Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zrębka Z Wierzby Energetycznej


kseroks1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Postanowiłem naruszyć temat dosyć popularny czyli paliwa odnawialne a w szczególności wierzba energetyczna. Wszędzie gdzie by nie zaglądnąć zachwalają ją producenci jak i co niektórzy potencjalni kupujący.

 

Pod tym tematem można było by rozwiać ewentualne pytania dotyczące tej jakże popularnej ostatnimi czasy roślinie.

Temat zapoczątkowałem gdyż zasadziłem niewiele bo 12 a 9pseudo plantacji) i w tym roku tj.2010) mam zamiar tym spróbować palić.

 

Pierwsze pytanie czy ktoś próbował palić zrębek na palenisku retortowym??

 

zachęcam do wypowiedzi i zachęcam do rozmowy na temat wierzby salix

post-8451-1265380594_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że mimo weekendu nikt nie ma ochoty na pogaduszki w tym temacie.

Ewentualnie nikt nie miał doczynienia z wierzbą energetyczną??

wydaje mi się że nie da rady palić tym w palniku retortowym, jestem jednak ciekawy czy kroś próbowął tym palić ponieważ mieszkam w okolicy gdzie jest dosyć dużo plantacji wierzby energetycznej, lecz pewnie będzie to ekologiczne i jak najczęściej z ekologią w parze bardzo nieekonomiczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Wszystko ładnie jest opisane tutaj https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=3432

 

łącznie z filmami, jak zapewniano mnie tu na forum w retorcie można palić zrębką.

 

Następny temat z palnikiem samoczyszczącym ( spalanie owsa )https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=2120 lecz autor wątku i budowniczy palnika zapewnia że zrębka pójdzie bez problemu, zresztą widać to po konstrukcji palnika.

 

Wartość Opałowa zrębki jest oczywiście zawyżana przez sprzedawców zresztą tak samo jak każdego innego paliwa, lecz jest godna uwagi i bardzo przyszłościowa.

 

WO suchej zrębki oscyluje w granicach 4KWh/kg

 

Sam posiadam 1,5ha na którym w tym roku będę sadził wierzbę.

 

Pozdrawiam wszystkich zapaleńców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez żadnego problemu spalam wszelkie zrębki w swoim kotle dolnego spalania.

Nie potrzebuję podajnika, pionowy zasyp komory załadunkowej umożliwia spokojne wielogodzinne spalanie. Możliwe, że spalanie z podajnikiem w jakiś tam sposób jest wygodniejsze, ale nie nastawiam się na podajnik- wystarczy mi tak, jak jest, nie uzależniam się od jednego rodzaju paliwa. Na ogół mieszam te zrębki z trocinami. Moja plantacja b. skromna, jakieś 5 ar na

ogrodzie, ale uzupełniam przywożonymi gałęziami.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem wierzby energetycznej nie polega na paleniu , lecz na przygotowaniu jej do palenia . Pierwsza rzecz to zbiór , czym chcesz to robić ???????? . Druga sprawa trzeba to rozdrobnić , ponownie pytanie jak chcesz to zrobić . Podsuszyć możesz w lecie na wolnym powietrzu . Do ogrzania domu trzeba tego zdecydowanie więcej aniżeli 12 arów . To dobry początek na wykonanie własnej sadzonki i powiększenie plantacji . Proponuję się jednak bardzo dobrze zastanowić nad takimi działaniami . Wszystko zależy od tego jakiem zapleczem technicznym dysponujesz . Jeżeli masz do dyspozycji ciągnik rolniczy , przyczepę i na początek troszeczkę kasy możesz próbować .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zaplecze techniczne posiadam dosyć dobre traktor jest przyczepy są sieczkarnia samobieżna jest. Obecna plantacja właśnie została założona w celu produkcji materiału nasadzeniowego na obsadzenie 4,5 ha. Oczywiście nie w jednym roku gdyż z 12 arów tyle sadzonek nie jestem w stanie wyprodukować.

Co do wartości opałowej to tak jak pisano wyżej różnie z nią bywa i zależy wszystko od wilgotności zrębki.

Miejsca pod suszenie mam dosyć dużo gdyż dysponuje wiatą ogrzewaną w okresie zimowym tak że niezależnie od pory roku dosuszanie może się odbywać.

Z obliczeń znalezionych gdzieś w szeroko pojętym internecie wyszło mi że do wyprodukowania takiej ilości energii jaką obecnie zużywam potrzebny mi areał 3ha, biorąc pod uwagę zawyżenia mam zamiar przeznaczyć 4,5 ha żeby nawet w czasie suszy nie być pozbawionym energii w okresie grzewczym.

 

 

A pytanie mam odnośnie tego jaki ten piec posiada pan do spalania zrębki z trocinami i jak długo się to pali orientacyjnie w godzinach. przykładowo przy temp zewnętrznej -15*C.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście posiadam AZSO Hajnówka . Co do zużycia opału to nie da się tego jakoś ramowo określić . To zależy od metrażu , temperatury w pomieszczeniach czy jeszcze ogrzewamy ciepłą wodę . Mi spala około 1 metra przestrzennego trociny na dobę . Dom około 150 metrów , warsztat około 60 metrów , no i ciepła woda . Temperatura w domu 21-22 stopnie , warsztat około 15 stopni , ciepła woda grzana do 65-70 stopni - zasobnik około 200 litrów . juz na forum słyszałem że to dużo , ale za trocinę płacę grosze więc nie oszczędzam . Wierzby jak na razie mam za mało i dlatego muszę kupować jeszcze trocinę .

I jeszcze jedno nie wiem jak dział ta sieczkarnia samobieżna , ale jeżeli tak jak jednorzędowa zawieszana na ciągnik to ze zbiorem będzie problem . Na 3-4 letnij plantacji zespół tnący może nie dać rady rozrosniętej karpie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sieczkarnia samobieżna Class Jaguar. Je sli wszystko wypali mam zamiar dokupić specjalny heder( oczywiście używany jak to w polskich realiach bywa) do zbioru wierzby energetycznej co prawda nie będzie to tani wydatek ale za to powinien się zwrócić dosyć szybko gdyż na moim terenie plantacje wyrastają jak grzyby po dobrym deszczu i przy obecnej cenie paliwa po zakupieniu przystawki mógł bym oferować usługę zrębkowania wierzby energetycznej za około 200 pln za godzinę.

Widziałem w dani takie urządzenie jak cięło wierzbę 4 letnią bez problemu.

Coś ala to na tym filmiku

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam:)

Temat już trochę przykurzony,ale może to i lepiej,bo mam prośbę do osób ,które już to robią.Potrzebuję fotki,czy opis zrębki jaka wychodzi z jednorocznej wierzby po skoszeniu Orkanem jednorzędowym.I w ogóle jakieś info jak się taka sieczkarnia przy wierzbie sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Moja plantacja owocuje już na 2,5 h co do zrębki z orkanu to nie wiem ale z sieczkarni do kukurydzy ( jednorzędowej) po 2 h trzeba naoszczyć norze i to wszystko jednoroczna bardzo ładnie się rozdrabnia a zrębki są jak z kukurydzy praktycznie bez różnicy. ja zbieram jaguarem z przystawką specjalna tak ze i 3 letnia pójdzie ładnie. Co do ilości zrębki przeliczyłem się na + i już z 2,5h zostaje mi naddatek a więc resztę odsprzedaję do elektrociepłowni co w skupie daje 55 PLN netto za metr przestrzenny wierzby o wilgotności ok 19%.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie koledzy proszę napisać ile waży litr czy kubik takiej zrębki bo skoro jeden spala metr na dobę a drugi dostaje za to 55 +vat a 1 kg ma 4 kwh to Ja teraz całkiem odleciałem .

poz Hermogenes.

pytanie do heso czy można tym palić w kominku bez przeróbek

Edytowane przez Hermogenes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

pytanie do heso czy można tym palić w kominku bez przeróbek

 

Od biedy można bez przeróbek nawet w kominku. Jak w każdym palenisku górnego spalania: dosypywać naprawdę

niewielkie warstwy paliwa, tak żeby nie powodować dymienia.

Zrębki aż proszą się dolnego spalania, nawet gdyby przeróbka także paleniska w kominku była prowizoryczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 3 lata później...

Witam

Temat skruszony zębem czasu, ale podpinam się ze swoim problemem, żeby nie zaśmiecać forum nowym wątkiem.

Mam pytanie do spalających zrębki w piecach dolnego spalania - czy po zasypaniu pieca zrębką macie względnie normalne spaliny? Mam piec Cichewicz Ultima II 24kW, z konstrukcji "nibydolniak", dopływ powietrza sterowany miarkownikiem ciągu. Zasypanie pieca zrębką wierzby lub topinamburu daje przyzwoite efekty użytkowe, ale jednocześnie zadymia totalnie okolicę. Dym ma barwę żółtawą. Myślałem, że to prolem wilgotności zrębki, jednak porządnie wysuszona dawała taki sam efekt. Otwarcie zupełnie dolnych drzwiczek nie zmienia specjalnie efektów. Czy to może problem jeszcze zbyt małej ilości powietrza i potrzeby instalacji wentylatora? Ale ładnie się pali, spokojnie daje temperaturę 70-80 st. C, więc gdybym dowalił więcej powietrza wentylatorem to stale gotowałbym wodę. Jak na razie zaprzestałem palenia zrębką, bo szkoda dobrych relacji z sąsiadami, a i reszta domowników się wkurza, ale byłoby żal odpuścić temat mając jeden i drugi surowiec za darmo.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawne spalenie zrębek wymaga podajnika. Inwestycja opłacalna przy dużej ilość i opału, gdy mamy do zutylizowania tylko okazyjne ilości, polecam sposób przedstawiony powyżej. Przy własnych plantacjach - podajnik. Jedynym rodzajem podajnika, który bezproblemowo pozwala palić to podajnik z mojej stopki, a dokładnie jego poprzednik. Różnica to pojemność podajnika, paląc odpady poprodukcyjne (zrębki - wszystkiego co się pali) pojemność to ca 500 l. Dobry kocioł (trzy ciągowy)+ podajnik i koniec problemów. Czym suchszy opał tym efektywniejsze grzanie. Zrębki palisz bez dmuchawy, specjalnego palnika, bezdymnie.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.