Skocz do zawartości
IGNOROWANY

rozdzielacz na podłogówkę


czarnyf21

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Ja co prawda jestem przed montażem ogrzewanie podłogowego u siebie w budynku ale pozwolę dorzucić swoje 3 grosze do fotografii. Ja przełożył bym czujnik który na dziś jest na pex. Pex to rura wielowarstwowa o "plastikowej" otulinie zewnętrznej. Tworzywo to może stanowić o częściowej izolacji czynnika grzewczego. Może takie zakłamanie jest znikome, ale moim zdaniem warto wiedzieć jaka jest rzeczywista tem na listwie zasilającej. Ja osobiście przełożył bym czujnik na listwie miedzianą (zdecydowanie lepsze przewodnictwo cieplne), przymocował opaską i ocieplić kawałkiem wełny czy otuliny. W przypadku np silnego przewiewu w pomieszczeniu zakłamanie może okazać się większe a jak wiemy PeX w betonie nie lubi wysokich tem.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Kolego, brakuje w tym rozdzielaczu bardzo istotnego elementu: termostatycznego zaworu mieszającego z nastawą najlepiej 25 - 40 st C. Nie można o tym zapominać, zawór czterodrożny częściowo tylko spełni tą funkcję. TZM montuje się z zaworem czterodrożnym w szeregu i ma na celu ochrone podłogówki przed nadmiernym wzrostem temperatury. Podłogówka nie powinna pracować na temperaturach wyższych niż 35 st C.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam tylko ESBE- bardzo dobrze sie sprawdzają

http://allegro.pl/item326361669_zawor_mies...iso_1_esbe.html.

Ten zawór wrzuć przed wejsciem z zasilania.

Poza tym ta pompa powinna albo cisnąc do zasilania , albo ciągnąć z powrotu. Ale nie między rozdzielaczami, bo nie wiem jaki to ma sens. Chyba że ktoś widzi w tym logike to prosze o wyjaśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Moja prośba do znawców ogrzewanie podłogowego. Może jakiś poglądowy schemat fotografia. Dużo o tym piszą ( nie tylko na TYM forum) ale kombinacji tego rozwiązanie jest naprawdę sporo. Najchętniej zbudował bym u siebie układ bez wspomagaczy elektrycznych ( siłowniki i sterowniki) Mam w planie dwie pętelki po 30 mb. Układ wiadoma sprawa na osobnej pompie obiegowej załączanej z poziomu mieszkania.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ta druga fotografia przemawia do mnie nieco lepiej. Nie mniej jednak jako laik dziedziny ogrzewania podłogowego nie bardzo rozumiem przepięcie pomiędzy zas i pow. Widziałem podobny układ działał ale wtedy wytłumaczenie jak on pracuje nie było mi potrzebne. Jeśli kolega może to proszę o opis jak to ma działać. Maksymalnie wyczerpujący bo nie powiem że mnie nie zirytowało takie podejście do tematu.

Pozdrawiam

 

PS: Grunt to eksperyment.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi układ jest najlepszym rozwiązaniem dla ogrzewania podłogowego. Każdą pętle można oddzielnie wyregulować poprzez ustawienie ilości przepływu. Można również podłączyć siłowniki i sterować automatycznie. W tych rodzajach rozdzielaczy zasilanie podłącza się na dolną listwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rozdzielacze też już montowałem.Dużym plusem jest tu prostota i koszty.Podmieszanie zachodzi tutaj nawet bardziej skutecznie,niż przy zaworze 3-drożnym.Pompa ssie ciepłą wodę z zasilania i jednocześnie z dolnej belki.Dlatego to,co wygląda na zasilanie (czerwona otulina) jest w rzeczywistości powrotem.

Tak zmieszana woda idzie przez pompę do górnej belki.Część ciepłej wody wtłaczana jest w niebieskie rurki a część wraca niebieską,grubą rurą do kotła.Ilość wody idącej na podłogówkę jest proporcjonalna do otwarcia zaworu na wejściu.Jeśli zamknie się on całkowicie wtedy woda krąży tylko w samej podłogówce.

Bardzo proste.

Zastrzeżenie mam tylko do tego niebieskiego peszla.Choć ładnie to wygląda to jest bez sensu,bo właśnie tamtędy idzie cała ciepła woda.W ogóle nie rozumiem dlaczego zastosowano peszel na centralnym.Powrót czy zasilanie,wszędzie powinna być czerwona otulina.Inaczej traci się sporo ciepła,które idzie w beton,tam,gdzie nie powinno iść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Koledzy, na tych zdjęciach nie ma termostatycznego zaworu mieszającego ( TZM ). Proponuję nie zapominać o tym, bo żaden glazurnik nie udzieli gwarancji na swoją robotę. Jeśli na podłogówkę 'pójdzie' woda powyżej 55 st C to płytki, terakota, będą się odklejać na wskutek różnej rozszerzalnośći temperaturowej pomiędzy nimi a zaprawą i wylewką, nawet tą przystosowaną do podłogówki.

 

Sposób montażu pompy pomiędzy zasilaniem i powrotem kolektora zaczął promować zdaje się że KAN. To faktycznie działa pozornie wbrew logice. Jednak osobiście wolę montować pompę za TZM szeregowo z rozdzielaczem. Poza tym chcę dodać, że jeśli chodzi o samą pętlę pola podłogówki to nie ma znaczenia która rura jest zasilaniem a która powrotem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co w ogóle dodatkowa pompa?Jak można wszystko zrobic na jednej. Na powrocie w rozdzielaczy dajesz zawory termostatyczne np. Danfoss FJVR i tyle. Dobrze jeszcze jest jak w rozdzielaczu są przepływomierze. Oczywiście odpowietrzniki i wrzuc sobie gdzieś na powrocie w rozdzielaczu zaworek spustowy do przelewania podłogówki.

Myśle ze jest to najprostszy sposób. Do jednego rozdzielacza możemy podpiąć i podłogówki i grzejniki.

Jeżeli chodzi o cene to zawór danfossa+ głowica =ok 100zł- cena katalogowa. Oszczędzasz na pompie.

 

post-963-1206211776_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

 

Można wykonać taką instalację na jednej pompie większej mocy, np z serii 25/55 lub 25/60. Jednak ogrzewanie podłogowe warto, żeby było na drugiej pompie. Można wtedy załączać sama podłogówkę w okresach przejściowych, nie będąc skazani na zakręcanie zaworów żeby nam tylko podłoga grzała, a nie jeszcze i grzejniki. Jest to rozwiązanie wygodniejsze.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile trwa zakręcenie 3 grzejników? (policzyłem=1 grzejnik= 1s)

Myśle ze mało osób jest az tak wygodnych. Bo koszt dobrej dodatkowej pompy wraz z osprzetem to wydatek co najmniej 400-500zł.

Chyba że zakładasz grzejniki też w pomieszczeniach gdzie jest podłogówka, bo tez sie juz z tym spotkałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

 

To, że będzie działał w układzie zamkniętym i otwartym to fakt. Jednak TZM nie służy docelowo do utrzymywania na wszystkich polach grzewczych jednakowej temperatury, chociaż jak najbardziej może pracować w takim układzie. TZM służy jako zabezpieczenie powierzchni kamiennych i ceramicznych przed odklejaniem się od podłoża na skutek wysokiej temperatury.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.