Skocz do zawartości
IGNOROWANY

czy wyłączona pompa c.o. jest zaworem?


KSX

Rekomendowane odpowiedzi

czy wyłączona pompa c.o. działa jak zamknięty zawor?

dom (stary) ok 150m, ocieplony styropianem, okna średnio szczelne.

piec górnego spalania z olsztyna.

instalacja stalowa 1/2cala, większość grzejników żeberkwych starych, kilka panelowych. w instalacji nie ma zaworu 3,4 drożnego, jest pompa c.o. pracująca ciągle (cały sezon grzewczy chodzi) na wyjściu z pieca.

przez większość zimy temp zewnętrzne są raczej w okolicach 0+5stC niż tęgie mrozy. więc przez większość czasu jest przepalanie, a nie palenie ciągłe.

do instalacji podłączę bojler (dotychczas zasilany elektrycznie) równolegle do grzejników - tak jak grzejnik. jestem pewny, że pompa pracująca ciągle potraktuje bojler jako bufor i po wygaśnięciu pieca ciepło zgromadzone w bojlerze zostanie zwrócone do instalacji c.o. i woda w bojlerze będzie zimna.

czy zakupienie sterownika pompy obiegowej c.o., np http://www.allegro.pl/item319740318_nowosc..._producent.html lub http://www.allegro.pl/item316966491_sterow...p_100w_tmk.html uniemożliwi wychładzanie bojlera po wygaśnięciu pieca?

w zasadzie pytanie sprowadza się do tego, czy wyłączona pompa obiegowa jest barierą, przerwą w instalacji i nie pozwoli na cyrkulację wody w instalacji ?? czy jeśli bojler położony jest w najwyższej części instalacji to niemożliwe jest wychłodzenie go poprzez cyrkulację grawitacyjną?

(nie chcę w tej chwili inwestować zbyt wiele w tę instalację. piec jest na wykończeniu, również względy inne powodują, że na razie dużego remontu instalacji nie będzie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa nie stanowi blokady na tyle skutecznej,by uniemożliwić przepływ wody,ale utrudnia go dość znacznie.

Do uzyskania tego o co ci chodzi potrzebował byś elektrozaworu,którym musiał by sterować układ elektroniczny z czujnikami w boilerze i w kotle.Chodzi mi o taki sterownik,który rejestrował by najwyższą osiągniętą przez boiler temperaturę (nie ustawianą,ale porównywaną z temp. kotła) i przy stwierdzeniu w określonym czasie,np.2 min. ,jej spadku zamykał by elektrozawór.

Podczas wzrastania temperatury na kotle czujnik w kotle podawał by sygnał do sterownika,że kocioł nagrzał się już do temp. wyższej,niż jest na boilerze i otwierał elektrozawór.

O ile mi wiadomo,takiego sterownika jeszcze w sprzedaży nie ma,ale mój kumpel-elektronik pracuje nad czymś takim dla siebie.Może dało by się zainteresować tym jakiegoś producenta sterowników?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik taki można zastosować np od systemu solarnego (lub inny tzw sterownik różnicowy)

Zamiast elektrozaworu możesz na obwodzie do bojlera zamontowac druga pompę z zaworem zwrotnym klapowym - zależy co taniej Cię wyjdzie (na Allegro użwanę pompę mozna kupić już za 80-100zł, do tego zawór kilkanaśie złotych i sterownik)

Jak zrobić taki sterownik m.in TU i TU (jak troche jesteś "elektroniczny" :angry: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna uzyskać efekt o jaki Koledze chodzi za pomocą zaworu zwrotnego (sprężynowego) zabudowanego pomiedzy pompę (doładowującą boiler) a jego wymiennik. Naturalne opory "przepychania zaworu) sa tak duże , iź powinno to zapobiec wychładzaniu CWU przy nie pracujacej pompie ładujacej.

Sterownik o którym jest mówione też jest urzadzeniem powszechnie stosowanym w układach automatyki - najbliżej nam jest termometr róznicowy stosowany w instalacjach solarnych - wprost

do zamontowania w omawianym układzie - cena ńajtańszy ~150 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo prosiłbym o wskazanie elektrozaworu, jaki można zastosować w instalacji c.o. myslę, że gdyby znaleźć sterownik pompy, który może sterować dwoma pompami - przy różnych temp załączania (albo po prostu dwa sterowniki?), to zamiast drugiej pompy wpiąc zasilanie elektrozaworu - i może by to zatrybiło...

 

jesli macie jakieś przykłady tego termometru różnoicowego, to poproszę - bo nie znalazłem nic, co by do mnie przemawiało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dystrybutorów elektrozaworów jak i termometrów różnicowych w necie jest bez liku....... poza tym każda większa hurtownia "hydrauliczno-ogrzewnicza" ma na bank cos takiego wo ofercie. Najtańsze będzie faktycznie Allegro . O ile pamietam w sklepach elektronicznych sa dostepne też zestawy termometrów do samodzielnego montażu w cenie ~20 zł.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ze najprostszym sposobem bedzie , gdy bojler zrobisz na drugim obiegu grzewczym , z dwoma pompami. Obie pompy dasz na powrocie, tak by zbiornik wyrównawczy nigdy nie był zamykany.

W czasie letnim wyłanczasz pompe c.o. na sterowniku (np. Auraton 1100 Z ) i chodzi ci tylko pompa na cwu. Oczywiscie pompy chodzą tylko gdy wymagana jest temp na piecu. i nie masz problemu ze gdy piec przygasa, wychładza ci bojler. oczywiscie za kazdą pompa zawór zwrotny by nie przeciskało.

to jest przykład z dwoma pompami i regulowaną osobno temp na co i cwu. Ale mozna tez z jedną pompą, lecz bez możliwości rozdzielenia temp na co i cwu ale można odciąć powrut z C.O. zaworem kulowym i będzie grzało tylko bojler. Będzie następowało zjawisko kawitacji- podciągania ciepłej wody do góry ale nie bedzie to aż takie duże zjawisko by niepotrzebnie grzało C.O. T jest najtańszy sposób moim zdaniem. Jak bedziesz chciał mały schemacik to ci naszkicuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ze najprostszym sposobem bedzie , gdy bojler zrobisz na drugim obiegu grzewczym , z dwoma pompami. Obie pompy dasz na powrocie, tak by zbiornik wyrównawczy nigdy nie był zamykany.

W czasie letnim wyłanczasz pompe c.o. na sterowniku (np. Auraton 1100 Z )

(...)

Ale mozna tez z jedną pompą, lecz bez możliwości rozdzielenia temp na co i cwu ale można odciąć powrut z C.O. zaworem kulowym i będzie grzało tylko bojler. Będzie następowało zjawisko kawitacji-

 

Dzięki za podpowiedzi - ten auraton mi się chyba nada :angry:

Czy można zrobić to w taki sposób, że obydwa czujniki temp auratona daje na wyjściu pieca, jedno sterowanie podłączę do pompy obiegowej zasilającej wszystko (i c.o. i wężownicę w bojlerze) a drugie sterowanie auratona będzie podłączone do elektrozaworu i w momencie wygaszenia pieca najpierw (temp. może 50stC?) wyłaczy-zamknie się elektrozawór - uniemożliwiając wychłodzenie bojlera, później (temp 40stC?) pompa przestanie pompować wodę do grzejników.

Takie rozwiązanie wydaje mi się najłatwiejsze do zrealizowanie (najmniejsza ingerencja w obecnie istniejącą instalację).

Możecie napisać ile kosztują (tanie) elektrozawory ?? bo jedyne co znalazłem to koło 250zł...

 

Jeszcze jedno pytanie: otóż w mojej instalacji jest tak: z kotła są 2 wyjścia:

- jedno chyba 2 cale - pełni rolę grawitacyjnego, gdy nie ma prądu (baaardzo rzadko) , dalej duuży zawór kulowy ręczny (otwierany ręcznie tylko gdy nie ma prądu),

- drugie chyba 1 cal, podłączone do pompy obiegowej i też zawór kulowy ręczny.

Dalej jest to połączone - czyli na wyjściu z kotła są równolegle pompa i zamkniętu zawór kulowy. Z tego co czytam, to zamiast tego zaworu na części "grawitacyjnej" powicien być bodajże różnicowy (?). Ale czy w obecnej sytuacji, kiedy zawory są jak są, a zastosowany sterownik wyłączy pompę obiegową c.o. gdy temp wody w inst spadnie poniżej 40stC nie stanie się nic złego przy zamkniętym zaworze na obiegu "grawitacyjnym" i wyłączonej pompie ?? w piecu tym czasie będzie pewnie tylko żar... Ew. co w czasie rozpalania pieca ?? mogę rozapalać piec z zamkniętym wyjściem ?? dopiero później włączy się pompa (gdy temp na czujniku będzie ok 40stC)

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tylko ty masz dostęp do pieca i wiesz że zawsze jeden z zaworów musi być otwarty to ok. Ale jezeli ma dostęp do tego tez inna osoba co tylko chodzi przyłożyc to warto doinformowac te osobe i napisac duzymi literami nad piecem ze jeden zawór musi byc otwarty. Jeżeli nie chcesz dużej przeróbki.

Wszystkie te regulatory działają włącz -wyłącz- On nie wie czy masz tam podłączoną pompę czy elektrozawór. Więc spokojnie możesz tak zrobic.

Kiedy regulator wyłączy pompe c.o. to bedzie znaczyc ze temp na piecu jest niższa niż "40oC".Jeżeli temp. wzrosnie na samym żarze powyżej 40oC to znowu sie załączy pompa i nic sie nie stanie. Nie ma obaw ze sie zagotuje czy coś.

Ale musisz wiedziec tez ze jeżeli przy zamknietym zaworze 2" wyłączą prąd ( wyłączy pompy) a w piecu bedzie wystarczająco paliwa by zagotowała sie woda, to te minimum co przepuszcza pompa nie wystarczy by odebrać to ciśnienie i gotującą się wodę- Obym się mylił, ale może dojąć do nieszczęścia.

post-963-1204920154_thumb.jpg

Jeżeli nie masz miejsca na zasilaniu daj to na powrocie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.