Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark 17 Kw


wiki1966

Rekomendowane odpowiedzi

ustawienie palnika np. na 50% zamiast na 100% nie spowoduje brak rozłączania termostatu pokojowego. Jedyna różnica bezie taka, że temp co będzie bardziej stała 55-60 a nie 54 -69.

ja mam odczynienia z MK Lazara gdzie mam przysłonę wentylatora i płynna regulacje obrotów. W stalmarku podobno nie ma przysłony na wentylatorze, na czas testu można zrobić z kartonu albo zakleić taśmą i np gwoździem robić kolejne dziurki w taśmie zwiększając tym samym ilość powietrza, do potrzeb. Temp załączenia pompy bym ustawił na 45C, bo przy wyższym progu będzie efekt kangura okresowego włączania i wyłączania pompy i skoków temperatury kotła. Przerwę wydłuż do np 1:40min dopasuj powietrze tak by paliło się w środku paleniska i dopalało opał i nie spiekało i obserwuj czy temp rośnie czy spada. Koryguj przerwę tak by temp powoli rosła tak by palnik jak najdłużej był w stanie pracy (20 - 30 - 40 min). Grzejniki akurat są dobre:) szkoda tylko że nie masz zaworu 4d bo można by ustawić jeszcze bardziej stabilną prace. Jak już uda się ustawić moc palnika, to zaobserwuj ilość cykli podawania na godzinę i porównaj dzienne zużycie węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wcześniej korzystałem z Zębca na miał było tak sobie. Teraz sobie porawiłem, kupiłem STALMARKA - PIEC KTÓRY DLA MNIE JEST DROGIM BUBLEM. Nie polecam w przypadku nowgo domu. ZATRWAŻAJĄCA ilość sadzy produkowana przez tego typu piece niszczy powierzchnię dachu i otoczenie wokół domu. POSIADA WSZYSTKIE CERTYFIKATY ALE TO POMYŁKA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

A tak na prawdę zawsze winny jest użytkownik, bo nie umie prawidłowo eksploatować kotła. Ja również mam Zębca i dach idealnie czysty. A miału to tak dla zasady nie polecam.

Polecam drewno,zrębki lub dobry węgiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dodam jeszcze do ODRADZANIA, że teraz miał zrobił się trochę bardziej wilgotny i zawiesza się w zbiorniku, a co by było gdyby opał się skończył i trzeba było jechać kupić ze składu!!!!! Także kształt zbiornika kompletnie nieprzemyślany, dlatego .............

Kto chce mieć stałopalność do 3 godzin i mieszać kijem w zbiorniku to polecam Stalmarka

 

tagi: stalmark stałopalność 3 godziny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nerw, nerwem, ale jak ze stalmarkiem się nie pogodzisz to do wiosny nie doczekasz :)

wigotny miał niestety tak już ma zawiesza sie tobie mi i w każdym zasobniku bez jakichś wibratorów, popychaczy czi innych...

spróbuj ten miał mieszać z popiołem, proporcje doświadczalnie.

Byle do wiosny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze do ODRADZANIA, że teraz miał zrobił się trochę bardziej wilgotny i zawiesza się w zbiorniku, a co by było gdyby opał się skończył i trzeba było jechać kupić ze składu!!!!! Także kształt zbiornika kompletnie nieprzemyślany, dlatego .............

Kto chce mieć stałopalność do 3 godzin i mieszać kijem w zbiorniku to polecam Stalmarka

 

tagi: stalmark stałopalność 3 godziny

 

Też chciałem kupić ten kocioł bo spodobało mi się to że można niby palić groszkiem do granulacji 40mm, ale jak poczytałem na forach jakie ludzie mają z nim problemy to poszedłem po rozum do głowy i kupiłem na szczęście zupełnie inny piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi sezon u mnie dopiero pracuje i jak dotąd nie mogę złego słowa o nim powiedzieć. Polubiliśmy się chyba i jest ok.

Miałem tylko zagwozdkę gdy w grudniu nie było prądu z sieci. Generator spalinowy kupiony naprędce dawał taki prąd, że musiałem zwiększyć obroty wentylatora, bo na wcześniej ustawionych miał trudności z rozbujaniem się.

Wcześniej miałem kocioł koksowy i teraz mogę powiedzieć, że przez 2 sezony zaoszczędzę ok. 3 tys. zł, nie mówiąc o mniej czasochłonnej obsłudze stalmarka.

Moim zdaniem dobry kociołek, ale może są i lepsze. Nie myślę jednak by go zmieniać. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze do ODRADZANIA, że teraz miał zrobił się trochę bardziej wilgotny i zawiesza się w zbiorniku, a co by było gdyby opał się skończył i trzeba było jechać kupić ze składu!!!!! Także kształt zbiornika kompletnie nieprzemyślany, dlatego .............

Kto chce mieć stałopalność do 3 godzin i mieszać kijem w zbiorniku to polecam Stalmarka

 

tagi: stalmark stałopalność 3 godziny

 

Blackbird - spróbuj dodać pelletu do miału, u mnie przy mokrym węglu pomogło (mieszałem tak około 130kg węgla 20-25kg pelletu, później nawet 10-15kg pelletu) nie blokuje się mokry opał i zdecydowanie poprawia spalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

I jak po zmieszaniu?

Możesz jeszcze odpowiednio wcześnie dodać nowego paliwa do zasobnika. Stosowałem bardzo mokrą mieszankę miał-eko (2/3-1/3) ale dodając go kiedy w zasobniku była około 1/3 spokojnie wysychał i NIGDY nie miałem problemu ze zbijaniem się w zasobniku. Tyle, że mam mocniejszy kocioł wiec i zasobnik większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło tak, że mam przerobiony zbiornik i schodzi wszystko na 0.

Także po wydaniu 7000zł należy:

a) przerobić zbiornik

B) dorobić deflektor

 

Polecam sadzmarka dla majsterkowiczów. Aaaa no i zarezerwować dużo dużo czasu, żeby dopasować ustawienia, a jak trafi się opał o innych parametrach ......... to znowu powtórka z rozrywki (dużo dużo czasu). W obecnych czasach sterownik dwustanowy (st-37) ................ duża porażka.

Oczywiście sprawa tyczy się optymalnego zużycia opału, no chyba, że ktoś się z tym nie liczy - to polecam.

Edytowane przez Blackbird
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś pisze o czystości spalania i podawaniu opału w granulacja jaja 40mm to oba te stwierdzenia się wzajemnie przy tłoku wykluczają.

 

Z tłokami jest trochę zabawy, na pierwsze produkty dostępne od dobrych kilku lat przylgnęło kilka łatek m.in sadzmarki

 

Tłok nie był, nie jest i raczej nie będzie produktem dla osób kompletnie zielonych, szukających produktu bezobsługowego.

Tutaj zawsze coś trzeba doregulować, także w sterowaniach z pid czy fuzzy logic. Za względu na sposób podawania paliwa i powietrza jest to konstrukcja zdecydowanie na drobne paliwa, czyli miały węglowe oraz ekogroszki co najwyżej.

 

Tłok ma zalety następujące:

mocne mechanizmy podające, dobre konstrukcje zapewniają kompletna izolację palnika od opału w koszu, czego żaden typowy ślimak z brucerem na czele nie zapewni..

Mechanizm pozycjonujący zapewnia separację paliwa i bezpieczeństwo. Całą ta idea daje dobrą bazę do bezpiecznego, samodzielnego spalania pellet.

 

Tłok ma następujące wady:

na niskich mocach może być problem z sadzami, jest duży problem z trybem letnim przy chęci grzania samego bojlera. Ze względu na separację paliwa kocioł tłokowy może gasnąć w trybie letnim. Mechanizm pozycjonujący po kilku sezonach może być kłopotliwy i wymagać wymiany, bo nie będzie czytał pozycji tłoka, ok.40-50zł koszt wymiany.

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tłok ma zalety następujące:

mocne mechanizmy podające, dobre konstrukcje zapewniają kompletna izolację palnika od opału w koszu, czego żaden typowy ślimak z brucerem na czele nie zapewni..

Mechanizm pozycjonujący zapewnia separację paliwa i bezpieczeństwo. Całą ta idea daje dobrą bazę do bezpiecznego, samodzielnego spalania pellet.

 

Tłok ma następujące wady:

na niskich mocach może być problem z sadzami, jest duży problem z trybem letnim przy chęci grzania samego bojlera. Ze względu na separację paliwa kocioł tłokowy może gasnąć w trybie letnim. Mechanizm pozycjonujący po kilku sezonach może być kłopotliwy i wymagać wymiany, bo nie będzie czytał pozycji tłoka, ok.40-50zł koszt wymiany.

 

Tak jak zgadzam się z zaletami tłoka, to nie mogę do końca zgodzić się z wadami.

W trybie letnim tłok nie ma najmniejszych problemów z wygasaniem. Być może konstrukcje z rusztem wodnym mają z tym problem i te, w których opał jest przepychany bezpośrednio na ruszt. Wtedy w podtrzymaniu może wygasnąć.

Kiedyś pod koniec sezonu grzewczego testowałem max. czas podtrzymania.(dla przypomnienia Stalmark 25 KW). Przy czasie 210 min. chodził kilka dni - nie wygasł.

Co do mechanizmu pozycjonującego , tu nie ma co się popsuć. Zwykły kontaktron lub hallotron. Wystarczy tylko w razie potrzeby sprawdzić, czy nie jest za daleko odsunięty od magnesu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

kotły z podajnikiem tłokowym to dobra konstrukcja w mojej okolicy jest pięć i nikt nie ma problemów mówię o kotłach z podajnikiem z tyłu kotła.Ja posiadam stalmarka duo boss podajnik z prawej strony sterownik ST-609H rewelacja,oczywiście trzeba go czyścić z komina leci ledwo widoczny dym w chwili podania opału.Palę eco groszkiem i miałem z mielenia eco groszku 520 tona.Ale jak palisz H... z czech.lub badziewiem za 300pln to takie są efekty

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Tak jak piszesz gonzo2 - zbiornik jest źle skonstruowany. W oryginale jego funkcja sprowadza się do ładnego wyglądania przed klientem. W oryginale nawet jak opał suchy to miału zostawało lekko 5-7kg.

W oryginale zasyp = 80kg miału

Teraz po przerobieniu i podwyższeniu wchodzi 100kg.

 

Rysunek poglądowy przedstawia oryginał z lewej. Z prawej na czerwono zaznaczyłem wspawaną blachę, po której opał ześlizguje się "do zera".

post-12696-0-95744100-1357329906_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podwyższenie do góry niekiedy nie wchodzi w gre ze wzglęgu na wysokość piwnicy,a poza tym im zbiornik,tym wyżej trzeba dźwigać wiaderko. U mnie jest identyczny zbiornik i pomimo suchego miału pozostaje tyle co podałeś.No chyba,że jest duża ilość groszku w miale.Poza tym problem może nie istnieć przy paleniu groszkiem,ale przy miale u nas na pewno.Aczkolwiek nie jestem pewien czy u mnie jest aż tak mała ta skoska.Być może trochę podkoloryzowałeś ten rysunek.

Edytowane przez gonzo2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam...

Od paru dni jestem posiadaczem stalmarka 19kw...

Problem tkwi w tym iz nie wiem jak go ustawić w najbardziej optymalny sposób oczywiście chodzi mi o to żeby spalał jak najmniej opału (ww tym momencie zasypałem go niezbyt suchym miałem) spalił mi około 65 kg miału na 2 doby palenia z zadanej temp 50 st przerwa podawania 2:50 sek i przerwa nadmuchu 5 min. domek pierwszy par opalanu 170 metrów ocieplone siciany jak i strop. Czy ktoś z was może wie jak go ustawić tak żeby mniej palił bo wydaje mi się iż spala zbyt dużo....

Za podpowiedzi z góry DZIEKUJE.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.