Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ilość Pętli I Odległość Między Rurami W Podłogówce


lukaszf

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kilka pytań odnośnie ogrzewania podłogowego.

1. Jak rozwiązać sprawę dwóch pięter? Zakładam, że ustawienie przepływów na dwóch rozdzielaczach może być trudne. Czy może lepiej użyć dwóch niezależnych pomp? Może użyć jednej pompy, ale prowadzić oddzielne rury do zasilaczy i wstępnie ustawić przepływy na piętra w kotłowni? Może jakieś inne sprawdzone rozwiązania? Bo to co napisałem to tylko moje luźne pomysły. Dodam tylko, że w tym roku chcę zrobić tylko parter. Piętro pewnie wykończę w przyszłym roku, więc narazie to nie problem, ale za rok, nie chce spędzić tygodnia przy rozdzielaczach.

2. Ile obiegów zrobić na parterze (zgodnie z złączonym projektem). Konkretnie mam takie wątpliwości:

- czy na salon wystarczy jeden obieg?

- czy robić osobny obieg na sień czy może połączyć go z holem, a może w ogóle nie robić podłogówki w sieni - niby jest tam mały grzejnik, ale pozostawione tam buty będą raczej zimne....

3. Jakiej średnicy rury użyć 16? Myślę o alupex firmy wavin.

4. Jakie zrobić odległości między rurami w poszczególnych pomieszczeniach? (łazienka +kuchnia + hol + sień pewnie wyłożę płytkami, pokoje panelami)

5. W łazience tam gdzie narysowana jest pralka będzie stał prysznic. Pozostaje dosyć mała powierzchnia podłogi. Niby grzejnik też będę miał, ale chciałbym używać głównie podłogówki, w takim razie czy jest sens kłaść podłogówki pod prysznicem? Zawsze to trochę większa powierzchnia oddawania ciepła, ale nie wiem czy brodzik nie będzie za bardzo izolował i czy to w ogóle coś da.

6. Miejsce gdzie chciałbym umieścić rozdzielacz jest zaznaczone na czerwono. Tak jak na projekcie chciałbym tam zrobić zabudowaną szafę - czy jest to rozsądne rozwiązanie? Od strony praktycznej, po zamontowaniu i uruchomieniu, jak często mogę mieć potrzebę zaglądania do rozdzielacza? Naturalnie założyłbym w takim wypadku rozdzielacz trochę wyżej niż przy samej podłodze.

post-13407-1264864963_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobić układ mieszacza w kotłowni na jednej pompie a na pietrzach zamontoowac rozdzielacze i od mieszacza z kotłowni rury

co do długości petel zasada ogólna do 180m max optymalnie 120-150 m odległosc pomiedzy rurkami to juz zqalezy od tego czy to ogrzewanie zasadnicze czy dla podniesienia komfortu jesli zasadnicze to ułożenie w tzw slimaka i odległosc 10-12cm ,jesli dla podniesienia komfortu to wystarczy co 15-20cm

 

Czyli nie będę miał problemu ustawieniem przepływów, jak dodam drugi rozdzielacz na piętrze? Rozumiem, że proponujesz pociągnąć to jednym obiegiem z kotłowni?

Co do kwestii ogrzewanie "zasadnicze/ do podniesienia komfortu" to sprawa jest otwarta, grzejniki mam już założone, które powinny same wystarczyć. Zasadniczym celem jest podniesienie komfortu, ale może warto dołożyć "mocy" podłogówce a grzejniki wykorzystywać tylko w przypadku mrozów z zeszłego tygodnia (-25C)? Co uważacie za rozsądniejsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żadnych problemów nie strzarza taki układ masz pompę i układ termostatyczny w kotłowni z tej pompy rozchodzisz sie na dwa piętra i stosujesz rozdzielacze z rotametrami albo tez zwykłe ale z zaworkami i dokładnie kazdy obieg wyregulujesz

a jesli chodzi o odpowiedz w zakiesie komfort czy zasadnicze to jesli juz masz grzejniki to inwestycja w podłogowe jest zbyteczna aby dawac rure na pęłną moc

mylse że wtwoim przypadku co 20cm bedzie bardzo dobrym rozwiązaniem ale decyzja nal;ezy do

Ciebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań odnośnie ogrzewania podłogowego.

1. Jak rozwiązać sprawę dwóch pięter? Zakładam, że ustawienie przepływów na dwóch rozdzielaczach może być trudne. Czy może lepiej użyć dwóch niezależnych pomp? Może użyć jednej pompy, ale prowadzić oddzielne rury do zasilaczy i wstępnie ustawić przepływy na piętra w kotłowni? Może jakieś inne sprawdzone rozwiązania? Bo to co napisałem to tylko moje luźne pomysły. Dodam tylko, że w tym roku chcę zrobić tylko parter. Piętro pewnie wykończę w przyszłym roku, więc narazie to nie problem, ale za rok, nie chce spędzić tygodnia przy rozdzielaczach.

2. Ile obiegów zrobić na parterze (zgodnie z złączonym projektem). Konkretnie mam takie wątpliwości:

- czy na salon wystarczy jeden obieg?

- czy robić osobny obieg na sień czy może połączyć go z holem, a może w ogóle nie robić podłogówki w sieni - niby jest tam mały grzejnik, ale pozostawione tam buty będą raczej zimne....

3. Jakiej średnicy rury użyć 16? Myślę o alupex firmy wavin.

4. Jakie zrobić odległości między rurami w poszczególnych pomieszczeniach? (łazienka +kuchnia + hol + sień pewnie wyłożę płytkami, pokoje panelami)

5. W łazience tam gdzie narysowana jest pralka będzie stał prysznic. Pozostaje dosyć mała powierzchnia podłogi. Niby grzejnik też będę miał, ale chciałbym używać głównie podłogówki, w takim razie czy jest sens kłaść podłogówki pod prysznicem? Zawsze to trochę większa powierzchnia oddawania ciepła, ale nie wiem czy brodzik nie będzie za bardzo izolował i czy to w ogóle coś da.

6. Miejsce gdzie chciałbym umieścić rozdzielacz jest zaznaczone na czerwono. Tak jak na projekcie chciałbym tam zrobić zabudowaną szafę - czy jest to rozsądne rozwiązanie? Od strony praktycznej, po zamontowaniu i uruchomieniu, jak często mogę mieć potrzebę zaglądania do rozdzielacza? Naturalnie założyłbym w takim wypadku rozdzielacz trochę wyżej niż przy samej podłodze.

post-13407-1264864963_thumb.jpg

 

 

 

Witam ,uważam że jak już robić ogrzewanie podłogowe to takie aby potrafiło ogrzać całe pomieszczenie , zależy to też jak rozwiążesz sterowanie temperaturą w twoim domu jeśli będziesz chciał używać grzejników i podłogi razem może być tak że podłoga wogóle się nie nagrzeje bo grzejniki szybciej potrafią zagrzać pomieszczenie i wyłączą piec ale wszystko jest do zrobienia ale jeśli miałbym doradzić to tak ;

- kuchnia 1 obwód ok 80mb rur (rozstaw co 15 cm , przy ścianie od stony pola zagęszczenie 10 cm na szerokośći 1,2m

- salon 3 obwody po ok 80mb rury ( rozstaw co 15 cm , przy ścianianach od strony pola zagęszczenie 10cm )

- pokój 1 obwód ok .80 mb rury ( rozstaw co 15 cm pod oknem i ścianami od pola zagęszczenie na 10 cm na szerokości 80 cm)

-hol i sień i łazienkę trzeba by podzielić mniejwiecej na dwa obwody po 50 m z tym że w łazience rozstaw co 10 cm + przydał by się grzejnik wystarczy suszarka w holu i wiatrołapie rozstaw co 15 cm .

Tak mniejwięcej by to wygładało mniejwięcej dlatego bo nie znamy jakie jest zapotrzebowanie na ciepło wtym budynku czym ociepłony jakie grube sa ściany z jakiego materiału co będzie na podłogach (jaka grubość płytek czy paneli ) dlatego najlepiej zrobić sobie projekt ,są firmy które jak u nich sie zamówi cały system podłogówki robią projekt za darmo nie koniecznie jest to związane z ceną tekiej rury .pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomekb

Co do mocy podłogówki to faktycznie myślę, że lepiej zwiększyć moc szczególnie że różnica w cenie to w zasadzie tylko jakieś 200mb rury na piętro.

Co do sterowania grzejnikami i podłogówką to faktyczne zakładam, że może być z tym problem - ale zakładam, że sterownik będzie trzeba zrobić samemu, może różne temp załączania podłogi i grzejników - pomyślimy później. Zakładam, że przy mrozach -25C i tak samą podłogówką byłoby ciężko, więc trzeba to jakoś rozwiązać.

Myślę, że hol i sień zrobię w takim razie na jednym obwodzie. Łazienkę chciałbym zrobić na osobnym obwodzie - w końcu temperatura w łazience i holu będzie inna. Suszarka w łazience też będzie. Przepływy raczej na rotametrach powinno być łatwo ustawić, dobrze kombinuję?

Co do projektu to planuje to jednak wszystko zrobić samu (jestem inżynierem i nie takie rzeczy robiłem sam, tylko muszę się doradzać bardziej doświadczonych). Jak zbiorę wszystkie odpowiedzi z tego postu to odpale ACada lub Catie i nad projektem też tu będę dyskutował;)

Co do zapotrzebowania na ciepło to mogę dodać:

- ściana 3 warstwowa (gazobeton 24cm, styropian 10cm, "dziurawka" 12cm)

- budynek w całości ponad powierzchnią ziemi

- okna drewniane dwuszybowe (urzędowski lub sokółka czyli raczej niezłe)

- poddasze ocieplone (15cm styropian między krokwami - tak samo strop nad piętrem)

- budynek w okolicach warszawy, klimat raczej cieplejszy niż suwałki czy zakopane :angry:

- kocioł na ekogroszek (jeżeli to coś zmienia bo wydaje mi się, że kW to kW)

Czy to coś zmieni w tym co proponuje tomekb?

Co do 3 obwodów w salonie, to jak najlepiej je rozmieścić? pociąć na 3 identyczne paski a może w zależności od zagęszczenia rur? Co do sterowania na rozdzielaczach, to powinny to być 3 obowody na rozdzielaczu sterowane tym samym sygnałem, czy jeden obwód i rozdzielony dalej?

 

Co sądzicie o umieszczeniu rozdzielacza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może i jesteś inżynierem i oki ale doradców budowlanych to masz do natychmiastowego zwolnienia?

styropian w scianie 10cm za dwa lata bez wentylacji mechanicznej to izolacji nie ma

styropian między krokwiami żadna izolacja chyba ze naprawde co do mm ułozone i uszczelnion piankami jednym słowem tak jakby tej izolacji nie było

to tyle odnośnie budowy

co do sterowania to zdecydowanie pogodówka i zasadniczym ogrzewaniem niech bedzie podłogówka a grzejniki na termostatach sobie same dobiora ilosc ciepła wrazie potrzeby

co do sterowania i rozdziłau na salonie to petle najlepiej zrobic równe i zamontowac tyle elemetrów sterujących ile potrzeba rozumiem że rozmawiamy o głowicah elektrycznych a dokładnie siłownikach wygladających jak głowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do doradców, to... Ja nie zaczynałem budowy tego domu i ktoś kiedyś też korzystał z doradców i może właśnie dlatego jest tak jak jest...

Izolacja będzie mechaniczna z reku. W perspektywie może jeszcze przy tynkowaniu będzie dołożony styropian.

Styropian między belkami jest frezowany na zakładkę (15cm, czyli potrójna zakładka) robiony na wcisk + wełna dociskana na wierzchu płytami, więc zakładam, że jest dosyć szczelnie.

Naturalnie, że mówimy o siłownikach elektycznych do sterowania. Czy nie lepiej sterować te elektrozawory temperaturą pokoju a pogodówką temperaturę wody w obiegu (czyli sterować zawór mieszający w kotłowni)?

Jak w takim wypadku powinny być ustawione głowice na grzejnikach, na temp lekko niższą niż podłogówka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem tyle cvo z praktyki

sterujesz pogodówką całym systemem układu podłogówki a odcinanie czy sterownie poszczególnymi pomieszczeniami to jest totalna bzdura chyba ze pomieszczenia uzywane raz czy dwa w tygodniu np pensjonat czy cos

oczywscie przewody mozesz sobie powstaiac do kazdego pomieszczenia i zakonczyc w rozdzielaczu ale nie sadze abyś miał potrzebe sterowania systemem

mam w domu i tez w taki sposób robie u klientów jedno sterowanie centralane ,obwody odpowiednio pokryzowane i masz gwarancje ze jak bedzie 15st na zewnatrz to na podłoge pojdzie 25st a jak bedzie -20st to bedzie 48st na podłoge co powinno dac wypadkową temp podłogi nieprzekraczjącą 25st i koniec sterowania im wiecej pierdółek tym bardziej awaryjny i małosterowalny układ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomekb

Co do mocy podłogówki to faktycznie myślę, że lepiej zwiększyć moc szczególnie że różnica w cenie to w zasadzie tylko jakieś 200mb rury na piętro.

Co do sterowania grzejnikami i podłogówką to faktyczne zakładam, że może być z tym problem - ale zakładam, że sterownik będzie trzeba zrobić samemu, może różne temp załączania podłogi i grzejników - pomyślimy później. Zakładam, że przy mrozach -25C i tak samą podłogówką byłoby ciężko, więc trzeba to jakoś rozwiązać.

Myślę, że hol i sień zrobię w takim razie na jednym obwodzie. Łazienkę chciałbym zrobić na osobnym obwodzie - w końcu temperatura w łazience i holu będzie inna. Suszarka w łazience też będzie. Przepływy raczej na rotametrach powinno być łatwo ustawić, dobrze kombinuję?

Co do projektu to planuje to jednak wszystko zrobić samu (jestem inżynierem i nie takie rzeczy robiłem sam, tylko muszę się doradzać bardziej doświadczonych). Jak zbiorę wszystkie odpowiedzi z tego postu to odpale ACada lub Catie i nad projektem też tu będę dyskutował;)

Co do zapotrzebowania na ciepło to mogę dodać:

- ściana 3 warstwowa (gazobeton 24cm, styropian 10cm, "dziurawka" 12cm)

- budynek w całości ponad powierzchnią ziemi

- okna drewniane dwuszybowe (urzędowski lub sokółka czyli raczej niezłe)

- poddasze ocieplone (15cm styropian między krokwami - tak samo strop nad piętrem)

- budynek w okolicach warszawy, klimat raczej cieplejszy niż suwałki czy zakopane :angry:

- kocioł na ekogroszek (jeżeli to coś zmienia bo wydaje mi się, że kW to kW)

Czy to coś zmieni w tym co proponuje tomekb?

Co do 3 obwodów w salonie, to jak najlepiej je rozmieścić? pociąć na 3 identyczne paski a może w zależności od zagęszczenia rur? Co do sterowania na rozdzielaczach, to powinny to być 3 obowody na rozdzielaczu sterowane tym samym sygnałem, czy jeden obwód i rozdzielony dalej?

 

Co sądzicie o umieszczeniu rozdzielacza?

Witam , jak bym miał doradzić to jak zrobisz osobny obwód na łazience to może się okazać za krótki ,a za krótki też nie może być więc celowo za-proponowałem abyś podzielił hol ,łazienkę i sień na dwa obwody równe ale w łazience zagęszczenie dużo większe +grzejnik da Ci odpowiednią temperaturę . A co do reszty INSTAL SOFT i wszystko ładnie sobie policzysz Inżynier nie powinien mieć z tym najmniejszego problemu potem sobie wszystko wydrukujesz na kolorowo i do roboty nawet policzy Ci ile razy masz rotametrem pokręcić.pozrd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.