tylko koszt większy i ceny groszku są różne w dolniaku mozna palic tym grubszym groszkiem. Czy nowe ogniwo eko plus warte jest swojej ceny, czy nie warto przepłacać i wybrac zwykłą 15 kw?Proszę o pomoc szanownych użytkowników forum o pomoc w wyborze pieca albo innej dobrej poradzie. Z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam kocioł to ok 70% inwestycji , dodaj do tego przeróbkę instalacji i materiał , myślę ,że suma sumarum ok 10tys zł tak licząc oszczędnościowo. Kocioł na ekogroszek nie zapewni Tobie tańszego ogrzewania od tego w kotle zasypowym . Zapotrzebowanie na energię cieplną domu pozostało na tym samym poziomie . Kocioł z podajnikiem daje komfort palenia , dokładasz paliwa co 4-6 dni i wyrzucasz popiół . Jeśli koszty takiej przeróbki nie stanowią problemu , a zależy Ci na komforcie , to możesz przerabiać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle że do innego pieca też musiałbym wykonać przeróbkę wiec koszt i tak będzie ale na wymianie pieca juz sie zdecydowałem wiec pozostaje tylko decyzja który..z drógiej strony nie bedzie to raczej az taki koszt przeróbki, wystarczy pomajstrowac przy czopuchu i troszkę miedzi na dopasowanie instalacji do kociołka.Ciągle wacham sie nad dolniakiem a eko Ogniwo. Myślałem też o pozostawieniu swego pieca i dołączeniu bufora ok 1000l ale nie wiem jak przełożyłoby sie to na komfort palenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako,że mogę praktycznie porównać oba kociołki pracujące w identycznych warunkach to pozostałbym przy ogniwie, jeżeli chodzi o opał to u24 musi mieć węgiel niespiekający z którym coraz gorzej na rynku, ogniwo łyknie praktycznie wszelaki groszek i miał choć najlepiej palić dobrym eko bo zapomina się o kotłowni, zima jest podobna do zeszłej i ogniwo wychodzi jednak ekonomiczniej, nie ma też żadnych problemów z kominem,

koszty instalacji można pominąć,bo faktycznie to tylko kosmetyka z wpięciem do istniejącego układu, po sezonie zweryfikuję jeszcze przydatność zaworu 4d który prawdopodobnie zlikwiduję

porównując natomiast ogniwo eko a eko plus to pomimo deklarowanej większej sprawności plusa pozostałbym przy pierwszym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyłączam się do pytania w necie plus jest droższy o ok 1000zł i szczerze mówiąc wątpię aby warto było wyłożyć te pieniążki, no chyba że ktos lubi palic na ruszcie awaryjnym w plusie chyba nie trzeba go montować i demontować?

a-w dzieki za odpowiedz roziałeś moje wątpliwości dot kociołka i po sezonie przechodze na ogniwo daruje sobie dolniaka bo oszczedność zadna jak piszesz a komfort użytkowania niebo wiekszy ze wskazaniem na ogniwo. troszke mnie zdziwiło że dolniak z miarkownikiem ciągu spali podobnie co ogniwo które chodzi na wentylatorze.

ps. który piecyk był bardziej wymagający jesli chodzi o ciąg kominowy? Moj komin to cegła 14X240 i 8 m wysokosci raczej ciepły bo wewnątrz domu i zastanawiało mnie czy przy któryms piecyku nie bedzie dymił na kotłownię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a-w paliłeś i w eko i w plusie napisz coś więcej o tych kotłach, dlaczego wolisz eko a nie plusa :rolleyes:

Przytoczę tu wpis z innego forum, którego autorem jest ZawiJan:

 

Czy konstrukcja PONARA EKO jest lepsza od konstrukcji OGNIWA EKO?

Takie pytania są zawsze dyskusyjne. Te konstrukcje są bardzo podobne.

Obie mają wymiennik pionowy 3-ciągowy z zawirowyczami spalin i ten sam palnik BRUCER. Obie mają podobne gabaryty. Obie te konstrukcje powstały we współpracy z naszym instytutem. Różnice wynikały z wyposażenia warsztatowego obu firm.

OGNIWO EKO ma wymiennik spawany z paneli płaskich, PONAR EKO ? rurowy. OGNIWO ma wymiennik w całości spawany, PONAR ma sporo elementów giętych. I to w zasadzie wszystkie różnice. Efektywność eksploatacyjna obu tych konstrukcji jest praktycznie taka sama.

Najnowsza konstrukcja OGNIWO EKO PLUS jest już wyposażona także w wymiennik rurowy i także będzie miała maksymalnie możliwą ilość elementów giętych, zamiast spawanych. Różnić się będzie od obu poprzednich nowym palnikiem (BURNER-S) oraz wymiennikiem zmodyfikowanym pod kątem ułatwienia jego czyszczenia (bez wyczystek bocznych komory nawrotnej wymiennika, gdzie gromadzi się pył ? pył będzie ewakuowany z komory nawrotnej przez popielnik w czasie wybierania popiołu).

Ponadto OGNIWO EKO PLUS będzie miało deflektor zespolony z rusztem żeliwnym sztabkowym, umieszczonym w optymalnym miejscu komory dopalania spalin. Nie będzie potrzeby demontażu tego rusztu na czas pracy palnika automatycznego. Efektywność eksploatacyjna PLUSA nie będzie istotnie wyższa od poprzedników. Proszę zwrócić uwagę, że przy sprawności nominalnej na poziomie 90% (taka jest i w PONARZE i w OGNIWIE) nie można już liczyć na dalsze rewelacyjne wzrosty efektywności.

W pracach nad PLUSEM koncentrowaliśmy się nad potanieniem konstrukcji drogą eliminacji operacji kosztochłonnych (np. gięcie zamiast spawania) oraz usprawnienia organizacji robót konstrukcyjnych. Oczywiście przy zachowaniu wszelkich wymagań odnośnie rodzaju i grubości stosowanych materiałów.

 

Może komuś się przyda i trochę pomoże w wyborze, są znaczne różnice między Ogniwo eko i Ogniwo eko plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego wpisu powyżej wynika że eko plus powinien byc tańszy bądz stary eko 15kw zastąpiony tym nowym a jak narazie jest sporo droższy mimo ze producent koncentrował się na obniżeniu pracochłonności nad konstrukcją.

Ponar eko wygląda w rzeczywistości dobrze ale jest mniej popularny może wynika to z tego że nie ma go w ofercie czołowych sklepów internetowych z kotłami podobnie jak ktła RBR EKOUNIWERSAL. Producenci tych kotłów powinni zrobic jakiś krok w kierunku lepszej dostępności swoich wyrobów. Pozostaje pozatym kwestia ceny ogniwo jak zębiec jest dużą i znaną firmą a ogniwo eko kosztuje tyle co wyroby konkurencji, gdyby konkurencja była tańsza pewnie skłoniłbym się w ich kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponar eko wygląda w rzeczywistości dobrze ale jest mniej popularny może wynika to z tego że nie ma go w ofercie czołowych sklepów internetowych z kotłami podobnie jak ktła RBR EKOUNIWERSAL. Producenci tych kotłów powinni zrobic jakiś krok w kierunku lepszej dostępności swoich wyrobów.

Może tym producentom nie zależy na większej sprzedaży, ze względu na ograniczone moce przerobowe.

Wymiennik w oparciu o pionowe płomieniówki robi również Kotstal, natomiast Instalco wymiennik ma w formie poziomych półek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tym producentom nie zależy na większej sprzedaży, ze względu na ograniczone moce przerobowe.

 

 

pewnie tak jest i świadczy równiez że w branży kotlarskiej( szczegolnie producenci kotłów z brucerem i ekoalem) nie mają problemów ze zbytam swoich wyrobów albo sprzedaz internetowa wiąze się innymi zasadami i trudniej jest przebic się małym producentom...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, osobiście nie podoba mi się w plusie właśnie ten wymiennik rurowy z ewakuacją popiołu przez popielnik i połączenie rusztu z deflektorem,

opał mamy parszywy i praktycznie trzeba by reklamować każdą dostawę bo nie zgadza się już sama zawartość popiołu,nie mówiąc o spiekalności oraz domieszkach różnego gó...a, sporo się osadza wewnątrz kotła i dobrze jest co tydzień to wymieść, wyczystki w eko są bardzo praktyczne i pozwalają szybko i skutecznie usunąć pył i też bez gaszenia kotła, wolę również mieć regulowaną wysokość deflektora (podniesiony jest o kilka cm względem fabryki) bo tu również opał ma wiele do powiedzenia,

testy kotłów prawdopodobnie prowadzone są na wzorcowym paliwie i w warunkach odbiegających od rzeczywistości, ja opisuję wszystko z placu boju i są to tylko moje doświadczenia, wybór należy już do Was :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.