Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Viadrus Herkules U22 Mieszane Uczucia


radost

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich użytkowników. Dom piętrowy nieco ponad 220 m2, nieocieplony, okna plastiki. Piec viadrus herkules u22 + dmuchawa i płomyk, osiem członów (chyba około 45kw) czy aby nie za dużo? Palone główinie miałem "od góry", gdy zima w pełni zasypywany do pełna. W zeszłym sezonie ok 9t poszło. Troche irytuje mnie taka wielka komora spalania w takie pogody jak teraz bo aby zakryć cały ruszt cienką warstwą miału trzeba ze 4 wiadra wrzucić. No i te straty kominowe. Przy rozpalaniu (czas aż dobije do rządanej temp ok 40 min.) na czopuchu to można jajka smażyć. Przy pełnym zasypie zimą pali się ok 20h - przy dobrym miale. Tylko aby go zasypać to chyba całe taczki wchodzą.

 

 

Pytania:

- Czy ktoś poprawiał tą nie do końca udaną konstrukcję (jak?) w celu efektywniejszego spalania?

- Czy da sie go przerobić na dolniaka?

- Jak zmniejszyć komorę spalania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

@NEO

Viadrus U22 to właśnie górniak podobny do naszego Camino a U24 to typowy dolniak.Jak na moje to zdemontować 2-3 człony zasypać groszkiem albo orzechem zdemontować dmuchawę ze sterownikiem założyć miarkownik i niech się buja.Link do instrukcji do U22: http://www.fuego.pl/988_VIADRUS_U22_29,1_kW.html Pod tabelką jest opcja pobrania instrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkowałem ten kocioł przez jeden sezon i uważam, że jest to totalna porażka - bardzo mały wymiennik przez co występują ogromne straty kominowe, problematyczne czyszczenie komory zasypowej i wymiennika z uwagi na nieregularny kształt oraz chropowatą strukturę żeliwa, brak ruchomego ruszta. Mam kolegę Czecha, który twierdzi, iż u nich w kraju ten kocioł używany jest głównie do spalania koksu i bardzo dobrego węgla - ale tego dowiedziałem się już po zakupie. Do miału to on raczej się za bardzo nie nadaje. Ja miałem pięć członów na 200 m2 powierzchni mieszkalnej plus garaż i kotłownia i dawał aż nadto radę - u ciebie to jakaś masakra - kto ci polecił 45 Kw na tą powierzchnię??? Usuń kilka członów i wyrzuć dmuchawę - przy tak marnym wymienniku to tylko komin grzejesz. Niestety bez dmuchawy to miał raczej słabo będzie się spalał w tym kotle - próbowałem. Kolega na pięciu członach z wentylatorem spalił prawie 40 metrów drewna przez pierwszy sezon - w następnym roku palił z miarkownikiem i wypalił około 20 metrów przy domu o powierzchni około 200 m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem , a nawet historie całą postów przełknołem i tak naprawde są wszelakie opinie .

Bardzo mi zależy na konkretnej opini tego pieca bo jak wiadomo nie jest tani !

A znajomy na sklepie go wychwala ( pod niebiosa ) Tyle sie oczytałem że w końcu mam taki .... popieprz.. w głowie :rolleyes:

że sam nie wiem co z tym fantem zrobić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

zakupiłem viadrusa u22 - 21.02.2011, palę w nim już tydzień. Przed zakupem też pytałem znajomych, przeglądałem fora, radziłem się mojego instalatora co kupić (?), w końcu padło na przedmiotowy kocioł u22 17,7 kW - największy "+" to że żeliwny, poprzednio miałem ogniwo 17 kw - rok prod 79, domek stary nie ocieplony, parterowy ok.90 m2. Aha, paliwo jakie używam to orzech, palę "od dołu" zasypując węglem ...

Moje uwagi które zauważyłem:

(-) dymi przy otwieraniu drzwiczek aby napełnić kocioł

(-) otworami wycieka smoła - mam nadzieję ze to przez to iż jest to nowiutki piecyk i z tego co pamiętam środek miał wysmarowany jakimś mazidłem - kwestia wypalenia się

(+) bardzo szybko się nagrzewa

(+) bardzo dobrze współpracuje na miarkowniku ciągu

 

czytałem też dość pomocne forum na ekotly.com w temacie właśnie u22, bardzo dużo użytkowników przestało mieć problem z dymieniem jak przeszli z dolnego spalania na górne, ja jeszcze nie przetestowałem tego z racji bardzo niskich temperatur za oknem i braku czasu na zabawę - wygaszanie za każdym razem pieca aby zapalić od góry, jeżeli uda mi się przetestować tą metodę to dam znać, mam nadzieje że moje spostrzeżenia przydadzą się

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

znajdź na forum temat - Viadrus U22 , tam wszystko opisałem łącznie z fotkami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Witam

Kupiłem piec hercules viadrus u22 23kw, model 2016, i tutaj mam dwa pytania: 

1. Piec przysłali z klapką w drzwiczkach popielnika, z otworem na zamontowanie wentylatora, a chciałem bez, bo nie będe używał nadmuchu. Czy standardowo te piece nie są sprzedawane z klapką zamkniętą ? Czy można ten otwór zaślepic blachą? 

2. na piecu z zewnątrz jest gdzie niegdzie nalot rdzy, tak jakby stał gdzieś na dworze przez jakis czas. Czy przed przykręceniem obudowy zabezpieczyć ta rdze czymś czy nie ma znaczenia? W środku tez jest gdzie niegdzie nalot, ale domyslam się, że gdy będzie zalany wodą i użytkowany, to i tak rdza sie w nim pojawi...

Co myśłicie ?

Pozdrawiam

Łukasz

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zaślepić ten otwór,na niektórych zdjęciach tego kotła widoczna jest taka klapka z przykręconą blachą zaślepiającą,widocznie mają nadmiar takich klapek i tak montują przy kotłach. Rdza to nic strasznego,normalny nalot. Nic z tym nie rób bo szkoda zachodu,żeliwo tak ma a może długo stał w magazynie. Wewnątrz rdza zniknie po pierwszym przepaleniu :) . Mam na myśli komorę zasypową. Jeśli lukasz do wnętrza członów to masz rację, zalejesz wodą i po problemie . Na trzydzieści lat.

Zapomniałem o ważnej rzeczy,mianowicie przed zamontowaniem dobrze go wypłucz bo mogą tam w wewnątrz członów być różne paprochy.

Edytowane przez witek1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Spalanie górne i ...

DOLNE..

Nie mam nic do dodania bo co tu napisać?

Chyba tylko tyle że na pewno nie jest to powód do chwalenia się. Może i jesteś zadowolony...A zastanawiałeś się czy sąsiedzi także?

 

 

 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.