Skocz do zawartości
IGNOROWANY

zawór 4D JAK GO ZAMONTOWAĆ?


krisoporanku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Projekt zupełnie poprawny jak na moje oko. Ja zaryzykował bym użycie tylko jednej pompy tej na obiegu za zaworem 4d. Jeśli odcinek pomiędzy kotłem a zasobnikiem nie jest dość znaczy i nie ma jakiś specjalnych oporów to z pewnością będzie to dobrze funkcjonować ( odpowiednie średnice). !!! Uwaga !!! konieczny zawór klapowy na tym obiegu ( żaden inny). Chociaż u mnie chodzi bez z tą różnicą że ja rozpaliłem we wrześniu swój kocioł i nie zgasł nawet na chwilę. Jednak przy starcie mogą być problemy ( z zimnej instalacji ) Zawsze można pompę na CWU założyć w momencie że jedna nie daje odpowiedniego efektu. Po co zakładać od razu taki projekt.

 

 

Pozdrawiam

 

 

 

PS: Grunt to eksperyment.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest identyczna instalacja (z tą różnicą, że mam 2 pary wejść i wyjść z pieca). Natomiast nie wiem czy nie poprawniej byłoby zbiornik wyrównawczy podłączyć przed zaworem czterodrożnym - ale to już kwestia dla znawców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Słuszna uwaga przedmówców. Pozwolę sobie dorzucić jedno spostrzeżenie. Niejednokrotnie kotły są tak zabezpieczone elektronicznie jak i mechanicznie że wystąpienie prawdopodobieństwa zagotowania wody jest nikłe. Dlatego też często idzie się na „skróty” i stosuje takie rozwiązanie ( nie jest z pewnością fachowe ale spełni swoje zadanie z pewnością). Ostatnio coraz częściej spotykam się z rozwiązaniem: odpowietrznik tuż za kotłem zamontowany na dwóch kolanach i trójniku. Proste ale skuteczne. Nie wieże że kocioł zwłaszcza nowoczesny zagotuje się do tego stopnia że dobry odpowietrznik nie poradzi sobie z wypuszczeniem powietrza w eter. Jeśli instalator rozwiąże instalacje wedle tego schematu na pewno źle nie będzie ale należy pamiętać że podstawowa funkcja poza zasobem wody do CO ( odpowietrzanie układu) idzie w zapomnienie. Ja to rozwiązanie nazwał bym zastępczym nie mnie jednak poprawnym

 

 

Pozdrawiam

 

PS: Grunt to eksperyment.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko. Jako ze sugerujecie (https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=616&hl=) aby zbiornik wyrównawczy podłączyć przed zaworem czterodrożnym poprawiłem schemat. czy tak przerobiona instalacja będzie działać czy coś jest nie tak? a może cos jeszcze dołożyć

post-2-1204710068_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj krisoporanku! powiem Ci tak, pierwszy schemat jest prawie o.k. tylko jak słusznie koledzy zauważyli- naczynie! Taki układ jest bardzo niebezpieczny dla kotła kiedy nie ma na nim zaworu bezpieczeństwa. Dlaczego? Bo w momencie gdy rozpalisz w kotle, a zawór 4d będzie na pozycji zero, odcinasz naczynie i układ robi się zamknięty, woda zwiększa swoją objętość w czasie ogrzewania i, gdy jest zawór bezp. na kotle to wywala nim wodę ,a gdy jego nie będzie to piecyk nam puchnie i w końcu pęka. Także naczynko radziłbym, bo tak będzie prawidłowo i fachowo, dać bezpośrednio od zasilenia pieca. Trzeba pociągnąć całkiem osobną rurę (bez żadnych zaworów odcinających po drodze).

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poprawiłem schemat. czy tak przerobiona instalacja będzie działać czy coś jest nie tak?

Nie o to chodziło.Mówimy tu o takim podłaczeniu zbiornika wyrównawczego,by zaraz z kotła szła do niego,i tylko do niego całkiem osobna rura.

Czyli jak masz trójnik nad kotłem,to z dołu jest zasilanie z kotła,w bok zasilanie na grzejniki,a do góry tylko zbiornik wyrównawczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też tak myślę jak kolega comacho - pierwszy układ tylko z pompę i zaworem różnicowym na powrocie. Co do bezpieczeństwa takiego układu to temat już był: (za piotrkiem_automatykiem o ile dobrze pamietam) zawór 4D to zawór mieszający, który całkkiem nie odcina, a jako że przyrost temperatury, a co za tym idzie przyrost objetości wody jest procesem rozłożonym w czasie, to na wet przy ustawieniu zaworu 4D na 0 ten przyrost objętości wody powinien się spokojnie "rozładować".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś podobną sytuację. Tutaj opisałem:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...pic=481&hl=

 

Posiadam zawór bezpieczeństwa na tym krótkim obwodzie, a zbiornik wyrównawczy podłączony już za zaworem 4-drożnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

W mojej instalacji zauważyłem pewną niezgodność ze schematem z 1 postu.

Chodzi o to, że w zaworze 4D na wejści i wyjściu powrotu chłodnej wody mam założony dodatkowo "bajpas" . Dodatkowa rura którą może wracać woda z grzejników bezpośrednio do pieca.

Czy to rozwiązanie jest prawidłowe, jeżeli tak to czemu to ma służyć.

Czuję, że bedę musiał wezwać mojego hydraulika na rozmowę. :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam,

 

Zastanawiam się nad montażem bojlera i zaworu 4D w mojej kotłowni ( uproszczony schemat poniżej).

Byłbym wdzięczny za prosty szkic uzględniający bojler akumulacyjny razem z pompą CWU oraz zaworem 4D na moim schemacie.

Jak widać mam dwa obiegi wody (jeden to garaż,parter, piętro; drugi to poddasze) z niezależnymi pompami CO.

 

kotlowniaschemat.jpg

 

 

Z góry dziękuję za pomoc!

  • Zgadzam się 1
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.