Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co Podłogówka I Grzejniki


gnysio

Rekomendowane odpowiedzi

Naczynie podłącz przed zaworem będącym przed pompą. Zawór zwrotny zbędny, ponieważ jest jedna pompa do CO i CWU. W związku z tym, że zbiornik CWU poniekąd będzie podgrzewać powrót kotła to sugeruję pominąć zawór 3D występujący przed rozdzielaczem na grzejniki.

 

W tak prostym układzie pompę bym zainstalował na powrocie do kotła z wykorzystaniem zaworu zwrotnego klapowego. Zbiornik CWU i zasilanie rozdzielacza CO podłączyłbym do rury bezpieczeństwa. Na wejściu wężownicy CWU koniecznie zawór zwrotny klapowy by nie wystudzać zbiornika gdy pompa jest OFF i kocioł wystudzony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie podłącz przed zaworem będącym przed pompą. Zawór zwrotny zbędny, ponieważ jest jedna pompa do CO i CWU. W związku z tym, że zbiornik CWU poniekąd będzie podgrzewać powrót kotła to sugeruję pominąć zawór 3D występujący przed rozdzielaczem na grzejniki.

 

W tak prostym układzie pompę bym zainstalował na powrocie do kotła z wykorzystaniem zaworu zwrotnego klapowego. Zbiornik CWU i zasilanie rozdzielacza CO podłączyłbym do rury bezpieczeństwa. Na wejściu wężownicy CWU koniecznie zawór zwrotny klapowy by nie wystudzać zbiornika gdy pompa jest OFF i kocioł wystudzony.

 

 

Witam dzięki za cenne rady zaznacze tylko jeszcze, że moim celem jest osiągnięcie pracy kotła w tem ok 65 oC , odwodów CO ( tj pierwszy rozdzielacz) ok 45 oC dlatego ręczne sterowanie zaworem trójdrożnym, a na podłogówce ok 35 oC. Mam takie jeszcze pytanie czy pompa od podłogówki nie będzie zakłócać pracy pompy CO?

Kopia_schemat_co_m_j.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady zaznaczam tylko że nie zależy mi na grawitacji mam agregat prądowy. Zobaczcie teraz przeniosłem pompę , nie mam zaworu różnicowego bo nie ma grawitacji.

 

 

Z agregatem wszystko się zgadza, tylko ja uświadomiłem sobie, że nie jestem jeszcze emerytem ani rolnikiem i nie przebywam w domu przez 24h.

 

Kto odpali agregat jak wyłączą prąd i nie będzie nikogo w domu ?

 

Ja robię u siebie instalację w układzie otwartym grubszymi przekrojami stalowymi ( cal i ćwierć powrót i jeden cal zasilanie + miedziane "gałązki" fi 18 do grzejników ), żeby działała także na grawitacji + pompa i zawór różnicowy. W razie zagotowania się wody (żona też czasem będzie palić) nie będę się martwić jak przy instalacji wykonanej w plastiku, że się po którymś razie rurki ściągną z grzejników w środku zimy. Do automatycznego UPSa nie mam niestety zaufania, wierzę natomiast w złośliwość przedmiotów martwych dlatego u mnie grawitacja obowiązkowo.

 

PS. Oczywiście posta kieruję do przemyślenia, osobom mającym agregaty na benzynę odpalane ręcznie.

 

 

 

Pozdrawiam dolnych i górnych palaczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim celem jest osiągnięcie pracy kotła w tem ok 65 oC , odwodów CO ( tj pierwszy rozdzielacz) ok 45 oC dlatego ręczne sterowanie zaworem trójdrożnym, a na podłogówce ok 35 oC. Mam takie jeszcze pytanie czy pompa od podłogówki nie będzie zakłócać pracy pompy CO?

 

Jeżeli zależy Ci na wysokiej temp. powrotu kotła to bez zaworu 4D się nie obejdzie i osobnej pompy na CO i CWU z zaworami zwrotnymi. Zawór mieszający 3D z pompą od podłogówki podłączasz wtedy za pompą od CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Witam dzięki za cenne rady zaznacze tylko jeszcze, że moim celem jest osiągnięcie pracy kotła w tem ok 65 oC , odwodów CO ( tj pierwszy rozdzielacz) ok 45 oC dlatego ręczne sterowanie zaworem trójdrożnym, a na podłogówce ok 35 oC. Mam takie jeszcze pytanie czy pompa od podłogówki nie będzie zakłócać pracy pompy CO?

 

 

Witam wszystkich właśnie uruchomiłem kotłownię z tym projektem wszystko zadziałało tak jak miało zadziałać jestem szczęśliwy, że taki prosty układ działa fantastycznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym rozwiązaniem jest najprostsze rozwiązanie <_<

Pochwal się swoją kotłownią i pokaż kilka fotek z końcowego wyniku.

Niechaj wiszą na forum jako przykład dla innych borykających się z podobnym problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.