Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Cwu A Moc Kotła


NITRYL

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Stoję przed wyborem pieca węglowego a konkretnie nie wiem ile doliczyć do mocy kotła dokładając bojler CWU.

 

W moim przypadku wygląda następująco: moc kotła dla ogrzania tylko CO to 12kW, jeśli dodać bojler 140L którego moc określona przez producenta wynosi ok 10kW to ile mam doliczyć do mocy kotła? w rachunku trzeba uwzględnić że bojler pobiera tylko w okresach 10kW.

 

Proszę o poradę, jest problem gdyż nie chce przewymiarować kotła. Mój instalator proponuje mi bym wybrał KWKD 22kW zamiast 15kW.

 

Pozdrawiam

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna łatwo policzyć

Aby podgrzać 1kg wody o 1oC należy podać 4kj a 3600kJ to 1kWh

i już wszystko wiesz a 30% akurat w twojej sytuacji to liczba wzięta z duzej wiedzy kolegi

Zasobnik i jego pojemność trzeba policzyć z napełania wanny - oczywiscie czas przepływu do osiagnięcia maksimum...

I masz wszystkie dane

Sam policz z 50 instalacji i Liczba koleginie będzie dla Ciebie współczynnikiem KOWALSKIEGO

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

OK . A co do schematu,,, jestem na etapie zmiany kotła do którego chce dołożyć C.W.U. Czy tak będzie poprawnie jak na schemacie,czy zawór różnicowy 2 cale nie będzie stawiał zbyt wielkich oporów hydraulicznych ( czy w ogóle jest on tam potrzebny jeśli kocioł ma dwa dodatkowe przyłącza które chce w ten sposób wykorzystać na CWU ) i czy można go zakładać na pionie zbiornika wyrównawczego, czy dobrze wymyśliłem z tą pompą ładowania C.W.U. przy zachowaniu grawitacji na grzejnikach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór jak najbardziej zabezpieczy przed cofaniem się wody. Osobne przyłącze nie zabezpieczy przed cofaniem się. Zbiornik wyrównawczy powinien być zamontowany bezpośrednio z kotła, zawór zaś zamontować na powrocie na poziomym odcinku (jeśli producent zaworu przewiduje taką możliwość) Nie potrzeba wtedy montować dodatkowej rury do naczynia. Pompa c.w.u. o.k pod warunkiem pracy tylko do uzyskania temperatury. Inaczej może nie zadziałać grawitacja na grzejniki. Można też wykorzystać układ pompy do obsługi grzejników i c.w.u. albo poprzez zawór trójdrożny przełączający albo przez zawór regulacyjny dla c.w.u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Z drugiej jednak strony może toto nawet możliwie dobrze działać - z chwilą włączenia pompy cała moc pieca/kotła "pójdzie" na zasobnik CWU, szybko go nagrzewając, co może być prawie niezauważalne jako spadek temp w reszcie instalacji. Z chwilą osiągnięcia odpowiedniej temp w CWU pompa zostaje wyłączona i układ powraca do pracy only grawitacja (oczywiście zawór zwrotny na zasilaniu do zasobnika) "

 

Cyt. Amanda obce forum

post-9300-1279882846_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opisie jest zawór różnicowy, natomiast na schemacie brak. W tym układzie zawór różnicowy (grawitacyjny) będzie właściwie zaworem zwrotnym (zabezpiecza przed odwrotnym przepływem czynnika grzewczego (wody). Pompa obiegowa c.w.u. może być zainstalowana w każdym miejscu instalacji c.w.u. tak na powrocie jaki na zasilaniu. zawór zwrotny nie jest wymagany, może jedynie zabezpieczyć przed grawitacją w obiegu c.w.u. (nie związane z c.o.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opisie zawor zwrotny i jest on na schemacie w układzie CWU. A brak zaworu różnicowego w układzie grawitacyjnym grzejników bo jest tam nie potrzebny, cofanie sie wody w instalacji grzejników podczas pracy pompy powinno być na tyle znikome by bez problemu podgrzać z priorytetem wode w bojlerze . Instalacja grawitacyjna grzejników ma dużą pojemność i nie tak szybko da sie ją wychłodzić jak grzejniki panelowe z rurkami 1/2cala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
  • 1 rok później...

Generalnie 30% dodaje się do kotłów do 20 kW. Powyżej tej wartości nie ma to już większego znaczenia.

 

Tak sobie śledzę ten temat a co to znaczy że powyżej 20kW nie ma większego znaczenia, to nic się nie dolicza, bo ja mam kocioł 22kW? Ja w tych sprawach jestem totalny laik, a chciałem sobie jeszcze żeberek dołożyć i nie wiem ile piec pociągnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.