Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Skąd dobry eko-groszek?


marcin

Rekomendowane odpowiedzi

Kupuję ekogroszek z kopalni Julian.

 

Muszę przyznać, że zostaje po nim trochę grubego popiołu, a od producenta pieca słyszałem, że niektórzy mają praktycznie biały proszek.

 

Może macie jakieś doświadczenia z tym węglem lub węglem z innych kopalni? Możecie coś polecic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

:) Wiele osób nie wie jaką "długą droge przebywa" ekogroszek lub inny wegiel z kopalni do jego domu. Po drodze ; ktoś zmiesza go z najtańszym groszkiem, poleje wodą i mówi że jest najlepszy bo jest z Juliusza. Najlepszy jednak sposób to; kupić kilka worków z nadrukiem; logo firmy firmy i specyfikacją tzn. granulat , kaloryczność , zawartość siarki i wilgotnośc. Taki woreczek wraz z fakturą zakupu to gwarancja wygranej sprawy !! Gwarantuje, że tylko uczciwi handlowcy opisuję co jest w srodku!!!

A co powinno być ?? granulat- 8-25, kaloryczność 26-27 tys. kJ/kd, wilgotność do 8% , popiół poniżej 6%. I to jest ekogroszek arturro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupuję węgiel przez zaufaną osobę, tak więc raczej ta droga jest dość uczciwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

NIE MA DOBREGO EKO.JAK CHCESZ TAKI KTóRY BęDZIE MIAł DOBRE PARAMETRY NIGDY NIE MóW SKąD CHCESZ GO MIEć.KTOś WCZEśNIEJ NAPISAł O KOMBINACJACH SPRZEDAWCóW I TAK JEST[GDYBY MOGLI SPRZEDAWALIBY KAMYCZKI MALOWANE NA CZARNO.GDZIEś OD TRZECH LAT Są TAKIE KOMBINACJE ,żE JAK NIE KUPISZ NA MIEJSCU[W KOPALNI]TO NIE WIADOMO CO MASZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie tak kupuję - wozi mi ktoś z rodziny prosto z kopalni - płacę mu za sam przywóz raczej dobrze, wiec nie sądze, żeby cokolwiek kombinował.

 

Niestety, węgiel nie jest zbyt dobry - jak pisałeś w innym wątku - mam pojemnik 270 kg i z jego spalenia są 2 takie szuflady (2-3 wiadra dość grubego popiołu). Eksperymentowałem z ustawieniami pieca - nic to nie daje - zawsze wychodzi gruby popiół.

 

Tak więc sam już nie wiem skąd ten węgiel brać, żeby był pewny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam,

 

Jestem nowy na tym forum. Zastanawiam się nad zakupem pieca retortowego jako alternatywę dla aktualnie używanego ogrzewania gazowego. Wstępne przymiarki do zamiany systemów ogrzewanie jednak mnie zniechęcają.

Liczyłem tak: zużycie groszku ok.1-1,5 kg/h x 20 zł za worek 25 kg - czyli zakładam, że 1 worek wystarcza na 1 dobę. Dalej - 20 zł/dobę x 30 dni = 600 zł. Dokładne wyliczenia dają wynik zbliżony do 700 zł na miesiąc.

Zużycie i ceny groszku wziąłem ze stron producentów i firm handlowych.

W moim przypadku trudno oddzielić koszt samego ogrzewania domu od "produkcji" ciepłej wody i gotowania, ale szacuję go na ok. 400 zł/m-c dla domu 154 m2, ocieplonego, okna 1,1, sterowanie pogodowe, temp. w domu ok. 20 st.C.

Bardzo proszę o opis doświadczeń Forumowiczów, którzy użytkują już CO z piecem retortowym. Pozdrawiam. Cezary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.Mam piec na ekogroszek z podajnikiem Slimakowym od kilku miesięcy.

Kupiłem eko-groszek z Kopalni ,,Piast'' .Mam duży problem z tym paliwem. Węgiel skleja sie w wielkie grudy i muszę je rozłupywac,aby wydostać je z popielnika.Czy możecie mi powiedzieć co jest grane??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cezary: "20 zł za worek 25 kg" - to chyba gruba przesada jeżeli chodzi o cenę ekogroszku - wychodzi 800 zł za tonę - z pewnością można węgiel kupić zdecydowanie taniej. Ostatnio kupowałem ekogroszek (luzem co prawda) za 320 zł/tonę - 500 zł za samo "oworkowanie" węgla to chyba za dużo.

 

Natomiast zużycie 25 kg/dobę przy Twoim domu wygląda dość realnie - ja mam nieocieplone 200m (nowe okna), ogrzewam CWU - wychodzi 35-50 kg (50 przy dużych mrozach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam

 

Z mojego krótkiego doświadczenia z ekogroszkiem wynika iż warto kupić małe próbki węgla z różnych składów i sprawdzić jak się sprawują. Osobiście testowałem 3 rózne gatunki węgla.

1. był z kopalni staszic - pozostawał z niego jasny popiól, nie sklejał się, ale nie był zbyt kaloryczny, cena za tonę luz 440 zł

2. to węgiel z piasta podobno retopal, popiół miał ciemny kolor, nie kleił się , miał 27 kj/kg i około 10 % popiołu ale strasznie śmierdział smołą - nie polecam cena luz 465 zł

3. to węgiel z ziemowita bardzo kaloryczny 29,5kj/kg, 7 % popiołu o ciemnym zabarwieniu, wilgotność 7 %, liczba rogi -spiekalność 0, ładnie się wypala, nie skleja się. Ze względu na wysoką kaloryczność musiałem zmienić parametry kotła. Zakupiłem ten węgiel w cenie 460 zł /tona - luzem. Polecam

 

przy zakupie węgla warto prosić sprzedawcę o ceryfikat jakości z kopalni, jest on dołączany do parti węgla sprowadzanej z kopalni. osobiście omijałem szerokim łukiem te składy, w których na pytanie o kaloryczność węgla reagowano zdziwieniem. Jeszcze jedna uwaga, kopalnie na swoich stronach internetowych podają parametry węgla -, warto tam spojrzeć.

standardowo podaje się tam

- kaloryczność

-ilość popiołu w %

-liczba rogi -spiekalność

-wilgotność w %

 

 

We wrześniu mam z jednej z firm otrzymać do testowania brykiet z miału (23kj/kg, 4 % popiołu , 330zł tona - luz) , podobno rewelacja, ale jeszcze go testują wiec nic nie mogę wiecej o nim napisać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe z tym brykietem z miału - czekamy na wyniki testu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
Witam, ja jestem z Krakowa i mam problem z kupnem dobrego eko groszku, juz 3 raz kupuje i lipa , nie chce sie palic, czy powodem tego ze nie chce sie palic moze byc fakt iz jest on mokry? Moze ktos poleci mi miejsce sprawdzone gdzie moge kupic ten dobry. Trace głowe. :)

 

Użytkuję piec na ekogorszek 4. sezon. Pierwszej zimy podszedłem do sprawy optymistycznie (złudne obietnice producenta kotła) i w lutym opał się skończył. Dokupiłem MOKRY - dramat. Wilgotność poniżej 8% - to znaczy, że w pojemniku po zasypaniu na ściankach po stroni wewnętrznej musi być sucho!, bez skroplin. Jak jest mokry, czego czasami nie widać zamin nie znajdzie się w pojemniku, o dobrym spalaniu można zapomnieć. Mieszkam na Podhalu, a z Krakowa na Śląsk nie daleko. Poszukaj na stronach kopalni, które mają swoje autoryzowane składy. Ja kupuję opał latem, ma czas dosuszyć się do jesieni - to moje rady. A o sprawdzonych dostawcach jeszcze nie slyszałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eko groszek jest wdzięcznym tematem dla wszelkich składów opałowych(możliwości większe niż na stacjach benzynowych).

Zawsze węgiel był sortowany i na pierwszy rzut oka było widać że to np. kostka, orzech, groszek czy miał i jakakolwiek mieszanka była wykluczona. Eko groszek wygląda jak pospółka z ograniczoną wielkością ziarna i łatwo sobie wyobrazić jakie możliwości taki asortyment daje handlarzom zwłaszcza przy cenach które przewyższają np. markową kostkę. Każde sprzątanie placu po miale piasku i innym badziewiu kończy się na kupie eko groszku a jakie inne zabiegi są wykonywane na tym sortymencie tego nikt nie wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Oczywiście że wolno. Wyjątkiem są posty pisane przez ludzi związanych z tymi firmami w sposób sugerujący, że są oni ich klientami. Taka sytuacja powoduje, że taka opinia jest mało obiektywna, a tego na forum chcielibyśmy uniknąć.

 

Tak więc jeżeli jesteś właścicielem firmy i chcesz ją polecać na naszym forum możemy rozmawiać o zamieszczeniu reklamy w naszym portalu lub o współpracy na zasadach opisanych tutaj: https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=188.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Eko groszek jest wdzięcznym tematem dla wszelkich składów opałowych(możliwości większe niż na stacjach benzynowych).

Zawsze węgiel był sortowany i na pierwszy rzut oka było widać że to np. kostka, orzech, groszek czy miał i jakakolwiek mieszanka była wykluczona. Eko groszek wygląda jak pospółka z ograniczoną wielkością ziarna i łatwo sobie wyobrazić jakie możliwości taki asortyment daje handlarzom zwłaszcza przy cenach które przewyższają np. markową kostkę. Każde sprzątanie placu po miale piasku i innym badziewiu kończy się na kupie eko groszku a jakie inne zabiegi są wykonywane na tym sortymencie tego nikt nie wie.

 

Zgodzę się z tą opinią.. Wielkie pole do popisu.. Przez to, że "Eko" stał się towarem deficytowym, wymyślane są różne patenty. Np składy opałowe kupują kruszarki młotkowe i produkują ten niby eko-groszek z grubszych frakcji.. Niestety nijak się ma to do prawdziwego "Eko-groszku" bo eko to nie tylko sama frakcja 8-24mm (wiem bo sam handluję, lecz takich praktyk nie polecam)

 

Co mogę z doświadczenia polecić.. ZG Kazimierz-Juliusz - ZG "piekary" (Julian) i ostatnio bardzo chwalone są KwK "Chwałowice "

 

Nie polecam Retopalu z KwK "Piast" ponieważ szlakuje palniki (spora zawartość kamienia). Częste praktyki dla obniżenia ceny, to mieszanie pół, na pół np Juliana z Piastem dla uzyskania lepszej ceny (użytkownik), lub zysku (sprzedawca) <_<

 

Aktualne ceny zakupu w ZG

 

Piast - 410zł brutto

 

Julian - 494zł brutto

 

Oczywiście są to ceny na miejscu w ZG, dla hurtowników..

 

Aktualnie jest pożar w "Julce" i słabej jakości towar..

 

Godny polecenia jest Eko z nowego ZG. "tor" w Chorzowie

 

cena 405 netto..

 

Pozdrawiam i mam nadzieję, że pomogłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

czas na odswiezenie tematu :lol: Mam pytanie: czy ktos uzywal ekogroszku Reto-Pak - Retogroszek? Jesli tak to bardzo prosze o opinie o nim. W poprzednim sezonie uzywalem Ekoretu (katowicki wegiel) jednak mam wiele zastrzezen do niego i dlatego szukam czegos lepszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Bardzo dobry ekogroszek to "Pieklorz" . Jeden minus to niestety cena. Ale towar jest super bo nim palilem.

 

http://www.kwsa.pl/index.php?m=32&ind=...k=kwalifikowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

mieszkam kolo wroclawia i nie moge dostac dobrego eko groszku czy ktos moze podac mi namiar na dobry groszek?

moze byc na gg 12078661

dzieki

 

Nie wiem czy nadal szukasz ekogroszku. Ja brałem z Rybnika z KWK Chwałowice. Jeden z najlepszych groszków. miesiąc temu, cena z transportem (15km) 550pln brutto. Prosto z kopalni. Jakby co to pisz na priv, to dam Ci namiary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś jest zainteresowany groszkiem z brunatnego i ma czas na doświadczenia polecam KWB Bełchatów. 100 zł/t ( brutto ). Znam wyniki badań w dwóch niezależnych instytutach ( jeden poważny, drugi to producent kotłów ze swoim małym zapleczem laboratoryjnym). Pali się ekstra kwestia tylko zapotrzebowania na moc. Pozdrawiam

 

PS: moim zdaniem najlepsze rozwiązanie dla CWU latem i w okresach przejściowych.

 

Tomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.