Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jest duża poprawa,lecz nie mogę osiągnąć temperatury powyżej 40 st.na belce rozdzielacza.

Temperatura oscyluje w granicach 38,40 stopni .Próbowałem przykręcać zawór zwrotny pod pompą grzejnika,ale to nie robi dużej różnicy ,przykręciłem też odrobinę zawór na bajpasie i wtedy temperatura troszkę się podniosła.Jak odkręcę zbyt mocno zamyka przepływomierze.

Pozdr.

 

Dzisiaj patrzyłem- pogodówka ustawiła sama temp wody na podłogówkę 27C przy 0C na zewn. i krzywej grzewczej 0,6, w domu 20C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , codziennie będzie lepiej , podejrzewam że podłoga nie była jeszcze nigdy wygrzana , przepływomierze nie muszą być zalane wodą do samej góry ( normalne zjawisko ) , martwi mnie tylko że jak odkręcasz na max zawór na bajpasie to nie ma przepływu .

A jeśli chodzi o temperaturę to koledzy mają rację przy dobrze zrobionej podłogówce taka tem . zasilania bedzie wystarczająca .

Z tego co się orientuje to Ty na razie robisz próby i nie mieszkasz tam jeszcze ?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,zgodnie z sugestią przykręciłem zawór termostatyczny na razie na 35st,rzeczywiście jest to w zupełności wystarczająca temperatura do podłogówki ,jak zacznę palić przez cały czas spróbuję jeszcze zmniejszyć temperaturę.W jednym z postów błędnie napisałem ,że jak odkręcam zawór na bajpasie na maxa to nie ma przepływów (jak zakręcam to ich nie ma)Chciałbym serdecznie podziękować za pomoc...wreszcie po trzech latach podłoga zaczęła grzać

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ustawień temp wody na podłogówkę to ściągnij z netu rys krzywych grzewczych ustawiaj temp wody w zależności od temp zewn - taki pseudo regulator pogodowy ;)

 

krzywa-grzewcza.gif

Za http://ogrzewanie.drewnozamiastbenzyny.pl/sterowanie-pogodowe-i-krzywe-grzewcze/

Krzywa grzewcza, a w zasadzie jedna krzywa grzewcza wybrana spośród całego zestawu krzywych. Źródło: http://www.heizungsb...en/def-hzg.html

Jak widać na obrazku, sterownik ma wybraną krzywą grzewczą 1,2. Gdy więc na dworze panuje temperatura -15°C, sterownik ustawi temperaturę wody opuszczającej kocioł na poziomie 68°C.

Gdybyśmy wybrali krzywą 1,5, temperatura wyniosłaby ok. 76°C. I na tym właśnie polega zmiana pochylenia krzywej grzewczej.

Co ciekawe, dla ogrzewania podłogowego zazwyczaj wybiera się krzywe grzewcze 0,2…0,6 a dla grzejników do 1,5. Ciekawe jest zatem, dlaczego w domu czytelnika ustawione jest 1,8?

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy krzywą grzewczą przesuwamy. Tu nie mam dobrej ilustracji, by to pokazać, będziecie musieli użyć wyobraźni. Ta krzywa na obrazku jest właściwa dla zadanej temperatury 20°C, ale gdybyśmy mieli ochotę na 24°C, musielibyśmy tę krzywą przesunąć do góry i nieco w lewo. Otrzymamy w ten sposób drugą krzywą, równoległą do tej pierwszej, nachyloną pod tym samym kątem, ale przesuniętą.

 

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie chcąc powielać tematów pozwolę dpisać się tutaj. U mnie problem polega na tym, że obieg który zasila salon i jadalnię ma zdecydowanie niższą temperaturę niż pozostałe. Jest to zdecydowanie najdłuższy obieg, pozostałe które są krótsze nie stanowią żadnego problemu. Też mam zainstalowany rozdzielacz ten z Gorgiela tyle, że mam 5 obiegów i głowicę z kapilarą. Na tym największym obiegu nie mogę osiągnąc większych przepływów jak 1,2-1,3l a na pozostałych około 2l - na drugim biegu pompy. Na 3 biegu przepływy wzrastają odpowiednio do około 1,4-1,5l. i nieco ponad 2l.

W piecu palę non stop (Defro AKM 2 22kw), a na wszystkich grzejnikach mam założone termostaty. Pętle nie powinny byc już zapowietrzone bo w sumie i ja i hydraulicy (po raz kolejny) je przelewaliśmy. Generalnie wszystko chodzi bez zarzutu poza tą jedną - najdłuższą pętlą. Zwracam sie do Was z prośbą o pomoc bo na moich hydraulikach się zawiodłem (nie dali rady niestety).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie są długości tych pętli ? Jakie powierzchnie grzane?

Sprawdź czy jak zmniejszasz przepływy na krótszych pętlach to czy na pętli dłuższej przepływ rośnie?

Powinny wystarczyć przepływy rzędu 1,5-2,0l czyli jak zmniejszysz na tych co mają ponad 2,0l to powinny wzrosnąć na tej najdłuższej.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz wyliczone przepływy przez podłogówkę czy to tylko na oko? Bo to od tego zależy przepływ. Przepływy przez podłogówkę zwłaszcza przy małym spadku temperatury (delta t = 5 st. C) są duze i potrzeba do tego pompy o dość dużej wydajności (przy dużych obiegach). Przykładowo dla 2 kW przepływ wynosi 343l/h, 5,7/min, 0,095l/s

. dla tej samej mocy ale delta t 15 przepływ wynosi 114l/h, 1,9l/min, 0,031l/s.

Podłogówka powinna mieć delta t ok. 5 st.C. przy założeniu, że mamy podłogówkę o mocy 10 kW mamy przepływ 1719l/h lub 28l/h a to już duża pompa.

przy delta t 15 mamy odpowiednio 573l/h lub 9,6l/min.

niestety brak obliczeń wstępnych kończy się tak,że nie możemy uzyskać przepływu bo stosowane są zbyt małe pompy obiegowe które dodatkowo obsługują jeszcze grzejniki.

Ponieważ nie mam twoich danych więc wyliczenia są przykładowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie są długości tych pętli ? Jakie powierzchnie grzane?

Sprawdź czy jak zmniejszasz przepływy na krótszych pętlach to czy na pętli dłuższej przepływ rośnie?

Powinny wystarczyć przepływy rzędu 1,5-2,0l czyli jak zmniejszysz na tych co mają ponad 2,0l to powinny wzrosnąć na tej najdłuższej.

 

Pozdr.

1. Salon+jadalnia to powierzchnia około 36m2. Reszta max 12m2/pętla. Niestety nie wiem jak długie są odcinki bo tego najnormalniej nie mierzyłem.

2. Na obecną chwilę mam ustwione przepływy krótszych pętli na poziomi 1,5-1,6l przy 2 biegu pompki i niestety 1,3 to jest max co moge osiagnąć na tej najdłuższej.

 

Jeszcze co mi się przypomniało to to, że bypass mam maksymalnie otwarty.

 

Po południu postaram sie porobic zdjęcia z kotłowni i powklejam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz wyliczone przepływy przez podłogówkę czy to tylko na oko?

Wątpię. Ja tego nie robiłem. Zupełnie ciemny jesli chodzi o hydraulikę nie jestem ale specjalista ze mnie żaden. A montażyści tez raczej tego nie obliczali bo zastałem wszystko na maxa poodkręcane.

stosowane są zbyt małe pompy obiegowe które dodatkowo obsługują jeszcze grzejniki.

Jesli chodzi o zasilanie grzejników to jest osobna pompa Grundfos Alpha 60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielacz mam dokładnie taki http://www.gorgiel.pl/pl/Katalog/Ulad-pompowy.html a pompa to Wilo http://www.a229.republika.pl/rozdzzpompagorgiel1.jpg - pewnie to nawet ten model.

Na jednej z aukcji jest informacja WILO 15/50 130mm

link do aukcji http://allegro.pl/rozdzielacz-z-pompa-5-ob-gorgiel-przeplyw-termost-i2845096749.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zakładam ,że maksymalnie 70W/m2 to przy 36m2 mamy 2520W tj przy delta t 15 2,4l/min, dla 12m2 mamy 840W mamy 0,8l/min. tak należałoby ustawić przepływy.

a dla delta t 5st. C odpowiednio 7,2l/min; 2,4l/min. Ustaw według pierwszego wyliczenia

 

Witam , mam pytanie czy w tych wyliczeniach jest ujęte jaki jest przekrój rury ?, te litry na min wyliczyłeś z jakiegoś wzoru ., Czy wrzuciłeś do programu .? :rolleyes:

 

Wszystko fajnie .....,tylko mnie zastanawia jedna rzecz odnośnie rotametrów robiłem kiedyś takie doświadczenie w naszej stacji prób :

Belka 6 obwodowa każda pętla po 100 m , na każdej pętli rotametr innego producenta , na każdej pętli za przepływomierzem manometr , na belce zasilającej cały układ jeden główny manometr , przed belką zasilającą cały układ wodomierz laboratoryjny , na każdym powrocie pętli wodomierz , pompa zasilająca 4 , ( 1 bieg , 2 bieg , 3 bieg ) , drugi pomiar pompa 6 ( 1 bieg , 2 bieg , 3 bieg) ) ........ Każdy producent inne wskazanie , wodomierze co innego- rotametry co innego , różnice od 0,5 do 2 l /min najlepsze były wskazania gdy na wyższym biegu pompy rotametr pokazywał mniej nawet o 1 litr / min . I teraz mogę się pochwalić nasz rotametr wypadł bardzo dobrze i jak się wyliczy że 0.8 l/min wystarczy dla danego pomieszczenia to tyle nastawiasz i tyle płynie .

 

 

Ps . co do kolegi z problemem rozdzielacza to zakręć ten bajpas na maxa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc maksymalna ze strony producenta elementów(rur) do podłogówki. Przepływ wyliczony z wzoru na przepływ przez instalacje w zależności od delty t jaka chcemy uzyskać dla danego odbiornika. oczywiście brak danych spowodował,ze przyjąłem dwie wersje dla delta t=5 i 15st. C. Niestety nie znam dokładnych danych. delta t 5 st.C powoduje duże przepływy ale bardzo równomierny rozkład temperatur w podłodze. Delta t=15st. C daje podobne efekty ale tylko wtedy gdy układamy instalację równolegle powrót i zasilanie (obok siebie). Do tego dochodzi maksymalna temperatura zasilania podłogówki i krzywa grzewcza (jeśli jest pogodówka). Oprócz rotametrów (jeśli są tak duże różnice w pomiędzy rzeczywistym odczytem a rzeczywistym przepływem) można jeszcze próbować metody z termometrami. na zasilaniu 1 oraz po jednym na każdym powrocie (przed rozdzielaczem) sprawdzając temperatury powrotu można uzyskać informacje o schłodzeniu i możliwość doregulowania. Należy to wykonać bez udziału regulatorów temperatury (czujnik pokojowy, przy zadziałaniu może dojść do przekłamań w momencie odcięcia lub ograniczenia przepływu w zależności od regulacji). Ponieważ delta t jest maksymalnym spadkiem temperatury, to próbę należy wykonać przy maksymalnej temperaturze zasilania w czasie maksymalnego odbioru ciepła (przy najniższej temperaturze na dworze dla której była dobierana instalacja, np. -18, -20 w zależności od strefy klimatycznej dla danego regionu). Delta t przy innych temperaturach będą mniejsze. Jest jeszcze kilka zależności ale nie chcę tu robić wykładu. Zazwyczaj gdy mamy do dyspozycji nawet dwie regulacje od dołu czyli min. temp zasilania (krzywa grzewcza) która zapewnia uzyskanie założonej temperatury w pomieszczeniu oraz od góry gdy dochodziło by do przegrzania pomieszczenia np. regulator pokojowy jest to wystarczające dla instalacji.

Co do dokładności rotametrów nie będę się wypowiadał bo zakładam, że producent wytwarza je zgodnie z dokumentacją z deklarowanym błędem odczytu. osobiście najczęściej, z racji wykonywania zawodu, mam do czynienia z trochę innymi rotametrami (przemysłowymi) gdzie zachowany jest procent błędu, zresztą i one są raczej poglądowe i służą do szybkiego sprawdzenia rzędu wielkości przepływu a do dokładnego ustawienia przepływu używa się przepływomierzy elektronicznych. W instalacjach czy to grzejnikowych czy podłogowych dobrze jest użyć termometrów sprawdzonych wcześniej czy mają jednakowe wskazania. Rozpisałem się ale jest tyle aspektów które należy rozważać, a o których rzadko się wspomina przy okazji omawiania instalacji ogółem a podłogowej w szczególności.

Bardzo się cieszę, że przeprowadzacie próby z rotametrami i duży +, że wasze rotametry są w czołówce tych dobrych.

Tu brak miejsca ale może w osobnym temacie opiszę aspekty regulacji instalacji, na co zwrócić uwagę jak kontrolować poprawność regulacji, bo często na forum spotykam się ze stwierdzeniem instalacja za słabo grzeje, a to możne być tylko subiektywne odczucie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie poruszyłeś jeszcze jednej ważnej rzeczy przy ogrzewaniu podłogowym - wylewki nad rurami grzewczymi

Wylewka jest liczona, zakładana jako 5-6cm , a wspaniali wykonawcy potrafią przywalić krzywo 8cm a po wyrównaniu wychodzi nawet 10cm.

Grubość i materiał wylewki przenosi się bezpośrednio na czas rozgrzewania np wylewka z anhydrytu o grubości ok 7cm+1cm gresu nagrzewa się w ok 0,5 godziny..

Dodatkowym elementem często zapominanym jest grubość , materiał i jakość wykonania izolacji pod ogrzewaniem - ta często woła o pomstę do nieba.

 

Pozdr.

Edytowane przez sambor
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wynika z instrukcji i zaleceń producentów systemów ogrzewania podłogowego. Ale fakt to też często jest nieprzestrzegane. Dlatego tak ważny jest nawet mały projekt bo nawet przyszły użytkownik ma wgląd w dokumenty. W swoim wywodzie chciałem poruszyć już aspekt użytkowy, gdzie często forumowicze skarżą się na to,ze instalacja nie działa prawidłowo lub jest nieprawidłowo wyregulowana.

ale fakt błędów wykonawczych jest cała masa. A często jest tak, że instalacja działa ale czy optymalnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam.

Mam zamiar zainstalować u siebie ogrzewanie podłogowe.

Nie chciałbym mieć jednak w przyszłości podobnych problemów, dlatego proszę o radę.

Posiadam podłogę tego typu: http://dekordia.pl/informacje/kolekcje-plytek-imitujacych-drewno.html i nie wiem, czy jest w ogóle możliwość wykorzystywania jej do podłączenia ogrzewania podłogowego.

Czy ktoś z Państwa ma doświadczenie z podobną podłoga?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dziwnie piszesz - posiadasz już ułożoną podłogę i chcesz robić ogrzewanie podłogowe? - w takim przypadku tylko skuć i na nowo układać- rury, wylewkę i płytki.

A może tylko ta podłoga jest zakupiona i nie ułożona - wtedy tak , można wykonać bez problemu ogrzewanie i położyć na nie te płytki.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.