Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłączenie Siłownika Zaworu Czterodrogowego - Odwrotność?


skow

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Na kotle mam sterownik RecalArt 3000D. Czy możliwe jest takie podłączenie elektryczne siłownika (Womix MP 10, zawór MIX M) do sterownika, że przy wskazaniu na sterowniku "Otwieranie zaworu mieszacza" siłownik w rzeczywistości zamyka zawór mieszacza, a przy wskazaniu "Zamykanie zaworu mieszacza" siłownik w rzeczywistości otwiera zawór mieszacza?

 

Sytuację mam taką, że przy uruchomieniu kotła (rozgrzewanie kotła) ciepła woda idzie na kaloryfery i podłogówkę, następnie po osiągnięciu temperatury na kotle w granicach maksymalnej dopuszczonej siłownik (skrajne położenie) na zaworze czterodrogowym kieruje ciepłą wodę na powrót do kotła, a woda w obwodzie kaloryferów i podłogówki krąży w zasadzie bez powrotu do kotła. Efekt: na obwodzie grzejnym temperatura 18 stopni, a na powrocie 60 do 70, piec bardzo powoli się wystudza, po czym powtórka z sytuacji.

 

Bardzo proszę o jakąś radę (budynek dobrze ocieplony, niezamieszkały, ustawiona temperatura pomieszczenia na 14 stopni, po nocy działania temperatura w pomieszczeniu 9 stopni, przy zewnętrznej ok. -1.)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędne zamontowanie siłownika albo samego zaworu (niewłaściwe położenia grzybka) jest możliwe w tym sensie, że taka pomyłka może się zdarzyć. W takim przypadku sterownik będzie puszczał wodę z kotła na zasilanie gdy temperatura na powrocie spadnie poniżej 38C (takie jest ustawienie fabryczne, chyba że zostało zmienione), oraz rozważy możliwość zamknięcia zasilania gdy temperatura na powrocie przekroczy 38 stC. Ponieważ sterownik myśli, że zamknął instalację podczas gdy w rzeczywistości otworzył ją na oścież, nagrzanie powrotu będzie wymagało sporo pracy i faktycznie kocioł może się zbliżyć do maksymalnej temperatury.

 

Prawidłowe podlączenie siłownika i zaworu znajdziesz w dokumentacji technicznej jednego i drugiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kotle mam sterownik RecalArt 3000D. Czy możliwe jest takie podłączenie elektryczne siłownika (Womix MP 10, zawór MIX M) do sterownika, że przy wskazaniu na sterowniku "Otwieranie zaworu mieszacza" siłownik w rzeczywistości zamyka zawór mieszacza, a przy wskazaniu "Zamykanie zaworu mieszacza" siłownik w rzeczywistości otwiera zawór mieszacza?

Jest to możliwe bo mogą być źle podpięte przewody między sterownikiem a siłownikiem.

 

Sterownik z siłownikiem jest podłączony trzema przewodami:

1. Neutralny.

2. Zamykanie.

3. Otwieranie.

 

Proponuję abyś zrobił coś takiego:

1. Wyłącz napięcie ze sterownika.

2. Wypnij ze sterownika przewód otwieranie.

3. Wypnij ze sterownika przewód zamykanie.

4. Tam gdzie był podpięty przewód zamykanie wepnij otwieranie.

5. Tam gdzie był podpięty przewód otwieranie wepnij zamykanie.

6. Włącz napięcie na sterownik

7. Sprawdź działanie.

 

Krótko pisząc zamień miejscami przewody zamykanie i otwieranie.

 

Tu masz link do instrukcji:

http://www.holzkessel.net/klimosz/Service_Manual_A3000D.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędne zamontowanie siłownika albo samego zaworu (niewłaściwe położenia grzybka) jest możliwe w tym sensie, że taka pomyłka może się zdarzyć. W takim przypadku sterownik będzie puszczał wodę z kotła na zasilanie gdy temperatura na powrocie spadnie poniżej 38C (takie jest ustawienie fabryczne, chyba że zostało zmienione), oraz rozważy możliwość zamknięcia zasilania gdy temperatura na powrocie przekroczy 38 stC. Ponieważ sterownik myśli, że zamknął instalację podczas gdy w rzeczywistości otworzył ją na oścież, nagrzanie powrotu będzie wymagało sporo pracy i faktycznie kocioł może się zbliżyć do maksymalnej temperatury.

 

Prawidłowe podlączenie siłownika i zaworu znajdziesz w dokumentacji technicznej jednego i drugiego.

 

"...będzie puszczał wodę z kotła na zasilanie..." zasilanie rozumiem to woda powrotna do kotła?

 

Dzięki, przeanalizuję w kotłowni podczas pracy. Sam grzybek już kręciłem i zakładałem na niego w różnych pozycjach siłownik - dokładnie to w czterech nazwijmy to skrajnych. Wydawało mi się, że bez rezultatów stąd pytanie o elektryczne podłączenie siłownika do sterownika - jakaś zamiana/odwrotność podłączenia kabelków do układu.

 

Pozdrawiam

 

Mam też schemat konstrukcyjny zaworu czterodrogowego z budową grzybka, więc spróbuję go jakoś ustawić na maksymalne otwarcie gorącej na obieg, przy sygnalizacji sterownika zamknięcie zaworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to możliwe bo mogą być źle podpięte przewody między sterownikiem a siłownikiem.

 

Sterownik z siłownikiem jest podłączony trzema przewodami:

1. Neutralny.

2. Zamykanie.

3. Otwieranie.

 

Proponuję abyś zrobił coś takiego:

1. Wyłącz napięcie ze sterownika.

2. Wypnij ze sterownika przewód otwieranie.

3. Wypnij ze sterownika przewód zamykanie.

4. Tam gdzie był podpięty przewód zamykanie wepnij otwieranie.

5. Tam gdzie był podpięty przewód otwieranie wepnij zamykanie.

6. Włącz napięcie na sterownik

7. Sprawdź działanie.

 

Krótko pisząc zamień miejscami przewody zamykanie i otwieranie.

 

Tu masz link do instrukcji:

http://www.holzkessel.net/klimosz/Service_Manual_A3000D.pdf

 

Dzięki bardzo za pomoc. Ponieważ przestawiałem już grzybek w różne pozycje i nie za bardzo widziałem efekt to wydaje mi się to najbardziej w tej chwili prawdopodobne.

 

Pozdawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dzisiejszej nocy moja pewność co do właściwego podłączenia elektrycznego siłownika na zaworze mieszającym nieco opadła.

 

Podniosłem nastawy temperatury wczoraj wieczorem w pokoju (gdzie jest czujnik dla kaloryferów) na 15 stopni oraz podniosłem na podłogówce na czujniku w pokoju temperaturę z 12 na 15 stopni, a po nocy w pokoju (czujnik dla kaloryferów) jest wg sterownika 12 stopni. Kocioł pracuje w sumie już stabilnie, tzn. temperaturę na powrocie ma stabilną (powyżej 40 stopni, przy ustawionej serwisowo 38). Pracuje w podtrzymaniu co jakiś czas podawając paliwo i włączając dmuchawę. Dziwi mnie dlaczego nie dochodzi do temperatury zadanej tak jak poprzednio pisałem przy ustawionej 14 dochodził do 9 stopni. Brakuje 3 stopni, więc powinien podnieść temperaturę na obiegu.

 

Zauważyłem jeszcze, że w momencie "startowym" (kiedy na powrocie jeszcze temperatura nie jest ustabilizowana i sterownik często przełącza mieszacz czterodrogowy) piec osiąga temperaturę (serwisowo ustalona na 85 stopni) przy której włączają się zabezpieczenia (pompy praca maksymalna, woda z kotła do bojlera cwu). Działania zabezpieczające wiem, że prawidłowo reagują, ale czy piec powinien dochodzić do takiej temperatury, a nie wcześniej zareagować, np. nie podając paliwa, czy przestawiając zawór w pozycji otwarty na obwód z kaloryferami i podłogówką?

 

Przy okazji palę peletami i na razie ekonomii w tym nie ma (chociaż zalet dużo).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zgodnie z instrukcją użytkownika do RecalArt A3000D teraz mam oznaczoną numerem 6.

 

Aktualnie prawie jestem pewny prawidłowej pozycji zaworu 4drogowego oraz siłownika natomiast nadal występuje sytuacja, w której temperatura pomieszczenia wynosi 12 stopni, przy ustawionej 15 na sterowniku.

Zauważyłem, że po dobie pracy kotła (praca ustabilizowana - temperatury 60 parę do 70 paru) nadal na obiegu kaloryfery temperatura ok. 20 - 20 paru, a kocioł przede wszystkim trzyma temperaturę na wejściu wody do kotła (tak aby utrzymać ustawienie serwisowe 38 stopni). Gdy temperatura na wejściu do kotła jest powyżej zawór 4drogowy otwiera się na obiegi grzewcze, ale niestety na dość krótko (podnosi się do 30 - 40 stopni), ponieważ zaraz spada temp. na wejściu. Skutek jest taki, że kaloryfery nie zdążają się ogrzać, ani podłogówka.

 

Obserwacje i działania jakie podjąłem.

 

1. Temperatura na wejściu do kotła nie powinna się tak szybko zmieniać (na termometrze za zaworem 4 drogowym woda ma temp. 50-60 stopni). Być może przyczyną było domieszanie do wody wchodzącej do kotła, wody powracającej ze zbiornika CWU. Ustawiona sterownikiem temperatura na nim to 30 stopni (minimum jakie można ustawić na sterowniku). Zwiększyłem więc temperaturę na zbiorniku CWU do 36 stopni (myślę, że zawór powinien krócej trzymać w pozycji "wyjście wody z kotła na wejście do kotła", a tym samym dłużej w pozycji na obiegi grzewcze). Dodatkowo zaizolowałem odcinek rur, które prowadzą wodę z powrotem do kotła (być może za szybko oddawały temperaturę otoczeniu tym samym trzymając dłużej zawór w pozycji "wyjście wody z kotła na wejście do kotła".

 

2. Zwiększyłem nastawę sterownika A3000D o nazwie "Wpływ temperatury pomieszczenia" z 5 na 6 stopni celcjusza. Nastawa odpowiada za "mocniejsze branie pod uwagę przez kocioł" wskazań czujnika pokojowego (nie gramatycznie, ale myślę, że oddaje ideę nastawy).

 

Uwagi i pytania odnośnie sterownika A3000D i instrukcji serwisowej w wersji polskiej (jaka jest dostępna w Internecie - innej wersji polskiej nie udało mi się odnaleźć) i angielskiej do niego:

 

1. W wersji polskiej nie jest wymieniona nastawa dotycząca minimalnej temperatury wody powracającej do kotła oraz brak jest nastaw 20 i 21 (porównując do wersji angielskiej).

 

2. W wersji polskiej i angielskiej pomyłki odnośnie nastaw:

 

- nastawa "Funkcja automatycznego wyłączania ogrzewania" - występują nawiązania do nieprawidłowej nastawy (Wpływ temperatury pomieszczenia). Winno być odniesienie do nastawy "Temperatura automatycznego wyłączenia ogrzewania".

- nastawa Temperatura automatycznego wyłączenia ogrzewania" - występują nawiązania do nieprawidłowej nastawy (Przesunięcie charakterystyki grzania). Winno być odniesienie do nastawy "Funkcja automatycznego wyłączenia ogrzewania".

 

3. Czy korzystanie z "funkcji automatycznego wyłączenia ogrzewania" wymaga od kotła posiadania zapalarki automatycznej? Jak inaczej załączy się ogrzewanie, gdy temperatura spadnie?

 

4. Na panelu sterownika znajdują się 2 strzałki , które wskazują stan zaworu 4drogowego. Z lewej strony jest strzałka na dół odpowiadająca za zamykanie zaworu mieszacza, natomiast z prawej jest strzałka do góry odpowiadająca za wskazanie otwieranie zaworu mieszacza. Pytanie: co oznacza zamykanie zaworu mieszacza, a co otwieranie zaworu mieszacza? U mnie lewa strzałka gdy jest nad nią na wyświetlaczu wskaźnik działania ustawia zawór w pozycji "wyjście wody z kotła bezpośrednio na wejście wody do kotła" - obiegi grzewcze są odizolowane.

 

Jutro zobaczymy czy powyższe działania przyniosły jakiś efekt.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwiększyłem nastawę sterownika A3000D o nazwie "Wpływ temperatury pomieszczenia" z 5 na 6 stopni celcjusza.

To chyba nie są stopnie, tylko wpółczynnik, gdzie 0 oznacza "brak wpływu", a 8 "maksymalny wpływ". Normalnie za temperaturę wody zasilającej instalację odpowiadają:

 

- temperatura zewnętrzna

- krzywa grzania

 

Temperatura pomieszczenia jest tylko elementem uzupełniającym.

 

Na panelu sterownika znajdują się 2 strzałki , które wskazują stan zaworu 4drogowego. Z lewej strony jest strzałka na dół odpowiadająca za zamykanie zaworu mieszacza, natomiast z prawej jest strzałka do góry odpowiadająca za wskazanie otwieranie zaworu mieszacza. Pytanie: co oznacza zamykanie zaworu mieszacza, a co otwieranie zaworu mieszacza? U mnie lewa strzałka gdy jest nad nią na wyświetlaczu wskaźnik działania ustawia zawór w pozycji "wyjście wody z kotła bezpośrednio na wejście wody do kotła"

No to masz źle podłączone. Lewa - oznacza zamykanie zaworu, czyli gorąca woda krąży jedynie w obiegu kotłowym. Prawa - oznacza otwieranie zaworu, czyli gorąca woda idzie na instalacje z pewnym podmieszaniem (maksymalne położenie siłownika - całość gorącej wody z kotła idzie na instalację).

 

Ale uwaga: jeśli masz błędnie podłączony zawór a do tego błędnie podłączony siłownik calość może działać prawidłowo, tylko wyświetla się nielogicznie na wyświetlaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem użytkownikiem recal art 3000T [podajnik tlokowy]Poza parametrami czasów podawania ,inne funkcje ma takie same jak 3000D.

STRZAŁKA W GÓRĘ- siłownik otwiera zawór tzn.woda z kotła ''idzie'' na instalacje c.o a powrót wody

z c.o ''idzie'' na kocioł

STRZAŁKA W DÓŁ-siłownik zamyka zawór tzn.woda zasilająca z kotła po przez zawór n-drogowy

wraca do kotła [prawie w 100%]

Ważny jest czas otwarcia/zamknięcia silownika.Podany przez producenta trzeba ''wklepać'' w ustawienie serwisowe sterownika.

 

KRZYWA GRZEWCZA-mając podlogówkę możesz obniżyć na mniejszą jak 6[6 w/g instrkcji to budynek

ocieplony z grzejnikami].

 

Parametr Po17 cytuję ;

''W drugim etapie wyzna-czona jest różnica pomiędzy zadaną wartością temperatury pokojowej, a warto-ścią zmierzoną. Otrzymany wynik ( błąd charakterystyki) koryguje wyliczoną w pierwszym etapie wartość C.O. Aby korekta odniosła pożądany skutek, należy „wzmocnić” jej działanie poprzez zastosowanie, jako mnożnika wpływu temperatu-ry pomieszczenia. Im większa wartość wpływu temperatury pomieszczenia tym silniejsze działanie czujnika pokojowego''

Ja mam ustwiony na 6.Jednocześnie w tescie czujników skorygowałęm odczyt temp.wewnętrznej i zewnętrznej.Na sterowniku były inne jak w rzeczywistości[termometr wewnętrzny i zewnętrzny]

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) nadal na obiegu kaloryfery temperatura ok. 20 - 20 paru, a kocioł przede wszystkim trzyma temperaturę na wejściu wody do kotła (tak aby utrzymać ustawienie serwisowe 38 stopni)

A może masz ustawioną za małą moc paleniska, czyli parametry U1/U2? Bo przy krzywej nr 6 sterownik powinien utrzymywać dla 0 stC na zewnątrz dużo większą temperaturę wody zasilającej niż 20 stC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba nie są stopnie, tylko wpółczynnik, gdzie 0 oznacza "brak wpływu", a 8 "maksymalny wpływ". Normalnie za temperaturę wody zasilającej instalację odpowiadają:

 

- temperatura zewnętrzna

- krzywa grzania

 

Temperatura pomieszczenia jest tylko elementem uzupełniającym.

 

 

No to masz źle podłączone. Lewa - oznacza zamykanie zaworu, czyli gorąca woda krąży jedynie w obiegu kotłowym. Prawa - oznacza otwieranie zaworu, czyli gorąca woda idzie na instalacje z pewnym podmieszaniem (maksymalne położenie siłownika - całość gorącej wody z kotła idzie na instalację).

 

Ale uwaga: jeśli masz błędnie podłączony zawór a do tego błędnie podłączony siłownik calość może działać prawidłowo, tylko wyświetla się nielogicznie na wyświetlaczu.

 

Witam

 

Może niezbyt jasno napisałem, ale mam właśnie tak podłączony jak napisałeś.

 

Odnośnie uwagi: wczoraj doszedłem do takiego samego wniosku (ale trochę to trwało :-)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba nie są stopnie, tylko wpółczynnik, gdzie 0 oznacza "brak wpływu", a 8 "maksymalny wpływ". Normalnie za temperaturę wody zasilającej instalację odpowiadają:

 

- temperatura zewnętrzna

- krzywa grzania

 

Temperatura pomieszczenia jest tylko elementem uzupełniającym.

 

 

No to masz źle podłączone. Lewa - oznacza zamykanie zaworu, czyli gorąca woda krąży jedynie w obiegu kotłowym. Prawa - oznacza otwieranie zaworu, czyli gorąca woda idzie na instalacje z pewnym podmieszaniem (maksymalne położenie siłownika - całość gorącej wody z kotła idzie na instalację).

 

Ale uwaga: jeśli masz błędnie podłączony zawór a do tego błędnie podłączony siłownik calość może działać prawidłowo, tylko wyświetla się nielogicznie na wyświetlaczu.

 

W instrukcji podane są stopnie celcjusza, ale faktycznie to też chyba pomyłka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem użytkownikiem recal art 3000T [podajnik tlokowy]Poza parametrami czasów podawania ,inne funkcje ma takie same jak 3000D.

STRZAŁKA W GÓRĘ- siłownik otwiera zawór tzn.woda z kotła ''idzie'' na instalacje c.o a powrót wody

z c.o ''idzie'' na kocioł

STRZAŁKA W DÓŁ-siłownik zamyka zawór tzn.woda zasilająca z kotła po przez zawór n-drogowy

wraca do kotła [prawie w 100%]

Ważny jest czas otwarcia/zamknięcia silownika.Podany przez producenta trzeba ''wklepać'' w ustawienie serwisowe sterownika.

 

KRZYWA GRZEWCZA-mając podlogówkę możesz obniżyć na mniejszą jak 6[6 w/g instrkcji to budynek

ocieplony z grzejnikami].

 

Parametr Po17 cytuję ;

''W drugim etapie wyzna-czona jest różnica pomiędzy zadaną wartością temperatury pokojowej, a warto-ścią zmierzoną. Otrzymany wynik ( błąd charakterystyki) koryguje wyliczoną w pierwszym etapie wartość C.O. Aby korekta odniosła pożądany skutek, należy „wzmocnić” jej działanie poprzez zastosowanie, jako mnożnika wpływu temperatu-ry pomieszczenia. Im większa wartość wpływu temperatury pomieszczenia tym silniejsze działanie czujnika pokojowego''

Ja mam ustwiony na 6.Jednocześnie w tescie czujników skorygowałęm odczyt temp.wewnętrznej i zewnętrznej.Na sterowniku były inne jak w rzeczywistości[termometr wewnętrzny i zewnętrzny]

 

Pozdrawiam

 

 

 

Witam

 

Faktycznie mam ustawiony czas otwarcia zaworu w sterowniku na 9 (czyli 90 sekund). Czas jaki podaje producent siłownika to 140 sekund. Ustawię więc na 14.

Mam nadzieję, że właśnie o to chodziło. Przez noc niestety nic się nie zmieniło oprócz wyższego zużycia paliwa oraz wyższej temperatury na kotle 70 parę stopni. Cały czas kocioł "za bardzo" pilnuje temperatury powrotu i te dość krótkie momenty wprowadzenia wody na obiegi grzewcze widocznie nie są w stanie ustabilizować temperatury wody powrotu (za szybko grzejniki oddają ciepło otoczeniu).

 

Więc następne akcje:

 

1. zmienię nastawę odpowiedzialną za otwarcie zaworu sterownika (nr 14). Zobaczę jaki będzie efekt.

2. Jeżeli efektu nie będzie podniosę temperaturę w pokoju na 20 stopni Celcjusza. Być może kocioł nie może się "wysterować" (pracować stabilnie, nie jest przystosowany do pracy dla takich temperatur).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może masz ustawioną za małą moc paleniska, czyli parametry U1/U2? Bo przy krzywej nr 6 sterownik powinien utrzymywać dla 0 stC na zewnątrz dużo większą temperaturę wody zasilającej niż 20 stC.

 

Witam

 

Też tak myślę, ale w tym rzecz, że sterownik w zasadzie więcej trzyma mieszacz na krótki obieg (z powrotem do kotła) niż na obiegi grzewcze (tam poda czynnik na krótko, temp. rośnie do 40, ale w tym czasie ponieważ spada temperatura na powrocie więc wraca mieszacz w przeciwne położenie, a w obiegu grzewczym temperatura znowu spada).

 

Parametry użytkownika mam mniej więcej takie 20 sekund podawanie paliwa, 13 sekund czas postoju, 17 minut czas podtrzymania.

 

Następne działania jakie opisałem dzisiaj wieczorem no i zobaczymy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

zakładając, że zawór 4d w stosunku do siłownika jest założony prawidłowo (mam ten sam zestaw-u mnie był o 45 stopni przesunięty zawór względem siłownika), próbował bym zmienić w pierwszej kolejności parametr 22(ustawić max. wartość) i zaobserwować. Jak to nie pomoże to jeszcze parametr 16.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W mojej instalacji c.o, siłownik przechodząc z temp. nocnej [niższa] na komfort[wyższa] pracuje w cyklu

otwórz/zamknij.Czas trwania tego cyklu zależy od mocy pracy kotła[szybkie ogrzanie powracajacej wody]

Po kilku cyklach otwórz/zamknij ustawia się w właściwej pozycji i póżniej reguluje się w minimalnym zakresie.Kolega m77 słusznie zauważył że być może kocioł pracuje ze zbyt małą mocą.Po prostu nie daje rady szybko nagrzać powracającej wody do wymaganych 38 C.Prawidłowym postępowaniem jest też

zwiększenie temp.ochronnej kotła z 50 na 60 C.[parametr po1].Rezerwa temperatury w małym obiegu

minimalizuję częste regulację zaworu n-drogowego.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

zakładając, że zawór 4d w stosunku do siłownika jest założony prawidłowo (mam ten sam zestaw-u mnie był o 45 stopni przesunięty zawór względem siłownika), próbował bym zmienić w pierwszej kolejności parametr 22(ustawić max. wartość) i zaobserwować. Jak to nie pomoże to jeszcze parametr 16.

pozdrawiam

 

Nie do końca rozumiem ten parametr. Jaki powinien być efekt gdy ustawię max. wartość?

 

Dzięki za podesłanie załącznika.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W mojej instalacji c.o, siłownik przechodząc z temp. nocnej [niższa] na komfort[wyższa] pracuje w cyklu

otwórz/zamknij.Czas trwania tego cyklu zależy od mocy pracy kotła[szybkie ogrzanie powracajacej wody]

Po kilku cyklach otwórz/zamknij ustawia się w właściwej pozycji i póżniej reguluje się w minimalnym zakresie.Kolega m77 słusznie zauważył że być może kocioł pracuje ze zbyt małą mocą.Po prostu nie daje rady szybko nagrzać powracającej wody do wymaganych 38 C.Prawidłowym postępowaniem jest też

zwiększenie temp.ochronnej kotła z 50 na 60 C.[parametr po1].Rezerwa temperatury w małym obiegu

minimalizuję częste regulację zaworu n-drogowego.

Pozdrawiam

 

 

Witam

 

Moje obserwacje i podejrzenia, o których wcześniej pisałem również prowadzą do wniosku, że kocioł pracuje ze zbyt małą mocą. Istotne jest również zaizolowanie odcinak rury, którą woda powraca do kotła. W pewnych sytuacjach niezaizolowany odcinek może prowadzić do wydłużenia czasu, w którym kocioł ma się ustabilizować (taka rura to niezły grzejnik).

 

Spróbuję zwiększyć temp. ochronną kotła.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Niestety (a może stety) czas otwarcia mieszacza był ustawiony prawidłowo (na 140 sekund).

 

Jakie skutki może przynieść skrócenie lub wydłużenie czasu otwarcia mieszacza?

 

Dzisiaj obniżyłem wskazanie czujnika temperatury w pokoju (o -3 stopnie). Wstępnie wygląda na to, że układ się stabilizuje (temperatura na obiegu 65 do 77 stopni, na powrocie 55 do 67 stopni - kocioł pracuje na osiągnięcie temperatury w pokoju 16 stopni).

 

Następne w kolejności będą działania zaproponowane przez Was powyżej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.