Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Średnica rurek od rozdzielacza do grzejników


DarekN15

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Nie ma odgórnych wytycznych wskazujących na określoną średnicę rur od rozdzielacza do grzejników. W praktyce najczęściej jest stosowana rura typu pex o średnicy 16 mm zarówno do grzejników jak i do instalacji ogrzewania podłogowego do pól grzejnych o maksymalnej powierzchni 30-35 m2. Choć niezbyt duże powierzchnie podłogówki i raczej niedaleko od rozdzielacza ( ze względu na opory hydrauliczne ) można wykonać i z średnicy 12 mm bez utraty jakości grzania. Jednak można przyjąć, że średnica 16 mm pexa lub 15 mm miedz spokojnie wystarcza do zasilenia pojedyńczego grzejnika czy pola grzewczego.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Swoje CO wykonałem sam. Zastosowałem pex-e 20 i nie żałuje. Dlaczego? Mieszkam na końcu węzła energetycznego bywa tak że czasami nie mam prądu kilka godzin. A wtedy pomimo braku zasilania ogrzewanie działa. Nie grzeje tylko kaloryfer poniżej kotła ( jest jednak w mało strategicznym pomieszczeniu) Nie podważam w żaden sposób wypowiedzi Pana Piotra to dla mnie najbogatszy w wiedze a przede wszystkim w doświadczenie forumowicz ale może warto chociaż cześć zrobić na większej średnicy ze względu na różne wypadki które mogą nastąpić podczas korzystania z CO.

 

Pozdrawiam

 

PS: Grunt to eksperyment

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za powyższe odpowiedzi. W gruncie rzeczy u mnie jest już po przysłowiowych ptakach, bo instalacja c.o. jest już zbudowana i użytkowana.

Wygląda na to że mój instalator był nieco twórczy i wykonał instalacje (rozdzielacz - grzejniki) na rurkach Cu fi12 (średnicy zewnętrznej!). Z tego powodu jest

dość trudno "zrównoważyć" przepływy w instalacji, bo największy grzejnik 60x14 (c.a. 2kW) jest jednocześnie najbardziej odległy od rozdzielacza ,więc nawet otwracie zaworu wstępnej nastawy na max przy jednoczesnym silnym stłumieniu przepływów w innych grzejnikach nie do końca pozwala wyrównać temperatury grzejników.

Ale właściwie pytałem o rurki z nieco innego względu tj szumów w instalacji, a ściślej na grzejnikach z mocno stłumionym przepływem. Grzejniki to miedziano-aluminiowe Regulusy. Kilka mniejszych grzejników (40x80) połozonych bliżej rozdzielacza ma ustawione zawory wstępne na pozycjach 2-3 i to one najbardziej halasują. Oczywiscie dodam że instalacja jest odpowietrzona, pompa c.o. chodzi na "1" biegu (pompa HALM 25 HUP 4.0 - 1 bieg = 1300 obr ~40W). Grzejników w instalacji jest 16 - 10 na parterze i 6 na piętrze. Wydaje się więc że pompa jest dobrana dobrze. Według serwisanta Regulusa grzejniki te mają b. dobre wkładki zaworów wstępnej nastawy (robione przez Honeywell na specjalne zamówienie Regulusa) pozwalajace uzyskać wyższe przepływy przy braku szumów niż typowo stosowane w grzejnikach płytowych.

 

Czy może ktoś z Was jest w stanie zasugerować co może być źródłem szumu grzejników - czy w/w rurki mogą być tego przyczyną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam DarekN15 chciałbym Cię zapytać o grzejniki Regulusy jak ci się sprawują, czy jesteś z nich zadowolony, jaką masz na nich temp. wody i wszystko co możesz o nich powiedzieć, pytam bo zamierzam takie wlaśnie kupić i chce wiedzieć czy są warte swojej ceny.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Przyczyną szumów z instalacji są przede wszystkim przewężenia, więc tak jak u ciebie zawory regulacyjne i to niezależnie od marki i wykonawcy, oraz zapowietrzenie. Skoro jesteś przekonany, że nie ma mowy o zapowietrzeniu Twojej instalacji, to przyczyną pozostaja przewężenia i zmiany kierunku przepływu ( np. kolana ) i rozdzielenia lub sumowania w instalacji ( trójniki ). Woda przenosi też szum pracującej pompy c.o. Słychać szum wtedy, kiedy woda na tych elementach ulega zawirowaniom i powoduje minimalne drgania odbierane przez Ciebie jako szum. Jeśli masz instalację w miedzi to przyczyną szumów jest też brak przygotowania obciętej rury, czyli tzw. gradowania. Natomiast w pex za szumy sa odpowiedzialne łączki i trójniki, które koszmarnie dławią przepływ. To ostatnie nie dotyczy systemu TECE.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wynikało by z tego że instalator nie popełnił "grubego" błędu wykonując mi fragment instalacji na rurkach 12mm (śr. zew). Szum grzejników pojawia się tylko w przypadku silnego zdławienia przepływu zaworem wstępnej nastawy, zwłaszcza w zakresie pozycji 1-3 (max jest 8 pozycji).Przy ich pełnym otwarciu instalacja pracuje praktycznie bezszumowo, ale oczywiście temperatury na grzejnikach różnią się dość znacznie 3-4C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem własnie popełnił "gruby błąd" dając zbyt cienka rurkę, gdyz opory przepływu są w tym przypadku dosyć duże i aby był odpowiednio duży przepływ przez grzejnik zasilany tymi rurkami (na dodatek piszesz że jest on najbardzie odległy od rozdzelacza) musisz dosyć mocno przydławić pozostałe co własnie powoduje niepotrzebne szumy/dźwięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam DarekN15 chciałbym Cię zapytać o grzejniki Regulusy jak ci się sprawują, czy jesteś z nich zadowolony, jaką masz na nich temp. wody i wszystko co możesz o nich powiedzieć, pytam bo zamierzam takie wlaśnie kupić i chce wiedzieć czy są warte swojej ceny.

Pozdrawiam.

 

hmnnn ... hmnnn. hmnn...

Trudno mi ogólnie na to odpowiedzieć, bo nie mam skali porównaczej do innych grzejników zwlaszcza płytowych, bo "żeberka" czy "faviery" to trochę inna bajka.

Na dzień dzisiejszy gdybym wykonywał instalację raz jeszcze to zrobiłbym podłogówkę, dużo podłogówki ...

 

Próbując odpowiedzieć na Twoje pytanie to jeśli chodzi o względy estetyczne to wydają mi się ładniejsze/zgrabniejsze od płytowych, ale z kolei są dość delikatne/podatne na wgniecenia, no i mają konstrukcję trochę jak pudło rezonansowe , więc przy przypadkowych puknięciach rozlega się spory hałas, zapewne dlatego szum od zaworów wstępnej nastawy wydaje się być dość znaczny.

 

Jeżeli chodzi o sprawy techniczno-użytkowe, to na plus zaliczam szybki start instalacji (w obiegu jest znikoma ilość wody), dodatkowo przy wysokich temp zasilania (75-80C) Regulusy są w stanie wyemitować 20% więcej energii niż płytowe (to dane na podstawie folderów), w takim zakresie temperatur grzeją mocno konwekcyjnie, więc szybko podnoszą temperaturę nawet w dość mocno wychłodzonym domu. W niskim zakresie temperatur wg producenta też są skuteczniejsze niż klasyczne płytówki (o tych samych wymiarach), rzekomo ma to wynikać z większej sumaryczej powierzchni grzewczej i rodzaju materiału (wiadomo że miedź i aluminium lepiej przewodzą ciepło niż stal). Oczywiście tego zweryfikować nie potrafię, mogę tylko napisać że przy temp zew c.a 0C wypuszczam na instalację wodę o temp c.a 40C i mogę w domu utrzymać przyzwoity komfort 20-21C. Dodam że Regulusy dobierałem na parametry 55/45/20, a zapotrzebowanie mojego domku przy -20C jest dość duże i wynosi wg projektu 10kW, więc grzejniki chyba sobie radzą z pracą przy niskich temperaturach zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem własnie popełnił "gruby błąd" dając zbyt cienka rurkę, gdyz opory przepływu są w tym przypadku dosyć duże i aby był odpowiednio duży przepływ przez grzejnik zasilany tymi rurkami (na dodatek piszesz że jest on najbardzie odległy od rozdzelacza) musisz dosyć mocno przydławić pozostałe co własnie powoduje niepotrzebne szumy/dźwięki.

 

W odniesieniu do tego dużego grzejnika to masz rację że powinien dać Cu 15 albo 18. Chociaż zastanawiam się czy przy "niskich" nastawach kryzy szum jest nieunikniony? Bo wygląda to trochę tak jakby producent grzejnika/zaworu założył na wstępie że szum będzie występował.

 

Zastanawia mnie jeszcze kwestia pompy. Jej parametry wydają się być ok, z drugiej strony instalacja z Regulusami i cienkimi rurkami zawiera raptem kilkanaście litrów wody, analogiczna instalacja z grzejnikami płytowymi miałaby jej kilkakrotnie więcej. Może pompa powinna być jednak słabsza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem (być może błędnym) - co do szumu to nie będzie występował jeżeli opory przepływu byłyby mniejsze, a w Twoim przypadku bardzo dużą częśc oporu stanowią własnie zbyt cienkie rurki, a potęguje to jeszcze konieczność dalszego przydławienie na zaworach. W konsekwencji powoduje to wzrost ciśnienia tłoczenia pompy co własnie objawia się szumami w miejscach gdzie następuje "rozprężenie" B)

 

Co do pompy to gdyby była słabsza może byłob i ciszej, ale też i gorzej by grzało - pompa nie byłaby w stanie przepompować odpowiedniej ilości wody przy tych oporach przeplywu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam troszkę się wtrącę ale co sądzicie o takiej instalacji na 8 grzejników. Pion tylko do jednego a więc na dole pozostaje 7. Zasilanie dolne na około to miedz 22mm a przyłącza do grzejników 18mm. Dodam że instalacja pracuje na piecu gazowym z wymuszonym i zmakniętym obiegiem. Mam mozliwosc ulozenia instalcji na okolo ale ze wzgledu na odlegosci podziele ja na dwie czesci i pytanie? Czy slusznie czy lepiej zostawic na jednym obiegu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam troszkę się wtrącę ale co sądzicie o takiej instalacji na 8 grzejników. Pion tylko do jednego a więc na dole pozostaje 7. Zasilanie dolne na około to miedz 22mm a przyłącza do grzejników 18mm. Dodam że instalacja pracuje na piecu gazowym z wymuszonym i zmakniętym obiegiem. Mam mozliwosc ulozenia instalcji na okolo ale ze wzgledu na odlegosci podziele ja na dwie czesci i pytanie? Czy slusznie czy lepiej zostawic na jednym obiegu?

 

Witam. Myślę, że spokojnie będzie Ci to grzać bardzo dobrze. Masz układ zamknięty a co za tym idzie układ ciśnieniowy + pompka = śmiga aż miło. Osobiście sam widziałem układ ciśnieniowy na rurce PEX śr. 20 mm + trujniki i odejścia do grzejników śr. 16 mm. Na jednym obiegu grzało 8 grzejników wys. 60 cm i długość 120 i 2 grzejniki wys. 60 dł. 100 cm. Sam się zastanawiam po co u siebie zakładałem rozdzielacz jak u kolegi taki sam układ grzeje super bez rozdzielacza. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Comacho: grzejniki: 800/600 do 600/1000 + jeden łazienkowy i jeden 600/2000. Ten ostatni to jest na koncu obiegu wiec zakoncze do niego rurka 18mm.

 

Piotrek1111: wlasnie myslalem o pex, ale jakos pozostalem przy miedzi :) Co do rozdzielacza to ja z niego rezygnuje, mysle ze uklad mam za maly na takie cos a poztym dzisiaj mam ogrzewanie grawitacyjne i na grubych rurach bez rozdzielacza oczywiscie, grzeje to gazówka i chodzi pompka - daje rade, wszystkie grzejniki cieple na górze i na dole. dla tego mysle ze spokojnie bez rozdzielacza sie obejdzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Polecam rozwiązanie o którym tutaj napominacie. Pexa i rozdzielacz. U mnie sprawdziło się super. Polecam gdyż takie rozwiązanie nie wymaga hydraulika. Ja swój rozdzielacz skręciłem z trójników i mam ciągłą świadomość że mogę dopiąć coś jeszcze ( podłogówka czy jeszcze jedna kondygnacja budynku) Takie rozwiązanie daje spore możliwości w dalszej modernizacji i "ulepszaniu" układu CO i kotłowni. Pieniądze które zaoszczędziłem na robociźnie (nie licząc różnicy pomiędzy pex a miedzią) przeznaczyłem na 4 d i prostą automatykę do kotła. Sprawdza się super a przecież o to chodzi. Ma być komfortowo i ekonomicznie.

 

PS: Grunt to eksperyment.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest w prostych rurach (bodajże po 5 m).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Przyznam, że jeszcze nie widziałem rur typu PEX o odcinkach. Występują w kręgach 100, 200 mb, niekiedy można spotkać i 50 mb. Jednak w sklepach i niektórych hurtowniach można bezproblemowo zakupić dowolną ilość. Polecam system TECE. To jedyny bezuszczelkowy system montażu PEX w którym kształtki nie zawężają średnicy i nie zmniejszają przepływu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Osobiście zanim zastosowałem u siebie w domu PEX-e zrobiłem testy. Spokojnie wytrzymuje 8 atmosfer i 95 stopni ( nie równocześnie rzecz jasna). Może same końcówki nie wyglądają imponująco ale są naprawdę szczelne i wytrzymałe. Jeśli chodzi o wytrzymałość temperaturową polecam firmowy PEX ten z dalekiego skośnookiego wschodu odkształca się po przekroczeniu ( w przypadku np jakieś awarii ) 96-99 stopni. Co prawda nic się nie dzieje ze szczelnością ale czasami może nastąpić efekt skurczenia lub pofałdowania PEX-y. Jeśli ktoś mimo wszystko upiera się przy zastosowaniu taniej rury polecam zostawić kilku centymetrowe naddatki.( uformować je w delikatny zygzak, oczywiście w miejscach gdzie PEX- a jest narażona na wysoką tem. np w czasie wypadku i ma możliwość "pracy" - skurczenie rozkurczanie ). W przypadku jakiegoś nieplanowanego wzrostu temp można być spokojnym o to iż w trakcie zmiany długości lub kształtu nic się nie rozepnie czy nie naciągnie na tyle aby wyrządzić jakieś straty czy uszkodzenia. Moim zdaniem zawsze trzeba pamiętać o jakimś zabezpieczeniu temperaturowym przed PEX najtrafniejszy wybór na tą chwile to zawór 4d.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Witam.

 

Przyznam, że jeszcze nie widziałem rur typu PEX o odcinkach. Występują w kręgach 100, 200 mb, niekiedy można spotkać i 50 mb. Jednak w sklepach i niektórych hurtowniach można bezproblemowo zakupić dowolną ilość. Polecam system TECE. To jedyny bezuszczelkowy system montażu PEX w którym kształtki nie zawężają średnicy i nie zmniejszają przepływu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze kolego Kan przesówny jeżeli chodzi o tece to pożądny system ale nie zapominajmy że ścianka ma 2,2mm a cena ponad 5 zł a nie tak jak u innych peksów ponad 2 zł średniej półki no i do tece strasznie drogie ksztautki i osobno pierścień zawsze będę bronił tece ale ogólnie nie robię bo ludzie też paczą na koszt materiału kiedyś robiłem podłogówkę z prendelli pert wodę i co z prendelli pex też dobry materiał sztywny jak tece cieżko go załamać też robiłem z duro pex tańszy system od prendelli też włoski . Jestem z walcza a tu króluje wavin instalatorzy wszystko cisną z niego wodę co podłogówkę ja tylko podłogówkę robię z tece flex takie mam założenie że jeżeli coś ma do czegoś przeznaczenie to musi być pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja robiłem podłogi z kanthermu blue floor i super się układało i fajne mają złączki do rozdzielacza, bez oringów zaciskowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.