Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dwa Mieszkania Po 70m2 Proszę O Sugestie


kaszel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po raz pierwszy <_< i proszę o ewentualne porady, sugestie (każde słowo mile widziane) w następującej kwestii:

Zamierzam ogrzewać 2 mieszkania o powierzchni łącznej ok. 140 m2 (jedno nad kotłownią, drugie oddalone o około 15-20 m na tym samym poziomie - parter). Poszukuję rozwiązania, które będzie najlepsze w takim układzie mieszkań. Dodam, że obecnie w jednym z mieszkań (tym z kotłownią) istnieje następująca instalacja: w kotłowni - czyt. piwnica kocioł tradycyjny 10kw połączony poprzez wymiennik płytowy z układem zamkniętym gazowym (dwufunkcyjny Buderus w łazience), którego użytkuje raczej bardzo rzadko. W drugim mieszkaniu dwufunkcyjny gazowiec Junkers. Moje zapytanie do szanownych forumowiczów brzmi: czy jest sens wstawiać kocioł na ekogroszek? Czy przy takim rozwiązaniu będą duże straty w drugim (oddalonym) mieszkaniu? Jeśli jest to rozwiązanie godne uwagi to jaki ewentualnie kocioł zastosować (dodam, że w drugim mieszkaniu nie istnieje zasobnik, a w pierwszym 140l). Jeżeli ktoś z szanownych kolegów/koleżanek chciałby się wypowiedzieć chociażby w formie dywagacji w tym temacie będę bardzo wdzięczny. Jeżeli trzeba będzie opiszę dokładnie instalacje, architekturę budynku itp. Dzięki za każdą wypowiedź i pozdrawiam wszystkich drżących już przed zimą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem - temat mało interesujący, ale może chociaż drobna podpowiedź czy w ogóle podchodzić do tematu wspólnej instalacji? Czy da to jakieś oszczędności czy może szkoda kasy i grzać osobno (jak już wspominałem jedno węgiel drugie gaz). Proszę, dajcie jakąś iskrę nadziei, że dobrze kombinuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie za odzew i pocieszające "ma to sens". Obawy moje co do efektywnego funkcjonowania opisanego przeze mnie rozwiązania wiążą się głównie z odległością (przypomnę - około 20 metrów) drugiego mieszkania, a co się z tym wiąże zapewne ze stratami wytworzonej energii czyli w efekcie końcowym zużyciem paliwa. Mimo wszystko najprawdopodobniej zaproszę sobie jakiegoś magika, który mi to wszystko obliczy. Oczywiście nadal chętnie przyjmę wszelkie porady (także krytykę) szanownych forumowiczów, gdyż za inwestycję mam zamiar wziąć się po nadchodzącym sezonie. Tej zimy jeszcze trzeba będzie latać co chwilę do kotłowni. Pozdrawiam i życzę ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje jeszcze kwestia palenia w kotle. Jeżeli mieszkania są Twoje to racze nie będzie z tym problemu. Jeżeli to różni właściciele to się zastanów. Pewno znasz przysłowie "spółki wymyślił diabeł".

Nie koniecznie to musi się sprawdzić u Ciebie.

Odległość 15-20 m przy dobrej izolacji nie stanowi problemu, natomiast jeśli chodzi o rozszerzalność cieplną to przy odcinku 15-20 m po prostej pasowało by założyć kompensator. Chyba, że masz kilka zakrętów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to różni właściciele to się zastanów.

Drugie mieszkanie jest moich rodziców i tu nie przewiduję problemów związanych ze spółką (wiem - inne przysłowie mówi, że z rodziną to dobrze...itd). Jeżeli chodzi o odcinek to faktycznie jest on po prostej linii. Pomijając niedogodność instytucji zwanej spółką (choć ma to dobre strony - zbiorowe żywienie też jest tańsze) zdecydowałem się na inwestycję. Gdzieś na forum znalazłem już schemat niemal identycznej instalacji więc ogólnie mówiąc jestem podbudowany. Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

dzięki za podpowiedzi. A czy ewentualnie możecie orientacyjnie określić jakiej mocy kocioł byłby wskazany przy tej powierzchni (uwzględniając ewentualne straty na odległości jednej i drugiej istalacji)?

Podsumuję: 2 osobne układy (instalacja nowoczesna tzn. miedź 15+ grzejniki aluminiowe ) oddalone od siebie o około 15 - 20 metrów. Łączna powierzchnia do ogrzania 140m2. Jedno z mieszkań ocieplone styropianem 10 cm, oba mieszkania nad piwnicami. Znów z góry dziękuję bo widzę, że na odzew można zawsze tu liczyć. Nadmienię, że myślę o kotle 19 - 20 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.