Skocz do zawartości

detox

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...
ok spróbuję i dam znać

 

Szanowni Forumowicze

 

Może ktoś spotkał się z takim oto problemem ze stalmarkiem. Piec podaje za mało węgla - niby nie gaśnie itd ale też słąbo grzeje. Poczyściłem co się dało czyli nadmuchy kanały spalinowe wyczystkę itd. Może ktoś spotkał się z podobnym problemem

 

Dzięki i pozdrawiam

 

Krystian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam,

Bardzo dziękuję za informacje. mam nadzieję, że są to własnie te problemy. Dziś dowiedziałem się, że mogę dowiedzieć się czegoś więcej gdy rozbirę silnik z motoreduktorem (niebieski nad sinikiem) i zawiozę całośc do producenta (to najtańsze i najszybsze rozwiązanie sprawy- 200 zł). Podobno mogł paść coś w motoreduktorze. Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc.

Witam.

 

Czy rozwiązałeś problem z motoreduktorem? Gdzie i za jakie pieniądze?

 

Ja mam podobny problem.

Od nowości Stalmark 5-10 razy rocznie się wyłączał komunikując "BŁĄD KONTRAKTONU", piec wygasał a po wciśnięciu guzika na sterowniku wszystko hulało dobrze.

 

Problem rozpoczął się około 2 miesięcy temu kiedy zerwało mi śrubę zabezpieczającą i po jej wymianie błąd kontraktonu następuje z dziwnym natężeniem.

Raz jest że cały tydzień chodzi bez problemu, a raz się dzieje że w ciągu dnia ze trzy razy mi piec wygasa.

Silnik pracuje, śruba nie zerwana a podajnik nie podaje.

O dziwo pomaga albo odczekanie kilku minut przy wyłączonym z prądu sterowniku, albo wersja "HARD" rozebranie tyłu podajnika i walnięcie go młotkiem. Wtedy piec rusza i działa normalnie.

Generalnie po demontażu reduktora zauważyłem że na górnej częsci (ten metalowy krąg) jest coś zmielone.

Ma ktoś jakiś pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam.

 

Nie będę zaczynał nowego tematu tylko napisze tutaj.

 

Posiadam kocioł: Stalmark 24kw

Sterownik: ST-609H

 

Ustawienia mam cały czas te same jakie ustawił gość który montował kocioł czyli:

 

Widok sterownika:

kociol.jpg

 

Przerwa podawania: 5:45 min

Alarm temperatury: 3 godz.

Siła nadmuchu: 30 %

Tryb pracy pompy: pompy równoległe

Przerwa podtrzymania: 173 min.

Wentylator w podtrzymaniu:

- czas pracy: 60 sek.

- czas przerwy: 180 min.

 

Menu instalatora:

- histereza kotła: 3 stopnie

- histereza CWU: 3 stopnie

 

Podajnik w trybie auto: załączony

Nadmuch w trybie auto: załączony

 

o reszcie ustawień nie będę pisał bo chyba nie są potrzebne.

 

Ogrzewam powierzchnie 200 m2 i bojler na ciepłą wodę 300 litrów.

 

Pale: eko-groszkiem

Popiół muszę wynosić 1 na 2 dni.

 

Obliczyłem że na 24 godziny kocioł zużywa 35,9 kg i piec chodzi cały czas na tych ustawieniach.

 

Moje pytanie to czy taka ilość eko-groszku jest prawidłowa na 24 godziny i na taką powierzchnie do ogrzania a jeśli nie to jak zmienić ustawienia?

 

 

Proszę o pomoc w tej sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jak dla mnie to za długa przerwa podawania, ja ma kocioł 25kW Taurus i moja przerwa podawania to około 2min- zmniejszam lub zwiększam o 10 sek. w zalezności od temp. na zewnątrz. Sprawdź jaki masz czas podawania tj. czy tłok podaje w miare równą dawke paliwa. Moja dmuchawa to 25%. Histereza to 2St. Nie znam tego sterownika więc nie będę się wymądrzał. Dom masz duży a i boilerek spory-jakie masz zapotrzebowanie na ciepłą wodę, bo to też ważne bardziej niż można przypuszczać. Nic nie piszesz o zaworach 4D, temp w pomieszczeniach, zaworach na grzejnikach ani o ociepleniu budynku a to podstawa. Bez tych informacji raczej nikt nie doradzi czegoś sensownego-Pozdrawiam Wojt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście zmienił bym ustawienia podawania do ok 2 min, przy tych ustawieniach zapewne długo dochodzi do zadanej temp.

Ponadto czas podtrzymania za długi, ja ma ustawiony na 40 min przy dobrym gatunkowo ekogroszku ( Ekoret) przy obecnych temp wytrzymuje nawet w potrzymaniu do 1h. po 40 min wykona 1 cykl i usypia jeszcze na ok 15 min temp 0, - 5 o C.

Histerezę CO i CWU możesz zmniejszyć do 2

Nic nie piszesz o ociepleniu budynku gdyż tu głównie należy upatrywać ilości zużytego opału.

3 lata temu zaczynałem z kotłem Stalmark 17 nowy budynek, nowy piec , wiedza była znikoma, dzięki uprzejmości i wiedzy kolegów z forum osiągnąłem dobre rezultaty w spalaniu ekogroszku. Palę tylko i wyłącznie ( Ekoret - 920 zł tona) wcześniej było różnie, czeski itd. Dodam, że bez modyfikacji kotła nie uzyskałbym dobrych rezultatów. Przy obecnych temp spala mi niespełna 20 kg, dodam, że nie dogrzewa kominkiem....

życzę powodzenia

Edytowane przez detox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Kolegi detox- ja też paliłem ekogroszkiem około półtorej sezonu, na ten sezon zaryzykowałem i kupiłem dobry miał chyba to się nazywa kruszonka z produkcji ekogroszku. Workowany cena za tone 650 zł. Fakt jest może trochę więcej popiołu ale spalanie tak samo jak na ekogroszku a taniej i ponadto wymiennik bardziej czysty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Dom ocieplony z 2 stron tylko więc straty ciepła są.

 

Przerwa podawania ustawioną mam na 5:45 min i podaje w miarę równą dawke eko-groszku.

 

Zapotrzebowanie na wodę w ciągu dnia tak na 42 w wieczorem to tak na 55.

 

Temperatura w pomieszczeniach to 22 stopnie.

 

Zawory na grzejnikach ustawione na 3.

 

Instalacja:

pieca.jpg

 

 

Zawory na grzejnikach:

zawr.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm to w takim razie chyba to spalanie w normie jakoś sie mieści, 35kg na dobę. Ja na niecałe 130m2 w chwili obecnej spalam około 16-18kg miału a ocieplony zupełnie, więc jakiejś strasznej tragedii tu nie widzę, pytaj bardziej doświadczonych.

 

Dzięki.

 

A powiedzcie mi co to jest to podtrzymanie bo czytałem o tym ale jakoś nie wiem co to dokładnie jest.

 

Bo mam dwie takie opcje w sterowniku:

 

1 - przerwa podtrzymania - ustawiona na 173 minuty

i

2 - wentylator w podtrzymaniu

- czas pracy - 60 sekund

- czas przerwy - 180 minut

 

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez rastodolix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Wg mnie przerwa podawania jest OK, natomiast przerwa podtrzymania zdecydowanie za długa.

 

Spróbuj dać przerwę podtrzymania 30-40 min., went. w podtrzymaniu podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Nie będę zaczynał nowego tematu tylko napisze tutaj.

 

Posiadam kocioł: Stalmark 24kw

Sterownik: ST-609H

 

Ustawienia mam cały czas te same jakie ustawił gość który montował kocioł czyli:

 

Widok sterownika:

kociol.jpg

 

Przerwa podawania: 5:45 min

Alarm temperatury: 3 godz.

Siła nadmuchu: 30 %

Tryb pracy pompy: pompy równoległe

Przerwa podtrzymania: 173 min.

Wentylator w podtrzymaniu:

- czas pracy: 60 sek.

- czas przerwy: 180 min.

 

Menu instalatora:

- histereza kotła: 3 stopnie

- histereza CWU: 3 stopnie

 

Podajnik w trybie auto: załączony

Nadmuch w trybie auto: załączony

 

o reszcie ustawień nie będę pisał bo chyba nie są potrzebne.

 

Ogrzewam powierzchnie 200 m2 i bojler na ciepłą wodę 300 litrów.

 

Pale: eko-groszkiem

Popiół muszę wynosić 1 na 2 dni.

 

Obliczyłem że na 24 godziny kocioł zużywa 35,9 kg i piec chodzi cały czas na tych ustawieniach.

 

Moje pytanie to czy taka ilość eko-groszku jest prawidłowa na 24 godziny i na taką powierzchnie do ogrzania a jeśli nie to jak zmienić ustawienia?

 

 

Proszę o pomoc w tej sprawie.

zobacz na fotke z ustawieniami.....co zadana 45 a cwu zadana 58......czym dogrzać cwu do zadanej skoro co ma tylko 45???????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

dokładnie po za tym temp. CO 45 - to zdecydowanie za mało - ta temp powinna być ustawiona na ok. 55 lub 60. Po za tym CWU mam ustawioną na 40 stopni i wode mam gorąca w kranie więc po co ją bardziej grzać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich

 

Mam piec Stalmarka Duo Bos 24kw. Sterownik ST-609H taki jak ma - koti1967. Piec mam ustawiny nastepująco:

temp co 50 oC

temp cwu 45 oC

pompy równolegle ustawione

histereza: 5oC cwo

histereza: 2oC co

przerwa podawania 2,30

przerwa podtrzymania 60min

wentylator w podtrzymaniu czas pracy: 60sek

                                          czas przerwy: 60min

siła nadmuchu: 50%

 

zawór: 3D temperatura na nim ustawiona ok. 35-38oC (grzeje podłogówką parter oraz poddasze grzejniki) - słaba zima tego roku :)

 

dom ok. 140m zbiornik 300l.

 

Pytanko:

Przy tych ustawieniach zdarza sie czasami ze piec mi gaśnie, szczególnie jak moja cała rodzina idzie sie kompać jeden po drugim. Przychodzę rano a tu piec piszczy a wegiel w popielniku :(

 

Powiedzcie co by tu wykombinować aby nie gasnął ?

 

Pale miałem 25 z Piasta

Węgiel mógłby być w popielniku trochę lepszy gdyż czasem są tam niedopalone kawałki, czy coś z ty można zrobić czy dać sobie spokój ?

Spala mi tej zimy ok 18-20 kg.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam. Aby nie gasło należy utrzymywać żar na palenisku a więc aby sie kończył ok. 3 cm od skraju paleniska przy skrzynce popielnika czyli dokładnie na sicie nadmuchu. Jeśli zbyt blisko jest żar tłoka to znaczy, że zbyt rzadko podajesz paliwo jeśli sbyt blisko skraju paleniska i niedopalony żar spada do skrzynki to znaczy że zbyt często podajesz. Zostaw nadmuch na powiedzmy 50% i kombinuj powoli z czestotliwościa podawania na plus lub minus w zależnosci od podanych wczesniej zaleceń. Właściwie wszystko zależy od jakości paliwa. Tu nadmuch zostawiłbym na takiej wartości jaką masz a kombinuj  z podawaniem. Sprawdx też czy nie sa pozatykane otworki na palenisku bo to może być przyczyna wygaszenia żaru ale ja sądzę że masz zbyt rzadkie podawanie stad zar ucieka z nadmuchu w strone tłoka. Spalanie masz niezłe te ok 20 kg i domniemam ze masz dobrze docieplony domek bo ja mam jakies 200 m2 do ogrzania tym samym piecem i spalanie ok 13 stycznia mialem na poziomie 30-35 kg a teraz przy tych mrozach dochodzi nawet do 50 kg. zrobiłem sobie licznik podan tloka i dosc dokladnie moge wyliczyc ile mi pali na dobe przy roznych ustawieniach kotła ale doswiadczenie mnie juz nauczylo, że niewielkie roznice sa przy roznych ustawieniach parametrow kotla. najwiecej chyba zalezy od jakosci opalu oraz przede wszystkim zimna na zewnatrz. zaoszczedzalem gdy na zewnatrz bylo cieplo i wtedy na dzien podawalem na kaloryfery skromne np 28-30 stopni a na noc nieco wiecej. teraz podaje nawet 48 stopni wieczorami a dniem ok 40 wiec spalanie dochodzi do 50 kg. pozdrawiam. acha i jeszcze jedno. zauwazylem ze gdy na kotle mam jak teraz 65 to wcale nie spala wiecej a kociol jest lepiej wygrzany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam, posiadam piec Stalmark Mini Boss 14 kW od 2 lat. Pierwszy rok uczyłem się palić, teraz mogę udzielić parę rad:

 

Ogrzewam dom 115m2, bydowa ścian to pustak i cegła dmuchawka a pomiędzy nimi wełna mineralna. Ogólnie rzecz biorąc ocieplenie znikome. Piec też malutki w stosunku do gabarytów domu. W ostatnim sezonie 2013/2014 zużyłem 3,2 tony ekogroszku >2,6MJ, a w domu zawsze było >20 stopni C. Teraz opis jak to uzyskałem"

 

Posiadam sterownik ST 630.

 

Siła nadmuchu 75 bieg

Przerwa podtrzymania 70 min

Wentylator w podtrzymaniu:

 - czas pracy 145s

 - czas przerwy 40min

Przerwa podawania 7,40min przy 57 st. CWU

Temp załączania pomp 20 st.

Histereza kotła 2st

Histereza CWU 5st

Podajnik w trybie auto - zał

Nadmuch w trybie auto - zał

 

Pale ekogroszkiem, jak wyżej pisałem >2,6MJ najtańszy jaki znalazłem :)

 

W ciągu dnia piec chodzi w trybie letnim - grzeje 120l wody w boilerze.

W nocy (tryb pracy pomp na priorytet boilera) ustawiam przerwę podawania w stosunku od temperatury CWU jaką chcę zadać. Wygląda to tak:

 

Dla nocnych temp 5-10st ustawiam 57st CWU i 7,40min czas podawania

Dla nocnych temp 0-5st ustawiam 60st CWU i 6min czas podawania

....

Dla nocnych -15 ustawiam 65st CWU i 4min czas podawania

 

Nie schodzę z czasem podawania poniżej 4min. Jeśli ktoś uważa, że czas podawania nie ma znaczenia na ilość spalonego ekogroszku to jest w błędzie. Spala sięznacznie więcej niż przypuszczacie.

 

Kwestie paleniska - duo boss ma palenisko zastępcze i palenisko do ekogroszku. Zastępcze to ruszt na przodzie widoczny po otwarciu drzwiczek, dla ekogroszku jest schowane bardziej z lewej strony i właśnie tam spala się ekogroszek.

 

Przy temperaturach poniżej -15st w ciągu doby spala niecałe 20kg, dla temp w granicach 0-5st - poniżej 10kg dziennie.

 

Mam nadzieje, że pomogłem. Powodzenia.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Posiadam Kocioł Stalmark Duo-Boss 19kw od ok. miesiąca. Na początku to była "walka" z sadzą w kotle, który był do czyszczenia codziennie.
Przetestowałem 4 rodzaje opału( 3 ekogroszki 27Mj, 26Mj, 20Mj i miał 23Mj); zaznaczam że miał był wilgotny, gdyż o tej porze roku ciężko dostać suchy; najlepiej wypada ten czeski ekogroszek 20Mj(najmniej sadzy) i jak na razie zostaję przy nim, choć jest więcej popiołu(2x dziennie opróżniam popielnik).
W chwili obecnej czyszczę piec 1x/2dni, więc jeszcze daleko do dobrego ustawienia i dobrania opału, ale jest co raz lepiej także jestem dobrej myśli.
Ustawienia kotła :

temp. co - 68C
temp cwu - 42C
przerwa podawania - 2:30
dmuchawa(odsłonięta klapka) - 25%
wentylator w podtrzymaniu - czas pracy 100sek ; czas przerwy 5min
przerwa podtrzymania 35min

Osprzęt : pompy CO, CWU, zawór 4-drogowy, sonda zewnętrzna, regulator pokojowy

"Dotarł" się ktoś z tym piecem? pomysły jakieś na zmniejszenie ilości sadzy w kotle ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam serdecznie proszę o porady ustawienia kotla aby ekonomicznie dzialal

Mój kociol to Stalmark duo pod 26 ślimak kociol na razie ogrzewa tylko dom o powierzchni 300m2

Zasilanie instalaji przez zawór 4d temp na wyjciu 43 temp w domu 23 na zewnątrz -1

Dom sciana pustak pianowy 24 10cm wolny na zewnątrz cegla kratowk w pionie co daje ok 42 grubości sciany.okna pcv nowe .Piec teraz pracuje na ustawieniach pid

Temp zadana 60 współczynnik podawania -6 współczynnik wentylatora -10

Na tych ustawieniach piec pali ok 45-50 ekogroszku piklorz a w popielniku są 1 cm spieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Panowie, mam taki sam problem jak kolega adam, od czasu do czasu pojawia sie błąd " wyczyść podajnik" piec mam już 8 lat, halotron wymieniłem na nowy bo myślałem, że to od tego, wszystko wyczyszczone i od czasu do czasu wyskakuje taki błąd i piec staje. Jak rozkręcić motoreduktor żeby zobaczyć czy zęby się nie zjechały? Mam motoreduktor kanciaty. Ile mogłaby kosztować regeneracja ? Nigdzie nie moge znaleść takiego motoreduktora, potrzebuje samej przekładni gdyż silnik jest ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.