Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Promienniki Podczerwieni


Gość rafaello

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dość duży matgazyn. Do tej port ogrzewałem go tradycyjnymi grzejnikami. Niedawno natrafiłem w sieci na coś takiego jak promienniki podczerwieni. Działa to podobno w taki sam sposób jak żarówka z tymże temperatura żarnika jest nieco niższa tak, żeby świeciła w zakresie fal podczerwieni. Proszę o radę co sądzicie o tych promiennikach? Interesuje mnie głównie to na ile są wydajne i czy opłaca się je stosować do ogrzewania hali. Z tego co przeczytałem na stronie jednego z producentów nadają się do ogrzewania kościołów.

 

Interesują mnie promienniki podczerwieni z lampami dobrych firm tak, żeby nie popsuły się po chwili. Podobno produkcją takich lamp zajmuje się Toshiba oraz Phillips. Nie znalazłem za wiele w iternecie na ten temat, więc jeżeli ktoś mógłby mi powiedzieć coś na temat promienników podczerwieni to będę wdzięczny.

 

Pozdrawiam,

Rafaello.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodziłbym się z przedmówcą. Promienie podczerwone ogrzewają powierzchnie, na które działają, niezależnie od ich składu chemicznego... Promiennik ogrzeje towary, a nie powietrze w magazynie.

Zastanawiam się jedynie nad ekonomicznym aspektem problemu: jeśli są grzejniki, to znaczy że ogrzewanie z kotła na paliwo stałe, gazowe, lub płynne. Każde z tych źródeł, nawet uwzględniając straty przesyłu czy z tytułu sprawności grzejników, będzie tańsze w eksploatacji od ogrzewania (w sumie) elektrycznego... Chyba, że w grę wchodzą inne aspekty. Jeśli ma Pan do dyspozycji gaz, można rozważyć gazowe promienniki podczerwieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Ogrzewacz123

Potwierdzam to co napisał 2old. Promienniki podczerwieni sprawdzą się tylko wtedy jeżeli będą to promienniki gazowe. Generalnie gaz jest tańszy niż prąd elektryczny zatem jeżeli masz dostęp do gazu to polecam zdecydowanie tą metodę ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Promienie podczerwone ogrzewają powierzchnie, na które działają, niezależnie od ich składu chemicznego...

Niezupełnie, oczywiście nie chodzi o skład chemiczny, ale o pewne własności fizyczne. Same promienie nie są "ciepłe". Ciepło powstaje w obiekcie, na który pada promieniowanie i jest zależne od wspólczynnika absorbcji charakteryzującego daną substancję. Białe ściany odbijają promieniowanie (najlepiej odbijają je lustrzane), jedynie ciało doskonale czarne pochłania to promieniowanie całkowicie. A więc obawy Mecenasa są słuszne. Ludzie na pewno poczują ciepło, a z towarami może być różnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W takim razie czy możecie mi powiedzieć jakiego typu towary można trzymać w magazynie tak, aby promienniki podczerwieni były skuteczne? Generalnie chcę wynająć swój magazyn jakiejś firmie. Musze więc znać pewne kryteria jeżeli zdecyduję się na wstawienie promienników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co się nagrzeje odda ciepło do otoczenia i podgrzaniu ulegnie wszystko,podobnie jak w kurniku, bądz chlewni gdzie wykorzystuje się je do ogrzania zwierząt, a przy okazji rośnie temp. w pomieszczeniu.Tak eksploatowane nie wywołują ruchów powietrza i przeciągów grożącym młodym zwierzętom, a przy okazji są zródłem światła,czego nie potrafią spirale grzejne,które przeciez też emitują podczerwień.Odbłyśnik kieruje żródło światła i ciepła tylko tam gdzie jest to potrzebne i to chyba cała filozofia.W każdej żarnikowym żródle światła tylko cześc energii to światło,a lwia część to energia cieplna.W magazynie moim zdaniem lepsze są piece akumulacyjne(jeśli ma to być zasilane prądem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
Potwierdzam to co napisał 2old. Promienniki podczerwieni sprawdzą się tylko wtedy jeżeli będą to promienniki gazowe. Generalnie gaz jest tańszy niż prąd elektryczny zatem jeżeli masz dostęp do gazu to polecam zdecydowanie tą metodę ogrzewania.

 

 

 

Tylko urządzenia gazowe wymagają dobrej wentylacji = straty ciepła. Wyższe koszty inwestycji, regularne przeglądy, serwisowanie.

 

Uwzględniając straty ciepła i regularne przeglądy koszt wcale nie musi być wyższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro mowa o magazynie to IMHO ogrzewasz towar a nie ludzi, prawda ? Jeśli tak to zysku mieć nie będziesz miał żadnego bo tylko "białko" poczuje promieniowanie promiennika jako temperaturę wyższą niż prawdziwa.

 

 

W tym wypadku polecam poczytać lepiej encyklopedię niż wypowiedź Mecenasa.

 

Słońce także emituje promienie podczerwone, które ogrzewają ziemię i wszystko co na niej jest (ciała stałe), a od nich wtórnie ogrzewa się powietrze.

Warto przyglądać się termometrom przy drodze, w 99% ziemia (droga) jest cieplejsza od powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem że promienniki stosuje się w halach,magazynach,kościołach, kolega kupił 2szt w formie obrazu na ścianę do domu i mówi że jest super. Mówił że to podgrzewa np, człowieka ale nie powietrze,temperatura w domu jest nie zbyt wysoka a tobie jest gorąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam, zajmuję się sprzedażą promienników podczerwieni produkcji niemieckiej firmy Heraeus Noblelight. Nie mam wprawdzie doświadczenia z ogrzewaniem pomieszczeń tylko z aplikacjami dotyczącymi procesów przemysłowych, niemniej odradzałbym zastosowanie promienników IR w przypadku, gdy miało to być ogrzewanie ciągłe i znacznej powierzchni. Sądzę, że zużycie energii elektrycznej potrzebnej do zasilania promienników tak, aby ogrzewały one cały magazyn wykluczałoby sens ich zastosowania. Jednak w przypadku, gdy ogrzewanie byłoby strefowe i włączane okresowo to wtedy myślę, że promienniki byłyby dobrym rozwiązaniem, tak, jak ma to miejsce w kościołach, gdzie ogrzewane tak naprawdę są ławki z ludźmi, a nie cała "objętość" budynku kościoła.

 

Podstawowa zasada działania promienników podczerwieni opiera sę na absorpcji promieniowania IR przez ciała - tak jak wspomniali przedmówcy, im współczynnik absorpcji ciała jest wyższy (ciemniejsza barwa), tym lepiej pochłania ono fale z zakresu podczerwieni i tym łatwiej nagrzewa się jego powierzchnia. Osobnym tematem jest oczywiście rozchodzenie się się tego ciepła w objętości ciała. Materiałem, który bardzo dobrze odbija promieniowanie podczerwone jest złoto (współczynnik odbicia bliski 1), stąd promienniki pokrywane są z jednej strony warstwą tego metalu, aby ukierunkować rozchodzenie się fal.

 

Oprócz żarnika, ciepło emituje również szkło kwarcowe stanowiące niejako jego obudowę. W tym przypadku rozchodzenie się tego ciepła w przestrzeni opiera się na zasadzie konwekcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

W sąsiedniej parafi ksiądz zamontował promienniki iiiii? No właśnie w zimie zimno jak w psiarni a rachunki masakra !!!! Grzeje tylko w czasie mszy efekt jest taki że szkoda że grzeje bo to pożeracz prądu . Aby był efekt tro by 10 x tyle trzeba tych promienników tylko że rachunek x10 no to szok!!!!!!!!!!!! Wiem że skala jest o wiele mniejsza ale mimo wszystko porąd to duża kasa a mają być podwyszki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plan jest taki:

mam osuszacz powietrza ze sprężarką 800W na R22, tłoczy toto, przy dość niskim ciśnieniu 2.8 MPa 72C - dla wody z górna wężownicą jak znalazł

mam jednostkę wew od splita 3,5 kW, ta była by umieszczona na poddaszu i stamtąd pobierała by ciepło

chciałbym wykorzystać jako skraplacz bezpośrednio miedzianą wężownice w zasobniku, ale muszę zapytać tego co ja zrobił, jak są przylutowane króćce 1/2' do miedzianej rurki. Jak będzie to lut twardy, zostanie tylko kwestia jej czystości :(

chciałbym zostawić to na obecnej kapilarze i obecnym czynniku, który trzeba będzie przez przeróbką gdzieś przepompować :D

Sprężarka, była by tuz przy zasobniku, a parownik fajnie by było jak by powędrował na strych, ale prawdopodobnie z braku laku R22 i zbyt niskich temperatur parowania przy długiej linii freonowej, będzie musiał być też przy sprężarce w postaci wymiennika 12 płytowego SWEP. Do tego dojdzie pompka, obecne ułożone rury do solara na strych, glikol i dopiero wymiennik ze splita. Tu nie wiem jak by sobie dawał radę pracując na glikolu zamiast na gazie.

Na strychu,chłodek jak i ciepełko poprzez karton gips w ocieplonych rurach od DGP pobierać i oddawać będę w co najmniej jednym pokoju. Pewnie takiego komfortu jak klima nie da, ale będzie można ustawić ładowanie cwu na najgorszy upal, lub do snu.

Mam w domu jakieś tam palniki lampy, zegary i pompę próżniową i wielkie plany.

A co z tego wyjdzie , to się okaże :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w domu jakieś tam palniki lampy, zegary i pompę próżniową i wielkie plany.

A co z tego wyjdzie , to się okaże :)

Zysk z tego na pewno będzie duży - pozyskanie wiedzy i doświadczenia, niewymierny ale wg mnie spory.

Co do ekonomii, to żeby chociaż na 0 wyszło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dość duży matgazyn. Do tej port ogrzewałem go tradycyjnymi grzejnikami. Niedawno natrafiłem w sieci na coś takiego jak promienniki podczerwieni. Działa to podobno w taki sam sposób jak żarówka

Podobnie do p.Jourdain z 'Mieszczanina szlachcicem' zrobię sensacyjne odkrycie, że tradycyjne grzejniki ogrzewają głównie IR czyli podczerwienią :rolleyes: Ogrzewanie zasadza się na sławnej termodynamicznej triadzie: RADIACJA-KONDUKCJA-KONWEKCJA a po naszemu PROMIENIOWANIE, czyli tutaj w/w podczerwień -PRZEWODZENIE czyli ogrzewanie poprzez kontakt pomiędzy ośrodkami-PRZENOSZENIE czyli wzajemny ruch czynników, w tym przypadku mamy przepływ wody w grzejnikach oraz wyporowy ruch powietrza w wyniku podgrzewania + różnych 'cugów' w pomieszczeniu...

Czyli możesz robić próby z innymi źródłami InfraRed-owymi, a i tak wylądujesz na tercecie jak wyżej. Reszta jest... markeceniem - nie cytując bynajmniej Klasyka :wacko: !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja sobie z wrodzoną skromnością liczę na COPa min 3 ;P

na początek będę ekserymentował z propanem r-290, jak już dopieszczę to zobaczę jaki efekt będzie na r-22.

W takiego COPa mogę uwierzyć bez trudu, chodzi mi o to, że tyle z tym roboty, załatwiania różnych dupereli i tracenia czasu, że wyjdzie na to samo co kupić albo drożej niż zapiąć najtańsze płaskie hewalexy z COPem 100! ;)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj tam, oj tam ...

za te pieniądze kupiłbym co najwyżej jeden panel, bez pompy i sterownika

nie buduje profesjonalnego sprzętu, moja pompa to darmo przez okazja, a najdroższym elementem będzie rura miedziana 3/8 w otulinie. Kupiona z reszta (jak się uda) za połowę ceny sklepowej.

A jak by COP był rzeczywiście ok 3, to może jeszcze zainwestuje w termostatyczny zawór rozprężny (ok 260zł)

 

Jest jeszcze coś tańszego - chińskie płaskie lub np http://allegro.pl/ko...2530189467.html chociaż to już klasa wyższa.

Od maja do końca sierpnia można wyłączyć kociołek :P

Ale tego by Vlad nie przeżył :D :D :D

 

przeżyłbym, nie ma strachu :P

szczerze to już mam trochę dość palenia latem. Trochę upierdliwe to zajęcie, a z drugiej strony już chodzi za mną drugi klimatyzator.

Ta pompa pozwoli mi ( mam nadzieje) zaspokoić dwie zachcianki naraz, chłodek w pokoju dziecka i spokój z kotłem.

Kolektora na razie nie kupie, albo inaczej być może kupie jak zobaczę co pozostanie z kolektorów sąsiada po gradobiciu. Już mu dwa gumowe czy plastikowe kapturki z rur odpadły, a rok jeszcze nie minął. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 5 miesięcy temu...

Witam serdecznie i przepraszam że odświeżam stary temat, ale mam pytanie. Zamierzam zamontować w salonie i kuchni promienniki podczerwieni. Podobno jest to obecnie najtańsza forma ogrzewania elektrycznego, czy to prawda ?? Znalazłem w internecie promienniki podczerwieni, możecie mi doradzić co wybrać i jak dobrze dobrać taki promiennik podczerwieni do pomieszczenia ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.