Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaka instalacja i piec? Proszę o rady


bartekitus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

 

Jestem na etapie budowy domu i stoi przede mna konieczność wyboru sposobu ogrzewania. Jestem zdecydowany na ekogroszek. Tutaj pojawia się problem jaki piec wybrać (na pewno z zasobnikiem), w jaka automatykę wyposażyc instalację, wreszczie z jakich materiałów wykonać instalację. Myślałem o miedzi na pionach do rozdzielaczy, od rodzielaczy do grzejnikow PEx. Zastanawiam sie tylko nad ich wytrzymałościa na wysokie tempertury w instalacji z kotłem na paliwo stałe.

Powierzchnia ogrzewana 141,2 m2. Proszę o wszelki rady. Z góry dziękuje za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

 

Kolego, powierzchnia ogrzewania to nie wszystko. A sprawa docieplenia, okien, oczekiwanej temperatury? Znam mnóstwo przypadków, niektóre są opisane na tym Forum, gdzie parametry mocy grzewczych grzejników i kotła zostały dobrane do dobrze ocieplonego budynku w przeciwieństwie do stanu faktycznego. I co z tego, że ktoś ma nowoczesną instalację i dobrym kotłem skoro w domu nie może przekroczyc powiedzmy 17 - 18 stopni C.

 

To Forum jest moim zdaniem najlepsze w Polsce ( kurczę, piszę to bez tego, co się na lubelszczyznie określa włazidupstwem ). Znajdziesz tu dużo dobrych, rzetelnych i fachowych porad. Więc nie oczekuj, że tylko na podstawie powierzchni wszyscy zaczną Ci doradzać. Bo zauważ, że do dobrze docieplonego domu wystarczy przelicznik 100 W/m2. Natomiast do zle docieplonego, ze starymi oknami ta wartość może wynieść nawet 200 W/m2.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 

Jestem na etapie budowy domu i stoi przede mna konieczność wyboru sposobu ogrzewania. Jestem zdecydowany na ekogroszek. Tutaj pojawia się problem jaki piec wybrać (na pewno z zasobnikiem), w jaka automatykę wyposażyc instalację, wreszczie z jakich materiałów wykonać instalację. Myślałem o miedzi na pionach do rozdzielaczy, od rodzielaczy do grzejnikow PEx. Zastanawiam sie tylko nad ich wytrzymałościa na wysokie tempertury w instalacji z kotłem na paliwo stałe.

Powierzchnia ogrzewana 141,2 m2. Proszę o wszelki rady. Z góry dziękuje za pomoc

skoro jesteś na etapie budowy to napewno nie będziesz wstawiał starych okien a projekt przewidzi docieplenie

gwarantuje że 100w/m2 wystarczy z zapasem a przewymiarowanie nie zaszkodzi

w wyborze pieca zwracaj uwagę na materjał wykonania stalowe kotły grubość blach są żeliwne 10lat gwarancji

instalacje dobrze zaplanowałeś najprostrzą automatyką będą głowice na grzejnikach można kupić piec z pogodówka ale to nie zawsze zdaje egzamin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje Tomi, dom będzie nowy więc okna też będą nowe... ściany z porothermu 25 + 12 cm styropianu, poddasze zaizolowane 25 cm wełny. Zasadniczo największe znaczenie dla mnie ma dobór automatyki, tak by mieć możliwość regulacji temperatury, tak by zapewnić sobie komfort w domu a zarazem bezpieczeństwo pieca.

 

Czy instalacja zbudowana na rodzielaczach do których z pieca prowadzilaby miedź a od nich do grzejników pex jest prawidłowa i bezpieczna?

 

Co sadziecie o zastosowaniu termostatycznych zaworów upustowych jako dodatkowego zabezpieczenia pieca w systemie otwartym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Zależy czy będziesz miał kocioł na ekogroszek z dodatkowym paleniskiem. Jeśli będziesz sobie przepalał drewnem a w instalacji będzie trochę pexu to taki zawór zwiększy bezpieczeństwo. W swoim domu mieszkam od listopada (też budowany od podstaw) i już 3 razy zdążyłem wodę zagotować. Na szczęście mam miedź i nic się nie stało. Ale pex 120 stopni mógłby nie wytrzymać.

 

Ja mam piec HEF 25 kw z dodatkowym paleniskiem na ekogroszek. W swojej instalacji nie zapomnij o zaworze 4-d, który zapewni Ci ochronę kotła przed korozją (wysoka temp. na powrocie). Temperaturą w domu możesz sterować na kilka sposobów, np.

1) głowice termostatyczne na grzejnikach + (najlepiej) zawór różnicy ciśnień

2) sterownik pokojowy Auraton + siłownik ze sterownikiem do zaworu 4-d (rozwiązanie Piotrka Automatyka).

 

W chwili obecnej stosuję to pierwsze rozwiązanie (mam Auratona, ale bez zaworu 4-d co skutkowało tym, ze woda na piecu oscylowała od 35 stopni do 65). Spalanie OK, kocioł na temperaturze 65 stopni, temperatura w domu 21,5 - 22 stopnie. Pierwsze rozwiązanie ma jednak jedną zasadniczą wadę: nie możesz sobie ustawić trybu nocnego i dziennego, chyba że sam będzesz obchodził każdy grzejnik i przykręcał głowice... Chyba że kupisz głowice termostatyczne sterowane przez pen-drive USB z komputera albo jakąś główną bazę (ostatnio oglądałem takie bajerki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile się orientuję LARS (Auraton) ma w ofercie sterownik umożliwiający bezprzewodowe sterowanie zaworami termostatycznymi. Ceny lepiej nie znać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje Tomi, dom będzie nowy więc okna też będą nowe... ściany z porothermu 25 + 12 cm styropianu, poddasze zaizolowane 25 cm wełny. Zasadniczo największe znaczenie dla mnie ma dobór automatyki, tak by mieć możliwość regulacji temperatury, tak by zapewnić sobie komfort w domu a zarazem bezpieczeństwo pieca.

 

Czy instalacja zbudowana na rodzielaczach do których z pieca prowadzilaby miedź a od nich do grzejników pex jest prawidłowa i bezpieczna?

 

Co sadziecie o zastosowaniu termostatycznych zaworów upustowych jako dodatkowego zabezpieczenia pieca w systemie otwartym?

 

To współczynnik przenikania ciepła ściany (przegrody)[W/m2*K] =0,29 a opór cieplny około 3,5[m2*K/W], moc kotła około 15 do 16 kW. A w ogóle jak budujesz teraz dom to masz w projekcie wyliczenie zapotrzebowania na moc. Prowadzący budowę robiąc adaptację uwzględnił wiatry w twojej okolicy i pewnie naniósł poprawki jeśli były konieczne, więc jak nie odstępowałes od projektu to masz podaną moc kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 

Jestem na etapie budowy domu i stoi przede mna konieczność wyboru sposobu ogrzewania. Jestem zdecydowany na ekogroszek. Tutaj pojawia się problem jaki piec wybrać (na pewno z zasobnikiem), w jaka automatykę wyposażyc instalację, wreszczie z jakich materiałów wykonać instalację. Myślałem o miedzi na pionach do rozdzielaczy, od rodzielaczy do grzejnikow PEx. Zastanawiam sie tylko nad ich wytrzymałościa na wysokie tempertury w instalacji z kotłem na paliwo stałe.

Powierzchnia ogrzewana 141,2 m2. Proszę o wszelki rady. Z góry dziękuje za pomoc

 

Witaj.

Polecam piec żeliwny na ekogroszek ( np.Kielar) dwupaleniskowy. Z prawdziwym paleniskiem ,a nie miejscem gdzie z biedą włożysz dwie deseczki i nazywa sie z "dwoma paleniskami". oczywiscie układ otwarty. moze byc zawór czwórdrożny choc obedzie sie i bez i tez chodzi bez problemów. Przy piecach stalowych wymagają by był ale przy żeliwnych nie ma potrzeby ( nie grozi rdzewieniem).

Do szafek możesz jechac nawet pex-em. ale lepiej jak pojedziesz miedzią ( 22 starczy).

Polecam parter cały w podłogówce ( przeważnie jest układ pomieszczeń otwarty), do czego podpinamy regulator pokojowy i reguluje nam temp. na całym parteże. Natomiast piętro grzejniki z głowicami termostatycznymi. Chyba ze dysponujesz kasą to polecam podłogówke także na pietrze z siłownikami na rozdzielaczu do oddzielnego sterowania każdym pokojem.

 

Jeżeli rury pex bedą renomwanych firm (tj. KanTerm, wawin...)to nie ma obaw o cokolwiek- naprawdę.

 

jeżeli na całym rozdzielaczu z parteru (układ otwarty) bedziesz miał tylko podłogówke to mozesz dac przed pompą zawór trójdrogowy, przez co nie bedziesz musiał dawać na każdym obiegu zaworu termostatycznego.

 

Dodatkowo bardzo polecam kominek z płaszczem wodnym - SUPER SPRAWA.Przy ogrzewaniu gazowym zmniejsza koszty ogrzewania domu do 50%!

 

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Zależy czy będziesz miał kocioł na ekogroszek z dodatkowym paleniskiem. Jeśli będziesz sobie przepalał drewnem a w instalacji będzie trochę pexu to taki zawór zwiększy bezpieczeństwo. W swoim domu mieszkam od listopada (też budowany od podstaw) i już 3 razy zdążyłem wodę zagotować. Na szczęście mam miedź i nic się nie stało. Ale pex 120 stopni mógłby nie wytrzymać.

 

Ja mam piec HEF 25 kw z dodatkowym paleniskiem na ekogroszek. W swojej instalacji nie zapomnij o zaworze 4-d, który zapewni Ci ochronę kotła przed korozją (wysoka temp. na powrocie). Temperaturą w domu możesz sterować na kilka sposobów, np.

1) głowice termostatyczne na grzejnikach + (najlepiej) zawór różnicy ciśnień

2) sterownik pokojowy Auraton + siłownik ze sterownikiem do zaworu 4-d (rozwiązanie Piotrka Automatyka).

 

W chwili obecnej stosuję to pierwsze rozwiązanie (mam Auratona, ale bez zaworu 4-d co skutkowało tym, ze woda na piecu oscylowała od 35 stopni do 65). Spalanie OK, kocioł na temperaturze 65 stopni, temperatura w domu 21,5 - 22 stopnie. Pierwsze rozwiązanie ma jednak jedną zasadniczą wadę: nie możesz sobie ustawić trybu nocnego i dziennego, chyba że sam będzesz obchodził każdy grzejnik i przykręcał głowice... Chyba że kupisz głowice termostatyczne sterowane przez pen-drive USB z komputera albo jakąś główną bazę (ostatnio oglądałem takie bajerki).

Tak sobie jeszcze myśle, co do bezpieczeństwa... instalacja z pexu zaczynałaby sie dopiero za zaworem 4d i czy to w jakims stopniu nie zabezpiecza jej przed przegrzaniem... temeperatura rosłaby tylko na obiegu kotłowym, który bylby z miedzi. czy mam racje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.