Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeróbka zasilania rozdzielaczy podłogówki. Czy to coś zmieni ?


sebasp

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety do poprawy można by powiedzieć że jest cała instalacja ogrzewania ale nie mam możliwości w tym roku kucia prucia ścian podłóg itd. Głównym problemem instalacji jest między innymi przekrój rur zasilających rozdzielacze  ( Miedź fi 22) Instalacja jest głośna, itd
Piec gazowy, ogrzewanie podłogowe; dwa grzejniki( jeden w garażu drugi w łazience). Na piętrze 7 pętli ( 90+112+58+89+75+54+54)Na parterze 7 pętli (60+50+75+54+60+89+93) Na rysunku zaznaczyłem :
1. zasilanie grzejników ( nie zależy mi na wyższej temperaturze na grzejnikach chciałbym grzać tą samą temperaturą co podłoga)
2. Zasilanie rozdzielacza na piętrze
3. Zasilanie rozdzielacza na parterze
4,5 to powroty podłogówki
6. powrót z grzejników.

Zawór termostatyczny kvs 2,5m3/h

Chciałbym osobno zasilić parter ( jedna pompa ) piętro ( druga pompa) i grzejniki  wpiąć pod dowolną pompę
Czy po takiej przeróbce otrzymam większe przepływy na pętlach?
W obecnym podłączeniu większość ciepła zabierana jest na grzejniki zaś na podłogę idzie dużo niższa temperatura. Muszę zwiększać temperaturę na piecu aby uzyskać odpowiednią temperaturę na podłodze. W zasadzie w zeszłym sezonie grzewczym zakręcałem obwód grzejnikowy.
Chciałbym zasilać rozdzielacze jak najniższą możliwą temperaturą i uzyskać taki efekt że gdy ustawie temperaturę C.0. na piecu powiedzmy 26 C to żeby taka zbliżona temperatura szła na podłogę i taka sama wystarczy mi na dwa grzejniki. 
Czy zamiast zaworu termostatycznego można dołożyć zawór mieszający 3drogowy z siłownikiem. Mam listwę Tech Sterowniki l-9r siłowniki na pętlach i regulatory w pokojach.

806952689_kotownia.thumb.jpg.2af7b28a7958a5de36f8002fb81b0639.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz o zwiększeniu przepływów w pętlach - jakie masz obecnie?

Przepływ przez grzejniki można zmniejszyć przez regulację hydrauliczną na zaworach grzejnikowych.

Zaw zwrotny obiegu podłogi powinien być na powrocie przed wpięciem zaw 3-D

Kvs jest jednostką bezwymiarową, to tak na boku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy otwartych wszystkich pętlach i odkręconych rotametrach:
Na parterze przepływ około 1.5 l/min i tu nigdy nie ma problemu z szybkim osiągnięciem temperatury komfortu - panele winylowe
Na piętrze przepływ około 1.0 l/min podłoga to zwykłe panele. Dosyć długo trzeba czekać na temperaturę komfortu.
Gdy zamknę dół to na piętrze przepływy wzrastają do 2l/min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaw 3-D od podłogówki ma za mały Kvs, powinien być 4,5 lub więcej

Dodatkowo przy standardowych panelach, pewnie jeszcze ułożonych na piance trudno będzie coś więcej osiągnąć.

Rury są moim zdaniem OK- założyłem od zaw 3-D Cu28, a od rozwidlenia  Cu22.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaw 3-D od podłogówki ma za mały Kvs, powinien być 4,5 lub więcej
Czy jest sens wstawić w to miejsce zawór 3 drogowy z siłownikiem czy zmienić na zawór termostatyczny 4,5. Po zmianie będzie większy przepływ ?

Rury są moim zdaniem OK- założyłem od zaw 3-D Cu28, a od rozwidlenia  Cu22
Tak.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od:
1.Zawór mieszający 3 drogowy Afriso ARV 382 Kvs 6,3
2. Siłownik
3. Moduł Tech sterowniki  i-1m ( który podepnę pod istniejącą listwe L-9r )
Czy zamiana zawór z termostatycznego  na 3 drogowy z tej samej firmy to tylko kwesta śrubunków czy bardziej
zaawansowana przeróbka ?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję przebudować swoją instalację. Proszę o podpowiedź czy tak można to zrobić.
Chciałbym grzać najniższą możliwą temperaturą którą będę ustawiał na piecu. W związku z tym rezygnuję z wyższej temperatury na  dwóch grzejnikach.
Założenie jest takie że za sprzęgłem będą dwa obiegi zasilające dwa rozdzielacze. Jeden na parterze jeden piętrze. 
Na sprzęgle:     dwie pompy w celu poprawy przepływów
7 - zasilanie rozdzielacza na parterze oraz podpięcie dwóch grzejników
8 - zasilanie rozdzielacza na piętrze
9, 10 powroty.

Czy w związku z tym że będę chciał grzać najniższą możliwą temperaturą ustawioną na piecu to czy mogę zrezygnować z zaworów termostatycznych , trójdrogowych?  Nie chciałbym korzystać z podmieszania.  Czy jest to bezpieczne rozwiązanie i dopuszczalne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , często się spotykam z takim problemem i z reguły w 80procent przypadków problem jest ze sprzęgłem, prawidłowa instalacja powinna wyglądać tak że jest sprzęgło a za sprzęgłem jest rozdzielacz ,teraz najcieplejsza woda zbiera się w górnej warstwie twojej ,,rury" pompa od grzejników ma najmniejszy opór i nawet zmieniając parametry pompy to i tak ta pompa będzie zaciągała najwięcej , prawdopodobnie wewnątrz tego sprzęgła nie ma żadnej przegrody rozdzielającej, na rysunku przedstawiam nasze rozwiązanie ,które poprawia działanie takie instalacji, mogę Ci to nawet wypożyczyć abyś sobie podmienił na próbę , trzeba by tylko troszkę zmienić miejscami pompę, drugim rozwiązaniem które możesz zrobić i może też rozwiązać ten problem to zamontowanie zaworu 3d do ręcznej regulacji na części grzejnikowej i oszukać troszkę pompę . Mamy też teraz takie nowe rozwiązanie ,,Fimbox" ,które w firmie Prandelli można kupić pod nazwą EXPERT i tam jest już wbudowany rozdzielacz w sprzęgle , które działa bardzo dobrze i zawsze temperatura która wychodzi do rozdzielacza ma jest taka sama na dwóch zasilaniach .

20220518_130245.jpg

20220518_130239.jpg

20220518_130437.jpg

IMG-20220606-WA0001.jpg

fin box.png

foto8.1_1.jpg

foto14.2_1.jpg

lewa strona instalacji.jpg

prawa strona instalacji.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak:

Pierwsze rozwiązanie to ta biała skrzynka i tylko ona ? Nie potrzeba już do niej sprzęgła ? Zestaw ten podpinamy do pieca i tyle.

Druga opcja to budowa dystrybucji ciepła CO oparta na sprzęgle z rozdzielaczem ( ten czarny element) plus dwa zestawy pomp ?
 Ta kotłownia ze zdjęcia zasila tylko podłogówkę ?

Akurat w tym samym czasie hydraulicy w przyszłym tygodniu będą przerabiać kotłownie u rodziców i szukam  rozwiązania dla nich. Tylko tam jest instalacja mieszana ( grzejniki tylko 3 i reszta to podłogówka na trzech kondygnacjach) Grzejniki chciałbym by w razie mrozu chodziły na wyższym parametrze w razie potrzeby. A jeśli nie będą miały grzać to także chciałbym aby temperatura zadana na piecu na parametr podłogowy była równa temperaturze wychodzącej w podłogę przy zamkniętym obiegu grzejnikowym.

U rodziców musiałbym chyba zastosować sprzęgło hydrauliczne z rozdzielaczem? Tak by uzyskać taki efekt (aby temperatura zadana na piecu na parametr podłogowy była równa temperaturze wychodzącej w podłogę przy zamkniętym obiegu grzejnikowym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam tak tylko zakładasz tą ,, białą skrzynkę i wszystko tam jest , czyli sprzęgło, rozdzielacz I grupy pompowe , w zależności od rodzaju instalacji tak ją konfigurujemy , może być na dwie  podłogówki  lub  podłoga i grzejniki .  Druga opcja to wystarczy sprzęgło -rozdzielacz bo pompy już masz i tak jak sugerował Sambor podmienić zawór na większy , ja posiadam esbe  23- 45 stopni 372 z kvs 3,4 . Lub takie same z temperaturą 26- 55 stopni . 

Ta Kotłownia jak zasila instalację mieszaną nie wiem ile metrów bo zdjęcie dostałem od instalatora który to robił . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowa instalacja powinna wyglądać tak że pierwsze jest sprzęgło z 4 króćcami zasilanie do kotła , powrót do kotła strona pierwotna , zasilanie instalacji i powrót instalacji strona wtórna , następnie powinien być podłączony rozdzielacz który rozdziela np na 2 obiegi np. Jedna pompa na podłogę  druga na grzejniki . Niestety niektórzy producenci poszli na łatwiznę i zrobili w sprzęgle 6 króćców dwa na zasilanie I powrót z kotła ,, strona pierwotna i i cztery na stronę wtórną dwa zasilania i dwa powroty strona wtórna  ( i tak jest u Ciebie ) o ile dwie instalację po stronie wtórnej są podobnie zrównoważone to wtedy to działa , ale jeśli na jednej jest kilka grzejników a na drugiej podłogówka która generuje dość duży opór to wtedy jest problem . Dlatego niektórzy producenci zrobili przegrody w sprzęgle , które ukierunkowują ruch ciepłej wody , jedni mają to zrobione dość dobrze drudzy niestety źle .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziękuję Wam za pomoc. Szczególnie koledze Sambor. Wydaje mi się że będzie to najlepsze rozwiązanie dla mojej instalacji)

Co zauważyłem już?


1. Przepływy równe na wszystkich pętlach około 2l/min. Pompy zasilania rozdzielaczy ustawione na minimum ( 2m)
   Pompa w piecu na maximum. Przy otwartych wszystkich pętlach dochodzi do podmieszania na sprzęgle i wtedy różnica temperatur na piecu i na rozdzielaczach jest około 6 stopni C. Gdy kilka pętli zostanie zamkniętych przez termostaty temperatura na piecu, górnej części sprzęgła i na rozdzielaczach jest prawie taka sama.
2. Temperatura na grzejnikach w łazienkach i garażu w zupełności wystarczają na podsuszenie np. ręczników.
3. Kocioł podpięty pod pogodówkę. Krzywa grzewcza ustawiona na 0.7 W razie Potrzeby i wolnego nagrzewania pomieszczeń będę ją podnosił. 
4. Rotametry odkręcone na maximum. ( Zamontowane mam siłowniki na każdej pętli plus termostaty w pokojach)
 

 

 

20220923_144650.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.