Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sprzęgło Hydrauliczne W Domku Jednorodzinnym


Deks

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Czy ktoś może mi wytłumaczyć jaką funkcję pełni i co daje sprzęgło hydrauliczne. Szukałem czegoś w necie ale ciężko o jakieś info dla laika. Mój hydraulik chce to u mnie zastosować a ja nie wiem co mi to daje. Mam domek około 140mkw, kocioł kondensacyjny na gaz miejski, kilka pętli podłogówki na dole i kilka kaloryferów u góry. Jaki jest sens stosowania sprzęgła? Wiem że mój znajomy czegoś takiego nie ma a mimo to instalacja działa. Będę bardzo wdzięczny za wyjaśnienia ekspertów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęgło hydrauliczne rozdziela obiegi. Obieg kotłowy jest niezależnym układem w którym krąży czynnik c.o. wymuszony pompą obiegową. Tak samo c.o. wymaga pompy obiegowej jak i pozostałe układy podłączane po stronie c.o. np. c.w.u.

Tu schemat ze sprzęgłem i rozpływem wody.post-4692-1283252221_thumb.jpg

Woda w sprzęgle częściowo się miesza i tak zasilanie po stronie grzejników ma trochę niższą temperaturę i powrót do kotła ma wyższą temperaturę. Przy braku rozbioru ciepła powrót ma temperaturę zasilania. Zapewnia stały przepływ wody przez kocioł (w tej samej ilości). Temat na forum był już poruszany. Sprzęgło podnosi koszty montażu (dodatkowe pompy) jak i eksploatacyjne (energia do zasilania pomp).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym co napisał kolega "guitar" można dodać że stosowanie sprzęgła ma sens przy średnich i dużych układach CO albo gdy układ ma znaczną pojemność zładu (np kotły w układach kaskadowych lub przy wielu obiegach grzewczych, przy wymianie kotła w instalacji CO o dużej pojemności wodnej). Te 140 m2 powierzchni do ogrzania (wymagana moc kotła to ok 12-14kW) trudno jest nazwać instalacją średnią czy dużą i CO można wykonać z pominięciem sprzęgła hydraulicznego. Warto natomiast zainwestować w kocioł z dobrym sterownikiem (obsługa min 2 obiegów grzwczych w tym obsługa mieszacza ewentualnie obsługa pompy cyrkulacyjnej gdy ma być zestaw kocioł + zasobnik, sterowanie pogodowe), a zastosowanie sprzęgła jest przy tak małej instalacji jest prawdopodobnie zbędne (piszę prawdopodobnie bo podałeś za mało danych i nie znam przesłanek którymi kierował się instalator proponując zastosowanie sprzęgła).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wyjaśnienia.

Czyli to sprzęgło w moim przypadku jest bez sęsu. Rozumiem że wystarczy jeden obieg głowny z kaloryferami i drugi obieg z mieszaczem w postaci zaworu trójdrożnego dla obwodów podłogówek? Wtedy mam dwie pompy(jedna w kotle a druga w obiegu z mieszaczem)? Gdy zastosujemy sprzęgło będą trzy pompy?

podałeś za mało danych

A jakie dane są potrzebe, moge podać wszystko.

 

P.S. Będe wdzięczny za link do przykładowego schematu hydraulicznego dla takiej kotłowni jak moja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.