Skocz do zawartości
  • Witaj na naszym forum o ogrzewaniu!

Na forum znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań związanych z ogrzewaniem. Zachęcamy do rejestracji po której: będziesz miał(a) możliwość pisania postów, zobaczysz wszystkie zdjęcia i schematy, staniesz się częścią naszego forum :) Zapraszamy...

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich

dosyc niadawno zwrocilem sie do was o pomoc i uzyskalem fachowej porady bardzo szybko i skutecznie za co bardzo dziekuje.

do tej pory palilem w piecu z obrotowa retorta owsem i musze przyznac ze byl prawie dobrze.minus taki ze owies dostawal sie przez palnik i blokowal doplyw powietrza.mysle ze mozna ten problem rozwiazac ale teraz przy -10 nie bede eksperymantowal i poczekam do wiosny.

zaczalem wiec palic ekogroszkiem.kupowalem narazie po 2 worki w roznych skladach zeby zobaczyc gdzie najlepszy(dzisiaj kupielm 100kg z chwalowic-podobno jest dobry).

jak najlepiej ustawic teraz piec?mam pereko 25kw.

co do ustawien to ktos na forum pisal ze dobre jest 7sek podawania 21przerwy a wiec 1:3.tak tez mam.sila nadmuchu (od 1 do 10) na 5 a ta klapka na wentylatorze calkowicie otwarta.czy tak ma byc? a moze przyslonic?powiem szczerze ze temperatura w miare szybko rosnie wiec chyba ok?temp pieca na 61stopni a przedmuch mam ustawiony na 20 min.

do tej porymialem spalanie ok 25-30kg na dobe.dom nowy 200m2.

chetnie wyslucham wszystkich rad dotyczacych ustawien pieca(sterownik st37)

pozdrawiam wszystkich

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam. MAM TEN SAM PIEC. walcze z ustawieniami od wrzesnia i mam juz dosc.

Prosze o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Proponuję zaprosić na regulację fachowca który ustawi co trzeba i wyjaśni jak to ustawiać oraz obsługiwać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez wsikora1987
      Witam,

proszę o pomoc w ustawieniu parametrów pracy kotła. Wyczerpałem już wszystkie pomysły i siły:(
      Kocioł jaki posiadam to Dragon z Pleszewa, typ KWM-SGR o mocy 25 kw. Ogrzewam nim budynek typu kostka, ściany pustak - przerwa - pustak lub cegła.
      Powierzchnia ogrzewania to piętro i parter, czyli około 200 m2. Na parterze mam same grzejniki panelowe stalowe (4 sztuki), na klatce jeden żeliwny, na piętrze dwa żeliwne i 4 panelowe stalowe.
      Dom ocieplony na wysokości parteru styropianem 5cm, na strychu na podłodze zrobiona jest wylewka ze styropianem 5cm. Jeżeli chodzi o parter to dwie najważniejsze ściany ocieplone
      styropianem 10 cm, pozostałem bez ocieplenia. Okna wszystkie wymienione na plastiki. W układzie znajduję się również zasobnik CWU, 200 litrów z pompką na 1 biegu.
      Na zasilaniu C.O. również pompka pracująca na 2 biegu.
      Od początku pieca mam problem w ogrzaniu budynku w zimie oraz z dużą ilością sadzy w wyczystkach. Zasobnik starcza na ok. 4-5 dni w sezonie.

Myślałem że moje problemy są spowodowane brakiem zaworu 4d i duża ilością wody w układzie. Wymieniłem nawet regulator z "lider" na HT-Tronic 500 oraz dmuchawę (stara zatarła się).
      Przy moich próbach odkryłem że "fachowcy" zamontowaali siłownik 4d w ten sposób że pourywały się w nim trybka, serwisowałem go w Afrsio i sam zakładałem.
      Przy zakładaniu odkryłem kolejny bubel "fachowców", źle zamontowali siłownik, zamiast otwierać i puszczać wodę z kotła na grzejniki, zamykał je i puszczał ją na grzejniki ale przez "powrót".
      Jednym słowem pomylili zasilanie z powrotem z grzejników :( Zamontowali identycznie jak w instrukcji pokazywał rysunek ale nie pomyśleli żę rury mogą iść inaczej niż na obrazku...
      Niestety wraz z systematycznym wymienianiem grzejników na panelowe i zamontowaniu dobrze zaworu 4d z siłownikiem i pogodynką mój problem pozostał niezmieniony.
      Teraz kiedy przyszły większe mrozy i piec nie może osiągnąc temperatury zadanej - 60 stopni. Jestem bez radny i jedynie o czym myślę to wyrzucenie tego pieca w diabły:(
      Proszę o pomoc bo mam w pokojach 17 stopni C, poniżej podaje moje ustawienia. Jeżeli mam coś jeszcze dopowiedzieć to proszę pytać.

Dane:
      Paliwo: eko-groszek bezpośrednio z kopalni Jaret Plus z Jaworzna oraz ekogroszek z KWK Wesoła Mysłowice
      Podajnik: ślimakowy, podawanie boczne
      Dmuchawa: Domer Sierecki, Pleszew, DM 80, przesłona X klapka CZ
      Regulator: Heiztecnhik HT-Tronic 500

Zawór: Afriso ARM
      czas pauzy: 30 sek czas pracy: 5 sek tryb pracy: pogodowy CO Na zaworze 4d mam ustawione wartości 10, 0, -10: 45, 48, 52. CWU:
      czas pracy 30 min nast co. wzrost: 10 st C Podajnik:
      czas przesypywania 2 min czas oczekiwania 7 min czas pauzy pod. 110 sek czas pracy pod. 10 sek (ust fabryczne regulatora) krotność 3 Dmuchawa
      obroty 3 (max 5) obr. dm. wzrost 1 czas dmuch. podt. 20 sek obr. dmuch. podt. 4 Serwis:
      czas obrotu pod. 50 typ dmuchawy wpa 06/wpa 145 histereza CO 2 st C temp. załączenia pompy CO 45 st C  

• Przez amigos30sc
      Witam!
      Posiadam kocioł Per - eko  15kw. Powierzchnia ogrzewana to ok 130m2, budynek jest nowy - ocieplone ściany i dach. W piecu palę drugi sezon - w zeszłym roku budynek był dogrzewany bo był w trakcie budowy. W tym roku wraz ze startem sezonu grzewczego pojawił się  problem, tzn: piec po osiągnięciu temperatury zadanej np. 57 stopni wytrzymuje w podtrzymaniu niecałe 5 minut po czym temperatura spada o 2 stopnie w dół i piec dobija znów 15 minut do 57 stopni i tak ciągle. Martwi mnie to, że piec praktycznie ciągle pracuje - mam na myśli zużycie prądu, jego elementów, oraz spalanie ekogroszku. Bo skoro piec zachowuje się tak przy plus dziesięciu na zewnątrz to co będzie jak będzie - 10 na zewnątrz.Aktualnie piec ma następujące parametry:
      - czas podawania 20s
      - czas przerwy 40 s
      - nadmuch 17%
      - temperatura zadana 57 stopni
      - zawór czterodrożny ustawiony na 50 % (gdzie do maksymalnych ustawień)
      Ekogroszek, którym aktualnie palę to Ziemowit 25Mj - polecany przez producenta palnika Pancerpol. Dopala się w miarę dobrze - po spaleniu powstają malutkie grudki. Wcześniej paliłem bardziej kalorycznym groszkiem Pieklorz, ale nie mogłem poradzić sobie ze spiekami wielkości kalafiorów - stąd zmiana na mniej kaloryczny.
      Mam pytanie do bardziej doświadczonych użytkowników - czy podany problem jest normalny i piec tak ma pracować i tyle, czy może jego praca jest winą złych ustawień kotła i można coś zmienić. Czy może też piec jest za mały do ogrzewanej powierzchni (130 m2 =+ zasobnik 80L + podłogówka 15m2 + 8 grzejników)? Proszę o pomoc bo szczerze mówiąc obawiam się nadchodzącej zimy i kosztów jakie może wygenerować tak pracujący kocioł.
    • Przez redis
      Dzień dobry, mam mały problem mianowicie. Posiadam kocioł używany Per-Eko ,chyba 15 KW na ekogroszek. Ekogroszek to Hm pieklorz takie czerwone worki. Są dwie pompy jedna do cwu druga do co. Jeśli chodzi o CO mam tylko podłogówki. Wielkość domu około 67 m2 ocieplony styropianem grafitowym 15 cm lambda 0,31. Ocieplone poddasze szczyty 25 cm wełny. I 10 cm na stropie. Nowe okna szyba trójwarstwowa Wiec jeśli chodzi o Ocieplenie domu mysle ze jest Ok. Mój problem jest taki ze owy piec jest wstanie z temperatury około 30 stopni ( rozpalam palnikiem. Robię „kupkę” ekogroszku i podpalam jak widzę ze się już delikatnie pali ekogroszek to wrzucam na tryb ręczny następnie dmuchawkę i jak już się w miarę pali osiąga około 30 stopni na pieca daje my samo się paliło) dobija do 64 zadanej i się wyłącza problem jest mój taki ze później jak spada z tej temperatury 64 stopni nawet do 62 gdy załącza się cały proces nie jest wstanie już podbić do zadanej temperatury. Ekogroszek jest podawany dmuchawa działa ale nic z tego nie jest wstanie zrobić sobie temperatury tak jakby nie był wstanie podpalić tego nowego ekogroszku który wyrzuca podajnik i temperatura spada, następnie dochodzi do stanu gdzie już w ogóle nie ma żaru i jest sam czysty ekogroszek. Wcześniej zanim osiągnie temperaturę zadana nie ma z tym problemu podaje przez 13 sekund przerwa 40 sekund dmuchawa na 3 z 6 biegów sterownik to sas st-37. Dziwny objaw nie potrafię tego w żaden sposób sobie wytmuaczyc tak jakby te. Ekogroszek który wyrzuca nie jest wstanie się palić ale ja jestem wstanie go bez problemu podpalić. I wzbudzić ręcznie wzrost temperatury palnikiem rozpale go sam piec dobije znowu do deklarowanej temperatury Wiec raczej kwestia ekogroszku odpada
    • Przez Animus
      KONIEC 5 KLASY – kierunek  ECODESIGN!

5 klasa jakości środowiskowej i sprawności energetycznej kotłów c.o. według normy PN EN 303 – 5:2012 już nie najwyższa.
       Do roku 2020 wszystkie urządzenia grzewcze dopuszczone do sprzedaży muszą legitymować się certyfikatem „Ecodesign”. 

Teraz kierunek rozwoju urządzeń wyznacza nowa dyrektywa Ecodesign (zwana dyrektywą Ekoprojektu).
      Dzięki temu surowe wymogi środowiskowe określone przepisami faktycznie obowiązują w prawdziwym życiu, a nie tylko w laboratorium badającym kotły. Certyfikat Ecodesign to gwarancja najwyższej jakości urządzeń grzewczych.

Już nie są teraz tak istotne parametry mocy nominalnej i minimalnej kotłów, na pierwszym miejscu jest sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń (ηs) oznaczająca, wyrażany w procentach, stosunek zapotrzebowania na ogrzewanie pomieszczeń w określonym sezonie ogrzewczym, zapewniane przez kocioł na paliwo stałe, do rocznego zużycia energii wymaganej do zaspokojenia tego zapotrzebowania.

Sezonowa efektywność energetyczna:

kotły o nominalnej mocy cieplnej do 20 kW nie mniej  niż 75 %.
      kotły o nominalnej mocy cieplnej powyżej 20 kW nie mniej niż 77 %

Lista kotłów z podajnikiem

na ekogroszek  

klasy ECODESIGN !

1. Defro
       - SIGMA   48 kW
       - SIGMA E  12,16,20,24,36 kW
       - SIGMA BR   24 kW
      2. Sas
      - SAS EFEKT 14kW 17kW 23kW 29kW

Proszę o dodawanie nowych kotłów w  klasie Ecodesign bardziej ekologicznych  .
  • Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.