Skocz do zawartości

Zdjęcie

Za Duża Moc Kotła... Za Mała Moc Kotła.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
48 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   marcinlewandowski

marcinlewandowski

Nowy Forumowicz

• Forumowicz
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 16 listopad 2009 - 19:15

Witam. Nie rozumiem za bardzo znaczenia mocy kotła w ogrzewaniu domu. Bo co za różnica czy będzie on miał 15 kW czy 45 kW mocy. I w jednym i w drugim przecież rozpalę do np. 70 stopni i będzie szło ciepło z grzejników. Przecież to czy mieszkanie się nagrzewa i jak szybko zależy od temperatury na sterowniku. Nie rozumiem tego zagadnienia. Proszę o wyjaśnienie.
  • 0

#2 OFFLINE   automatyk

automatyk

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 6981 postów
  • GaduGadu: 1514991
  • Co ogrzewam?: Wskaż tutaj.
  • Instalacja: Wskaż tutaj.
  • Kocioł: Wskaż tutaj.

Napisano 16 listopad 2009 - 19:27

i słusznie prawisz ,jak chcesz mić komfort to trzeba miec w czym palić ,a opału napewno w wiekszym nie pojdzie wiecej
  • 0

#3 OFFLINE   bobek310

bobek310

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 281 postów

Napisano 16 listopad 2009 - 19:35

Witam. Jak masz np dom 200 m2, to w piecu 15 kW mieści się tyle opału, że wystarczy przykładowo na 4 godziny palenia i trzeba dorzucić opału. Piec 45 kW mieści więcej opału i może wytrzymać np 18 godzin. Poza tym piec ma powierzchnię grzewczą, na którą działa ogień i przekazuje ciepło dla wody. Może się zdarzyć tak, że jak piec jest za mały, to może nie nagrzać wody do zadanej temperatury i wentylator będzie pracował przez cały czas - jest zbyt duże zapotrzebowanie na energię cieplną. Ważne jest więc dopasowanie pieca do powierzchni oraz wzięcie pod uwagę docieplenia, szczelności okien itd. Tak ja ten temat widzę.
  • 0

#4 OFFLINE   marcinlewandowski

marcinlewandowski

Nowy Forumowicz

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 16 listopad 2009 - 19:44

Czy to oznacza, ze przy 100 m2 wystarczy na 8 godzin. Przeciez chyba jesli podpale w piecu 15 kW zaladowanym do pelna i ustawie temp. 65 stopni to bedzie mi sie to palilo np. 6 godzin niezaleznie czy piec stoi na 200 m2 czy 500 m2. Z tego co mowisz wynika ze wieksza moc wiaze sie tylko z wieksza ladownosci przez co pali sie dluzej.
  • 0

#5 OFFLINE   tomek66

tomek66

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 367 postów

Napisano 16 listopad 2009 - 20:05

Źle kombinujesz, poczytaj trochę o kotłach i ogrzewaniu.
Skoro kocioł 15kw mógłby ogrzać 500m2 to po co robić większe kotły?
  • 0

#6 OFFLINE   bobek310

bobek310

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 281 postów

Napisano 16 listopad 2009 - 20:20

Nie przeczytałeś drugiej części mojej wypowiedzi. Do ogrzania np 500 potrzeba wytworzyć określoną ilość energii cieplnej, czyli spalić określoną ilość opału większą niż na 200 m2. Wiąże się z tym ilość odbiorników. Spróbuję łopatologicznie (z całym szacunkiem). Jeśli do nieogrzewanego garażu wstawisz grzejnik elektryczny 500 W, to najprawdopodobniej przy 0 oC na zewnątrz albo nie nagrzeje tego garażu, albo termostat będzie się wyłączał bardzo rzadko. Jednak, jeśli wstawisz 4000 W to w garażu będzie ciepło.
Ważny jest fakt jakie dane mieszkanie ma zapotrzebowanie na energię cieplną. Inne zapotrzebowanie będzie miał dom o ścianach 12 cm (większe), a inne dom o ścianach np 24 cm + docieplenie styropian 10 cm (dużo mniejsze)przy tej samej powierzchni.
  • 0

#7 OFFLINE   bladyy78

bladyy78

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 224 postów

Napisano 16 listopad 2009 - 20:23

Czy to oznacza, ze przy 100 m2 wystarczy na 8 godzin. Przeciez chyba jesli podpale w piecu 15 kW zaladowanym do pelna i ustawie temp. 65 stopni to bedzie mi sie to palilo np. 6 godzin niezaleznie czy piec stoi na 200 m2 czy 500 m2. Z tego co mowisz wynika ze wieksza moc wiaze sie tylko z wieksza ladownosci przez co pali sie dluzej.

Jak dasz kocioł 15kW do domu 300m2 lub nawet mniejszego może się okazać ze kocioł nie zdoła osiągnąć 65*C i może osiągnąć np tylko 35*C- 40*C bo zapotrzebowanie domu na ciepło będzie tak duże. Kocioł będzie pracował na maksymalnych obrotach wiec i opału będzie spalał więcej a tym samym szybciej ten opał się skończy.
Jak ten samo kocił 15kW dasz do domu 120m2 to będzie w nim się mogła palić spokojnie i opału w nim wystarczy na dłużej.
Jak zaś kupisz 25kW kocioł do domku 120m2 to będzie on miał dużą komorę załadowcza ale co z tego jak będziesz musiał go dławić żeby nie zagotować wody co będzie powodowało kłopoty z kominem. Opału tez taki kocioł będzie spalał więcej.
Dlatego kocioł trzeba dobrać tak żeby jego moc była odpowiednia do zapotrzebowania naszego domu.
  • 0

#8 OFFLINE   marcinlewandowski

marcinlewandowski

Nowy Forumowicz

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 16 listopad 2009 - 20:40

Zalozmy taka sytuacje. kociol stoi w kotlowni 2m na 2m. nie wie czy ma do ogrzania 500 m2 czy 100 m2. Chcesz mi powiedziec ze jesli kotlownia stoi w mieszkaniu 500 m2 nie rozpale w nim do 65 stopni a jesli stoi w mieszkaniu 100 m2 to rozpale. Nie moge tego zakumac. Przeciez to czy mieszkanie sie nagrzewa i jak szybko zalezy od temperatury na piecu\sterowniku. Na piecu jest np. 65 stopni. Cieplo idzie z grzejnikow na mieszkanie. Wiekszy grzejnik wiecej ciepla i szybciej sie nagrzewa. Dlatego ni rozumiem roli tej mocy 15 kW lub 45 kW. Przeciez i ten piec i ten trzyma temperature np. 65 stopni bedeac w tej kotlowni nie "wie" ile metrow ma do ogrzania. Obawiam sie ze tego ni skumam.
  • 0

#9 OFFLINE   pawlostech

pawlostech

Stały Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPip
  • 169 postów

Napisano 16 listopad 2009 - 20:58

Nie lubię podawać przykładów z motoryzacji ale może będzie łatwiej.
Nie ważne jaki silnik włożymy do ciężarówki bo i tak pojedzie.
Ale jak szybko.A jak ją załadujemy to czy ruszy.
Właśnie ciekawe czy piec 15 Kw utrzyma tą temp.65 stopni w mieszkaniu 500m2.
  • 0

#10 OFFLINE   Jaca45

Jaca45

Rozkręca się

• Forumowicz
  • PipPipPip
  • 53 postów

Napisano 16 listopad 2009 - 21:02

Jak dasz kocioł 15kW do domu 300m2 lub nawet mniejszego może się okazać ze kocioł nie zdoła osiągnąć 65*C i może osiągnąć np tylko 35*C- 40*C bo zapotrzebowanie domu na ciepło będzie tak duże. Kocioł będzie pracował na maksymalnych obrotach wiec i opału będzie spalał więcej a tym samym szybciej ten opał się skończy.
Jak ten samo kocił 15kW dasz do domu 120m2 to będzie w nim się mogła palić spokojnie i opału w nim wystarczy na dłużej.
Jak zaś kupisz 25kW kocioł do domku 120m2 to będzie on miał dużą komorę załadowcza ale co z tego jak będziesz musiał go dławić żeby nie zagotować wody co będzie powodowało kłopoty z kominem. Opału tez taki kocioł będzie spalał więcej.
Dlatego kocioł trzeba dobrać tak żeby jego moc była odpowiednia do zapotrzebowania naszego domu.

hahaha ,ale nie jeden filozof ,kiedy dobiera kocioł to nie uwzględnia wachań temperatury na zewnątrz :) co się dzieję kiedy jest +12 jak dzisiaj ?? wszyscy mamy za dużą moc kotła :)
  • 0

#11 OFFLINE   bobek310

bobek310

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 281 postów

Napisano 16 listopad 2009 - 21:09

W piecu nie pali się, aby ogrzać tylko sam piec. W piecu wytwarza się energię cieplną, która przy pomocy instalacji (rury i grzejniki) ma być przetransportowana do pomieszczeń ogrzewanych. Jeżeli chcesz ogrzać dom 500 m2 przy pomocy pieca 15 kW to po podzieleniu wychodzi 30 W/m2 (piec będzie pracował na 100% swojej mocy). Standardowo się przyjmuje ok 100 W na 1 m2 ogrzewanej powierzchni (40W/m3). Tak więc, aby ogrzać dom 500 m2 należy zastosować piec ok 50 kW.
  • 0

#12 OFFLINE   tomek krakerss

tomek krakerss

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 885 postów

Napisano 16 listopad 2009 - 22:17

Witam
Temat przerabiany wielokrotnie. Proszę przeszukać forum jest wiele merytorycznych wypowiedzi. Dopasowanie kotła zasypowego to podstawa do efektywnego spalania. Wszystko da się zrobić osiągnąć i dokonać tylko jakim kosztem. Pozdrawiam i o rozsądek apeluję. Tomasz.
  • 1

#13 OFFLINE   Luckyy

Luckyy

Nowy Forumowicz

• Nowy Forumowicz
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 16 listopad 2009 - 22:40

To może inaczej
Postaw na takim samym palniku garczek o pojemności 5 i 50 l. Woda w mniejszym garczku osiągnie temp. 65 stopni natomiast może się okazać że taki sam ogień nie wystarczy do nagrzania wody w większym nawet do 50 stopni.
Tak samo jest w instalacji, większa powierzchnia do ogrzania czyli wiecej grzejników = więcej wody w całym układzie i wtedy okazuje się że kocioł 15 KW jest za mały żeby osiągnąć temp 65 stopni
  • 0

#14 OFFLINE   marcinlewandowski

marcinlewandowski

Nowy Forumowicz

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 16 listopad 2009 - 22:55

w porządku... czyli problem za małego pieca mały rozwiązany... duże mieszkanie czyli wieksza instalacja czyli wiecej wody do ogrzania itp. czyli piec moze nie podolac utrzymaniu temperatury np. 65 stopni.

a teraz kwestia za duzego pieca... czy w ta strone tez mozna przesadzic. czy im wieksza moc tym lepiej i szybciej sie mieszkanie nagrzeje. co przemawia za tym zeby nie kupowac za duzej mocy.
  • 0

#15 OFFLINE   JarekLub

JarekLub

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 345 postów

Napisano 17 listopad 2009 - 10:03

Kolega Luckyy - odpowiedział Ci już na to pytanie przenieś sobie w drugą stronę - ogromny palnik mały garnek z wodą.
1. wodę zagotujesz
2 lub będziesz musiał przegrzewać mieszkanie
3 lub dławić moc kotła (o ile się da zdławić na tyle, żeby nie gotować)
4 lub przechładzać kocioł np na 40*C = krótkie użytkowanie
i
5 jak chcesz się napić kubek kawy to gotujesz w garnku 200 litrowym czy wystarczy Ci czajnik ??? :)
  • 1

#16 OFFLINE   tqlis

tqlis

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 610 postów

Napisano 17 listopad 2009 - 10:51

Jezeli masz dom 100m2 i planujesz kupic piec 45kW z mysla ze bedziesz ladowal raz na dwa dni, to jest to bledne rozumowanie.

Przy takich warunkach taki piec bylby idealnym generatorem smoły, czyli osiagalby szybko zadana temperature i bylby dlugo w stanie podtrzymania, czyli kisilby opal w sobie i smolil kociol.

Na swoim przykladzie wiem ze nie warto kupowac wiekszego kotla niz jest to wymagane. Lepiej kupic nawet troszke mniejszy. Jakz wyliczen wyjdzie 19kW, to kupic np 18 a nie 20.
W piecach na paliwa stael musza panowac ''piekielne'' warunki, aby temp spalin byla odpowiednio wysoka (150-200st). W innym przypadku komin i piec beda zawsze zasmolowane, no i w kotlowni bedzie ''smierdzialo''smola.
  • 0

#17 OFFLINE   automatyk

automatyk

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 6981 postów
  • GaduGadu: 1514991
  • Co ogrzewam?: Wskaż tutaj.
  • Instalacja: Wskaż tutaj.
  • Kocioł: Wskaż tutaj.

Napisano 17 listopad 2009 - 16:09

no widać ze tu sam teoria ale reasumując zamały kocioł =zimno w domu ,za duzy +umiejetny palacz =pełen komfort i ekonomiczne uzytkowanie kotła ,pisałm juz na innym wątku w zeszłym sezonie widziłam i byłem w kotłowni dla domku ok 100m2 i kocioł miałowy o mocy ok 70kW i co pali od 5-7dni bez rozpalania juz 7 rok ,sypie jedną albo dwie taczki miału w zalzności od temp zewnetrznej i zapomina o kotłowni ,Jestem tez zwolennikiem przewymiarowania kotłow ale nie az o 500% ,ale jak wstawimy taki rozsadny kociołek do domu np do 200m kocioł do 50kW to napewno bedzie super ,mozna tez wstawić z aptekarsk ą dokładnością 18kW i zamieszkac w kotłowni zeby dokładać co pare godzxin ale to juz wybór użytkownika
  • 0

#18 OFFLINE   kazik

kazik

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1048 postów

Napisano 17 listopad 2009 - 17:58

Ja mam też przewymiarowany trochę, więc palę dziennie obecnie 5 -6 godz, przy temperaturze kotła na grawitacji 70-80 stopni, przy pompie 55-65. Jednego jestem również pewien, że jak przyjdzie mocna zima, to mi krzywdy nie zrobi. Poprzedni kocioł był przy mały i grzał komin.
Podstawa to umiejętne palenie. Ja w swoim 25 kw uzyskuję stałopalność przy 50 na kotle 24 godz.
  • 0

#19 OFFLINE   maxx

maxx

Nowy Forumowicz

• Nowy Forumowicz
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 18 listopad 2009 - 13:18

A co w przypadku automatycznego kotła na ekogroszek z podajnikiem ? Mam w planie taki kocioł, ale na powierzchnię 90 m kw. a więc mało, do tego w bliźniaku. Obecny kocioł węglowy 12 kW daje sobie radę na orzechu II, ale podoba mi się kocioł Dziubarczyka uniRET 19 kW, niestety nie ma mniejszych. Obawiam się, że będzie za duży, więc czy muszę raczej iść w stronę kotłów 15 kW innych producentów, czy zastosowanie kotła 19 kW nie będzie miało negatywnych skutków ? Rury mam wszystkie miedziane w tym roku wymienione i grzejniki stalowe panelowe Henrad. Została mi tylko wymiana kotła.
Druga sprawa to wysokość mojej piwnicy-kotłowni to tylko 1,80 m i to mi ogranicza wybór.
  • 0

#20 OFFLINE   sonar34

sonar34

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 35 postów

Napisano 25 październik 2010 - 10:28

Ja mam też przewymiarowany trochę, więc palę dziennie obecnie 5 -6 godz, przy temperaturze kotła na grawitacji 70-80 stopni, przy pompie 55-65. Jednego jestem również pewien, że jak przyjdzie mocna zima, to mi krzywdy nie zrobi. Poprzedni kocioł był przy mały i grzał komin.
Podstawa to umiejętne palenie. Ja w swoim 25 kw uzyskuję stałopalność przy 50 na kotle 24 godz.

A ile masz metrów kwadratowych???
  • 0
użytkownik Defro AKM UNI 15 Kw