Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sprzęgło Hydrauliczne


MonQ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

będę miał wykonywaną instalację c.o. w budynku mieszkalnym o pow 280 m2. Układ będzie mieszany czyli

podłogówka i grzejniki. Przeglądając schemat jaki miałem dołączony do projektu zauważyłem, że sprzęgło hydrauliczne (13) zostało umieszczone pomiędzy obwodem podłogówki a obwodem grzejnikowym. Z tego co wyczytałem sprzęgło stosuje się do rozdzielenia układu kotłowego od układu grzewczego.

Czy taki układ jak w moim przypadku nie spowoduje zaburzeń w obwodach grzejnikowych ? Bardzo proszę doświadczonych forumowiczów o komentarz i uwagi do schematu.

schemat.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli sprzęgło będzie odpowiednio zdławione to ma byc OK Jeżeli będzie otwarty przelot to będzie spadek ciśnienia duży i może go zabraknąć na grzejniki.

Dla wody to sprzęgło to kawałek grubszej rury.

 

Dzięki za odpowiedź. Czyli mam dopilnować, aby była możliwość dławienia przepływu przez sprzęgło.

A jakie mogą być konsekwencje rezygnacji ze sprzęgła ? Czy w takiej instalacji można je pominąć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Pana "sprzęgło" nie jest umieszczone "pomiędzy" tylko przed rozdzielaczem do ogrzewania podłogowego i ma za zadanie pozwolić wodzie "nieodebranej" przez rozdzielacz podłogowy , na powrót do kotła. Wraz z zaworem RTL i pompą na belce rozdzielacza pozwala obniżyć temperaturę dla ogrzewania podłogowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To całe sprzęglo zwane wajcha to kawałek grubej rury z 4 ma dziurami. Nr. 13. Ale trzeba ja zdławic bo dokona zwarcia hydr. i spadek ciśnienia statycznego. I dalsze grzejniki przydechną.

Monk i Firma, sprawiacie wrażenia jakbyście w życiu juz kilka rurek skręcili i nieraz wam sie woda polała na buty.

Hej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , to niestety wtedy każdy układ musi mieć własna pompę. Sprzęgło hydrauliczne działa na zasadzie rozdzielenia poszczególnych gałęzi. Zapewnia stały przepływ przez kocioł (pierwotnie taka była jego rola), oraz powoduje, że każdy z układów działa niezależnie. Wadą jest to, że potrzebuje na każdej pętli pompy która podbiera wodę ze sprzęgła, oraz występuje częściowe mieszanie powrotu z zasilaniem (w sprzęgle właśnie) co powoduje niewielkie obniżenie temperatury zasilania na poszczególne pętle. Trzeba to uwzględnić przy parametrach podawanych z kotłach.

Dla Bacy - u mnie mówi się flaszka termiczna. No i jeszcze dobre sprzęgło w środku ma kawałek przegrody aby woda na zasilaniu z kotła nie przepływała bezpośrednio do wylotu zasilania podłączonych instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 4 lata później...

Witam,na forum e-sterowniki spotkałem się z układem gdzie sprzęgło określone jako "jakościowe" zostało podłączone na krzyż tzn.wyjście na co wpięte w miejsce powrotu,a powrót w miejsce zasilania co.Użytkownik twierdzi,że dzięki takiemu krzyżowemu podmieszaniu wody  cały układ działa bez zarzutu.Jakieś uwagi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.