Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wydajność wymiennika


janbofan

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

dołanczam się do tematu z zapytaniem .Mam u siebiu układ zamknienty z piecem na olej opałowy chciałbym podłączyć piec na paliwo stałe to jest z dolnym spalaniem 25KW .powierzchnia do ogrzania to 200m2 czy podłczenie przez wymiennik płytowy 20 płyt wystarcz czy da rade oddać ciepło ten wymiennik prosze kolegów o rade

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Przerabiałem ten temat na własnej skórze, dlatego odpowiadam.U siebie małem nieduży wymiennik rurowy i efekt był taki, że łatwo się kocioł gotował a w domu było zimnawo. W końcu założyłem porządny wymiennik, też rurowy typu JAD 3/18 i jest zupełnie co innego. Wreszcie wszystko jest jak powinno. Nie testowałem u siebie wymienników płytowych. Podobno potrafią szybko zarastać kamieniem w takim układzie. Stary wymiennik miał powierzchnię wymiany 0.44m2 a nowy 2.2m2. Kupiłem go na allegro jako nieużywany i taki był-lat ma ponad dziesięć ale wody jeszcze nie widział. Mogę więc spokojnie polecić sprzedawcę marek_net z allegro. Może mma jeszcze. Cena była na poziomie 1/3 aktualnej ceny takiego wymiennika. Co do wydajności wymienników-sprawa jest mocno skomplikowana. Zależy od wielu czynników i poważny sprzedawca nie poda jej jako parametru określającego dany wymiennik. Wielkość wymiennika w tymm konkretnym zastosowaniu będzie mała odbicie w różnicy temperatury na kotle i na instalacji. Na małym wymienniku miałe np. tak-kocioł 90st. a na kaloryfery szło np. 54st! Na dużym np. kocioł znowu 90 st a na kaloryfery 75st. Jest różnica? Jeśli spojżeć na wydajność kaloryferów przy parametrach czynnika 55 i 75 st. można się przekonać dlaczego przy dużym wymienniku mogę wreszcie nagrzać dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

 

Przyjmuje się, że prawidłowo dobrany wymiennik do instalacji przy obwodzie pierwotnym, czyli kocioł przy parametrach 80/60 st C na obieg wtórny, instalacji, powinien zapewniać 75/55 st C.

Najczęściej stosuję wymienniki płytowe ze stali szlachetnych; do mocy 18 kW dwudziestopłytowe, natomiast do 25 kW trzydziestopłytowe ( 20-płytowe są zbyt małe ) z jednoczesnym zastosowaniem na obiegu pierwotnym i wtórnym odpowiednio wydajnych pomp. Wtedy parametry są zbliżone do tych "książkowych".

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.