Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłączenie Podłogówki Pod Grzejnik


DamianK87

Rekomendowane odpowiedzi

Napiszę tutaj, żeby nie zakładać nowego tematu. 

Chcę zrobić w łazience przy okazji remontu ogrzewanie podłogowe. Powierzchnia podłogi to niecałe 5m2. Łazienka jest na piętrze, pod nią jest pomieszczenie gospodarcze w którym pod sufitem biegną rury do zasilania grzejnika w łazience. Instalacja to stary typ, grawitacyjna, otwarta, ale jest pompa na zasilaniu, która pracuje prawie cały okres grzewczy. Grzejnik zostaje tak jak jest. Pętlę podłogi zamierzam podłączyć równolegle z grzejnikiem przez zawór rtl. 

1 Czy mogę to podłączyć poniżej poziomu podłogi w pomieszczeniu pod łazienką? Da sie to jakoś odpowietrzyć? 

2 Czy w ogóle będzie grzała ta pętla przy systemie otwartym? Czy może lepiej zrobić oddzielny obieg z zaworem mieszającym i pompą dla tej jednej pętli? Być może kiedyś dojdą kolejne, w sumie było by wtedy jakieś 30m2 podłogi. Ale to dopiero w przyszłości i to chyba nienajbliższej. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do @grzesiu , znalazłem taki sam przypadek na elektrodzie, możesz sie z nim zapoznać 

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2498827.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak jeden koniec musi być wyżej nad podłogą żeby to odpowietrzyć.  A czy odpowietrzanie powinno być na zasilaniu petli czy przy jej powrocie? W ścianie będą rury od grzejnika to może tam podłączyć zasilanie tej pętli.  Rura zasilająca grzejnik wychodzi na strych jako odpowietrzenie.  Jednak ciągle wolałbym mieć obydwa końce pętli pod stropem bo może kiedyś powstanie oddzielny obieg na podłogówki jeśli będzie więcej podłóg do ogrzania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób jak chciałeś na początku, ale w piwnicy przed zaw RTL musi być odpowietrznik ręczny, nie automat  a na zasilaniu daj zaworek, aby odciąć pętlę.

Pętla to max 50m dla pex16.

PS

Jak nie masz pompy na powrocie tylko na zasilaniu to masz niebezpieczną instalację - zbiornik powinien być podłączony wprost do kotła rurą 1"

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor, Twoje rozwiązanie mi się podoba. Zawory odcinajace miałem zamiar dać na obydwóch końcach, tak w razie W.

Dlaczego sie domyślasz, że zbiornik nie jest podłączony bezpośrednio do kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podawałeś, że masz inst grawitacyjną z dostawioną pompą na zasilaniu.

W inst grawitacyjnej naczynie było montowane na końcu najwyższego pionu

Kiedyś dostawiano pompę i do niej równolegle zaw różnicowy kulowy , aby grawitacja działała.

Grawitacja działała , ale to było niezgodne z przepisami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak było. 

Wiem, że tak nie może być, ale taką sytuację zastałem.  Pracuję nad tym żeby to zmienić.  

Dobrze że ciagle zwracacie uwagę na tę rurę bezpieczeństwa.  Czesto ludzie maja w kotłowni pełno zaworów i nie wiedzą który do czego służy. O wielkie bum nietrudno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak sprawdzić szczelność takiej pętli przy układzie otwartym? Zrobić dla jej sprawdzenia jakiś pomocniczy układ zamkniety a po sprawdzeniu podłączyć do reszty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co tam sprawdzać?

Napełnij pętlę z instalacji i jak nie cieknie na złączach to jest ok.

Oczywiście robisz to przed zalaniem posadzki, a podczas zalewania betonem rura powinna być pełna

 

Jak bardzo chcesz sprawdzić szczelność to podłącz ułożoną rurę (PEx) do kranu wodociągowego na 1h i będziesz miał próbę jak się patrzy.

Oczywiście z 1 strony musisz ją zaślepić korkiem lub zaworem.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam po przerwie. 

Dziękuję za porady w sprawie mojej podłogówki. Działa ☺

Zamiast rozdzielacza gotowego zastosowałem swój poskładany z tego co było. Przypomnę ze jest to pod stropem pod łazienką.  Zasilane jest z tego 25m pex 16 i grzejnik 600x900. Z odpowietrzeniem nie było problemu, pompa przepchała powitrze z pexa. 

Mam do was jeszcze pytanie.  Jaka powinna być temp wody na powrocie tej pętli? Na zasilaniu bedzie róznie, może dochodzić nawet 70 a w skrajnym przypadku i więcej (ale to rzadko, nawet te 70 nie będzie często) 

 

20180831_213157.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.