Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mały Kominek W Małym Mieszkaniu


kaschubia

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień Dobry,

 

Postanowiłem zainstalować w moim mieszkaniu kominek z płaszczem wodnym, jako jedyne źródło ogrzewania.

Teoretycznie kominek nie powinien być jedynym źródłem ogrzewania, jednak mój znajomy ma system ogrzewania kominkowego bez płaszcza wodnego i sprawia się znakomicie, więc jestem pewien, że kominek z płaszczem wodnym zasilający kaloryfery, podłogę w łazience i przedpokoju, oraz bojler z wężownicą będzie dobrym rozwiązaniem.

 

Kominek jest mały: - „UNICO Neptun 1”, o mocy: 10kW, średnicy rury kominowej 150 mm.

Właśnie dlatego, że można go podłączyć do istniejącego komina 150 mm otrzymałem zgodę kominiarzy.

 

post-15725-1272588657_thumb.jpg

 

Mieszkanie jest małe (36 m2) na drugim (ostatnim) piętrze, w dziewięciorodzinnym budynku, w którym każdy indywidualnie ogrzewa swoje mieszkanie.

 

Schemat rozmieszczenia kominka, bojlera i kaloryferów przedstawiam na rysunku.

 

post-15725-1272588608_thumb.jpg

 

post-15725-1272588678_thumb.jpg

 

Pozostałe rysunki zawierają osprzęt, który otrzymałem wraz z kominkiem:

 

- Bojler WGJ 80 litrów z wężownicą i grzałką elektryczną

 

post-15725-1272588579_thumb.jpg

 

- Pompa DIAMOND LRS 40

 

post-15725-1272588701_thumb.jpg

 

- Sterownik pompy C. O. SP-03

post-15725-1272588728_thumb.jpg

 

- Termiczny zawór bezpieczeństwa TS 130

 

post-15725-1272588748_thumb.jpg

 

Wzbiorcze naczynie wyrównawcze

 

post-15725-1272588635_thumb.jpg

 

Mieszkam w małym miasteczku, w którym trudno o fachowców, a ci którzy chcieli zrobić instalację przedstawili mi projekt, który wyglądał jak osiedlowa kotłownia, a nie malutki kominek.

 

Zwracam się z serdeczną prośbą, o podanie szczegółowego schematu podłączenia kominka do czterech kaloryferów, i ewentualnie ogrzewania podłogowego w przedpokoju i łazience, z uwzględnieniem średnicy i rodzaju rur.

 

Jestem średnio zorientowany w tematyce Wod-Kan i C.O., jednak z kominkiem nigdy nie miałem do czynienia.

 

Z góry Serdecznie Dziękuję,

Waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może pomyliłem forum myśląc, że ktoś obeznany z instalacją kominkową połączy mi na schemacie wszystkie elementy potrzebne do prawidłowego funkcjonowania instalacji c. o. zasilanej kominkiem z płaszczem wodnym.

 

W tej chwili jest to bez znaczenia w jaki sposób zostaną poprowadzone przewody. Jak będę miał schemat podłączenia tego wszystkiego, to pomyślę jak te przewody poprowadzić.

 

Może zbyt idealizuję zagranicę, ale w cywilizowanej Europie najpierw robi się schemat, a potem dopiero wykonuje instalację. W Polsce ciągle pokutuje "prowizorka", że tak będziemy instalować, jak będzie pasowało.

 

To ciekawe, ale pierwsze pytanie kilku hydraulików było takie, czy po ścianach, czy pod tynkiem, czy w podłodze?

W efekcie chcieli mi zrobić kotłownię z mieszkania.

 

Jest to nielogiczne, ponieważ nie znając średnicy przewodów trudno stwierdzić, czy dana rura może być na tynku, czy będzie na tyle szpetna, aby ją wrzucić w podłogę.

 

Waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Hydraulicy dobrze zadali pytanie. Od tego zależy czy ma być rozdział górny czy dolny. Jeżeli górny to warto zastanowić się nad układem grawitacyjnym. Przy dolnym konieczny będzie układ z pompą. Kolejna sprawa czy ma to być układ otwarty czy zamknięty. Przy zamkniętym dochodzi kolejna pompa i wymiennik oraz naczynie przeponowe. Przy tak małej powierzchni wykonałbym to jako układ otwarty z możliwością pracy na grawitacji i z pompą zainstalowana na powrocie oraz naczyniem wzbiorczym wysoko gdzieś na strychu by nie szpeciło w pokoju. Niestety wadą tego rozwiązania jest konieczność stosowania grubych rur miedzianych a one tanie nie są i ciężko je ukryć w ścianie. Plusem tego jest to że w przypadku braku zasilania energetycznego układ pracuje nadal. Przy rozdziale dolnym zasilanie grzejników można zrealizować poprzez rurki np alupex o małej średnicy. Niestety w przypadku braku prądu kominek będzie gotować wodę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może pomyliłem forum myśląc, że ktoś obeznany z instalacją kominkową połączy mi na schemacie wszystkie elementy potrzebne do prawidłowego funkcjonowania instalacji c. o. zasilanej kominkiem z płaszczem wodnym.

 

W tej chwili jest to bez znaczenia w jaki sposób zostaną poprowadzone przewody. Jak będę miał schemat podłączenia tego wszystkiego, to pomyślę jak te przewody poprowadzić.

 

Może zbyt idealizuję zagranicę, ale w cywilizowanej Europie najpierw robi się schemat, a potem dopiero wykonuje instalację. W Polsce ciągle pokutuje "prowizorka", że tak będziemy instalować, jak będzie pasowało.

 

To ciekawe, ale pierwsze pytanie kilku hydraulików było takie, czy po ścianach, czy pod tynkiem, czy w podłodze?

W efekcie chcieli mi zrobić kotłownię z mieszkania.

 

Jest to nielogiczne, ponieważ nie znając średnicy przewodów trudno stwierdzić, czy dana rura może być na tynku, czy będzie na tyle szpetna, aby ją wrzucić w podłogę.

 

Waldek

 

Tak jak kolega Digitrax napisał, najpierw trzeba wybrać technologie w jakiej chcesz zrobić instalacje a dopiero później projekt, bo w zależności od technologi średnice będą się różnić. Tak więc kolego to jest logiczne i tak to się robi w cywilizowanej europie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zbyt idealizuję zagranicę, ale w cywilizowanej Europie najpierw robi się schemat, a potem dopiero wykonuje instalację. W Polsce ciągle pokutuje "prowizorka", że tak będziemy instalować, jak będzie pasowało.

 

A więc dowiedz się też, że w owej Europie nikt Ci za friko i na odległość projektów ani materiałówek robić nie będzie :rolleyes: Gdyby zaś to było takie proste jak Ci się wydaje... to polscy hydraulicy byliby tani jak gosposie ze wschodu!

Idealizuj więc sobie dalej tę zagranicę mon cher petit plombier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba byłem naiwny sądząc, że ktoś przeczyta ten temat i odpowie na niego zgodnie z treścią, którą napisałem.

Odpowiedź, że mam znaleźć standardowy schemat instalacji otwartej może udzielić mi kilkuletnie dziecko.

 

Prosiłem o schemat podłączenia konkretnego kominka do konkretnej instalacji i odpowiedzi typu Znajdź standardowy schemat połączenia instalacji otwartej i gotowe świadczą o tym, że na forach raczej nie można liczyć na to, że ktoś potraktuje temat poważnie.

 

Waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc dowiedz się też, że w owej Europie nikt Ci za friko i na odległość projektów ani materiałówek robić nie będzie :rolleyes: Gdyby zaś to było takie proste jak Ci się wydaje... to polscy hydraulicy byliby tani jak gosposie ze wschodu!

Idealizuj więc sobie dalej tę zagranicę mon cher petit plombier.

 

 

Po pierwsze nigdzie nie pisałem, że chcę schemat za friko. Skoro hydraulicy, którzy u mnie byli mały kominek i kilka kaloryferów potraktowali tak, jak instalację kotłowni osiedlowej, to myślałem, że ktoś kto już instalował taki kominek narysuje schemat.

 

Od 1997 roku jestem na różnych grupach zagranicznych i wiele bezcennych i darmowych porad tam otrzymałem, jak również udzieliłem.

 

Co do Polski, to też jest wiele grup na których umieszczone są schematy różnych urządzeń i instalacji, które są bezcenne, a udostępniane za darmo.

 

Obrażanie gosposi ze wschodu jest nie na miejscu. Znam osobiście kilka pielęgniarek i sprzątaczek ze wschodu i One nie poniżają się tak jak polskie pielęgniarki i sprzątaczki.

 

Waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrażanie gosposi ze wschodu jest nie na miejscu. Znam osobiście kilka pielęgniarek i sprzątaczek ze wschodu i One nie poniżają się tak jak polskie pielęgniarki i sprzątaczki.

A nie przyszło Ci do głowy Waldku symp, że polskie gosposie czy robotnicy już w Niemczech sa nazywani 'ze wschodu - von Osten' ? A Francja czy UK+US - tam jesteśmy wrzucani do jednego worka jako Slavians czy wręcz Slavs! Ja napisałem tak, żeby sprawdzić Twoje doświadczenie na tym wielce fascynującym :rolleyes: Zachodzie...

A teraz do rzeczy: musisz zabrać sie do pracy z większym 'wkładem własnym' - już Kol. vernal naprowadził Cię doskonale! To Ty masz być twórcą&wykonawcą&użytkownikiem więc musisz pomysleć, jak instalacja ma się pomieścić w ty mieszkanku i nie przeszkadzać. Musisz pomyśleć o magazynku drewna, jego suszeniu (ok.7-10mp na rok) itp sprawach org.. Potem popytaj Kolegów o ich doświadczenia w temacie - napewno sa tacy, co już palą takimi kominkami od paru sezonów! Czy warto przy takiej inst bawić się w obieg pompowy? Diamond do Grunfosa to jak maluch do merca, czyli masz wiedzę hydr na poziomie :mellow: ... bez obrazy, wiekszość z nas uczy się na tym forum! Jak już pobiegasz po tematach i poznasz praktykę+schematy realne, to własną instalację sam narysujesz i poddasz ocenie hydro-madrzejszych. Frajda jest właśnie w tworzeniu, a nie w wymaganiu gotowców od innych!

A to forum własnie!

Pozdr Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie przyszło Ci do głowy Waldku symp, że polskie gosposie czy robotnicy już w Niemczech sa nazywani 'ze wschodu - von Osten' ? A Francja czy UK+US - tam jesteśmy wrzucani do jednego worka jako Slavians czy wręcz Slavs! Ja napisałem tak, żeby sprawdzić Twoje doświadczenie na tym wielce fascynującym :rolleyes: Zachodzie...

A teraz do rzeczy: musisz zabrać sie do pracy z większym 'wkładem własnym' - już Kol. vernal naprowadził Cię doskonale! To Ty masz być twórcą&wykonawcą&użytkownikiem więc musisz pomysleć, jak instalacja ma się pomieścić w ty mieszkanku i nie przeszkadzać. Musisz pomyśleć o magazynku drewna, jego suszeniu (ok.7-10mp na rok) itp sprawach org.. Potem popytaj Kolegów o ich doświadczenia w temacie - napewno sa tacy, co już palą takimi kominkami od paru sezonów! Czy warto przy takiej inst bawić się w obieg pompowy? Diamond do Grunfosa to jak maluch do merca, czyli masz wiedzę hydr na poziomie :mellow: ... bez obrazy, wiekszość z nas uczy się na tym forum! Jak już pobiegasz po tematach i poznasz praktykę+schematy realne, to własną instalację sam narysujesz i poddasz ocenie hydro-madrzejszych. Frajda jest właśnie w tworzeniu, a nie w wymaganiu gotowców od innych!

A to forum własnie!

Pozdr Adam

 

Nie wiem, co znaczy, że "Kol. vernal naprowadził Cię doskonale!"?

 

Jedyna co napisał to: "Potraktuj kominek jak kocioł na paliwo stałe. Znajdź standardowy schemat połaczenia instalacji otwartej i gotowe."

 

To, że kominek jest kotłem na paliwo stałe wie z pewnością prawie każde dziecko i nie potrzebuję takich rad, ponieważ kiedyś mnie uczono, że drewno jest paliwem stałym, a nie ciekłym.

 

Waldemar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie przyszło Ci do głowy Waldku symp, że polskie gosposie czy robotnicy już w Niemczech sa nazywani 'ze wschodu - von Osten' ? A Francja czy UK+US - tam jesteśmy wrzucani do jednego worka jako Slavians czy wręcz Slavs! Ja napisałem tak, żeby sprawdzić Twoje doświadczenie na tym wielce fascynującym :rolleyes: Zachodzie...

A teraz do rzeczy: musisz zabrać sie do pracy z większym 'wkładem własnym' - już Kol. vernal naprowadził Cię doskonale! To Ty masz być twórcą&wykonawcą&użytkownikiem więc musisz pomysleć, jak instalacja ma się pomieścić w ty mieszkanku i nie przeszkadzać. Musisz pomyśleć o magazynku drewna, jego suszeniu (ok.7-10mp na rok) itp sprawach org.. Potem popytaj Kolegów o ich doświadczenia w temacie - napewno sa tacy, co już palą takimi kominkami od paru sezonów! Czy warto przy takiej inst bawić się w obieg pompowy? Diamond do Grunfosa to jak maluch do merca, czyli masz wiedzę hydr na poziomie :mellow: ... bez obrazy, wiekszość z nas uczy się na tym forum! Jak już pobiegasz po tematach i poznasz praktykę+schematy realne, to własną instalację sam narysujesz i poddasz ocenie hydro-madrzejszych. Frajda jest właśnie w tworzeniu, a nie w wymaganiu gotowców od innych!

A to forum własnie!

Pozdr Adam

 

Moje doświadczenie na wielce fascynującym zachodzie jest takie, że wychowałem się na ulicy, gdzie prawie nikt nie mówił po polsku i mam we krwi j. niemiecki. Poruszając się od Odry na zachód raczej nie przyznaję się do tego, że jestem Slavic.

 

Wystarczyło, że raz przy kasie spotkałem Polonusów i zacząłem rozmawiać po polsku i na drugi dzień był plecak do kontroli.

 

Waldemar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczyło, że raz przy kasie spotkałem Polonusów i zacząłem rozmawiać po polsku i na drugi dzień był plecak do kontroli.

 

A ja zaczynałem 'światową karierę' od US/Kanady jako student w latach 70tych i szybko przestałem szukać Polonusów, bo nie byli to 'upper middles' , raczej 'lower bottoms' :mellow: Potem w UK, Fr i D - moje amerykańskie nauki potwierdziły się w EU!

 

A co do Twoich nabytków to zastanów się, jak zaprojektować kominek, żeby nie zagotować wody w lecie - zabezpieczeniem będzie ten zaworek Honeywell - bardzo przydatny! Ale musi mieć dopływ ZW i odpływ GW do kanalizy ze schładzaniem wstępnym np w wannie, jeśli rura kan plastykowa. Bojlerek raczej klasyk - ocynk bez izolacji - czyli nietrwały, ale jeśli porządnie ocynkowany w środku, to na parę latek z tą anodą zwłaszcza...

Tak po wyobrażeniu sobie Twojego mieszkanka to robiłbym inst górą w połączeniu sufitu ze ścianą, rurkami Al-PEX (fi32, 25, i na koniec 20 pionki pod grzejniki), a pompka się przyda na rozpoczęcie przepływu - przy górnym rozdziale i odpowiednich spadkach w stronę kominka powinno to lekko grawitować czyli robić za bezdurno :rolleyes: Raczej trójniki zaciskane; a jeśli skręcane, to musisz osłony z płyty g-k mieć przykręcane na śrubki jakby coś na głowę kapać zaczęło...

A teraz rozrysuj sobie na rzutach pionowych ścian to orurowanie (dwie rurki pod sufitem i z każdej zejścia do grzejnika z jednej strony, bo pokoje nieduże) - i spytaj Małżonki, czy nie wygląda to zbyt paskudnie (zakryje się, ale trochę zdeformuje geometrię sufitów) ?

Aha, podłogówka oznacza wyrąbanie podłogi na conajmniej 5cm w głąb - jeśli jesteś gotów, to da się zrobić Pex-em fi16 - jedna pętla zakończona zaw RTL, ale przy pracującej pompce - grawitacja nie da rady przepchnąć pętli ca 50mb podłogówki!

Pozdr A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi kolego, zalozycielu watku. Nie wiem jak ty to robisz ale jak czytam twoje wypowiedzi, to sie dziwie, ze ktos w ogole ci chce odpisywac. Mienisz sie wielkim kosmopolita a sloma z butow wystaje i twoje zachowanie jest takie... typowo polskie. Wymagasz gotowych odpowiedzi, a jak ktos poswieca czas zeby ci odpowiedziec to jeszcze go obrazasz (pomijajac fakt ze wystarczy uzyc googla zeby w 5 minut znalezc odpowiedz na twoje pytanie). Wiecej pokory drogi kaschubie. Przepraszam za wycieczki osobiste, wiem, ze nie powinienem tego robic, ale czasem czlowiek nie zdzierzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typowe polskie podejście; gdy brak argumentów posuwa się pan do obrażania .

Nie dziwię się, że opinie o Polakach zagranicą są takie, jakie są.

 

Właśnie po to jest forum, aby uzyskiwać odpowiedzi na pytania.

Niech pan zajrzy na forum Elektroda, to zobaczy pan ile jest tam schematów, i ile schematów gotowych urządzeń udostępnili tam ludzie "za free'ko", bez głupich uwag typu, że należy użyć googla.

 

Nie używam przeglądarki Google, ponieważ jest typową wyszukiwarką komercyjną i pierwsze 1000 stron, to ogłoszenia sklepów i innych komercyjnych działalności.

 

Poza tym, jeszcze nikt mi nie odpowiedział na zadany temat, może po za stwierdzeniem, że kominek z płaszczem wodnym jest kotłem na paliwo stałe, jakby ktoś nie wiedział, że drewno jest paliwem stałym.

 

Nie wiem, jak zareagować na post, w którym ktoś uważa mnie za totalnego głupka, który nie wie, że drewno jest paliwem stałym?!

 

Napisałem wyraźnie, że proszę o schemat konkretnej instalacji i grzeczność wymaga, aby nie odpowiadać na "post", gdy nie dysponuje się takim schematem.

 

Co do mojej Polskości, to jest ona taka, że przebywają zagranicą muszę być Niemcem, aby nie wzięto mnie za Polaka.

 

Gdyby nie fakt, że w Niemczech i Niderlandach obostrzenia, co do instalacji są mniejsze zastosował bym schemat, który otrzymałem na niderlandzkich i niemieckich grupach.

 

Niestety nasze normy nie akceptują europejskich standardów i nikt by mi tej instalacji nie "odebrał".

 

Edytowane przez administratora: Jeżeli firma oszukała sprawę proszę zgłaszać do odpowiednich organów, a nie pisać o tym w każdym poście - kolejne posty zawierające to stwierdzenie będą usuwane.

 

 

Waldemar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zaczynałem 'światową karierę' od US/Kanady jako student w latach 70tych i szybko przestałem szukać Polonusów, bo nie byli to 'upper middles' , raczej 'lower bottoms' :mellow: Potem w UK, Fr i D - moje amerykańskie nauki potwierdziły się w EU!

 

A co do Twoich nabytków to zastanów się, jak zaprojektować kominek, żeby nie zagotować wody w lecie - zabezpieczeniem będzie ten zaworek Honeywell - bardzo przydatny! Ale musi mieć dopływ ZW i odpływ GW do kanalizy ze schładzaniem wstępnym np w wannie, jeśli rura kan plastykowa. Bojlerek raczej klasyk - ocynk bez izolacji - czyli nietrwały, ale jeśli porządnie ocynkowany w środku, to na parę latek z tą anodą zwłaszcza...

Tak po wyobrażeniu sobie Twojego mieszkanka to robiłbym inst górą w połączeniu sufitu ze ścianą, rurkami Al-PEX (fi32, 25, i na koniec 20 pionki pod grzejniki), a pompka się przyda na rozpoczęcie przepływu - przy górnym rozdziale i odpowiednich spadkach w stronę kominka powinno to lekko grawitować czyli robić za bezdurno :rolleyes: Raczej trójniki zaciskane; a jeśli skręcane, to musisz osłony z płyty g-k mieć przykręcane na śrubki jakby coś na głowę kapać zaczęło...

A teraz rozrysuj sobie na rzutach pionowych ścian to orurowanie (dwie rurki pod sufitem i z każdej zejścia do grzejnika z jednej strony, bo pokoje nieduże) - i spytaj Małżonki, czy nie wygląda to zbyt paskudnie (zakryje się, ale trochę zdeformuje geometrię sufitów) ?

Aha, podłogówka oznacza wyrąbanie podłogi na conajmniej 5cm w głąb - jeśli jesteś gotów, to da się zrobić Pex-em fi16 - jedna pętla zakończona zaw RTL, ale przy pracującej pompce - grawitacja nie da rady przepchnąć pętli ca 50mb podłogówki!

Pozdr A.

 

Nie mam zamiaru instalować rurek pod sufitem, tylko w ścianie lub podłodze w zależności od ich średnic. I tych średnic właśnie nie znam (trzech hydraulików twierdzi, że wszystkie kaloryfery pociągnąć "25-ką", kilku innych że pierwsze dwa grubszą rurą, a ostanie kaloryfery cieńszą).

 

Co do bojlera, to podałem typ bojlera i zamieściłem jego rysunek, więc nie rozumiem, stwierdzenia: cytat: "Bojlerek raczej klasyk - ocynk bez izolacji - czyli nietrwały" koniec cytatu, ponieważ bojler zamieszczony na rysunku jest emaliowany w izolacji z pianki.

 

Zawsze uważałem, że projektowaniem powinni zająć się, Ci,którzy się na tym znają.

Ja nie znam się na tyle na ogrzewaniu, aby projektować, dlatego poprosiłem o schemat.

 

Gdy zrobię komuś schemat alarmu, to nawet uczeń potrafi go sobie polutować.

 

Podobnie myślałem w kwestii kominka; chciałem, aby ktoś, kto już robił podobne instalacji pokazał swój schemat lub rozrysował schemat do tej konkretnej instalacji, aby według tego schematu zakupić odpowiedni osprzęt i połączyć to wszystko w jedną całość.

 

Waldemar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, a jak chcesz poprowadzić przewody, po ścianach na wierzchu, pod płytą, czy może w podłodze? Ja uważam że mieszkanie jest nieduże i warto pomyśleć nad układem grawitacyjnym z rur miedzianych

 

To, czy będą, to rury miedziane, czy tradycyjne "czarne stalowe" jeszcze się zobaczy.

Jednak aby wybrać rodzaj rur muszę znać ich średnice, a tego niestety nie umiem obliczyć.

 

Mogę obliczyć moc tranzystora, czy grubość kabla, ale nie mam przygotowania do instalacji grzewczych i dlatego prosiłem o schemat, aby na jego podstawie dokonać zakupu odpowiednich rur.

 

Waldemar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydraulicy dobrze zadali pytanie. Od tego zależy czy ma być rozdział górny czy dolny. Jeżeli górny to warto zastanowić się nad układem grawitacyjnym. Przy dolnym konieczny będzie układ z pompą. Kolejna sprawa czy ma to być układ otwarty czy zamknięty. Przy zamkniętym dochodzi kolejna pompa i wymiennik oraz naczynie przeponowe. Przy tak małej powierzchni wykonałbym to jako układ otwarty z możliwością pracy na grawitacji i z pompą zainstalowana na powrocie oraz naczyniem wzbiorczym wysoko gdzieś na strychu by nie szpeciło w pokoju. Niestety wadą tego rozwiązania jest konieczność stosowania grubych rur miedzianych a one tanie nie są i ciężko je ukryć w ścianie. Plusem tego jest to że w przypadku braku zasilania energetycznego układ pracuje nadal. Przy rozdziale dolnym zasilanie grzejników można zrealizować poprzez rurki np alupex o małej średnicy. Niestety w przypadku braku prądu kominek będzie gotować wodę...

 

Hydraulicy zadali, to pytanie, bo chodziło im o "kasę"; - "Możemy to panu położyć w podłodze, ale to jest bardzo ciężka robota kucia podłogi i będzie to sporo kosztować."

 

Tak jak napisałem na początku chodzi również o ogrzewania podłogowego w przedpokoju i łazience, więc wyboru, co do typu instalacji zbyt dużego nie ma.

 

Może nie jestem najmądrzejszy, ale wiem, że do układu grawitacyjnego nie jest potrzebna pompa ze sterownikiem.

 

Wydawało mi się, że jeżeli podałem że chcę podłączyć elementy, które zamieściłem na zdjęciach i które opisałem to w grę nie wchodzi układ grawitacyjny, a podając, że ma być ogrzewanie podłogowe to nie będzie to układ z rurami pod sufitem.

 

To chyba logiczne, że nie będę instalował rur pod sufitem (rozdział górny) po to aby od sufitu położyć rury po ścianie do podłogi.

 

Może jestem staroświecki, ale w mieszkaniu w którym mieszkałem ponad 30 lat była instalacja c.o. z "czarnych rur stalowych" i działało to bez zarzutu.

 

Skoro stare, nawet 50-letnie Instalacje, funkcjonują na rurach stalowych bez zarzutu, to dlaczego nie mam stosować czegoś, co jest sprawdzone i pewne?

 

Gdy 15 lat temu instalowałem znajomym alarmy hydraulik kład na niezalaną jeszcze podłogę rury stalowe do kaloryferów. Potem wszystko zalał betonem.

Po 15 latach w mieszkaniu jest cieplutko i jeszcze nic nie nawaliło.

 

Waldemar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega Digitrax napisał, najpierw trzeba wybrać technologie w jakiej chcesz zrobić instalacje a dopiero później projekt, bo w zależności od technologi średnice będą się różnić. Tak więc kolego to jest logiczne i tak to się robi w cywilizowanej europie.

 

Z tego, co tu wyczytałem wydaje mi się, że podłączenie tego mojego kominka jest bardziej skomplikowane, niż budowa szybu reaktora i jego chłodzenia w elektrowni jądrowej.

 

Akurat przy budowie szybu reaktora pracowałem i kolejność była taka:

Ktoś zaprojektował i narysował schemat szybu i instalacji chłodzącej, podając z jakich ma być materiałów i jak mają być połączone.

Potem przyszli monterzy i spawacze i odpowiednio wszystko podłączyli, a ja na końcu sprawdziłem, czy te połączenia są dobre.

 

 

Robiłem również badania połączeń w nowo budowanej kotłowni.

Robotnicy dostali materiały i wszytko poskręcali i pospawali zgodnie z rysunkami.

Nikt im nie kazał szukać w "Google" jakiej średnicy rury mają pospawać, bo wszytko było na rysunku.

 

Czym więc różni się podłączenie do instalacji kotła c. o. w kotłowni osiedlowej, od podłączenia kominka z płaszczem wodnym?

 

Ten kto zrobił rysunek wykonawczy dla monterów nie pytał się ich, czy chcą rury podłączyć dołem, czy może chcą kłaść plastikowe rury.

 

Gdy ktoś prosi mnie o zrobienie schematu podłączenia alarmu nie pytam się go, czy chce cienkie, czy grube przewody, ponieważ ich grubość jest ściśle obliczona.

Rysuję mu schemat, a czy kable położy na tynku, czy pod tynkiem, w podłodze, czy pod dywanem zależy od niego.

 

Ja narysowałem schemat, a On w/g tego schematu łączy poszczególne elementy odpowiednimi kablami.

 

To samo z moim kominkiem; - jest kominek, jest pompa, jest bojler, jest naczynko wyrównawcze i są kaloryfery.

Ktoś, kto się na tym zna pociągnie kilka kresek pomiędzy tymi elementami w ciągu kilku minut. Ja potem jako monter łączę to w całość w/g schematu (rysunku).

 

Waldemar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, a jak chcesz poprowadzić przewody, po ścianach na wierzchu, pod płytą, czy może w podłodze? Ja uważam że mieszkanie jest nieduże i warto pomyśleć nad układem grawitacyjnym z rur miedzianych

 

Może nie jestem najmądrzejszy, ale wiem, że do układu grawitacyjnego nie jest potrzebna pompa ze sterownikiem.

 

Wydawało mi się, że jeżeli podałem że chcę podłączyć elementy, które zamieściłem na zdjęciach i które opisałem to w grę nie wchodzi układ grawitacyjny, a podając, że ma być ogrzewanie podłogowe to nie będzie to układ z rurami do kaloryferów pod sufitem.

 

Waldemar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega Digitrax napisał, najpierw trzeba wybrać technologie w jakiej chcesz zrobić instalacje a dopiero później projekt, bo w zależności od technologi średnice będą się różnić. Tak więc kolego to jest logiczne i tak to się robi w cywilizowanej europie.

 

Gdy kolega Digitrax będzie chciał podłączyć kilka gniazdek do bezpiecznika, to będzie studiował elektrykę, aby opracować technologię instalacji elektrycznych, czy poprosi o gotowy schemat z podaniem grubości kabli?

 

Czy aby podłączyć kominek muszę najpierw praktykować u hydraulika, lub skończyć odpowiednią szkołę, aby wiedzieć, jakiej grubości rury, w którym miejscu stosować?

 

Z tego, co tu wyczytałem to najpierw muszę dokładnie poznać technologie instalacji grzewczych, a potem narysować sobie schemat.

 

I tutaj wszystkim, którzy zamiast odpowiedzieć na mój post pisali rożne rzeczy; - tylko nie zamieścili schematu, o który prosiłem, dziękuję, ponieważ zamiast czekać na "upragniony" schemat instalacji na innym forum poznałem osobę, która zna się na instalacjach i wszystko mi wyjaśniła.

Nie zadawała pytań tylko pisała, co jak podłączyć i dlaczego.

 

Nauczyciel, to taki ktoś, który udziela odpowiedzi, a na tym forum wszyscy zadawali mi pytania, zamiast odpowiedzi.

 

Jeżeli komuś coś wyjaśniam, to piszę zdania twierdzące, a nie pytające, tak jak jest w tym wypadku, na tym forum.

 

Waldemar

 

 

 

Waldemar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax
Gdy kolega Digitrax będzie chciał podłączyć kilka gniazdek do bezpiecznika, to będzie studiował elektrykę, aby opracować technologię instalacji elektrycznych, czy poprosi o gotowy schemat z podaniem grubości kabli?

 

ZAPŁACĘ elektrykowi, który wykona to poprawnie i nie będę się bawił w to na czym się nie znam.

Tobie sugeruję zrobić to samo. Chodzisz po wodzie i pić "prosisz"...

 

EOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie jestem najmądrzejszy, ale wiem, że do układu grawitacyjnego nie jest potrzebna pompa ze sterownikiem.

Waldemar

 

No comments - w ten sposób kończę wymianę postów z Tobą, bo niczego nie zrozumiałeś z naszych wyjaśnień ! Ty nie chcesz nic się nauczyć, tylko sadzisz inwektywami i wymagasz - tak się daleko nie zajedzie...

Szerokiej drogi, ale ostrożnie na zakrętach :rolleyes:

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Kaschubia czytając twoje posty widzę że często cytujesz moje, tak więc jeśli chodzi o moją osobę to chciałem ci pomóc (inni koledzy z resztą też) ale problem jest taki że ty nie pozwoliłeś nikomu sobie pomóc. Zamiast odpowiedzieć mi na pytanie które nadało by kierunek całej sprawie, narobiłeś niepotrzebnego zamieszania. Jesteś bardzo uparty i nawet przez moment nie próbowałeś zrozumieć żadnego postu. Życzę powodzenia w budowaniu instalacji, mam nadzieje że w trakcie zrozumiesz że czasem nie wszystko jest takie jak sobie to wyobraziłeś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No comments - w ten sposób kończę wymianę postów z Tobą, bo niczego nie zrozumiałeś z naszych wyjaśnień ! Ty nie chcesz nic się nauczyć, tylko sadzisz inwektywami i wymagasz - tak się daleko nie zajedzie...

Szerokiej drogi, ale ostrożnie na zakrętach :rolleyes:

A.

 

Co wypisuje pan na forum, to pana sprawa. Co do sedna sprawy nie uzyskałem od pana żadnej konkretnej informacji. Jedyne, co się dowiedziałem to fakt, że nie nie umie pan czytać ze zrozumieniem i nie potrafi odczytać rysunku przekrojowego bojlera, skoro twierdzi pan, że owy bojler jest bez izolacji, gdzie na rysunku wyraźnie izolację zaznaczono.

 

A uwagi, że instalację z ogrzewaniem podłogowym robić pod sufitem, aby potem prowadzić rury od sufitu do podłogi jest najbardziej nonsensowną poradą, jaką kiedykolwiek słyszałem.

 

 

Waldemar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.