Skocz do zawartości
IGNOROWANY

jak zamontować zawór 4D


krisoporanku

Rekomendowane odpowiedzi

witam. na rysunku c1 jest istniejące połączenie pieca z instalacją CO, na kolejnych dwóch moje szkice jak chciałbym zamontowac zawór 4D. Pomóżcie i wskażcie który szkic jest najbardziej poprawny czy c2 czy c3????. Prosze także o sugestje jakiej firmy zawór najlepiej wybrać.

post-2-1206612732_thumb.jpgpost-2-1206612741_thumb.jpgpost-2-1206612753_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Drugi i trzeci schemat jest w miarę poprawny. W miarę, gdyż podłączenie z kotła do naczynia wzbiorczego powinno być wykonane nie z poziomu najwyższych grzejników tylko bezpośrednio z kotła, bez zaworów odcinających. Schemat pierwszy niewłaściwy ze względu na brak zaworu mieszającego. Schemat przedstawiony przez Kolegę OKTAWIUSZ5 jest błędny ze względu na to, że powrót z zasobnika przechodzi przez zawór mieszający, a powinien bezpośrednio do powrotu z kotła.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako amator potraktuję to jako ciekawe zadanie logiczne.

 

Wydaje mi się, że najbardziej spektakularny skutek będzie wtedy, gdy zawór 4d (i tym samym obieg pieca) zostanie zamknięty i pompa (lub obie naraz) będą próbowały wypompować wodę z pieca i przez naczynie wzbiorcze na zewnątrz instalacji ;)

 

Oczywiście pominąłem tutaj wiele czynników. Np. to, że chyba tej wody się wypompować nie będzie dało, gdyż piec będzie zamkniętym naczyniem - tak więc pompy musiałyby być dużej mocy, żeby wytworzyć tam podciśnienie. Tak czy inaczej chyba będą się trochę męczyć próbując tego dokonać. Dodatkowo z tego co też tutaj na forum gdzieś się doczytałem wiem, że zawór 4d się tak do końca nigdy nie zamyka.

 

Proszę fachowców o nie wystawianie "dwójki" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Jedyny mój znajomy, u którego mogłem obejrzeć pracującą instalację z zamontowanym zaworem 4d właśnie w ten sposób podłączył powrót z bojlera. Skutkiem tego wysoka temperatura wody powrotnej z bojlera podnosi (i to znacznie) temperaturę wody powrotnej z grzejników - zawór 4d miesza wtedy gorącą wodę z pieca z gorącą wodą z grzejników a co za tym idzie trudno ustawić odpowiednią temperaturę do grzejników.

 

Pozdrawiam. Adam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co może być skutkiem takiego podłączenia jakie przedstawiłem na schemacie ??

 

Witaj.

 

Chciałbym dodać do wypowiedzi Adam2710, że wtedy praktycznie nie ma możliwości na ustawienie temperatury w instalacji c.o. bo zależeć ona będzie w takim układzie od temperatury powrotu z zasobnika c.w.u. To jest niewłaściwe rozwiązanie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Takie rozwiązanie Tomku i jego prawidłowe działanie zależy od wielu czynników jak np. średnica rur do zasobnika i jego odległość od kotla a przede wszystkim oporów hydraulicznych. Bo równie dobrze mogą wystąpić dwie inne sytuacje: zaciąganie wody przez pompę przez zasobnik powodujące odwrotny przepływ, czyli od powrotu do zasilania. Jest też możliwe, choć najmniej prawdopodobne, bo jest to szczególny stan równowagi, że opory hydrauliczne równoważą się w podciścieniem wytwarzanym przez pompę i woda w wężownicy lub płaszczu zasobnika zamiast płynąć i oddawać ciepło celem ogrzania c.w.u. stoi.

 

Choć koszty innego rozwiązania są większe, czyli montażu pompy ładującej zasobnik, to jednak mamy pewność prawidłowego działania i możliwośc zapewnienia ekonomicznej pracy przez współpracujący z pompą sterownik różnicowy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie wyeliminowało by się tego poprzez zamontowanie pompy na powrocie,pomiędzy wpięciem powrotu z boilera a kotłem?

Jedynym zagrożeniem dla sprawnego działania takiego układu mógłby być za duży przepływ przez boiler,ale z tym przecież można sobie poradzić.

Co o tym sądzicie?

Kombinuję,bo mam silną awersję do pomp na zasilaniu. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie wyeliminowało by się tego poprzez zamontowanie pompy na powrocie,pomiędzy wpięciem powrotu z boilera a kotłem?

Jedynym zagrożeniem dla sprawnego działania takiego układu mógłby być za duży przepływ przez boiler,ale z tym przecież można sobie poradzić.

Co o tym sądzicie?

Kombinuję,bo mam silną awersję do pomp na zasilaniu. ;)

 

Witaj.

 

Wyeliminowało by. Z tym jednak, że im bliżej nastawy zaworu czterodrożnego od '10' do '0' tym gorszy przepływ przez instalację c.o. Zamontowanie pompy w sposób, który zaproponowałeś, nie zapewni prawidlowej pracy zaworu mieszającego i nie będzie mozliwości odpowiedniej regulacji temperatury wody za zaworem do instalacji c.o. gdyż im chłodniejszą wodę ustawimy na zaworze na grzejniki tym będzie mniejszy przepływ przez instalację. Będzie to skutkowało niedogrzaniem grzejników na wyższych kondygnacjach lub te nie będą grzały wcale. A im wyższe są opory hydrauliczne instalacji za zaworem mieszającym tym większy przepływ na dwóch krótkich obiegach, czyli kocioł-zawór-pompa-kocioł i kocioł-zasobnik c.w.u.-pompa-kocioł będzie wymuszany przez pompę, oczywiście na niekorzyść instalacji grzejnikowej. Krótko mówiąc z pompą w takim układzie to nastawą zaworu będziemy ustawiali tak naprawdę tylko przepływy a nie temperaturę.

 

A jeśli chodzi o montaż pomp na zasilaniu - Adam, w tym ukladzie temperatura powrotu będzie niewiele niższa od zasilania. Kilka stopni; 5 - 8 raczej nie więcej, więc skąd Twoja awersja do pomp na zasilaniu?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

 

Mam takie pytanie a czy miedzy zaworem czterodrożnym a powrotem kotła nie powinien być zawór zwrotny żeby pompa ładowania zasobnika c.w.u nie zaciągała wody przez ten zawór?

 

Witaj.

 

Zawory zwrotne powinny być zamontowane na każdym obiegu. Jeżeli masz układ z dwoma pompami to jeśli któraś z pomp nie pracuje to druga wymusza przez obieg z pompą nie pracującą wsteczny przepływ. Powoduje to powstanie sytuacji, że jeśli pompa ładująca c.w.u. pracuje na na c.o. nie pracuje to doły grzejników, szczególnie tych bliżej kotła, są ciepłe. Natomiast pracująca pompa c.o. może wymusić wsteczny przepływ przez część instalacji z zasobnikiem c.w.u. powodując wychładzanie się ciepłej wody użytkowej.

 

Zawory zwrotne eliminują te niedogodności. Proponuję montować zawory zwrotne klapowe ( montaż poziomy ).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chodzi o montaż pomp na zasilaniu - Adam, w tym ukladzie temperatura powrotu będzie niewiele niższa od zasilania. Kilka stopni; 5 - 8 raczej nie więcej, więc skąd Twoja awersja do pomp na zasilaniu?

W tym układzie,tak,masz rację.Moja awersja dotyczy raczej inst.bez zaw. 4-drożnego.Widziałem już pompy montowane na zasilaniu zniszczone przez zagotowana wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli nie zastosowałbyś przewężeń a zrobił instalację na z zaworem 4d na średnicach panujących wokół kotła to czemu miało by to nie działać? Kwestią zasadniczą są średnice i opory hydrauliczne ( „czystość” instalacji).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam

Bardzo mnie interesuje gdzie zamontować te zawory zwrotne. proszę o wyjaśnienie lub najlepiej rysunem. Mój majster chyba nie do końca jest zorientowany. Dziękuję

Witaj.

 

Zawory zwrotne powinny być zamontowane na każdym obiegu. Jeżeli masz układ z dwoma pompami to jeśli któraś z pomp nie pracuje to druga wymusza przez obieg z pompą nie pracującą wsteczny przepływ. Powoduje to powstanie sytuacji, że jeśli pompa ładująca c.w.u. pracuje na na c.o. nie pracuje to doły grzejników, szczególnie tych bliżej kotła, są ciepłe. Natomiast pracująca pompa c.o. może wymusić wsteczny przepływ przez część instalacji z zasobnikiem c.w.u. powodując wychładzanie się ciepłej wody użytkowej.

 

Zawory zwrotne eliminują te niedogodności. Proponuję montować zawory zwrotne klapowe ( montaż poziomy ).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.