Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie podłogowe za pomocą kolektorów


Gość McKansy

Rekomendowane odpowiedzi

Gość McKansy

Witam!

 

Chciałbym się dowiedzieć, czy jest możliwe ogrzewanie (podłogowe) domu tylko i wyłącznie za pomocą kolektorów? Interesuje mnie to dlatego, iż kolektory mogą podgrzać CWU aż do ok. 50*C (może i więcej), a do ogrzewania podłogowego nie jest potrzebne więcej niż ok. 30*C.

 

Proszę o odpowiedź, za którą dziękuje.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z cała pewnością można używać kolektorów do ogrzewania. Problemem z kolektorami jest jednak nie cena i wydajność ale lokalizacja gdzie mogą być zamontowane. Chciałoby się aby kolektory były częścią pokrycia dachowego, ale takie umiejscowienie jest możliwe tylko na dachach o stosunkowo dużym spadku a poza tym wiele osób nie toleruje kolektorów na swoim domu z przyczyn czysto estetycznych. Trzeba poczekać aż ogniwa fotoelektryczne stanieją a wtedy wszystkie problemy z odzyskiem energii naturalnej staną się bajką. :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość McKansy

Rozumiem. Bardzo dziękuje za odpowiedź.

 

Chciałbym się jeszcze dowiedzieć, jaki jest sposób na połączenie tego w całość, chodzi mi o ogrzewanie kolektorami CWU oraz CO? Ponieważ ogrzewania podłogowego nie możemy zasilać wodą o temperaturze CWU, czyli ok. 50*C z wiadomych powodów. Czy należy zastosować jakiś zawór trójdrożny/mieszalnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno kolektorami płaskimi nie nagrzejesz domu, bo musiał byś miec ich bardzo dużo, ze mogło by ci zabraknąć połaci dachowej. Powód są mało wydajne. Do dogrzewania domu, bo tylko o dogrzewaniu można mówic, należy stosować kolektory rurowe, próżniowe. Mówię o dogrzewaniu bo nigdy nie nagrzejesz przez cały sezon grzewczy domu tylko kolektorami. Musiał byś ich miec naprawde dużo by nawet przy braku słońca ( kolektory rurowe grzeją nawet gdy słońce jest za chmurami) dawały ci wystarczająco dużo energii, by nagrzac dom.A to jest juz nie ekonomiczne.

Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie kolektorów i kominka z płaszczem wodnym.

Naprawde fajne rozwiązanie- Zrobiliśmy juz kilka takich projektów i bardzo dobrze sie sprawują.

Oczywiście musi być bufor bo bez tego nie ma mowy o solarach.

Polecam zestawy firmy Hartman http://www.elco.pl/content/view/17/31/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość McKansy

A jakaś darmowa, ekologiczna alternatywa do kolektorów słonecznych, np. kocioł elektryczny + zestaw fotowoltaiczny? Oczywiście mowa o zainstalowaniu tego w przyszłości (za kilka lat), teraz by się to nie opłacało, jak wspomniał kolega 'alz'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

na kolektory nie licz,

co do taniości fotowoltaiki, chyba nie do końca wierzysz w to co piszesz,

zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie do tanich nie należy,

 

a ponad to potrzebują słońca którego w zimie praktycznie nie ma,

 

można ewentualne wspomagać centralne kolektorami,

ale jak napisałem do tanich rozwiązań to nie należy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolektory płaskie są znacznie wydajniejsze od próżniowych w okresie letnim (spore nasłonecznienie) co jest kluczowe przy c.w.u.

 

Próżniowe są nieco wydajniejsze jesienią i na wiosnę czyli wtedy, kiedy mamy podgrzaną c.w.u z kotła.

 

Dogrzewanie centralnego z kolektorów próżniowych ma mój kolega (bufor 500 l). W sumie bardzo ładnie wyglądało na folderach, również przedstawiciel świetnie reklamował. W praktyce pomyłka...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam kolektory zamontowane od dwóch lat i z mojej obserwacji wiem że są dni kiedy ciepła jest na tyle dużo że można sobie pozwolić na dogrzanie domu kosztem ciepła na wodzie. Zamierzam instalację rozbudować właśnie do tego celu. schematy zobacz w temacie Solar-CWU-CO.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.