Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Na Paliwo Stałe + Termostat Pokojowy Czy To Naprawdę Ma Sens ?


MałyMiki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

 

 

Mam pytanie do specjalistów a także do osób, które testowały podobne rozwiązanie. Opiszę krótko swoją instalację. Jest to piec na paliwo stałe LOGICA II 17-21. Na dole mam ogrzewanie podłogowe natomiast na górze tylko kaloryfery. W tamtym roku dokonałem zakupu termostatu pokojowego auraton 2020. Jednak dopiero teraz chciałbym go zamontować. Byłem już o krok od montażu jednak mój instalator odradził mi takie rozwiązanie gdyż stwierdził, że w przypadku mojej instalacji nie zda to kompletnie roli ze względu na fakt iż piec jest na paliwo stałe i w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym nie ma to najmniejszego sensu gdyż reakcja będzie bardzo opóźniona.

 

Chciałbym się od Was dowiedzieć jak to widzicie czy faktycznie zamontowanie termostatu pokojowego z połączeniu z sterownikiem od pieca nie wniesie większych oszczędności co do spalania opału a może faktycznie nic to nie pomoże a bardziej skomplikuje cały proces działania CO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Generalnie uważam, że sterownik pokojowy to znakomite urządzenie, pozwalające uzyskać komfort i jednocześnie oszczędność paliwa. Sam używam go od zawsze i to zarówno przy kotle gazowym jak i na paliwo stałe.

 

Myślę, że to zależy od sposobu działania Twojej instalacji.

Termostat pokojowy w układzie może spełniać różne zadania jak: załącznie pompy c.o., zamykanie zaworów, sterowanie zaworem czterodrogowym, sterowanie nadmuchem kotła...

 

W zasadzie jeśli Twój termostat będzie całkowicie odcinał przepływ ciepłej wody przez instalację c.o. a potem za jakiś czas ją przywracał, to faktycznie będzie to mało komfortowe. Bo będzie raz chłodno raz ciepło.

 

Natomiast jeśli woda cały czas krąży w instalacji a termostat tylko daje informację czy ma być cieplejsza czy chłodniejsza to będzie ok - komfortowo i oszczędnie. Tak się dzieje w układzie z zaworem czterodrogowym z siłownikiem na przykład.

 

Reasumując - do sterownika pokojowego musi być odpowiedni układ c.o.

Takie jest moje zdanie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Cie Mały Miki. Ciesze się, że poruszyłeś wreszcie temat termostatu w LOGICE. Ja mam akurat ten piec, ale o mocy 20-27 KW z założnym termostatem pokojowym i bardzo go sobie chwalę. Sprawa jest prosta, jak już podłączysz termostat, to na sterowniku ustaw Pc2 to znaczy, że jak piec nagrzeje ci dom do zadanej temperatury, to w tym momencie wyłączy pompę CO. Ale po upływie 2 min włączy się pompa na 30sek. i tak na okrągło. U mnie to zdaje egzamin, są oszczędności na paliwie, z tym, że ja mam same grzejniki, musisz to przetestować.

Możesz podać swoje obecne ustawienia po roku praktyki? mój e-mail [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Sławek

 

Bardzo proszę podaj mi dokładne parametry ustawienia twojego termostatu i powiedz jak to się faktycznie sprawuje co do oszczędności w paleniu. Czy faktycznie odczuwasz poprawę. Mam także pytanie do Ciebie, czy masz ogrzewanie podłogowe ?, pytam ponieważ z wielu żródeł oraz od osób profesjonalnie zajmujących się tematem dostałem informację że w przypadku ogrzewania podłogowego to wyłącznie system pogodowy wchodzi w grę i nic poza tym.

 

 

Jeżeli chodzi o moje ustawienia to na początku wiele nie zmieniałem jeżeli chodzi o zakres ustawień co widać na innych postach. Natomiast teraz używam tak: Moc wentylatora na 50-60 %, czas przedmuchu 20 sekund, czas przerwy pomiędzy przedmuchami - 15 minut, ustawienie CWU 47 stopni, podgrzewanie wody bez priorytetu, temperatura na kotle - różnie, przy takich temperaturach jak teraz w nocy (0, 2) to 56 stopni na piecu. Spalanie drzewa dębowego to około 7 godzin ale z tym jest naprawdę różnie

 

napisz jak u ciebie to wygląda i proszę jeszcze raz, podaj dokładne ustawienia tego termostatu i jak go dokładnie podłączyłeś. Nie chcę mi się już tego czytać:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Miki, niestety musisz przeczytać instrukję obsługi, każdy regulator jest inny :P . Najczęściej albo się przekręca gałkę, albo przyciskami ustawia temperaturę, datę, dzień tygodnia. Ja mam ustawioną temp.na 21st. do sterownika podłączony jest przewód dwużyłowy do zacisków 3i4, na pewno masz tam przewodzik łączący te zaciski, trzeba go usunąć i podpiąć dwa przewody. Jeżeli chodzi o spalamie z termostatem palę o10kg mniej paliwa(węgla), załadunek 40kg. Nie mam ogrzewania podłogowego, także okaże się w praktyce jak to się bedzie sprawowało u Ciebie. Na sterownik masz możliwość ustawienia częstotliwośći włączania pompy CO, ale 30s jest stałe wielkość "PC" Pozdrawiam Sławek D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.