Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę O Opinie - Kocioł Żubr Na Biomasę I Węgiel.


Jowram

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od dłuższego już czasu zastanawiam się nad dywersyfikacją sposobu ogrzewania . Jak nie mafia paliwowa,to innym razem mafia gazowa z PGNiGe zamiast gazu tłoczy powietrze, a licznik się kręci i nabija im kasę ,a w domu zimno. Poszukuję kotła uniwersalnego i spotkałem się z takim Kotłem o nazwie Żubr na biomasę, ale i węglem też nie pogardzi. Czy szanowni forumowicze mają może doświadczenie z tymi piecami ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

witam

Posiadam żubra 45kw- wielka pomyłka.

Piec wyrzuca spaliny na zewnątrz podczas załadunku,bardzo często trzeba go czyścić przynajmniej raz w tygodniu(2 godziny pracy wypalanie olejem napędowym),klapa górna do drugiej komory spalania nie ocieplona ucieka masę ciepła,po każdym czyszczeniu dymi się ze wszystkich klap od wyczystek przynajmniej przez dwie godziny.Po miesiącu palenia piec zaczął ciec ekipa serwisowa przyjechała najpierw dwie godziny czyścili piec oczywiście przekonując mnie że piec nie cieknie tylko skropliny bo piec jest brudny i że będę za to wszystko płacił robocizna dojazd.Póżniej zmięki jak dopatrzyli się że jednak cieknie. Spawali całą noc,wycieli dziurę w boku której póżniej nie mogli zaspawać jednym słowem wielka porażka aby mieć ten piec trzeba zatrudnić palacza na etacie. Każde dokładanie do pieca to ubranie do prania tak śmierdzi dymem.Drugi raz nigdy bym tego pieca nie kupił i nikomu nie polecam.

pozdrawiam Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witam

Używam tego pieca od roku. Co prawda u mnie awaria się nie zdarzyła jednak resztę niestety potwierdzam. Eksploatacja pieca jest bardzo czasochłonna i brudna. Czyszczenie jest kłopotliwe gdyż piec ze względu na swoją budowę ma mnóstwo trudno dostępnych miejsc. Piec zajmuje dużo miejsca w kotłowni w przeliczeniu na moc. Widziałem ostatnio kocioł Zębiec 30kW z podajnikiem i zajmował tyle mniej więcej miejsca co mój 13kW Żubr.

 

Piec podaje powietrze od dołu poprzez ruszt wodny. Mam więc do wyboru albo go dusić i kopcić albo pozwolić na szybkie spalenie całości - wtedy jednak temperatury są bardzo wysokie. Spalenie pełnego pieca zrębków z wierzby energetycznej trwa godzinę. Brykiety ze słomy ok 3 godzin. Na prawdę jest co biegać. Jest taka strona, gdzie jej autor pisze, że można palić tekturą. Można, ale trzeba zrezygnować z innych zajęć i robić za podajnik.

Najlepiej mi się sprawują brykiety węglowe lub torfowe. Nie mają tendencji do gwałtownego spalania a więc piec pracuje długo i spokojnie. Piec (albo ja jako palacz) nie radzi sobie z drobnicą typu miał, trocin nie próbowałem. Przy brykietach węglowych i torfowych, gdy nie muszę jakoś specjalnie tłumić procesu spalania z komina nie widać dymu albo niewielki dym. Przy biomasie - dymówa jak nie wiem co.

 

Przy stabilnej pracy, temperaturze na piecu ok 57 - 60 stopni mogę położyć rękę na metalowym połączeniu pieca z kominem - jest ciepły nie gorący. Dobrze to świadczy (jak sądzę) o sprawności kotła - to zapewne pozytywny aspekt jego rozmiarów i tego mnóstwa zakamarków trudnych do wyczyszczenia. Coś za coś.

 

 

Generalnie jak ktoś chce mieć najzwyklejszy piec bez żadnych udziwnień to są dużo tańsze. Jak ktoś chce mieć piec wygodny w eksploatacji to Żubr na pewno taki nie jest. Ja bym go drugi raz nie kupił, za tę cenę za dużo z nim kłopotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.