Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie na podczerwień. Warto się w to pchać?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Zwracam się do Was z prośbą o przekonanie mnie do inwestycji w ogrzewanie na podczerwień, lub wręcz przeciwnie - o porzuceniu pomysłu ogrzewania tego typu. Mianowicie mam dom o powierzchni użytkowej 120m2. Czy możecie mi powiedzieć, czy mając taką powierzchnię do ogrzania warto inwestować w ogrzewanie na podczerwień? Obecnie dom ogrzewam ekogroszkiem i wychodzi mi na sezon zimowy +- 3 tony groszku ( oczywiście zależy od tego jak sroga jest zima ). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W fabryce to jest super, zwłaszcza w halach montażowych. Od razu ciepło, małe zużycie energii. Ale w domu? Będziesz siedział jak kwoka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko jako wspomaganie/uzupelnienie obecnego CO. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, HarryH napisał(a):

 Będziesz siedział jak kwoka.

Czemu ? Skoro sprawdza się w dużych halach, to dlaczego nie sprawdzi się w domu, czyli w powierzchni dużo mniejszej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ogrzewanie na podczerwień działa jak mikrofalówka.

Ogrzewa przedmioty, ludzi. W domu będzie zimno, ale Ty będziesz czuł ciepło. Ponoć jest to zdrowe, więc jeżeli chodzi o kwestie zdrowotne (to też było podważane), to nie ma przeciwskazań. 

Jeżeli chodzi o komfort termiczny, to wypada to już nieciekawie. 

Zakładając, że taki grzejnik będzie na wysokości 1 m, to jak będziesz siedział w odległości 1 metra od grzejnika, to będzie Ci zimno tylko w nogi. Ala jak będziesz stał, to w nogi dalej będzie zimno, jaka się będą gotowały, a w głowę znowu zimno.

Chyba że zamontujesz na całej płaszczyźnie sufitu, to wtedy jest to w miarę znośne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie myślę o montażu sufitowym takich urządzeń. Czyli wtedy zdałoby to egzamin?

10 minut temu, wacio1967 napisał(a):

Chyba że zamontujesz na całej płaszczyźnie sufitu, to wtedy jest to w miarę znośne.

Właśnie myślę o montażu sufitowym takich  urządzeń. Czyli wtedy zdałoby to egzamin? 

A odnośnie mocy to jaką wybrać  np. na pokój 20m2 ? 

Animus możesz podać jakieś przykłady / linki do tych które masz na myśli? Pytam bo myślałem o płaskich płytach wyglądem przypominającymi płytę styropianową ( nie wiem jak się one fachowo nazywają )

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Wiem już w czym mam wybierać. Tylko pozostaje pytanie o wydajność. Jest na to jakiś przelicznik, że na X metrów kwadratowych, należy zamontować Y promienników ciepła o wydajności Z ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierz model wejdź w dane techniczne.

Masz przykladowy opis.

strefa grzewcza do ~17-22 m2 (kubatura do 42-55 m3) - orientacyjnie 

To są tylko dwa przykładowe  sklepy, szukaj sobie w necie jak najtaniej się da.

Zamontuj najpierw w jednym pomieszczeniu, przetestuj czy ci takie ogrzewanie odpowiada i dopiero inwestuj.

Nie każdy organizm reaguje pzytywnie na tego typu ogrzewanie,  zwłaszcza na stalą ekspozycję.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki serdeczne za uwagi i wskazówki. Już wiem czego szukać i na co zwracać uwagę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to jak siedzenie zimą przy ognisku- niby ciepło, a po plecach ciągnie. Zawsze będzie zimno w nogi, a w fabryce jednak masz jakiś ruch i grube buty.

Kiedyś używano takich promienników do grzania jaj na kurzych fermach i nazywano "kwoka". 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was może mi jeszcze wyjaśnić czym ( poza wyglądem i niewielką mocą ) różnią się te promienniki ?

https://termo-sklep.pl/ilmit-tg-11-szkalny-panel-grzewczy-podczerwien-promiennik-1150W.html VS https://termo-sklep.pl/EcosunU-1000W-panel-grzewczy-na-podczerwien.html 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej niczym, może w tym z dłuższą gwarancją użyto lepszych podzespołów.

Są też panele z WI-FI sterowane przez smartphone-a.  

Podczerwień to bardziej do kanadyjczyka, szybko się nagrzewa i ma małą akumulację ścian itd.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej wkurzające jest robienie ludzi w balona. Piszą że można zaoszczędzić 30% energii. Ciekawe w jaki sposób ?

1000W to 1000W.

Ps. Nie mam nic do tych promienników, tylko do opisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oszczędności uzyskuje się wtedy kiedy nas nie ma, wtedy nie grzejemy ,a po powrocie bardzo szybko uzyskuje się potrzebną temperaturę. 

W domach murowanych trudne do zrealizowania. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.12.2022 o 16:11, Animus napisał(a):

Zamontuj najpierw w jednym pomieszczeniu, przetestuj czy ci takie ogrzewanie odpowiada i dopiero inwestuj.

Nie każdy organizm reaguje pzytywnie na tego typu ogrzewanie,  zwłaszcza na stalą ekspozycję.   

Mam takie ogrzewanie jako w razie W w pomieszczeniu sypialnym. Podstawowy problem to to, że pod kołdrą jest zimno, a w powietrzu ciepło. Dopóki kołdra się nie "przegrzeje" zdany jestem na własne kalorie. Przy stałym ogrzewaniu przez noc mam wrażenie, że rano mam przypaloną twarz. Generalnie - system jest skuteczny, ale jako jedyne źródło ogrzewania dla mnie odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dziękuję wszystkim za wypowiedzi, ale uznałem że ten typ ogrzewania nie zda u mnie egzaminu, więc porzucam pomysł o jego montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 11.12.2022 o 21:45, Animus napisał(a):

Oszczędności uzyskuje się wtedy kiedy nas nie ma, wtedy nie grzejemy ,a po powrocie bardzo szybko uzyskuje się potrzebną temperaturę. 

W domach murowanych trudne do zrealizowania. 

 

W dniu 11.12.2022 o 21:45, Animus napisał(a):

Oszczędności uzyskuje się wtedy kiedy nas nie ma, wtedy nie grzejemy ,a po powrocie bardzo szybko uzyskuje się potrzebną temperaturę. 

W domach murowanych trudne do zrealizowania. 

 

Jaki grzejnik poleca Pan do pomieszczenia 25m2, 4m h w kamienicy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.