Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jakie Koszty Ogrzewania


kamilowski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mieszkamy w mieszkaniu o powierzchni 87 m kw w nowym budownictwie.

Blok jest z cegły(2 warstwy klinkierówki) i ocieplony 15 cm styropianu. Okna nowe plastikowe.

Nad nami nie używane mieszkanie od tej samej powierzchni, pod nami graże.

Salon z otwartą kuchnią, łazienką, WC,przedpokojem ma powierzchnie ok 40 mkw. Na tej powierzchni działają 3 grzejniki na ścianach. Pod oknem w salonie, w kuchni(pod oknem nie ma grzejnika ale jest na ścianie na przeciwko) i w przedpokoju.Resztę stanowią 2 sypialnie po 15 m kw każda z jednym 140 cm grzejnikiem. Piec to 2 funkcyjna Beretta CIAO II 14/21 sterowana ze sterownika na ścianie w przedpokoju.

Temperatura wody jest sterowana przez piec automatycznie tzw S.A.R(System Automatycznej Regulacji), a wynosi ok 55 st. Temperatura na sterowniku jest ustawiona na 19 st w godzinach od 9 do 17:30. Na 21 st w godzinach 17:30-20:00. po 20 na przemian 1/2h 19 1/2 h 21. Po 24:00 ustawiam na 19 st aż do 6;00.Tak sie ma sytuacja od pon do piat. W sobote i niedziele ustawiam ok 14:00 temp na 21 stopni. Koszt za listopad w tym trybie to 300 zł w tym c.w.u i gotowanie 3 razy w tyg. Zastanawiam się czy to dużo?? Może popełniam jakieś błędy. Poza tym sterownik jest w przedpokoju a przy 19 stopniach jakie on wyświetla jest nam zimno. Czy wpływ na odczuwanie ciepła moze mieć zaburzona wentylacja(ciągi wsteczne w 2 kominach)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A występują ciągi wsteczne? Świadczy to o braku powietrza w mieszkaniu, prawdopodobnie gdy pracuje kocioł. Ciąg wsteczny nie powinien występować, świadczy o złym zaprojektowaniu mieszkania oraz ogrzewania. Co do opłat , mając na względzie , że nad i pod mieszkaniem są pomieszczenia nieogrzewane (lub nieużytkowane ze zredukowana temperaturą) , to gaz niestety jest drogim paliwem i trzeba się z tym liczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zastosowanie nawiewników higrosterowanych w oknach może zapobiec ciągom wstecznym?

Co mam rozumieć pod pojęciem niewłaściwego zaprojektowania. Za mało kominów jest?Czy komin jest za krótki. komin zgodnie z przepisami wystaje ponad 30 cm ponad dach a wkład komina jest ceramiczny. W mieszkaniu są w sumie 3 kominy, ale dwa wykazują ciąg wsteczny. Jakie w takim przypadku rozwiązanie ogrzewania jest tańsze??

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie piszesz czy jest to zjawisko stałe, czy występuje podczas pracy kotła. Czy wszystkie kanały wentylacyjne tak się zachowują czy czy niektóre tylko. obecnie mieszkania są prawie całkowicie hermetyczne. Szczelne okna, szczelne drzwi, kocioł gazowy w mieszkaniu. Wentylacja aby była sprawna musi mieć nawiew (stąd wentylacja nawiewno - wywiewna grawitacyjna) , inaczej nie będzie działała prawidłowo albo nawet wcale. W takim przypadku może dochodzić do ciągów wstecznych, tj. Kanał o najsilniejszym ciągu spowoduje zassanie powietrza przez kanał o ciągu mniejszym. Przy pracy kotła gazowego występuje duży ciąg kominowy spowodowany większą różnicą temperatury (spaliny). Ponieważ kocioł potrzebuje duże ilości powietrza do spalania, to zasysa powietrze przez kanały wentylacyjne. W skrajnych przypadkach może dość do wydostawania się spalin do pomieszczenia. zapobiec temu można poprzez jak pisałeś nawiewników higrosterowanych, ale one działaja od wysokiej wilgotności, właściwsze jest rozszczelnienie okien, oraz /lub doprowadzenie świeżego powietrza do kotła. Najlepsze w tym przypadku są kotły z zamkniętą komora spalania, gdzie powietrze z zewnątrz jest doprowadzane kanałem bezpośrednio do kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Ciąg wsteczny występuje stale tzn że przed włączeniem pieca w tym roku wiało z komina w toalecie. otwarcie okien na oścież powoduje powrót do normy. Rozszczelnienie okien niewiele pomaga. Nie wiem jednak nadal jak sprawdzić czy kominy są zaprojektowane dobrze. Kto może taką ekspertyzę przeprowadzić? Bo kominiarz, który był zalecił nawiewniki. Co dalej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej odpowiedni do zastosowania w mieszkaniu. Oszczędniejszy? Nie powoduje ciągu wstecznego to nie wychładza mieszkania. Tylko z tego powodu. Ponieważ komora spalania jest szczelna nie ma możliwości zatrucia się tlenkiem węgla.

Oszczędniejszy jest kocioł kondensacyjny ale to wiąże się z przystosowaniem instalacji do współpracy z takim kotłem.

Niestety, często pomijane (lub nieznane są projektantowi) na etapie projektowania są aspekty odpowiedniej wentylacji. Tym bardziej, że wchodzi tam również sprawa kotła gazowego o bardzo dużym zapotrzebowaniu na powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie będzie palenia bez powietrza. Aby kocioł sprawnie funkcjonował, do pomieszczenia gdzie jest zamontowany musi być doprowadzony nawiew. Zastosowanie kotła z zamknietą komorą może by pomogło ale pod warunkiem poboru powietrza z zewnątrz mieszkania. Co do miejsca montarzu termostatu pokojowego to producenci kotłów zalecają ich montaż w pomieszczeniu "wiodącym" czyli pokój dzienny. Te 300 zł za miesiąc za 87 m2 to tak przeciętnie, zresztą naprawdę nie ma taniej energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.