Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Cyrkulacja i zawór ATM - zaciąga zimną wodę


Wello

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Mam taki problem. Zdemontowałem zawór ATM ESBE 321, Kvs 1,5 - miał 10 lat, był uszkodzony, nie regulował temperatury - puszczał tylko gorącą wodę. Zamontowałem AFRISO 763, Kvs 3,2. Reguluje elegancko, zrobiłem też pułapkę cieplną, która również działa poprawnie. Problem pojawia się gdy załączam na żądanie pompę cyrkulacyjną GRUNDFOS UP15-14B PM. Wcześniej, ponieważ jak się domyślam zawór ATM nie puszczał w ogóle zimnej wody, woda zasysana była tylko z poboru CWU z bojlera. Natomiast teraz woda zasysana jest przez zawór ATM głównie z zimnego ciągu. Gdy pompa cyrkulacyjna jest załączona, to za zaworem ATM temperatura szybko spada. Gdy pompa cyrkulacyjna jest wyłączona, a odkręcę kran, wówczas za zaworem rury od razu dostają temperatury zgodnie z nastawą na ATM. Zasadnicze pytanie. Czy dodając zawór zwrotny zaznaczony na zielono, wyeliminuję ten problem? I czy nie ma żadnych przeciwwskazań do zamontowania ZZ w tym miejscu?

było.png

tak jest.png

chcę zrobić.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim podłączeniu nie będzie dobrze działać. Miałem tak samo i cyrkulacja.dzialala dopiero jak przegoniło dół zbiornika.
Cyrkulacja winna pchać wodę wg tego schematu.1288110_Termostatyczny_zaw%C3%B3r_mieszaj%C4%85cy_ATM_881_schemat_AFRISO2.webp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Przemku za odpowiedź.

Nie neguję Twojego schematu - wiem, że jest poprawny i rozumiem zasadę jego działania.

Jednak dlaczego cyrkulacja miałaby u mnie działać dopiero po przegonieniu dołu?

Właśnie obecnie tak jest ponieważ pompa cyrkulacyjna pcha wodę również w dół bojlera, przez jego dolny króciec aż do zaworu ATM.

Po dodaniu zaworu zwrotnego (tego na zielono), woda nie będzie miała możliwości wydostania się dolnym króćcem.

 

EDYCJA:

Wydaje mi się, że nie do końca poprawnie zrozumiałem Twoją wypowiedź.

Słowa "Miałem tak samo i cyrkulacja.dzialala dopiero jak przegoniło dół zbiornika." - To chyba odnosiło się do sytuacji sprzed modyfikacji u Ciebie, a nie po modyfikacji jaką ja chcę zrobić?

A edycję dodałem dlatego, że chyba wiem o co chodzi. Zawór ATM kilka sekund po załączeniu pompy cyrkulacyjnej całkowicie się zamknie od strony bojlera, a otworzy od strony zimnej wody. Stanie się tak dlatego, ponieważ jeżeli temperatura w bojlerze będzie wyższa niż nastawa na ATM, to zawór ATM chcąc wyregulować temperaturę, będzie chciał to zrobić próbując dopuścić zimnej wody. Ale ponieważ na dole bojlera będzie zawór zwrotny, to zawór ATM nie będzie miał skąd zaciągnąć zimnej wody do wyregulowania nastawionej temperatury i wówczas obwód cyrkulacyjny po prostu się zamknie. Czy dobrze myślę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby pompa mogła ganiać to skądś musi pobrać i gdzieś tą wodę przepompować. Zawór ATM gdy uzyska temperaturę zamyka dopływ ciepłej wody i pobiera zimna by się chłodzić. Przy aktualnym schemacie co masz woda z dołu bojlera przeganiana jest przez zimny krócieć zaworu ATM i wpychane do powrotu z cyrkulacji. Jak dasz na dole zawór zwrotny pompa przegoni wodę do czasu aż ten uzyska zadaną temp czyli po przepompowaniu pół litra wody, a następnie wodę będzie tylko mielić. Mielić bo nie ma skąd zassać wody i nie ma gdzie jej wpompować gdyż bojlera więcej niż ma nie przyjmie.

Teoretycznie mógłbyś zostawić tak jest jest. Ale w efekcie będziesz miał bardzo duże straty ciepła w bojlerze. Wszystko dlatego że właściwie 100% wody jest ganiane z bojlera. Jak dasz wg nowego schematu zostanie tylko podebrane trochę ciepłej wody by uzyskać zadaną. A ta chłodna wtłoczona do zbiornika. Jak są małe straty ciepła na rurach cyrkulacyjnych to można powiedzieć że woda jest ganiana cały czas ta sama z delikatnym podebraniem ciepłej.

Podłącz wg właściwego schematu a będziesz Pan zadowolony. U mnie powrót z cyrkulacji wpływa na środku bojlera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.