Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł 2 Funkcyjny + Kolektory


Rekomendowane odpowiedzi

Wydaje się że mało ekonomiczne jest stosowanie w jednym obiegu cwu gazowego kotła dwufunkcyjnego i zasobnika z podgrzewem przez kolektory słoneczne. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest zastosowanie kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem przystosowanym do współpracy z kotłem i kolektorami słonecznymi. Jeżeli stosuje się zasobnik to warto zainstalować cyrkulację cwu (czego praktycznie, z wyjątkiem niektórych kotłów dwufunkcyjnych z zasobnikiem ładowanym warstwowo), nie można stosować przy kotle dwufunkcyjnym. Jeżeli musi być taki układ to trzeba rozdzielić podgrzew cwu przez kocioł dwufunkcyny od podgrzewu przez zasobnik, jeden czy dwa zawory odcinające załatwią sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem taki, że jest juz kocioł 2 funkcyjny !

 

co robic zeby dolozyc kolektory >?<

Jeżeli zasobnik będzie zamontowany w pobliżu kotła (np kocioł i zasobik w jednym pomieszczeniu kotłowni) to naprawdę niewiele trzeba robić. Wstawienie zaworu odcinającego na zimnej wodzie przed kotłem załatwi całą sprawę. Wyjście ciepłej wody z kotła i zasobnika połączyć trójnikiem, można również odciąć zaworem. I to wszystko. Jeżeli zasobnik będzie blisko kotła to komfort poboru cwu nie powinien się pogorszyć. Trudniejsza do rozwiązania jest sytuacja gdy masz zamontowany kocioł dwufunkcyjny np w łazience na parterze a zasobnik montujesz gdzieś w piwnicy. Ja skłaniał bym się wtedy do większej przeróbki instalacji, może nawet do wymiany kotła, ale mam za mało danych aby taki problem rozwiązać (układ budynku, schemat instalacji i najważniejsze jakie koszty jest skłonny ponieść inwestor a koszty mogą być znaczne). Podsumowując to połączenie takie może być banalnie proste lub bardzo skomplikowane i wymagające znacznych przeróbek w instalacji (zbyt ogólnie przedstawiłeś problem, brak planów budynku i schematu istniejącej instalacji)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Quitar ! ja rozumie i wiem jak powinno być ! ale interesuje mnie układ własnie z takim polaczeniem bo taki przypadek też czasem wchodzi w gre ! a klient jak slyszy ze ma dac nowy kociol rezygnuje z kolektorow;]

 

Pozdrawiam i czekam na opinie fachowców

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że druga funkcja kotła (cwu) działa na zasadzie przepływowej (ruch wody załącza kocioł), możnaby zrobić tak:

1. CWU zawsze płynie przez zbiornik podgrzewany przez solar i doprowadzona jest do kotła.

2. Przed wejściem do kotła montujemy zawór 3D z siłownikiem (2-stanowy OPEN-CLOSE)

3. W położeniu OPEN woda płynie przez kocioł uruchamiając jego funkcję

4. W położeniu CLOSE woda omija kocioł by-passem

5. Położenie zaworu jest regulowane przez czujnik temp. CWU umieszczony w zbiorniku solara. Przykładowo jak temp. w zbiorniku jest poniżej 35C to przechodzi w położenie OPEN.

 

W zależności od wielkości zbiornika solara względem zużycia cwu funkcja (niedoskonała ze względu na zapewne niemodulowaną moc kotła) będzie się załączać częściej lub rzadziej. Inaczej mówiąc znowu lepiej jest jak w układzie solara podgrzanej wody jest więcej niż potrzeba, a najlepiej nieskończenie dużo :D

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysowanie przychodzi mi b. ciężko, a poza tym nie ma tu co rysować.

Na CWU przed kotłem dajesz rzeczony zawór 3D (wygląda jak trójnik) a za kotłem zwykły trójnik. Boczne odnogi "trójników" łączysz (np. pexem) i powstaje bypass. Tyle.

Z kolei CWU z sieci podpinasz do zbiornika solara a z niego kierujesz przed to, co opisane w 2 zdaniu.

 

Jeśli chodzi o sterowanie siłownikiem, to można do niego wykorzystać jakąś nieużywaną funkcję (i czujnik) ze sterownika solarnego (np. sterowanie cyrkulacją). Wtedy koszt jest znikomy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
przepraszam że sięgam po taki stary temat, ale akurat mnie interesuje.

Czy stało by się coś złego, gdyby po prostu dać wyjście z zasobnika na wejscie kotła, bez zaworu?

A czy dałoby się dołączyć do tego cyrkulację?

To są poronione pomysły i daj sobie z nimi spokój. Chcesz zasobnik to kocioł jednofunkcyjny i nie będzie żadnego problemu. Cyrkulacja cwu przy przepływowym podgrzewie jest spotykana rzadko. Najczęściej występuje w kotłach z wbudowanym zasobnikiem ładowanym warstwowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Troszeczke wiecej praktyki!

Stosowałem takie układy i sprawdzaja się super, zasobnik jest jako zslilanie do kotła 2 funkcyjnego, zależnie od temp w zasobniku kocioł podbija do temp ustawionej, w lecie praktycznie nie zuzywa gazu. Doskonale jest dołozyć na wyjściu z kotła 2 funkcyjnego mały bojler elektryczny, daje duży komfort a niewielkie zuzycie prądu (mniejsze niż cyrkulacja na pompie) , nie ma efektu wychładania wody przy odejsciu w dodatkowym źródle.

Koszt solarów z zasobnikiem i zestawem, to 4tys zł, warto szukać bo naciagaczy jest pełno...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.