Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaka Moc Kotła Pomocy


afazi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

 

 

Dom częściowo podpiwniczony z użytkowym poddaszem zbudowany w technologii ściany jednowarstwowej Ytong grubość 40cm, ściany piwniczne ocieplone 5cm styropianu, powierzchnia użytkowa domu 117m2 (podłogówka 39m2) dodatkowo: grzejniki w dwóch pomieszczeniach piwnicznych (25m2 i 18m2) i jakiś mały grzejnik w garażu (18m2) do tego dochodzi ogrzewanie CWU wspomagane solarami (zbiornik 200l)

Projektowe zapotrzebowanie ciepła to 9210W (bez uwzględnienia garażu i piwnicy)

 

 

Stoję przed wyborem kotła na ekogroszek i stąd pytanie o dobór mocy cz y 15KW to nie będzie za mało na tą powierzchnię? Hydraulik radzi kocioł mocy ok 17KW do 20Kw. Zastanawiałem się nad kotłem ling combi klimosza ale ten ma moc 23KW i nie wiem czy nie będzie on przewymiarowany, generalnie hydraulik stwierdził, że mógłby być.

 

Jeżeli chodzi o zakres mocy 17-20 jakie dobre kotły dwu paleniskowe moglibyście polecić, czy może 15 wystarczy?

 

Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ma 200m2 powierzchni grzewczej , 30-letni dom ze szlakowca nieocieplony > nowa tylko stolarka , trochę docieplony strop + zasobnik cwu 140 L. Jak kupowałem kocioł z podajnikiem , to mój instalator sugerował mi zakup kotła 18,5 kW.

Ja natomiast po prześledzeniu kilkunastu wątków na forach dotyczących ogrzewania , zasugerowany wypowiedziami fachowców, że kocioł do tej powierzchni starego domu + jeszcze cwu 140 l , to minimum 25kW .

Zdecydowałem się więc na zakup kotła o mocy 25kW , czego do dziś żałuję.

Spokojnie 18,5 kW by wystarczył .Pracowałby na optymalnej mocy w zakresie powiedzmy 30 - 80 % a nie jak obecnie , większość czasu 20 % ,czasem moze z 40-50%.

KOtły z podajnikiem maja to do siebie ,że pracują cały czas, nonstop dostarczając energię.W zwiazku z tym w takich kotłach należy unikać przewymiarowania.Co innego kotły zasypowe , które wiekszość ludzi używa na zasadzie "przepałek".Taki kocioł w krótkim czasie musi dostarczyć dużo ciepła, wiec musi być o odpowiednio dużej mocy.

Teroretycznie producenci kotłów z podajnikiem chwalą się , że kotły te mają szeroki zakres modulacji mocy. Może i mają ale co z tego , jeśli taki kocioł na małej mocy , smoli, produkuje sadzę i spala o wiele za dużo.

Radzę dobrać sobie kocioł z podajnikiem bez przewymiarowania.Wiem to z własnego doświadczenia.

Dla twoich warunków 15KW to max.

Sam mam tłokowca , ale tłokowców 15-stek chyba nie ma.

Fajny kociołek to Ogniwo eko z fajnym sterowaniem .Mają chyba "piętnastkę".

Biorąc pod uwagę palnik i sterownik , wyglada obiecująco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Na powierzchnię 117 m2 15kw spokojnie wystarczy.

Ja też nie polecam przewymiarowywania.

 

Z kotłów polecam:

 

KLIMOSZ ling duo 15kw

KOSTRZEWA Pellets? Fuzzy Logic 15kw _ ( kocioł dużo tańszy bo jest w ekodotacji, ma bogate wyposarzenie )

DEFRO duo 15kw

 

 

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.