Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dołączam się do pytania...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W czasach taniej fotowoltaiki montowanie  gruntowych pomp ciepła przestaje być opłacalne.  A przy działce juz zagospodarowanej nawet mie ma  co myśleć tylko PV +PW

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Teraz zimy w PL są ciepłe, u mnie na Mazowszu temp. nie spada niżej niż -15 więc opłacało sie zamontować pompę ciepła termo+me z wentora, cop wychodzi ok. 6,65 i to bez grzałki elektrycznej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 3.06.2020 o 12:10, marxxx napisał:

taniej fotowoltaiki montowanie  gruntowych pomp ciepła przestaje być opłacalne

Co będzie,jeśli w drodze ustawy zmieni się przelicznik przesyłu w instalacjach do 10 kw?  teraz jest 1 do 0.8 w instalacji on grid.  Ustawe OZE można zmienic z dnia na dzień, jak pokazał rok 2016. Ostatnio czytałem jakiś artykuł nt instalacji fotowoltaicznych w Niemczech (nie moge znależć)  . Ostatnio prosument w Niemczech dostaje ok 19ct za kwh, a płaci za ten z sieci 29 ct,nie licząc stałych opłat OZE od kwh. Sytuacje ratują tylko magazyny energii/baterie,ale te są dość drogie (jeszcze).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chyba tak przecież dostajesz fakturę , monobloka sam możesz przecież podłączać bo po to jest zrobiony .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam dylemat z wyborem podłączenia splita.Nie znajduję informacji w jaki sposób prowadzić instalację,żeby straty były jak najmniejsze.Wybór jest następujący:

-podłączenie jednostki wewnętrznej na jak najkrótszym kawałku rurki a dalej lecieć już wodą do rozdzielaczy,

-ciągnąć freon do końca i tam dopiero powiesić wymiennik z wyjściem wody.

Jest też trzecia opcja żeby olać instalatorów i postawić monobloka,wtedy dylemat zawężą się do preparowania cieczy niezamarzającej w układzie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja bym monobloka wstawił tym bardziej że ponad połowę tańszy a samo podłączenie to pikuś nawet poprzez wymiennik jak boisz się dostania glikolu do cwu .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

• Podobna zawartość

• Przez Roberto33
      Witam serdecznie,
      stoję przed dylematem wyboru pompy ciepła. Chciałbym, żeby była to pompa powietrzna.
      Dom jest duży bo można powiedzieć, że będą tam mieszkać  2 rodziny dlatego ma powierzchnie użytkową ok 300m2 (ok 100 na kondygnacje).
      Z obliczeń internetowym kalkulatorem wychodzi mi pompa o mocy 15kW. Zdaję sobie sprawę, że kalkulatory takie, to nie jest coś czym powinienem się kierować.
      Mam oferty z dwóch firm:
      - jedna proponuje pompę Stiebel 15kW - WPL 23E, w swojej ofercie nie mają mocniejszych.
      - druga firma sugeruje piec Niebe 2120 – 20 kW. Ponoć bezpieczniej dać pompę 20 kW bo słabsza przy większych mrozach może nie dać rady.
      - ta druga firma jako ewentualną alternatywę proponuje pompę  Panasonic SUPER CICHA T-CAP TYPU SPLIT - 16kW.

Teraz nie wiem kogo posłuchać... Czy faktycznie konieczna jest pompa 20kW?
      Oferta firmy nr 1 jest niższa od oferty drugiej firmy.  Jednak ta pierwsza nie ma w ofercie mocniejszych pomp więc mam obawy,  że z tego powodu odradzają użycie 20kW. Druga firma cały czas sugeruje, że lepszym rozwiązaniem jest pompa 20kW lub ewentualnie gruntowa, ale ta oczywiście będzie jeszcze droższa.
      W przyszłości chciałbym dołożyć do tego fotowoltaikę.
      Dom jest w trakcie budowy, dobrze ocieplony, ale ma sporo przeszkleń. Dodam jeszcze, że na parterze i 1 piętrze będzie ogrzewanie podłogowe, na poddaszu niestety kaloryfery.
      Pompa będzie stała od strony sąsiada dlatego nie chciałbym też, żeby była ona głośna.
      Jestem laikiem w temacie dlatego będę wdzięczny za wszelkie sugestie za które z góry dziękuję.
      Pozdrawiam,
      Marek

• Przez Klysik
      Witam serdecznie wszystkich użytkowników. Jestem tutaj nowy i chciałbym zasięgnąć kilku fachowych porad na temat wyboru pompy ciepła typu split. Jestem na etapie budowy domu jednorodzinnego parterowego bez poddasza użytkowego(aktualnie wznoszenie murów). Powierzchnia do ogrzania to 110m2. Ściany fundamentowe styrodur 15cm. Styropian na podłodze 18cm, ściany beton komórkowy H+H 24cm. Styropian na ściany 20cm grafit. Wełna na strop 30cm. Okna o przenikalności cieplnej poniżej 0,9 trzy szyby ,ciepły montaż i ciepłe parapety styrodurowe. Dwa duże szklenia reszta standard. Zbiornik CWU planuję 200 l a ogrzewanie podlogowe.Garaż bez ogrzewania. Nie mam zielonego pojęcia jaka pompa sprawdzi się w takim domu. Wiadomo ,że chodzi o finanse więc chciałbym znaleźć kompromis pomiędzy jakością i ceną chociaż jednak z lekką przewagą na sprawność i jakość pompy. Dostałem wycenę na pompę Buderus logatherm WLW 196i 7.7 kw na kwotę 30130 zł  a zasobnik na wodę 2400zł. Może się ktoś wypowiedzieć na temat tej pompy i ewentualnie zaproponować coś innego sensownego? 30 tys zł to nie jest przesada? Czy to sprzęt wart tej ceny? Proszę o odpowiedz kogoś kto ma tego Buderus albo kogoś kto ma do zaproponowania coś innego w lepszej cenie. Pozdrawiam wszystkich użytkowników.
    • Przez irmentruda
      czy miał ktoś z tym styczność?
      http://opa.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=207:transformatory-ciepa-quality-heat&catid=50:transformatory-ciepa&Itemid=163

resublimacyjna pompa ciepła dra Reszewskiego - jakieś polskie cudo czy jak?
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.