Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Trzy Osobne Obiegi Podłogówki - Jak To Ugryźć?


ioc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wieczorową porą i proszę o pomoc. Dom 30 letni, typowa "kostka". Trzy piętra. 150m2 ogrzewanej powierzchni.

Mam problem z rozwiązaniem sterowania centralnym ogrzewaniem (po modernizacji) w domu jednorodzinnym. Na całości będzie podłogówka - ok. 1500m rury + dwa grzejniki drabinkowe w łazienkach.

Posiadam kocioł gazowy jednofunkcyjny Buderus Logano 124x z zasobnikiem cw + sterowanie Ecomatic HS 2102 (pogodówka+pilot w 1 pomieszczeniu).

Czy jest możliwość w rozsądnej cenie wykonać trzy obiegi grzewcze, każdy osobno sterowany pogodówką.

Instalator zaproponował układ oparty na sprzęgłem hydraulicznym i trzema układami mieszacz+pompa. Ale z czujnikiem wewnętrznym, a z lektury forum wiem, że najlepiej ogrzewanie podłogowe działa z pogodówką.

 

Kombinacje spowodowane są tym, że dom jest dwupokoleniowy, każda kondygnacja ma inne zapotrzebowanie na ciepło, a rurki w posadzce będą ułożone pod kątem zasilania niskotemperaturowego (możne za 10 lat pompy ciepła będą w rozsądnych cenach?)

 

Czy ograniczenie się do dwóch obiegów ułatwi rozwiązanie problemu.

 

Orientowałem się w Buderusie - można to zrobić z ich sterownikami ale cena powala - 6000PLN wg katalogu :)

 

 

Pozdrawiam

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można to zrobić nawet za 1/6 tej ceny. Temat wałkowany na tym forum tysiace razy wystarczy dobrze poszukać. A znajdziesz kilka modeli pogodówek za rozsądną cene.

 

Czy możesz zaproponować przykładowe rozwiązanie? Zapoznałem się z różnymi sterownikami, ale nie do końca wiem jak to pogodzić z moim kotłem. Jak to będzie wyglądało w praktyce? Im więcej czytam tym mniej wiem :)

 

Pozdrawiam

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też zobaczyć sterowniki Frisko.

 

Kontaktowałem się z Frisko. Zaproponowano mi następujący układ:

2 x RX910-SMART - 1980zł

RX-BAZA cokół do montażu RX910 - 143zł

RX-Z15 złącza do montażu tablicowego RX910 x2szt - 118zł

czujniki zewn, wewn, zanurz - ok 400zł

 

2650 netto / 3200 brutto a więc mamy 1/2 ceny Buderusa

 

Jak by to wyglądało na UMS-4PS?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam kocioł gazowy jednofunkcyjny Buderus Logano 124x z zasobnikiem cw + sterowanie Ecomatic HS 2102 (pogodówka+pilot w 1 pomieszczeniu).

Czy jest możliwość w rozsądnej cenie wykonać trzy obiegi grzewcze, każdy osobno sterowany pogodówką.

Instalator zaproponował układ oparty na sprzęgłem hydraulicznym i trzema układami mieszacz+pompa. Ale z czujnikiem wewnętrznym, a z lektury forum wiem, że najlepiej ogrzewanie podłogowe działa z pogodówką.

Witam.

 

Pogodówke już masz w kotle gazowym. I to by było pogodówek na tyle... Wystarczy.

Zresztą jak masz pogodówke w kotle to po co jeszcze zawory mieszające?

 

Jak no moje oko to za dużo kombinacji.

 

Ja bym to zrobił prosto.

W każdym układzie zastosowałbym pompę+sterownik pokojowy z algorytmem PI.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontaktowałem się z Frisko. Zaproponowano mi następujący układ:

2 x RX910-SMART - 1980zł

RX-BAZA cokół do montażu RX910 - 143zł

RX-Z15 złącza do montażu tablicowego RX910 x2szt - 118zł

czujniki zewn, wewn, zanurz - ok 400zł

 

2650 netto / 3200 brutto a więc mamy 1/2 ceny Buderusa

 

Jak by to wyglądało na UMS-4PS?

 

Pozdrawiam

3x UMS-4PS około 600 zł plus troche przewodów rozdzielnica i w zasadzie tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł powinien pracować na jednej stałej temperarurze ale można tak skonfigurowac pogodówkę zeby temperatura kotła była odpowiednio wyższa od temperatury jak potrzebuja poszczególne obiegi. Niestety nie mam opisu tej automatyki która jest u Ciebie zamontowana wiec zby wiele na ten temat Ci nie powiem. Ale ja stosuję ums-y w połaczeniu np z junkersami i działa to bardzo fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

Automatyka mojego kotła jest bardzo prosta, steruje CWU (z priorytetem) i jednym obiegiem CO bez mieszacza. Minimalna temperatura zasilania CO jaką można ustawić na kotle to 50stC. Podobnie z krzywą grzania od 50 do 90stC.

 

Załóżmy więc że zostawiam obecne sterowanie kotła z pogodówką. To co z obecną pompą obiegową CO?

Jeżeli pompa zostaje to jak to zadziała jeżeli kocioł na podstawie krzywej wyłączy tą pompę, a któryś sterownik pokojowy da sygnał do załączenia pompy jednego z trzech osobnych obiegów?

 

A jeżeli zrobię to na ums-ach które sterują zaworami mieszającym, to jak rozwiązać sprawę uruchomienia kotła bez pompy, które są za zaworami mieszającymi. Chyba że trzy razem można wpiąć w miejsce jednej na kotle? Natomiast jeżeli zostawimy wstępna pompę obiegu przed zaworami mieszającymi, która będzie sterowana z kotła z pogodówka, to co się stanie jak kocioł wyłączy tą pompę, a ums uruchomi pompę za zaworem mieszającym?

 

Układ ze stałą temperaturą kotła i pompą obiegu wstępnego pracującą 24h chyba rozumiem, bo zadziała to pewnie jak stałe źródło ciepła? A jak to wypada ekonomicznie?

 

Bardzo proszę pomóżcie mi zrozumieć i rozgryźć :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po chwili nieobecności. Narysowałem dwa schematy tego co chcę zrobić:

 

W obu przypadkach kocioł pracuje wg. krzywej grzewczej ze swojego sterownika pogodowego. Sam steruje grzaniem cwu z priorytetem

 

1. oparty na sterownikach Euroster 2026 lub innym podobnym

W związku z tym że podczas grzania cwu temp. na zasilaniu może podskoczyć powyżej bezpiecznej dla podłogówki, na zasilaniu każdego z obiegów montuję termostatyczne zawory mieszające z zadaniem utrzymania stałej temp. na zasilaniu układów podłogówki. Sterowniki umieszczone na trzech piętrach utrzymują zadaną temperaturę sterując pompą zasilającą. Czy to może tak zadziałać? Czy Euroster 2026 jest w rzeczywistości w stanie zrobić to co piszą, czyli płynnie reagować na różnice temperatur "taktując" pompą?

 

2. oparty na sterownikach UMS-4PS, które sterują układem zaworu trójdrogowego i pompy na podstawie temp. zewnętrznej. Tylko co w tym układzie zapewni mi regulację temperatury zasilania która czasami może przekroczyć bezpieczną ze względu na np. grzanie cwu. Czy w tym wypadku może sterownik RX910-M3 (ma możliwość sterowania trzema układami) lepiej by się sprawdził?

 

Co o tym sądzicie. Czy któryś z układów ma szanse zadziałać? Czego brakuje? Co poprawi działanie?

 

Pozdrawiam i wszystkiego dobrego na Święta!

Arek

post-15048-1270249413_thumb.jpg

post-15048-1270249433_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. oparty na sterownikach UMS-4PS, które sterują układem zaworu trójdrogowego i pompy na podstawie temp. zewnętrznej. Tylko co w tym układzie zapewni mi regulację temperatury zasilania która czasami może przekroczyć bezpieczną ze względu na np. grzanie cwu. Czy w tym wypadku może sterownik RX910-M3 (ma możliwość sterowania trzema układami) lepiej by się sprawdził?

 

Witam.

Odbiegając od tego jak w rzeczywistości będzie działał ten schemat, mogę odpowiedzieć na pytanie o bezpieczną temperaturę. UMS-4PS mają dodatkowy parametr o nazwie "temp. max" lub coś podobnego. Ustawiasz to na np. 45C i sterownik już NIGDY nie puści więcej przez ten zawór ... [niezależnie od innych ustawień i temp. zewn]

 

Dodam jeszcze, że układ ten jest parokrotnie droższy od pierwszego więc pasuje, żeby był lepszy.

Tu może pomóc ciekawa fukcja UMS-a polegająca na "uśrednianiu" temp. zewn. poprzez branie pod uwagę ustawionej liczby pomiarów. Pozwala to dobrać zmiany temp. zasilania do bezwładności budynku.

Zawsze to coś... lecz wydaje się, że parokrotnie tańszy układ nr 1 ma w tym względzie dużo większe możliwości (bo ma coś więcej ze sztucznej inteligencji - może sam się nauczyć grzania).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze to coś... lecz wydaje się, że parokrotnie tańszy układ nr 1 ma w tym względzie dużo większe możliwości (bo ma coś więcej ze sztucznej inteligencji - może sam się nauczyć grzania).

 

Pozdrawiam.

To trzeba ten układ montować ja najszybciej żeby do zimy nauczył się grzać. ;) Gorzej jeśli bedzie głąb i sie nie bedzie chciał nauczyć. :D

Pozdrawiam

I życze wszystkim Ciepłych, Rodzinnych i Spokojnych Świąt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Odbiegając od tego jak w rzeczywistości będzie działał ten schemat

 

Pozdrawiam.

 

A co sądzisz na temat tego jak to może zadziałać właśnie w rzeczywistości? Bo przecież głównie o to w tym wszystkim chodzi.

 

Pozdrawiam i wszystkiego dobrego na Święta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , moim zdaniem niepotrzeba inwestować w 3 mieszacze , co z tego że na każdym piętrze jest różne zapotrzebowanie na ciepło przecież jak się robi w parterowym budynku podłogówkę to pokoje czy łazienka też mają różne zapotrzebowanie na ciepło , po co przepłacać , proponuję jeden mieszacz przy piecu ,na każdym piętrze rozdzielacz jedosekcyjne na nim zamontowane odpowietrzenie i zawór elektro magnetyczny do który jest sterowany za pomocą np termostatu pokojowego lub za pomocą termostatu sterowanego czujnikiem pogodowym np( celcia 20) możesz też zainwestować w bardziej rozwinięty system do sterowania np. sterowanie podłogowe ( O.J Wltm ) pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można to zrobić nawet za 1/6 tej ceny. Temat wałkowany na tym forum tysiace razy wystarczy dobrze poszukać. A znajdziesz kilka modeli pogodówek za rozsądną cene.

Ja mam domek 120m 100% ogrzewania podłogowego Jak mam to rozwiązane?

w każdym pomieszniu termostat na obwodach w tym pomieszczeniu głowica elektryczna odcinająca ogrzewanie oraz w piwnicy od każdego termostatu przekażnik. Styki przekażników połączone równolegle działaja tak że jeżeli w każdym pomieszczeniu termostaty wyłączą grzanie przekażniki wyłączą kociołek. normalnie na kociołku tem ustawiona taka jaka ma iśc na podłogówkę 40-45 st. SPISUJE się to swietnie!!! utrzymanie temperatury w pomieszczeniu realizowane jest czsem grzania nie zaś temperaturą!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuuchajcie laicy: nie róbcie gruszek na wierzbie! Trzy pogodynki w jedna chałupę??????Jak kogos kasa świerzbi w kieszenii to nie ma rady na to, ale po co??? To że cos jest możliwe nie znaczy że trzeba to mieć.

 

A podłoga sterowana termostatem działa poprawnie, te 5 cm betonu to nie jest taki wielki akumulator cieplny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baca bo tak ma być. Kiedyś przypiep. sie do mnie "expert" że na rozdzielaczach nie ma zaworów i siłowników tak żeby odciąć podłogówke np w kuchni zeby sterowac temperatura. Tylko był jeden mały problem podłgówka na paretrze ok 100 m2 i wszystko na otwartej przestrzeni kuchnia połaczona z jadalnia i salonem. I co z tego jesli odetniesz pentelkę jesli zadziała "konwekcja" ???? Na to już pan "expert" nie znał odpowiedzi. Zawsze staram sie robić układy proste i w miare bezobsługowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,nie chciał bym tu podważać twoich słów bo przeważnie się z tobą zgadzałem ale konwekcja przy podłogówce działa z dołu do góry i spokojnie na 100m/2 w otwartej przestrzeni można uzyskać różnice temp.między np.salonem a kuchnią włąśnie za pomocą odcinania danej pętli ,wiadomo ta różnica nie będzie duża , ale myślę że w temacie koledze chodziło aby uzyskać różną temp , na poszczególnych piętrach dlatego najprostszym układem było by odcinać poszczególne pietra czyli te pętle po 50 m za pomocą zaworu elektro magnetycznego , a czy ten zawór będzie sterowany terostatem pogodowym czy pokojowym to już inna sprawa .pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baca bo tak ma być. Kiedyś przypiep. sie do mnie "expert" że na rozdzielaczach nie ma zaworów i siłowników tak żeby odciąć podłogówke np w kuchni zeby sterowac temperatura. Tylko był jeden mały problem podłgówka na paretrze ok 100 m2 i wszystko na otwartej przestrzeni kuchnia połaczona z jadalnia i salonem. I co z tego jesli odetniesz pentelkę jesli zadziała "konwekcja" ???? Na to już pan "expert" nie znał odpowiedzi. Zawsze staram sie robić układy proste i w miare bezobsługowe.

 

Panowie, najtańszy (chyba) będzie układ ze schematu nr 1 oparty na euroster 2026. Tylko czy zadziała poprawnie?

Moja wątpliwość jeta taka: czy termostatyczny zawór mieszający (np. esbe vta 372) na wejściu podłogówki jest w stanie utrzymać stałą ustawioną temperaturę zasilania np. 40st.C, jeżeli w pierwotnym obiegu kotłowym temperatura wody może podskoczyć nawet do 80st.C w momencie grzanie cwu. Czy wtedy zawór się całkowicie zamknie i nie będzie wpuszczał ciepłej wody do obiegu podłogówki? Jak taki zawór działa bo nie kumam?

 

Baca: temat trzech pogodynek pojawił się ponieważ potrzebne są przynajmniej dwa a najlepiej trzy niezależnie sterowane/ustawiane obiegi ogrzewania przy jednym kotle który ma prostą automatykę (patrz posty wyżej).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,nie chciał bym tu podważać twoich słów bo przeważnie się z tobą zgadzałem ale konwekcja przy podłogówce działa z dołu do góry i spokojnie na 100m/2 w otwartej przestrzeni można uzyskać różnice temp.między np.salonem a kuchnią włąśnie za pomocą odcinania danej pętli ,wiadomo ta różnica nie będzie duża , ale myślę że w temacie koledze chodziło aby uzyskać różną temp , na poszczególnych piętrach dlatego najprostszym układem było by odcinać poszczególne pietra czyli te pętle po 50 m za pomocą zaworu elektro magnetycznego , a czy ten zawór będzie sterowany terostatem pogodowym czy pokojowym to już inna sprawa .pozdrawiam Tomek

Niestety sprawdzone nie zadziała mieliśmy na podobnym budynku zapowietrzone 2 pętle i podłoga zimna a w pomieszczeniu temperatura zadana sie spokojnie utrzymywała różnicy było może 0,5 st wiec bezsensem było stosowanie takiego układu który i tak wielkiego efektu nie przyniesie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie bedzie takiej potrzeby to zawór nie wpuści ciepła do instalcji. Zawór ma za zadanie utrzymac zadaną temperaturę i taką utrzymuje.

 

Ale mówimy o zwykłym trójdrogowym termostatycznym zaworze mieszającym? Bez siłownika? Skąd ten zawór wie jaką temperaturę ma woda na wejściu i wyjściu? Sorry za banalne pytanie ale tego nie kumam?

 

 

Czyli będzie to działało tak (w schemacie z Euroster 2026): euroster uruchamia pompę i cyrkuluje wodę w układzie. A zawór TZM dopuszcza ciepłej tylko tyle żeby na wejściu w układ nie była większa niż ustawiona (np. 40st.C) bez względu na temperaturę wody zasilającej? Coś to wszystko za proste :0)

Czy zadziała?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.