Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeróbka Pieca Zasypowego Na Podajnik


Rekomendowane odpowiedzi

Czy ma szansę funkcjionowac taki system. Piec zasypowy, poddmuch powietrza od dołu pod ruszta. Paliwo podawane prze podajnik ślimakowy przez drzwiczki dolne na wyskokości około 7 cm nad rusztem wodnym. Bez żadnego palnika retortowego. Paliwo spadało by sobie na ruszta i tam ulegało spalaniu. Problem tylko z rurą która doprowadzała by paliwo. Musiała by byc dośc gruba ponieważ nagrzewała by się od palącego płomienia. Nie wiem co działo by się wtedy z paliwem które by zostało w tej rurze. Można by było ją ściąc do połowy i zostawic tylko rynienkę, wtedy by spłonęło no ale to jest tylko zamysł. Podajnik mógłby podawac albo groszek albo miał ponieważ ślimak nie musiał by go wypychac do góry tak jak to jest w retortach. Co wy na taki pomysł. Wtedy przeróbka pieca polegałaby na wycięciu otworu w drzwiczkach i wspawaniu rury z podajnikiem. Jak trzeba by było zdemontowac taki układ to chwila moment i piec nadal jest zasypowy. A jak by pracował w automacie to by podawał sam opał do komory spalania. Tylko czy to by wypaliło, ponieważ tak jak wyżej było napisane piec zasypowy grzeje objętości opału tu natomiast tak myślę że grzałby płomień. Ale to też by zależało od tego ile opału byłoby na palenisku.

post-14338-1265478744_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ma szansę funkcjionowac taki system. Piec zasypowy, poddmuch powietrza od dołu pod ruszta. Paliwo podawane prze podajnik ślimakowy przez drzwiczki dolne na wyskokości około 7 cm nad rusztem wodnym.

Pomysl dobry,ale nie z takim piecem. Taki system powinien moc pracowac stala, przynajmniej 1, 2 dni.

Aby to dzialalo musza byc ruszta ruchome, by systematycznie odpopielac kocil. Jakis mechanizm czasowy.

Przy rusztach wodnych po paru godzinach bedzie warstwa popiolu - i po robocie.

Druga sprawa, ten podajnik zamontowal bym do drzwi zasypowych. Wyzej nie ma juz zaru, nie tak goraco.

Z wysokosci wegle spadaja na wieksza powierzchnie, nie tlocza sie przy wylocie rury.

I jeszcze jedno, dalbym podajnik tlokowy, a nie slimak. bardziej uniwersalny a wiec lepszy.

Powodzenia, to moze sie sprawdzic - gtoni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, jeśli mogę coś doradzić, to kup sobie palnik samoczyszczący. Zasada podobna...

Możesz palić miałem, groszkiem, owsem, mieszankami, pelletem. Sposób spalania jest lepszy (dający mniej dymu a więcej energii) niż wrzucanie z góry. Jest tani a przede wszystkim jest już gotowy :)

Możesz go z powodzeniem zamontować w górne drzwiczki i będzie ok.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nad nim myślałem i kontaktowałem sie nawet z KomSterem w sprawie przeróbki i jak zwykle są pewne ale:

mój piec ma od 25 - 30 KW. palniki samoczyszczące mają moc do 25kW więc deko za mały. Żeby system zdał egzamin palnik musiałby miec od 30 do 50kW a takich nie ma samoczyszcących. Można by zastosowac retortę ale wtedy ograniczam się do ekogroszku.

Po drugie taki palnik ma już spore wymiary i włożenie go przez drzwiczki z przodu może byc kłopotliwe a wręcz nie do zrealizowania z retortą. Trzeba by pruc piec z boku (firma daje niby 2 lata gwarancji ale to duża ingerencja w piec). Trochę się obawiam co będzie jak nie wypali przeróbka zamienił stryjek siekierkę na kijek. Popsuję roczny piec :) No i wtedy ograniczam się z paliwem.

Po trzecie system ma byc wygodny w użytkowaniu a więc czyszczenie itd ma byc bezproblemowe. Retorta z przodu z całym podajnikiem musiałaby wyjeżdżac na kółkach obok pieca (miejsce w kotłowni mam) ale przez jej wymiary może byc problem.

 

Do mojego pomysłu nie trzeba wielkich przeróbek. Palnikiem jest palenisko. Minimum Raz dziennie i tak trzeba schodzic do kotłowni wtedy mógłbym przelasowac ruszta a mam mechaniczne. Do prawidłowego spalani węgla też przydatne by były dysze które są w moim piecu do palenia od góry, przez które też śmiga wiatr podczas pracy wentylatora.

 

Myślałem trochę nad kształtem "końcówki", która by podawał węgiel na palenisko i trochę bym pokombinował z kwadratową blachą i prowadnicami węgla wtedy by węgiel nie spadał na kupkę tylko równomiernie na palenisko. Coś takiego jak w załączniku.

post-14338-1265580626_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż retory w porównaniu z samoczyszczącym też bym nie chciał...

Pozostaje problem za małej mocy. Ale zwróć uwagę, że nie chodzi tu tak naprawdę o moc Twojego kotła lecz o moc pobieraną przez układ (a więc kocioł 25-30 nic mi nie mówi).

Lepiej określić to w pow. ogrzewanej, jakości domu, itp. Albo można zaobserwować jak mocno jest obciążany Twój obecny kocioł w zależności od rodzaju paliwa.

 

Jeśli chodzi o własną konstrukcję to wiele nie pomogę.

Z tym śmigającym powietrzem wtrórnym od góry to trochę za mało - pasowałby, żeby jeszcze od góry śmigało trochę ognia :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • 6 lat później...

Koledzy czy "opłaca" się przerabiać kocioł zasypowy na podajnikowy?

Kocioł o którym mówię to RED-UNI 15kw Haiztechnik. Pracuje 8 sezonów grzewczych. Dwa sezony pracował na wilgotnym miale potem wyłącznie na suchym węglu. Instalacja z zaworem 3D termostatycznym ale prawdę mówiąc zawór raczej regulował temperaturę na grzejniki a nie zapewniał ochronę powrotu jednak czyszcząc kocioł pod delikatną "skorupą" widać "żywą " stal. W kotle było palone metodą "od góry"

,temperatura na kotle 60 stopni. Przerabiając kocioł nie trzeba byłoby ingerować w płaszcz wodny, płaszcz wodny kończy się na wysokości rusztu żeliwnego, wystarczyłoby powiększyć popielnik o jakieś 20cm i przenieść niżej dzrzwiczki popielnikowe. Do kotła wstawiłbym palnik batory 10kw. Cena zestawu tzn.palnik,kosz,dmuchawa,sterownik SPPv2 to około 3000zł.

I tu pojawią się pytania:

- czy opłaca się przerabiać ośmioletni

kocioł?

- kocioł ma nietypowy wymiennik w postaci

tzw. kolumny wodnej (przedłżony czopuch)

czy taka konstrukcja sprawdzi się z

palnikiem

- poczekać na ewentualną dotację do

wymiany kotła (mazowieckie)

Niżej przekrój kotła

Proszę Was o opinię i podpowiedzi.

post-46502-0-09371000-1494408538_thumb.jpg

post-46502-0-14445100-1494408554_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.